آموزش تصویری گونی بافی با سرنگ

آموزش تصویری گونی بافی با سرنگ

آموزش تصویری گونی بافی با سرنگ : گونی بافی با سرنگ مهارتی است که با استفاده از آن، به سادگی و با کمی تمرین می‌توانید پادری، دیوارکوب، قالیچه‌های کوچک و … را در منزل به سلیقه‌ی خودتان تهیه کنید.با کاردستون همراه باشید تا از جدیدترین خلاقیت و ایده های کاربردی استفاده کنید.

آموزش تصویری گونی بافی با سرنگ
گونی بافی روشی ساده است که به واسطه‌ی آن می‌توانید وسایل تزیینی و زیبایی برای خانه‌ی خود تهیه کنید. با کمی تمرین می‌توانید به گونی بافی مسلط شوید، تا جایی که انواع وسایل منزل نظیر پادری، دیوارکوب‌های تزیینی، قالیچه‌های کوچک و … را خودتان به آسانی در منزل درست کنید.

در ادامه ابتدا وسایل مورد نیاز را معرفی می‌کنیم و سپس، روش نخ کردن سوزن گونی بافی و در انتها روش گونی بافی با سرنگ را مرحله به مرحله به شما آموزش خواهیم داد.

وسایل مورد نیاز برای گونی بافی :

۱. سوزن گونی بافی
انتخاب سوزن گونی بافی،اصلی ترین  بخش کار است. گره‌ها و کوک‌هایی که روی گونی ایجاد می‌کنید، همگی به ضخامت و نوع سوزن بستگی دارند. سوزن را باید با توجه به کاری که می‌خواهید انجام دهید انتخاب کنید. انواع سوزن‌ها را می‌توانید از خراطی‌ها تهیه کنید.

سوزن گونی بافی ۲ نوع است:

نوع اول
سوزن و دسته‌ی سوزن به هم متصل هستند؛ بنابراین امکان تعویض سر سوزن وجود ندارد و تمامی کوک‌ها با نخ مشخصی قابل اجرا هستند. اغلب این سوزن‌ها قابلیت تغییر ارتفاع را دارند. بنابراین به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانید کوک‌هایی با ارتفاع‌های متنوع ایجاد کنید.

آموزش تصویری گونی بافی با سرنگ

نوع دوم
سوزن از دسته جداست. سوزن‌ها را در هر ضخامتی می‌توانید تهیه کنید و روی سرنگ سوار کنید. این گونه سوزن‌ها بیشتر کاربرد دارند چرا که قابلیت تعویض ضخامت در حین کار را دارند.

آموزش تصویری گونی بافی با سرنگ

۲. نخ
نخ مناسب گونی بافی، نخ کاموا، نخ‌های پشمی و یا نخ کوبلن است. نخ را باید با توجه به ضخامت سوزن انتخاب کنید. قطر نخ نباید بزرگ‌تر از قطر سوزن باشد.

۳. گونی
برای گونی بافی می‌توانید از گونی‌های کنفی و یا پلاستیکی استفاده کنید. برای کارهای بزرگتر نظیر قالیچه می‌توانید گونی‌ها را با چرخ خیاطی به هم بدوزید. برای صرفه‌جویی می‌توانید از گونی‌های برنج نیز استفاده کنید. فقط قبل از شروع به کار گونی را حتما بشویید و چند روز در سطحی صاف، مثلا زیر فرش قرار دهید تا به خوبی صاف شود.

۴. حلقه گلدوزی
اگر در گونی‌ بافی مبتدی هستید، بهتر است از حلقه گلدوزی استفاده کنید. حلقه گلدوزی به شما کمک می‌کند گونی را محکم نگه‌دارید و کار شما را آسان‌تر می‌کند.

۵. طرح آماده روی کاغذ
طرح دلخواهی روی کاغذ در ابعاد کارتان آماده کنید که بعدا آن را به روی گونی منتقل کنید.

۶. دیگر وسایل مورد نیاز

  • سوزن خیاطی
  • قیچی
  • مداد

آموزش تصویری گونی بافی با سرنگ

روش نخ کردن سوزن گونی بافی:

چه از سوزن متصل و چه از سرنگ استفاده کنید، روش نخ کردن یکسان است. برای این منظور می‌توانید هم از سوزن خیاطی و هم از گیره استفاده کنید. گیره را نیز می‌توانید از خراطی‌ها تهیه کنید. اگر از سوزن خیاطی استفاده می‌کنید، آن را نخ کنید و انتهای آن را به ابتدای نخی که می‌خواهید برای گونی بافی استفاده کنید گره بزنید. بقیه‌ی مراحل مشابه استفاده از گیره است.

مرحله ۱
نخ گونی بافی را درون گیره قرار دهید.

سر گیره را وارد انتهای سرنگ کنید.
سرنگ

 

مرحله ۲
گیره را از سوراخ نوک سوزن خارج کنید. به دنبال آن نخ گونی بافی نیز از نوک سرنگ خارج می‌شود.

نوک سوزن
مرحله ۳
سوزن گونی بافی، یک سوراخ دیگر در قسمت بالایی به صورت عمودی نیز دارد. گیره به همراه نخ گونی بافی را از سوراخ دیگر نیز عبور دهید.

سوزن گونی بافی

مرحله ۴
۸-۱۰ سانتی‌متر از نخ باید بیرون از سوراخ سوزن سرنگ باشد.
اکنون سوزن گونی بافی شما نخ شده و آماده به کار است.

سوزن گونی

مراحل گونی بافی با سرنگ و سوزن متصل شبیه به هم است. تنها در نوع کوک‌ها با هم تفاوت دارند.

مرحله ۱
ابتدا طرح انتخابی را روی گونی پیاده کنید.

کوک‌ها

مرحله ۲
گونی را درون حلقه‌ی گلدوزی قرار دهید به گونه‌ای که طرح در وسط آن واقع شود.

گلدوزی

مرحله ۳
از روی طرح شروع کنید و سوزن را درون گونی فرو کنید تا جایی که بیشتر فرو نرود و متوقف شود. این قسمت پشت کار است، کوک‌ها در طرف اصلی کار به صورت حلقه‌ای قرار می‌گیرند.
اضافه نخ را رها کنید. آن را یا در انتها می‌چینید یا روی آن کوک می‌زنید تا زیر کار پنهان شود.

درون گونی
مرحله ۴
سوزن را به آرامی بیرون بیاورید.
دقت کنید که آن را زیاد نکشید.
آن را دوباره کمی جلوتر در گونی فرو کنید.

سوزن

 

مرحله ۵
کوک زدن را ادامه دهید.
وقتی به لبه‌ی کار رسیدید، یک لایه پایین یا بالا بروید و در جهت مخالف کوک بزنید.

کوک زدن را ادامه دهید.

مرحله ۶
هنگامی که می‌خواهید رنگ نخ را عوض کنید، نخ را هم سطح با کوک‌های حلقه‌ای ببرید و سوزن را بیرون بکشید و با نخ جدید نخ کنید.

حلقه‌ای

مرحله ۷
امکان دارد کوک‌های شما هم ارتفاع نباشند. این امر کاملا طبیعی است. می‌توانید از پشت آن‌ها را دستی بکشید تا هم سطح شوند.
گونی بافی شما آماده است. از آن لذت ببرید.

گونی بافی

سخن آخر
گونی بافی کاری نسبتا آسان است که نیاز به کمی تمرین دارد. با اندک هزینه‌ای می‌توانید وسایل تزیینی و کاربردی زیبایی درست کنید؛ فقط کافیست کمی خلاق باشید و طرح‌های زیبایی برای گونی بافی انتخاب کنید. اگر به دنبال ایده و خلاقیت برای این گونه طرح‌ها هستید پیشنهاد می‌کنیم مطلب طرح‌های بسیار جدید و زیبای گونی بافی را از نظر بگذرانید. نظر شما راجع به گونی بافی با سرنگ چیست؟

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *