سفره هفت سین

آموزش سبز کردن گندم برای سفره هفت سین

آموزش سبز کردن گندم برای سفره هفت سین: سبزه یکی از سین های قشنگ سفره هفت سین ایرانی هاست که نماد برکت و آرامش است. اگر تصمیم بگیرید خودتان آن را تهیه و تزئین کنید ،می تواند بسیار لذت بخش باشد. مدل های مختلفی از رنگ سبز وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. به عنوان مثال ،سرعت رشد و یا ظاهرشون با هم متفاوته.

به عنوان مثال ، سبزه عدس دارای برگهای کوچک و ریز قشنگی است. ماش و سبزه شاهی نیز بسیار رایج است. اما سنتی ترین و ساده ترین نوع آن جوانه زنی گندم است که البته بسیار آسان است. در حالی که رشد گندم سبز سریعتر از بقیه است. فقط 10 روز مانده به عید را انجام دهید. بنابراین اگر وقت زیادی ندارید و می خواهید هفت سین برای نوروز تنظیم کنید ، اکنون کار خود را شروع کنید.تا آخر این مقاله با کاردستون همراه باشید.

سفره هفت سین

همانطور که میدانید انواع گوناگونی برای سبز کردن سبزه سفره هفت سین وجود دارد اما گندم در بین ایرانیان از سال های دور رواج داشته و سنتی ترین نوع از سبزه برای سفره است.ما در مقاله آموزش قدم به قدم سبز کردن تخم مرکبات به سه روش مختلف وجود دارد که ما به صورت کامل توضیح دادیم اگر برای تنوع قصد دارید سبک جدیدی از سبزه متفاوتی را درست کنید پیشنهاد میکنیم مقاله قبلی را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون منزل برای عید نوروز به روش ساده

اولین مرحله خیساندن دانه های گندم :
ابتدا ظرف سبز را انتخاب کرده و مقدار گندم موجود در آن را به عنوان مثال 1 فنجان در یک کاسه خیس کنید. فقط ظرف را 2 تا 3 بار در روز خالی کنید و دوباره روش آب سرد بریزید.

سفره هفت سین

مرحله دوم، ریختم بذر داخل پارچه مرطوب:

بعد از روز دوم متوجه خواهید شد که گندم کمی از پوست آن جدا شده است. اکنون زمان انجام مرحله دوم است. گندم ها را در یک پارچه نخی مرطوب نگه دارید تا جوان شود و کمی سبز شود. اکنون وقت آن است که دانه ها را در ظرف مورد نظر بریزید. برای اینکه کف ظرف رطوبت لازم برای رشد سبز را حفظ کند ، کمی پنبه نازک در کف ظرف قرار دهید.

سفره هفت سین بیشتر بخوانید: دکوراسیون خانه برای سال جدید 

گندم های خیس خورده را در یک کاسه پخش کنید و یک لایه نازک از پارچه نخی سبک نمدار روش بندازید. این اطمینان می دهد که رطوبت مورد نیاز سبزه همیشه تأمین می شود. فقط مراقب باشید همیشه پارچه را مرطوب نگه دارید تا سبزه خشک نشود. برای این کار می توانید روزی یک یا دو بار با اسپری آب, پارچه را کاملا خیس کنید.

مرحله سوم ، جوانه زنی:

طولی نمی کشد که می توانید سبزه ها را جوانه بزنید. از این پس مراحل رشد سریعتر پیش می روند. اما هنوز باید یک پارچه نخی سبک مرطوب روی سبزه باشد تا رطوبت را حفظ کند. بعد از اینکه جوانه های سبز کمی بیشتر رشد کردند ، زمان آن فرا رسیده است که پارچه را از روش خارج کنید تا به تنهایی رشد کند. این بار باید هر روز سبزه های خود را اسپری کنید تا خشک نشوند.

آموزش سبز کردن گندم برای سفره هفت سین

به این ترتیب بعد از 10 روز میبینیم که سبزه کاملا آمادس که سفره هفت سینمون رو قشنگتر بکنه. میتونید دور سبزه رو با روبان قرمز یا هر رنگی که دوست دارید جمع کنید و پاپیون بزنید. البته برای تزئین سبزه عید راه های زیادی هست که فقط کمی نیاز به خلاقیت داره و مطمئنم همه شما ایده ها و روش های خاص و جذاب خودتون رو دارید.

آموزش سبز کردن گندم برای سفره هفت سینبیشتر بخوانید: چند نکته برای چیدمان خانه های شیک و زیبا

نکات مهم در سبز کردن سبزه:

– بیش از روزی دو بار به سبزه آب ندید. این کار باعث میشه سبزه بگنده و خراب بشه. سعی کنید با توجه به خشک بودن یا نبودن ظاهر سبزه رطوبت مورد نیازش رو تامین کنید.

– دمای اتاق هم برای رشد سبزه مهمه که خیلی سرد یا خیلی گرم نباشه. اگه هوای شهر شما خیلی سرد و خشک نیست، گذاشتن سبزه در محیط آزاد میتونه به رشدش کمک کنه. البته اگر این کار رو میکنید روی سبزه توری بذارید چون پرنده ها به دانه ها خیلی علاقه دارن!

آموزش سبز کردن گندم برای سفره هفت سین

– دقت کنید نور به همه ی قسمت های سبزه گندم برسه. اگرنه سبزه کج رشد می کنه.

– اگر موقع آب دهی سبزه احساس کردید آب زیاد ته ظرف مونده، آب اضافه رو خالی کنید.

– بعد از تحویل سال، سبزه رو رها نکنید! سعی کنید تا پایان تعطیلات به آبیاری ادامه بدید چون در غیر این صورت سبزه زرد میشه.

– بهترین روش برای آبیاری سبزه، آبپاشی با اسپریه. اما بعد از سبز شدن سبزه میتونید برای هر بار آبیاری، سبزه رو زیر شیر آب سرد بگیرید و آبش رو خالی کنید.

– در کاشت سبزه استفاده از ظروف سفالی و چینی بهتر است.

– هر چه پنبه کوتاهتر باشد عمر سبزه بیشتر میشود.

– آبی که برای سبزه گندم استفاده میکنید باید ولرم باشد.

– اگر در محیط گرم و خشک زندگی میکنید تا مرحله ای که جوانه ها هنوز به یک سانتیمتری نرسیده اند، همچنان از پارچه مرطوب استفاده کنید.

آموزش سبز کردن سبزه گندم برای هفت سین نوروز1400

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *