10 کاری که باید قبل تحویل سال انجام دهیم + تاریخچه نوروز

10 کاری که باید قبل تحویل سال انجام دهیم + تاریخچه نوروز

10 کاری که باید قبل تحویل سال انجام دهیم + تاریخچه نوروز : یکی از کارهای سختی که تا نوروز باید انجام دهید خانه تکانی است. پنجره ها را تمیز کنید ، فرش ها را بشویید ، خانه را گردگیری کنید ، حتی ممکن است بخواهید دکوراسیون خانه را تغییر دهید. سعی کنید برای خانه تکانی با اعضای خانواده کار کنید تا خیلی خسته نشوید.

قبل از هر چیز بیاید با هم نگاهی به تمدن دیرینه نوروز بین ایرانیان و پارسی زبانان بیندازیم , آیا درباره نوروز از دوره سلسله هخامنشیان چیزی میدانید؟ بیایید نگاه کوتاهی و مختصری داشته باشیم.

10 کاری که باید قبل تحویل سال انجام دهیم + تاریخچه نوروز

10 کاری که باید قبل تحویل سال انجام دهیم + تاریخچه نوروز

جایگاه نوروز در دوره هخامنشی

در دوره ساسانی 25 روز قبل از شروع بهار با برپایی 12 ستون خشت خام با کاشت انواع غلات و حبوبات از جمله نخود ، گندم ، لوبیا ، جو ، برنج و ارزن تا شانزدهمین روز فروردین در انتظار بارور شدن گیاهان می نشستند چرا که این عقیده را داشتند که هرچه گیاهان بارورتر شوند در آن سال محصولات بهتر و بیشتری خواهند دید.

در این دوره نیز معمول بود که مردم صبح نوروز به سمت یکدیگر آب پاشی کنند و نیز آتش روشن کردن در شب نوروز از زمان هرمز اول معمول بوده و از دوره هرمز دوم سکه هدیه دادن و عید در نوروز رایج شد.

10 کاری که باید قبل تحویل سال انجام دهیم + تاریخچه نوروز

بیشتر بخوانید: مدل سفره هفت سین سال 1400

آیین و رسوم نوروز در زمان هخامنشی

کوروش دوم ، بنیانگذار سلسله هخامنشی ، در سال 538 قبل از میلاد نوروز را جشن ملی اعلام کرد.

این آیین ها در زمان دیگر پادشاهان هخامنشی نیز برگزار می شد. مردم با جشن های نوروز در دوره هخامنشیان آشنا بودند و هخامنشیان با شکوه و احترام زیادی نوروز را جشن می گرفتند. شواهد نشان می دهد داریوش اول از خاندان هخامنشی نوروز را در سال 416 قبل از میلاد جشن گرفته است. سکه‌ای از جنس طلا ضرب نمود که در یک سوی آن سربازی در حال تیراندازی نشان داده شده است.

در دوره هخامنشیان ، جشن نوروز در بازه زمانی میان ۲۱ اسفند تا ۱۹ اردیبهشت برگزار می شد. این دوره زمانی از اول فروردین تا سوم اردیبهشت برگزار می‌شده است.

طبق اسناد و مدارک ، در سراسر دوره هخامنشی ، سالی که آغاز سال جدید در 21 مارس در آن ثبت شده است ، سال سوم پادشاهی کمبوجیه است.آمار نشان می‌دهند که بیشترین روزی که در آن سال آغاز گشته روز ۲۹ فروردین ماه بوده و پس از آن بیشترین آمار برای روز آغاز سال نو، روز‌های نهم، یازدهم و نوزدهم فروردین ماه کنونی بوده است.

10 کاری که باید قبل تحویل سال انجام دهیم + تاریخچه نوروز

عید نوروز در دوران هخامنشیان

در تقویم هخامنشی ، طبق محاسبات بابلی ها ، هر چند سال یک ماه کبیسه به ماه ششم یا دوازدهم اضافه می شود ، که در این میان آغاز روز اول ماه سیزدهم یا همان ماه کبیسه دوم نشان می‌دهد که آغاز این ماه در روز یکم فروردین و چند روز پیرامون آن نگاه داشته می‌شده است.

اگرچه اسناد به جا مانده از دوره هخامنشیان یک بازه زمانی متغیر را برای آغاز سال جدید نشان می دهد ، اما شکی نیست که سال جدید در دوره هخامنشی (یا دست کم سال اداری و رسمی) با بهار آغاز شده است.

این گردش زمانی بر اساس محاسبه‌های مشترکی بوده که بیشتر در بابل و توسط کاهنان بابلی و مغان ایرانی ساکن بابل انجام می‌گرفته است.گزارش‌های بسیاری گویای حضور مغان ایرانی در بابل است و آنچنانکه می‌دانیم کار‌های رصدی نجومی، تقویم و گاهشماری همواره در دست روحانیون بوده است.

حالا با توضیحاتی که داده شد عید نوروز در تمدن ما از دیرباز وجود داشته و بر این باور همه ی ما به پیشواز سال نو میرویم بنابراین بد نیست برنامه ریزی کنیم که چه کارهایی را قبل سال نو انجام دهیم با کاردستون تا پایان این مقاله همراه باشید.

بیشتر بخوانید: آماده سازی باغ برای بهار با معرفی 5 گل

تاریخچه نوروز

خرید اسباب و وسایل برای خانه:

عید است و دیدار با خانواده. برای پذیرایی از میهمانان خرید میوه و شیرینی را فراموش نکنید. ما قبلاً مقاله ای در مورد پیشنهادات مدل سفره هفت سین سال 1400 نوشتیم ، آن را ببینید.

تاریخچه نوروز

بیشتر بخوانید: آموزش رنگ آمیزی تخم مرغ برای سفره هفت سین

خرید هدایا و عیدی ها برای اهل خانواده:

فرزندان خانواده منتظر عید از شما هستند. چه بهتر که از این به بعد به هدیه و عیدی آنها فکر کنیم. برای خرید هدیه ، سلیقه و علایق همه را در نظر بگیرید. در آینده سعی خواهیم کرد پستی درباره خرید هدیه داشته باشیم.

تاریخچه نوروز

تهیه و تزیین سفره هفت سین :

سفره هفت سین یکی از آداب و رسوم نوروز است. به سین های آن فکر کنید. سیر ، سیب ، سبز ، کنجد ، سرکه ، سمنو ، سماق ،سنبل، سکه، سپند، ، سپستان ، سوسن، سرمه، سنگک، سبزی، و … گزینه هایی هستند که برای سفره هفت سین می‌توانید استفاده کنید.

تاریخچه نوروز

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری ساخت چراغ خواب در خانه

حساب و کتاب مالی قبل سال :

اگر به شخصی که هرگز مبلغی را پرداخت نکرده اید بدهکارید ، بهتر است همین حالا آن را پرداخت کنید. فکرش را بکنید ، او بعد از نوروز خواهد گفت ، چرا سال گذشته آن را قرض ندادید؟ پس نگذارید سال گذشته باشد! اگر شخصی به شما بدهکار است ، بهتر است بدهی خود را به او یادآوری کنید.

تاریخچه نوروز

رسیدگی به گل و گیاهان:

به گلدان‌هایتان برسید و اجازه دهید آنها هم هوای بهاری را استنشاق کنند. درخت بکارید. ماهی قرمز بخرید و آن را در سفره هفت سین قرار دهید. راستی یادتان نرود سبزه آماده کنید.

تاریخچه نوروز

بیشتر بخوانید: ایده های خلاقانه با چوب برای دکور منزل

سر زدن به مزار اموات:

به مزار شهدای خود و اموات بیایید و مژده فرا رسیدن بهار را به آنها ببخشید. به آنها نشان دهید که هنوز آنها را فراموش نکرده اید.

تکالیف مدرسه و درس و مشق:

به درس و مشق خود برسید تا در ایام نوروز خیالی راحت‌تر داشته باشید. اگر تصمیم گرفته اید در ایام نوروز درس بخوانید بهتر است از همین حالا برای آن برنامه ریزی کنید.

رسیدگی به ظاهر خود :

به نظافت شخصی خود برسید. لباس نو بخرید یا لباس‌های تمیز خود را برای روز عید آماده کنید. به آرایشگاه مراجعه کنید و عطر بزنید و …

کنار خانواده جمع شوید:

سعی کنید لحظات سال تحویل را کنار خانواده خود باشید.

تاریخچه نوروز

سخن آخر:

امیدواریم این مطالب ذکر شده مورد پسند شما عزیران قرار گرفته باشد و سال خوبی را در کنار خانواده خود سپری کنید همچنین میتوانید نظرات و پیشنهادات خودتون رو برای ما در زیر همین پست ارسال کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *