آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی : اگر به دنبال یادگیری یک هنر و مهارت جدید برای پر کردن اوقات فراغت خود هستید ، پیشنهاد می کنیم روبان دوزی را امتحان کنید. روبان دوزی هنری بسیار ظریف و زیباست که طرفداران زیادی دارد. در این مقاله نحوه گلدوزی روبان با 9 گره ساده را توضیح خواهیم داد.پس تا آخر این مقاله با کاردستون همراه باشید.

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی

تاریخچه گلدوزی دوزی به قرن شانزدهم در اروپا برمی گردد. بانوان فرانسوی با استفاده از روبان روبان ، کلاه ، کیف ، دستکش و چترهایشان می کنند. اندکی بعد زنان انگلیسی نیز به این هنر روی آوردند و آن را به نام خودشان نامگذاری کردند.

این هنر همیشه طرفداران خود را داشته و اکنون به دلیل طراحی های پیچیده ، خیره کننده ، تنوع روبان و رنگ های مختلف مورد استقبال قرار گرفته است. پس از تسلط بر اصول اولیه  می توانید گلهای زیبا روبان را بدوزید.

بیشتر بخوانید: آموزش بافت پادری با قلاب و پوم پوم

روبان دوزی چیست؟

در روبان دوزی به‌جای استفاده از نخ گل‌دوزی، از روبان استفاده می‌شود. گاهی ترکیب روبان و نخ گل‌دوزی همراه با مهره‌های تزیینی، طرح‌های زیبایی را به‌ وجود می‌آورد.

در ابتدا ممکن است فکر کنید که روبان دوزی کار سختی است. اما استفاده از روبان برای تزئین پارچه ها ، لوازم تزئینی ، پارچه های کوسن ، روتختی و لحاف ، پیش بند ، رومیزی و دونده های میز زیبایی خاصی به خانه شما می بخشد.

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی

یکی از مزایای گلدوزی روبان نسبت به گلدوزی این است که با چند کوک ساده می توانید در زمان کمتری سطح وسیع تری را با روبان بپوشانید. در آموزش روبان دوزی زیر خواهید دید که با استفاده از روبان کم و دانش اولیه در خیاطی می توانید کارهای زیبایی خلق کنید. روبان دوزی یکی از هنرهای کم هزینه است.

نمونه های جذاب روبان دوزی را مشاهده کنید

اما یکی از نقاط ضعف روبان دوزی این است که روبان جنس آسیب‌پذیری دارد و باید در نگهداری لباس‌های روبان دوزی شده دقت کنید. بااین‌حال، روبان دوزی روی لوازم تزیینی که نیازی به شست‌وشو ندارند، بسیار چشمگیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: آموزش دوخت زیر بشقابی به شکل برگ + عکس

سوزن

سوزن چنایل (Chenille) یکی از وسایل ضروری برای روبان دوزی است که چشمی کشیده و بلند و نوک تیزی دارد. چشمی سوزن باید آن‌قدر بزرگ باشد که روبان بدون آسیب‌دیدگی یا چروک‌شدن از آن رد شود. سوزن چنایل بزرگ است و با نوک تیزی که دارد به‌راحتی از پارچه‌های ضخیم عبور می‌کند. سوزن شماره ۱۸ برای روبان ۴میلی‌متری مناسب خواهد بود.

اگر می خواهید روی پارچه هایی با بافت درشت کار کنید ، می توانید از سوزن تپستری (Tapestry) استفاده کنید نوک ضخیم این سوزن برای دوخت روی پارچه‌های بافتنی بسیار مناسب است.

روبان در رنگ های مختلف

می توان گفت که روبان ها در همه جا در رنگ ها و مواد مختلف موجود هستند. روبان های ابریشمی کمی گران هستند؛ اما آنها ظاهری بسیار نفیس دارند. این روبان ها بسیار ظریف هستند و به راحتی می توان آنها را شکل داد.

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی

ویدیو آموزشی روبان دوزی به صورت پایه 

از روبان های ساتن با کیفیت خوب می توان برای خلق آثار هنری نفیس (خصوصاً اگر قصد استفاده یا پوشیدن آن را دارید) استفاده کنید. نوارهای الیاف ویسکوز (ریون/Rayon) نیز به نوارهای ابریشمی نزدیک به نظر می رسند.

روبان ساتن بهترین گزینه برای آموزش روبان دوزی به افراد مبتدی است. در ابتدا ممکن است بسیاری از روبان ها را خراب کنیدتا روی روبان دوزی تسلط پیدا کنید. بنابراین بهتر است به جای خرید روبان های ابریشمی گران قیمت ، از روبان های ساتن استفاده کنید.

برای خرید به‌دنبال روبان باکیفیتی باشید: نرم و منعطف باشد و بیش‌ از حد چین نخورد.

روبان های ابریشمی رنگی ، روبان های چند رنگ ، روبان های حریری، روبان های آبرنگ و روبان های براق انواع مختلفی از روبان ها هستند که جلوه های مختلفی به کار شما می دهند.

عرض روبان های استفاده شده در روبان های دوزی شده معمولاً 2 ، 4 و 7 میلی متر است. روبان های عرض 2 میلی متر برای دوخت گره های فرانسوی ، گلبرگ های مینا و ساقه مناسب است.

بیشتر بخوانید: طرز دوخت توربان مجلسی

کارگاه پلاستیک یا چوب و پارچه

برای روبان دوزی می توانید از هر پارچه ای استفاده کنید. اگر سوزن و روبان شما از داخل پارچه عبور نمی کند ، قبل از شروع کار با یک سوزن تیز پارچه را سوراخ کنید.

اگر از پارچه کشی یا نازکی استفاده می کنید می توانید پشت پارچه را با آستر مناسب سفت محکم کنید.

روبان دوزی

ابزار طراحی و حکاکی

برای این کار ماژیک یا خودکار محوشونده یا هر ابزار طراحیِ مخصوص پارچه لازم است.

وسایل اختیاری

  • سوزن انگشتی (Trolley needle): این سوزن با نوک ضخیم و کندی که دارد، در انتهای انگشت قرار می‌گیرد. این وسیله هنگام دوخت، برای باز‌کردن پیچ‌وتاب روبان روی پارچه استفاده می‌شود.
  • نخ و سوزن گل‌دوزی: اگر به نخ برای دوخت‌ طرح‌های دیگری مثل طرح ساقه یا گره فرانسوی نیاز دارید، می‌توانید از این وسایل در روبان دوزی استفاده کنید.
  • طرح‌های آماده حرارتی برای ایجاد طرح‌های مختلف بر روی پارچه روبان دوزی.
  • مهره، منجوق، پولک، دکمه و سایر وسایل تزیینی.

چگونه روبان را داخل سوزن کنیم؟

روبان دوزی

مرحله 1

یک روبان به طول 30 یا 40 سانتی متر برش دهید. برای راحتی کار ، انتهای آن را با زاویه 45 درجه ببرید. سپس روبان را از چشم سوزن عبور دهید.

مرحله 2

با حفظ یک‌ونیم سانتی‌متر فاصله، سوزن را وارد انتهای روبان کنید. حالا در حلقه ایجاد شده، یک گره بزنید. این کار باعث محکم‌شدن روبان روی سوزن می‌شود.

حالا می‌توانید روبان دوزی را شروع کنید.

آیا باید انتهای روبان را گره بزنیم؟

روبان دوزی

می توانید انتهای روبان را مانند این عکس گره بزنید.

روبان دوزی

با گره‌زدن و گیرانداختن روبان، یک تکه برجسته غیرضروری و بی‌قواره پشت پارچه خواهید داشت. بهتر است همیشه دنباله بلند روبان را پیش از زدن دوخت بعدی، پشت پارچه نگه دارید. با این کار بدون نیاز به گره‌زدن، انتهای روبان در پشت پارچه محکم می‌شود.

بیشتر بخوانید: آموزش دوخت کیف دوشی دخترانه ساده با پارچه‌های اضافی

آموزش روبان دوزی و گره های پایه

یکی از بهترین قسمت های گلدوزی روبان استفاده از گره های آسان است که در بیشتر کارهای گلدوزی نیز استفاده می شود.تنها تفاوت آن در روبان دوزی این است که حالت شل و پف‌دار گره‌ها را حفظ کنید.

در اینجا چند گره مشترک وجود دارد:

1. گره مستقیم

نام این گره بسیار گویاست و به آن گره های مستقیم روی پارچه گفته می شود.

روبان دوزی

2. گره دوخت ساقه

از این گره برای دوخت دور کار استفاده می شود. گره مستقیم بزنید ؛ سپس از قسمت زیرین گره قبلی، سوزن را بیرون بیاورید و یک گره مستقیم دیگر بزنید.

این گره را تا ایجاد طرح مورد نظر ادامه دهید. فراموش نکنید که گره ها به یک اندازه هستند تا زیبایی کار را حفظ کنند.

روبان دوزی

3. گره دوخت ساقه ترکیبی

ابتدا یک ساقه را با نخ گلدوزی بدوزید. اکنون از یک روبان استفاده کنید تا سوزن را از گره های ساقه هایی که دوخته اید عبور دهید.

4. گره روبان

ابتدا سوزن را زیر پارچه ببرید و آن را از پشت پارچه به‌سمت جلوی پارچه بیاورید (نقطه ۱).

روبان را صاف کرده و سوزن را حدود یک و نیم سانتی متر (یا به دلخواه) از بالای آن رد کنید (نقطه 2).

سوزن را به پشت کار بکشید تا قسمت بالای روبان جمع شود. این دوخت مانند گلبرگ به نظر می رسد.

روبان دوزیآموزش روبان دوزی ساده و زیبا

روبان دوزی

5. گره حلقه ای

این گره با حلقه زدن روبان ایجاد می شود. از گره حلقه ای برای پر کردن الگو یا صاف کردن گلبرگ ها استفاده می شود.

سوزن را از زیر وارد پارچه کنید یک حلقه درست کنید و سوزن را از همان ابتدا دوباره وارد پارچه کنید. این گره را در پشت پارچه محکم کنید مراقب شل بودن این گره باشید و آن را سفت نکنید.

روبان دوزی

6. گره ترکیبی از گره حلقه و مستقیم

این گره که (Lazy Daisy) نیز نامیده می شود ، با ترکیب گره حلقه ای و گره مستقیم کوتاه ایجاد می شود.

ابتدا گره حلقه بزنید. حالا یک گره کوتاه مستقیم از وسط ببندید تا گره حلقه روی پارچه بخوابد. این روش گره در گل‌دوزی نیز به همین شکل است.

روبان دوزیآموزش روبان دوزی ساده و زیبا

روبان دوزی

7. گره فرانسوی

گره فرانسوی در روبان دوزی و گلدوزی یکسان است.

سوزن را از پشت پارچه به سمت خود رد کنید. گره را به سمت چپ نگه دارید. سوزن را بالای روبان قرار دهید و آن را نزدیک به جایی که آن را بلند کرده اید وارد کنید.

به همین ترتیب دو یا سه گره دیگر هم ببندید.

سوزن را با فاصله دو گره به سمت راست بچرخانید و از جایی که ابتدا سوزن را بالا آورده اید وارد پارچه کنید. اطمینان حاصل کنید که گره ها روی سوزن محکم هستند. اگر احساس می کنید گره ها شل هستند ، با دست چپ آنها را در اطراف سوزن محکم کنید. البته به اندازه کافی سفت نکنید تا گره ها از بین برود. برای گره زدن گره فرانسوی به یک گره بزرگ نیاز دارید.

روبان دوزی

8. گره حاشیه‌دوزی

این گره ساده برای دوخت حاشیه مناسب است. ابتدا روبان را در جهت مورد نظر قرار دهید. با استفاده از نخ گلدوزی یا یک روبان باریک، روی آن و از طریق روبان ، در فاصله مورد نظر بدوزید.

9. گره پر

این گره دقیقاً مانند روشی است که در گلدوزی استفاده می شود.

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی آموزش روبان دوزی ساده و زیبا

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی آموزش روبان دوزی ساده و زیبا

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی آموزش روبان دوزی ساده و زیبا

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی

ابتدا روی پارچه چهار خط موازی با فاصله حدود 6 میلی متر از یکدیگر بکشید. خیاطی را از خط دوم در پایین شروع کنید. سوزن را از پشت پارچه تا نقطه شماره یک بلند کنید.

سوزن را در نقطه 2 در مقابل نقطه 1 پایین بیاورید و سپس آن را کمی بالاتر در خط 3 و در نقطه 3 بالا بیاورید ، بدون اینکه سوزن کاملاً کشیده شود. هنگام کشیدن سوزن ، مطمئن شوید که حلقه از بالا قرار دارد.

دوختن این الگو را تا جایی که می خواهید ادامه دهید.

مراقب این مسائل باشید

پیچاندن روبان هنگام کار می تواند نتایج متفاوتی داشته باشد. این هم می تواند کار را زیباتر کند و هم می تواند طراحی شما را غیرمعمول کند. این روش را فقط درصورتی که به نفع طرح شما باشد استفاده کنید.

هنگام ایجاد فضاها مراقب باشید.اگر زیاد روی پارچه و طرح جابه‌جا شوید، ، توده‌ای زیادی روبان در پشت کار تشکیل می شود و حتی روی روبان هدر می رود. برای ایجاد طرح های مختلف بهتر است ابتدا یکی را تمام کنید و سپس به سراغ روبان یا طرح بعدی بروید.

آموزش گام به گام روبان دوزی برای افراد مبتدی

مراقبت از آثار روبان دوزی

همانطور که گفتیم ، پارچه ظریف روبان نیاز به مراقبت دارد. گلدوزی روبان را بهتر است با دست بشویید. پارچه را بعد از شستن فشار ندهید. پارچه را صاف کنید تا خشک شود.

نباید قطعه را روی پارچه روبان دوزی شده اتو کنید. پشت کار را به سمت خود پهن کرده و اتو را به آرامی روی آن فشار دهید. در صورت لزوم از اسپری آب برای صاف شدن پارچه استفاده کنید.

ویدیو آموزشی روبان دوزی برای افراد مبتدی

نتیجه گیری: 

نظر شما چیست؟ آیا تا به حال روبان دوزی را امتحان کرده اید؟ روبان مورد علاقه شما چه طرح و رنگی است؟ در صورت تمایل میتوانید نظرات و پیشنهادات خودتون رو برای ما ارسال کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *