آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم : چطور رنگ آمیزی کنیم؟

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم : چطور رنگ آمیزی کنیم؟

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم : چطور رنگ آمیزی کنیم؟ نقاشی ساختمان هنری در عین حال فنی و ساده است اگر از ترفندهای آن مطلع هستید می توانید به راحتی حال و هوای دکوراسیون داخلی خانه را تغییر دهید.

در طول تعطیلات یا زمانی که زمان کافی دارید می توانید با رنگ آمیزی خانه و ایجاد تنوع  سعی کنید فضای اطراف خود را به مکان بهتری برای زندگی تبدیل کنید.

در این مقاله می خواهیم چند ترفند ساده در مورد رنگ آمیزی ساختمان به شما بگوییم تا از دیوارها ، سقف ها ، اتاق خواب و دیگر قسمت های خانه با نقاشی فوت‌وفن مطلع شوید. چگونه با هم کنار بیایید و خود را برای زندگی در یک خانه دلخواه آماده کنید.

رنگ آمیزی ساختمان

1. قبل از شروع به نقاشی ساختمان ایده های خود را بررسی کنید

در اولین مرحله نقاشی خانه باید بدانید که طرح و ایده ای در ذهن شما وجود دارد و می خواهید هر قسمت از خانه رنگ و طرح جدیدی داشته باشد.

قبل از شروع ، نتیجه نهایی را در ذهن خود تجسم کنید تا انتخاب برای شما آسان تر شود. فراموش نکنید که قرار نیست هر چهار دیوار خانه یک رنگ باشند. می توانید کمی خلاقیت و شجاعت به کار خود اضافه کنید.

تعیین کنید که برای کدام قسمت از خانه می خواهید از طرح های برجسته رنگی استفاده کنید و بهترین طرح مورد نظر خود را در وب سایت ها و رسانه های اجتماعی پیدا کنید. علاوه بر رنگ آمیزی دیوارها سراغ سقف هم بروید. از خود بپرسید آیا دوست دارید رنگ سقف متفاوت باشد و آن را متفاوت از دیوارها رنگ آمیزی کنید؟

رنگ آمیزی ساختمان

بیشتر بخوانید» آموزش ساخت تابلوی تزیینی انتزاعی برای دیوار خانه

2. مدت زمان رنگ آمیزی ساختمان را محاسبه کنید

مدت زمانی که برای نقاشی ساختمان نیاز دارید بستگی به اندازه فضا ، نحوه نقاشی و مهارت شما در انجام این کار دارد.

به عنوان مثال برای استفاده از تناژ تیره روی دیوار و رنگ آمیزی سقف به زمان بیشتری نیاز دارید. همچنین رنگ آمیزی دیوارهایی که قبل از شروع به تمیزکاری و صاف شدن نیاز دارند  بیشتر از رنگ آمیزی یک دیوار معمولی به طول می انجامد.

در حقیقت رنگ آمیزی برخی از فضاها ممکن است فقط چند ساعت طول بکشد در حالی که برخی دیگر چند روز طول می کشد. مطمئن باشید که بیشتر از آنچه فکر می کنید برای کار خود وقت بگذارید فراموش نکنید که آماده سازی برای شروع کار و تمیز کردن نهایی زمان قابل توجهی طول می کشد.

رنگ آمیزی ساختمان

3. رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید

در مرحله دوم رنگ آمیزی اتاق و سایر قسمت های خانه باید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. از ابتدا تصمیم بگیرید که تناژ روشن یا تیره می خواهید. آیا رنگ های گرم را دوست دارید یا از طرفداران رنگ های سرد هستید؟

با توجه به رنگ و مبلمان دکوراسیون منزل  تناژ مورد نظر خود را انتخاب کنید. نمونه هایی از رنگ های انتخاب شده روی دیوار را بررسی کنید تا ببینید در زمان های مختلف روز چگونه به نظر می رسند.

بیشتر بخوانید» آموزش تصویری ساخت چراغ خواب در خانه

کدام سبک دکوراسیون برای خانه من مناسب است؟

بسیاری از شرکت های رنگ آمیزی ابزارهایی در سایت خود دارند که به شما در انتخاب رنگ مناسب برای خانه شما کمک می کند. به این ترتیب شما باید از فضای خانه و قسمتی که می خواهید آن را رنگ آمیزی کنید عکس بگیرید و در سایت دانلود کنید تا قبل از اجرا رنگ های مختلف روی دیوارهای این فضا مشاهده شود.

محبوب ترین انواع رنگ ها را مشاهده کنید

البته این رنگ ها در زندگی واقعی کمی متفاوت هستند. به همین دلیل  ما دوباره پیشنهاد می کنیم که برای اطمینان از کیفیت نتیجه قبل از انتخاب رنگ نهایی ، نمونه ای از رنگهای انتخابی خود را در قسمت کوچکی از دیوار نقاشی کنید تا ببینید در شرایط مختلف نور از صبح تا صبح چگونه خواهد بود.

رنگ آمیزی ساختمان

4. ابزار مناسب برای رنگ آمیزی ساختمان را انتخاب کنید

در این مرحله از آموزش نقاشی روی دیوار باید به سراغ ابزار کار خود بروید شما باید ابزارهای مختلفی را بر اساس رنگی که انتخاب کرده اید و وضعیت دیوارهای خانه بسازید. بسیاری از این ابزارها ضروری هستند و قبل از شروع نقاشی ساختمان باید آنها را تهیه کنید.

این ابزارهای مهم عبارتند از:

✅رنگ ساختمان

✅غلطک های رنگ

✅برس رنگ آمیزی

✅مقداری پارچه استفاده نشده

✅چاقو

✅سنباده زنی

✅سینی رنگ

✅نوار نقاشی

رنگ آمیزی ساختمان

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم : چطور رنگ آمیزی کنیم؟

5. مقدار رنگ مورد نیاز خود را مشخص کنید

به عنوان یک قاعده کلی  برای رنگ آمیزی تقریباً در هر 37 متر مربع یک ساختمان ، چه نمای ساختمان و چه کل دیوارهای یک اتاق  به یک گالن رنگ نیاز دارید. هر گالن معادل 3.7 کیلوگرم است اما گاهی تا 4 کیلوگرم متغیر است.

البته این روش محاسبه فقط یک قاعده تقریبی است و نمی توان به طور دقیق بر آن استناد کرد. در مقدار گفته شده  غلظت رنگ باید زیاد و با کیفیت خوب باشد. این مقدار رنگ برای لایه پوششی نیز در نظر گرفته شده است. برای تجدید لایه های رنگ ، مطمئناً به رنگ بیشتری نیاز خواهید داشت و معمولاً باید 2-3 بار رنگ را تمدید کنید.

وقتی قرار است یک رنگ تیره را با یک رنگ روشن بپوشانید وضعیت کمی دشوار و وقت گیر خواهد بود و شما به قوطی های رنگ بیشتری نیاز خواهید داشت.

اگر به جای یک سطح صاف نیاز به رنگ آمیزی قطعات با بافت برجسته دارید به رنگ بیشتری نسبت به سطوح صاف نیاز دارید. در این موارد شما باید حدود 10 درصد بیشتر از مقدار محاسبه شده برای سطوح رنگ صاف دریافت کنید.

برای تعیین میزان رنگ موردنیاز خود، می‌توانید از ماشین‌حساب رنگ استفاده کنید. الگوریتم محاسبه رنگ ساختمان با جست‌وجوی عبارت «ماشین‌حساب رنگ» در گوگل، به‌صورت آنلاین در اختیارتان قرار می‌‌گیرد. با جای‌گذاری متراژهای خواسته‌شده، میزان دقیق رنگ موردنیاز را به‌ دست خواهید آورد.

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم : چطور رنگ آمیزی کنیم؟

6. پیش از رنگ آمیزی ساختمان، اثاثیه را جمع کنید

⭐قبل از شروع به رنگ آمیزی خانه  باید همه وسایل خانه را از فضای خانه خارج کنید. این اثاثیه را به قسمت دیگری از خانه ببرید تا قطرات رنگ روی آن اسپری نشود. اگر فضای کافی برای جابجایی مبلمان ندارید می توانید تمام لوازم جانبی را در مرکز اتاق یا اتاق نشیمن جمع کرده و با چند ورقه پلاستیک بپوشانید.

⭐شما باید همین کار را روی کف اتاق انجام دهید و قبل از رنگ آمیزی اتاق تمام قسمت های کف را با نایلون بپوشانید. هرگز از انجام این کار کوتاهی نکنید و تمام لوازم و کف اتاق را بپوشانید. شک نکنید که هر چقدر هم مراقب باشید ، قطرات رنگ همچنان در اطراف پراکنده می شوند.

⭐یک روکش رنگ ایجاد کنید و لبه های پنجره ، قاب های دیوار ، پایه های لوازم جانبی و قاب در را با آن بپوشانید تا قطرات رنگ ظاهر آنها را خراب نکند. قاب کلید و پریزها را بردارید و روی آن را با پوشش رنگ بپوشانید.

⭐قبل از رنگ آمیزی ، بهتر است دیوار را با اسفنج آغشته به آب و صابون بشویید تا چربی و گرد و غبار از بین برود.

⭐قبل از شروع به رنگ آمیزی ساختمان ، تمام سوراخ ها و قسمت های خراشیده شده دیوار را تعمیر کنید تا نتیجه صاف و یکدست شود.

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم : چطور رنگ آمیزی کنیم؟

7. هنگام نقاشی تکنیک هایی برای خود داشته باشید

رنگ شما مخلوط و آماده است غلطک ها در دست شما هستند کف و تمام مبلمان پوشانده شده است و همه چیز برای شروع نقاشی اتاق آماده است.

اما قبل از شروع به رنگ آمیزی غلطک ها  باید در مورد نحوه رنگ آمیزی خانه برای خود فکر کنید به عنوان مثال ، برای رنگ آمیزی دیوار از بالای اتاق به پایین برنامه ریزی کنید ، یا قبل از رنگ آمیزی دیوار  شروع به رنگ آمیزی ساختمان از سقف کنید.

یکی از نکات مهم در آموزش نقاشی روی دیوار ، شروع با دیوارهای رنگ روشن و پایان کار با دیوار کانونی و جسورانه است. با دیوارهایی که می خواهید با رنگ های روشن بپوشانید شروع کنید.

نگران پخش شدن رنگ روشن به دیواره کانونی نباشید. پوشش جسورانه و نهایی این دیوار اثری از رنگ روشن باقی نمی گذارد. پس از خشک شدن دیوارهای روشن ، لبه های آنها را در مرز دیوار کانونی با چسباندن پوشش رنگ بپوشانید تا رنگ تیره به آنها نفوذ نکند.

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم : چطور رنگ آمیزی کنیم؟

از گوشه دیوار شروع کنید و مسیرتان را بالا و پایین کنید می توانید فضای بیشتری را با غلطک نقاشی کنید ، اما می توانید از برس برای مناطقی استفاده کنید که به توجه کمی نیاز دارند یا زاویه ای ندارند.

هنگام استفاده از غلتک ها بهتر است دست خود را با فاصله زیاد حرکت دهید. به این ترتیب  فضای بزرگتری را می پوشانید و جلوه های آزاردهنده ای که غلطک ها روی دیوار به جا می گذارند ، خودشان را کمتر نشان می دهند. بعد از خشک شدن لایه اول  لایه بعدی را شروع کنید.

8. تهویه را فراموش نکنید

پنجره ها را باز کرده و پنکه ها را روشن کنید تا در تمام مدت رنگ آمیزی ساختمان تهویه مناسبی داشته باشید و رنگ سریعتر خشک شود. اگر هنگام رنگ آمیزی خانه هوا مرطوب باشد دیوارها دیرتر خشک می شوند.

باز گذاشتن پنجره ها باعث ورود حشرات و گرد و غبار به خانه و نشستن روی رنگ می شود. بنابراین ، بهتر است پنجره ها را با یک توری محافظ بپوشانید.

بخارات و بوی رنگ ساختمان در برخی افراد می تواند باعث سرگیجه ، تنگی نفس ، سردرد و حالت تهوع شود در صورت داشتن هر یک از این شرایط ، حتماً خانه را ترک کرده و با هوای تازه به بیرون از خانه بروید بعد از مدتی دوباره اتاق را چک کنید.

رنگ آمیزی ساختمان

بیشتر بخوانید» تزیین خانه با وسایل دور ریختنی شیشه ای

9. تمیز کردن را فراموش نکنید

اکنون که رنگ آمیزی خانه خود را به پایان رسانده اید وقت آن است که از نتایج آن لذت ببرید. پس از اتمام کار روکش های رنگ را از قسمت های خشک شده جدا کرده و روکش ها و پارچه های رنگ شده را جمع آوری کنید.

قلم‌مو‌های رنگی را با حلال روغن تمیز کنید اگر رنگها لاتکس و بر پایه آب هستند  می توانید از صابون و آب برای تمیز کردن آنها استفاده کنید.

ویدیو آموزشی رنگ آمیزی ساختمان با رنگ پلاستیک

سخن آخر»

به نظر شما چه ترفندهای دیگری برای نقاشی در خانه مفید است؟ اگر از تکنیک های نقاشی خانه مطلع هستید حتماً اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد شما میتوانید با کلیک برروی سبک زندگی این بخش از کاردستون را هم بخوانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *