شناخت والدین سمی و آشنایی با مشکلات آنها

شناخت والدین سمی و آشنایی با مشکلات آنها

شناخت والدین سمی و آشنایی با مشکلات آنها : رابطه هیچکس با والدین یا همسرش کامل نیست اگر خوش شانس باشید بیشتر اوقات رابطه خوبی با والدین خود دارید. متأسفانه افرادی که والدین سمی دارند شانس چنین رابطه ای را ندارند.

مهم نیست که چقدر تلاش می کنید نمی توانید با افرادی که از نظر احساسی دچار چالش هستند  رابطه ای سالم و متقابل داشته باشید. در این مقاله می خواهیم علائم والدین سمی را بدانیم. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

والدین سمی

والدین سمی

اصطلاح والدین سمی کمی مبهم است و احتمالاً هریک از ما تعریف متفاوتی برای آن داریم. اغلب والدین خود راضی با اختلالات روانی ، بدرفتار ، از نظر عاطفی نابالغ و معتاد به الکل یا مواد مخدر به عنوان والدین سمی شناخته می شوند.

کودکان حتی آنهایی که والدین سمی دارند فکر می کنند که همه والدین شبیه هم هستند از آنجا که آنها هیچ زمینه ای برای مقایسه ندارند آنها فکر می کنند که سایر خانواده ها ، مانند خانواده خود  تحت قوانین ناکارآمد اداره می شوند و همه والدین ظالم غیرقابل دسترسی یا خارج از کنترل هستند.

ولی درنهایت متوجه می‌شوند که والدینی که ازنظر احساسی و روحی سالم‌اند، به احساسات کودکانشان توجه و آنها را تشویق می‌کنند تا به‌دنبال رؤیاهایشان بروند، برای اشتباهاتشان معذرت‌خواهی می‌کنند و به‌شکلی محترمانه درباره مشکلات صحبت می‌کنند. اینجاست که متوجه می‌شوند پدر یا مادرشان متفاوت‌اند.

والدین سمی درد و مشکلات روحی زیادی را برای فرزندان خود ایجاد می کنند. خبر خوب این است که می توان بر آثار منفی والدین سمی غلبه کرد. اولین قدم در این راستا شناخت علائم والدین سمی و آشنایی مشکلات با آنها  عاطفی آنها و دلایل ناکارآمدی آنها است.

والدین سمی

حتما بخوانید» 9 اشتباه والدین در تربیت فرزندان که انجام میدهند

علائم رفتاری والدین سمی

یکی از نشانه های والدین سمی کنترل کردن است

موارد زیر علائم والدین سمی است:

1. والدین سمی خود محوری هستند و فضای کمی برای همدلی دارند: آنها همیشه نیازهای خود را در اولویت قرار می دهند و احساسات و نیازهای دیگران را در نظر نمی گیرند آنها به نحوه رفتارشان بر دیگران فکر نمی کنند و به سختی می توانند احساسات دیگران را درک کنند.

2. آنها بی ادب هستند: آنها حتی نمی توانند به شما احترام بگذارند و مودب و مهربان باشند.

3. از نظر احساسی واکنش‌پذیر هستند: والدین سمی اغلب نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند. آنها غیرقابل پیش بینی هستند و همه چیز را بیش از حد بزرگ می کنند.

4. آنها کنترل کننده هستند: آنها می خواهند به شما بگویند چه کاری انجام دهید ، چه زمانی و چگونه این کار را انجام دهید.

5. آنها عصبانی هستند: خشن و پرخاشگر هستند یا پرخاشگری منفعل دارند و با تسلیم شدن  فراموش کردن عمدی یا اجبار شما را آزار می دهند.

6. آنها قابل اعتراض هستند: مهم نیست که شما چه کار می کنید والدین سمی هرگز از شما راضی نخواهند بود آنها در همه چیز عیب می یابند.

والدین سمی

7. آنها حیله گر هستند: سعی می کنند با تغییر واقعیت خود را زیبا جلوه دهند آنها از احساس گناه ، انکار و بی اهمیتی برای رسیدن به خواسته های خود استفاده می کنند.

8. آنها مقصر هستند: مسئولیت رفتار و برنامه خود را در ناکارآمدی خانواده بر عهده نمی گیرند و تمام تقصیرها را به گردن شما می اندازند.

9. آنها منتظر هستند: از شما انتظار دارند که تمام کارهای خود را رها کرده و فقط به نیازهای آنها رسیدگی کنید آنها به شما برنامه ها و نیازهای شما اهمیت نمی دهند فقط آنها اهمیت می دهند و شما باید تمام تلاش خود را برای نجات آنها انجام دهید.

10. مایه آبروریزی هستند: رفتار ناشایستی دارند به عنوان مثال آنها جوک های نامناسب می گویند ، وارد مشاجرات فیزیکی می شوند شوخی می کنند و عموماً به گونه ای رفتار می کنند که باعث می شود از معرفی آنها به عنوان والدین خود شرمنده باشید.

11. آنها بی رحم هستند: والدین سمی کارهایی انجام می دهند و چیزهایی را می گویند که بسیار ظالمانه است آنها شما را مسخره می کنند با نام های نامناسب شما را صدا می زنند نقاط ضعف شما را ذکر می کنند و عمداً مسائلی را مطرح می کنند که به آنها حساس هستید.

والدین سمی

12.آنها به حریم خصوصی احترام نمی گذارند: آنها در امور شخصی شما دخالت می کنند و نمی پذیرند که شما یک فرد بالغ و کاملا مستقل هستید آنها می خواهند درباره مسائل شخصی زندگی شما بدانند به حریم خصوصی شما احترام نمی گذارند ایمیل های شما را باز می کنند.

 

13. شما را درگیر میکنند: والدین سمی به شما اعتماد ناسالم دارند آنها اطلاعات شخصی زیادی (مانند اسرار و مشکلات زندگی زناشویی) را با شما به اشتراک می گذارند و انتظار دارند شما مهمترین منبع حمایت عاطفی برای آنها باشید.

 

14. آنها همیشه با شما رقابت می کنند: نه تنها آنها همیشه می خواهند حق با آنها باشد بلکه طوری رفتار می کنند که گویی رقیب شما هستند. بنابراین به جای خوشحال بودن از موفقیت شما آنها سعی می کنند آن را کم اهمیت جلوه دهند یا شما را نادیده بگیرند.

15. وقتی وقت خود را با آنها می گذرانید با آنها صحبت می کنید یا در مورد آنها فکر می کنید احساس بدی دارید: آخرین علامت والدین مسموم به احساس شما نسبت به آنها مربوط می شود  نه آنچه آنها انجام می دهند.

وقتی والدین مسموم خود را می بینید احساس بدی پیدا می کنید شما از صحبت با آنها می ترسید و حتی فکر کردن در مورد آنها باعث می شود بدن شما منقبض شود و قلب شما ناراحت شود.

ممکن است دوباره خاطرات بد خود را به یاد آورید انرژی منفی آنها به همه کارهای شما آسیب می رساند. اگر با والدین سمی بزرگ شده اید ، احتمالاً تشویق نشده اید که احساسات خود را داشته باشید و احتمالاً متوجه آنها نشده اید. بنابراین حتما به احساسات خود توجه کنید و ببینید آیا والدین شما خشم ، ناراحتی ، احساس گناه یا سایر احساسات منفی را در شما برمی انگیزند.

آشنایی با والدین سمیحتما بخوانید» روش های برنامه ریزی دقیق درسی : چطور موفق باشیم؟

آگاهی منجر به پذیرش می شود

اگر والدین سمی دارید، به خاطر داشته باشید که گناهی ندارید. هرقدر که بخواهند سرزنش‌تان کنند، شما هیچ تقصیری در این رفتار آنها ندارید. درک این نکته که والدین‌تان مشکلات مهمی دارند و تغییردادنشان ناممکن است.

راه را برای پذیرش باز می‌کند و وقتی افراد را همان‌طور که هستند می‌پذیرید، خودتان را از قید تغییردادن آنها رها می‌کنید. فقط می‌توانید ناراحت باشید که رابطه خوبی با پدر و مادرتان ندارید.

پذیرش این نکته نقش مهمی در دستیابی به صلح ایفا می کند اما هنوز داشتن والدین سمی نگران کننده و دشوار است و شما برای پذیرش والدین ناکارآمد به استراتژی هایی نیاز دارید. در اینجا نکاتی وجود دارد که می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

آشنایی با والدین سمی

از والدین سمی دوری کنید

در اینجا منظور از فاصله احساسی است نه فاصله یا مجاورت فیزیکی. این بدان معناست که هیچ واکنشی نشان ندهید امور را به دست خود نگیرید و مسئولیت نیازها ، خواسته ها و احساسات دیگران را بر عهده نگیرید.

یکی از علائم والدین سمی این است که می توانند به راحتی شما را تحریک کنند. زیرا آنها دقیقاً نقاط ضعف شما را می دانند. حتی اگر از نظر جسمی با آنها فاصله دارید ، باز هم نمی توانید به راحتی خود را از نظر احساسی از آنها جدا کنید و مجبور شوید در برابر رفتارهای آنها واکنش نشان دهید.

گاهی اوقات برخی از افراد به دلیل این امر یا به دلیل کینه هایی که از دوران کودکی داشته اند ، خانواده را به طور کلی ترک می کنند. فاصله در هر رابطه سمی مفید است. با این حال ، همانطور که در بالا گفتیم ، این جداسازی فیزیکی ممکن است مشکلات را از ابتدا حل نکند.

در چنین مواردی ، مشاوره با روانکاو می تواند مفید باشد. می توانید با روانشناس مشورت کرده و هر بار که با والدین خود ملاقات می کنید ، در جلسات روان درمانی آموخته اید.

قاطع باشید و برای آنها مرز تعیین کنید

گاهی اوقات وقتی با والدین سمی زندگی می کنید ، به سختی می توانید رفتار سالمی داشته باشید. شما یاد می گیرید که به حریم خصوصی در خانواده احترام بگذارید. تعیین مرزها می تواند برای والدین شما دشوار باشد.

شاید شما مادری دارید که هر روز با شما تماس می گیرد یا خواهر یا برادری که معتاد است یا همیشه از شما پول می گیرد. اگر قوانین جدیدی برای خود تعیین کنید مطمئناً آنها مقاومت خواهند کرد.

ممکن است نتوانید این قوانین را با آنها بیان کنید و ممکن است مجبور شوید برای درک آنها از خانواده خود فاصله بگیرید. در هر صورت ، شما باید در تنظیم این قوانین و رعایت آنها قاطع باشید و به راحتی کوتاهی نکنید.

آشنایی با والدین سمی

چند نکته مهم در مورد والدین سمی

گاهی تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که روی خودتان کار کنید. این بدان معنا نیست که والدین شما تغییر خواهند کرد. اما شما می توانید تغییر دهید. راه حل گاهی بخشش و گاهی گفتگو است. هنگام برخورد با والدین سمی ، چند نکته مهم را باید در نظر داشته باشید:

1. والدین شما نیازی به اصلاح ندارند تا شما احساس بهتری داشته باشید.

2. با جدایی فیزیکی از والدین آنها اصلاح نمی شوند.

3. شما مانند والدین خود نیستید؛

4. شما مزاحمی نیستید که والدین شما به آن متهم می کنند.

5. لازم نیست والدین خود را دوست داشته باشید.

6. اعتیاد یا سوء استفاده والدین شما ممکن است شما را تحریک کند. برای آنها مرز تعیین کنید و تمرین کنید که از آنها فاصله بگیرید.

7. شما نمی توانید اعضای خانواده خود را تغییر داده یا نجات دهید.

8. نقطه مقابل عشق بی تفاوتی است ، نه نفرت یا خشم؛

9. نفرت از شخص دیگر با دوست داشتن خود تداخل دارد.

۱۰- عصبانیت یا کینه حل نشده شما را آزار می دهد.

آشنایی با والدین سمی

سخن پایانی» 

اگر نتوانسته اید مشکل خود را با والدین سمی خود با نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم حل کنید ، حتماً با یک روانشناس مشورت کنید. اثرات والدین سمی سالها با شما باقی می ماند و بر زندگی شخصی ، عاطفی ، اجتماعی و حتی رابطه ای شما با فرزندان شما تأثیر می گذارد. بنابراین احساسات خود را دست کم نگیرید و بر اصلاح و بهبود آنها تمرکز کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *