همه چیز درباره عوض کردن خاک گلدان و اصول کلی نگهداری

عوض کردن خاک گیاه و اصول کلی نگهداری از آنها

عوض کردن خاک گیاه و اصول کلی نگهداری از آنها : بیشتر گیاهان آپارتمانی سالها در یک گلدان بدون نیاز به تعویض گلدان یا خاک دوام می آورند. اما در نهایت ریشه ها آنقدر بزرگ می شوند و فضای زیادی را اشغال می کنند که در نهایت شاهد «درهم‌پیچیدگی ریشه» خواهیم بود.

در این زمان برای نجات گیاه باید گلدان و خاک آن را عوض کرد و گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کرد. آیا می خواهید بدانید دقیقا چگونه این کار را انجام دهید تا به گیاه آسیبی نرسد و شادابی آن حفظ شود؟ برای یافتن پاسخ این سوال به ادامه مطلب مراجعه کنید.

عوض کردن خاک گیاه و اصول کلی نگهداری از آنها

همه چیز درباره عوض کردن خاک گلدان و اصول کلی نگهداری

چرا باید گلدان و خاک را عوض کنیم؟

خاک و گلدان گیاه را زمانی باید عوض کرد که ریشه ها کاملاً در خاک پخش شده و جای خالی باقی نماند وقتی گیاه به ظرف بزرگتری منتقل می شود فضای خالی بیشتری در خاک خواهیم داشت و می توان مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در این فضاهای خالی قرار داد.

در نتیجه شاهد رشد قسمت بالایی گیاه از جمله گل ها و برگ ها خواهیم بود. در این شرایط گیاه سالم تر و بزرگتر به نظر می رسد.

مزیت دیگر این است که گیاه به آب کمتری نیاز دارد. وقتی ریشه ها در تمام فضای خالی زیر خاک پخش می شوند، جایی برای ذخیره آب وجود ندارد و زودتر از ته گلدان خارج می شود. اگر گلدان را عوض کنید، هر چه فضای خالی در خاک بیشتر باشد، آب بیشتر در خاک باقی می ماند و به گیاه غذا می دهد.

بیشتر بخوانید: روش صحیح قلمه زدن گیاهان + تکثیر گیاهان خانگی

نشانه هایی که میگوید زمان تعویض گلدان و خاک فرا رسیده است

1. خشک شدن زودرس خاک

زمانی که ریشه گیاه تمام فضای خالی خاک را اشغال کند خاک زودتر خشک می شود و باید بیشتر آبیاری شود این مشکل را می توان با بزرگ کردن گلدان گیاه حل کرد.

2. بی‌ثبات شدن گیاه در گلدان یا خم شدن آن به اطراف

اگر گلدان برای گیاه خیلی کوچک باشد ممکن است قسمت بالایی آن ثبات قبلی خود را از دست بدهد و به اطراف کج شود.

3. بیرون زدگی ریشه گیاه از ته گلدان

اگر ریشه های گیاه از سوراخ های ته گلدان بیرون بزند به این معنی است که به فضای بیشتری نیاز دارند.

4. توقف رشد گیاه

اگر با تمام تلاش های شما مدت زیادی است که گیاه رشد نکرده است احتمالاً به دلیل کوچک بودن گلدان است.

همه چیز درباره عوض کردن خاک گلدان و اصول کلی نگهداری

5. آسیب به گلدان

گلدان ممکن است به دلیل کهنگی یا اتفاق خاصی آسیب ببیند. در این صورت باید تغییر کند.

6. تحلیل‌رفتن خاک گلدان

اگر خاک گلدان کپک زد نمک موجود در آن زیاد شد و یا بوی بدی از آن متصاعد شد، باید گلدان را همراه با خاک تعویض کرد تا گیاه آسیب نبیند و بتواند به رشد خود ادامه دهد.

7. پیچیدگی ریشه

اگر با بیرون آوردن گیاه از گلدان متوجه شدید که اثری از خاک نیست و ریشه ها تمام فضا را اشغال کرده اند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است در تصویر زیر چنین گیاهی را مشاهده می کنید.

بیشتر بخوانید» 13 روش موثر برای نجات دادن کاکتوس پوسیده و خشک شده

نشانه هایی که زمان تعویض گلدان و خاک نرسیده است!

1. اگر گیاه گل می دهد

گیاهان آپارتمانی معمولاً زمانی شروع به گلدهی می کنند که در شرایط عالی باشند حال اگر گیاه را از گلدان بیرون بیاورید و زیر و رو کنید و تکان دهید، ممکن است روند گل دهی را به کلی متوقف کنید.

در این حالت گیاه به اصطلاح شوکه می شود به عنوان مثال، اگر گیاه را در هنگام گل دهی تکان دهید، ممکن است باعث ریزش گل هایش شوید: اتفاقی که برای یک نوع کاکتوس به نام کاکتوس کریسمس زیاد اتفاق می افتد.

2. اگر گیاه خیلی بزرگ باشد

در این صورت ممکن است به گیاه و خودتان آسیب بزنید. در عوض بهتر است حدود 2.5 سانتی متر از خاک گلدان را جدا کرده و با کود مناسب و کمپوست تازه جایگزین کنید. به این ترتیب مواد مغذی کافی در اختیار گیاه قرار می گیرد و ظرفیت جذب آب گلدان افزایش می یابد.

همه چیز درباره عوض کردن خاک گلدان و اصول کلی نگهداری

3. اگر گیاهی برای رشدش به درهم‌پیچیدگی ریشه نیاز داشته باشد

برخی از گیاهان آپارتمانی، مانند پرنده بهشتی یا زنبق، تنها زمانی می توانند روی گلدهی تمرکز کنند که رشد ریشه متوقف شده باشد. بنابراین انتقال آنها به گلدان بزرگتر از گلدهی آنها جلوگیری می کند و باید در ظرف نسبتاً کوچکتری نگهداری شوند.

بیشتر بخوانید» نحوه کاشت سبزیجات با بطری روی دیوار خانه

4. اگر نمی خواهید گیاه شما بزرگتر از آنچه هست باشد

معمولا گیاه پس از انتقال به گلدانی که فضای بیشتری دارد رشد کرده و بزرگتر می شود. اگر نمی خواهید این اتفاق بیفتد، نباید گلدان را عوض کنید.

برای نجات گیاه از بیماری، همیشه بهترین راه برای تعویض گلدان نیست. نباید تصور کرد که تعویض گلدان و خاک آن حتما گیاه را از بیماری نجات می دهد.

در بسیاری از موارد علت بیماری گیاه چیز دیگری است. اگر گیاه ظاهری ناخوشایند و زننده دارد، ابتدا سراغ راه حل های دیگر بروید و آخرین راه حل برای شما تعویض گلدان آن است.

همه چیز درباره عوض کردن خاک گلدان و اصول کلی نگهداری

چگونه گلدان و خاک گلدان را عوض کنیم؟

مرحله 1: محل کار را آماده کنید

ابتدا باید مکانی را برای تعویض گلدان و خاک انتخاب کنید توصیه می شود این کار را در حیاط و بیرون از اتاق های خانه انجام دهید زیرا شلوغی زیادی خواهد داشت. اگر چنین امکانی ندارید کف یکی از اتاق ها را با روزنامه بپوشانید و کارهای خود را در آنجا انجام دهید.

مرحله 2: گیاه را از گلدان خارج کنید

بیرون آوردن گیاه از گلدان در صورتی که ریشه های آن در تمام فضاهای خالی خاک پخش شود بدون مبارزه امکان پذیر نخواهد بود و می تواند کار سختی باشد.

هنگامی که گلدان قدیمی پر از ریشه است شکل طبیعی آن کمی تغییر می کند علاوه بر این، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، ممکن است ریشه ها از ته گلدان بیرون بزنند و در نتیجه حذف گیاه بسیار سخت تر شود. بیرون‌زدن تنها یک یا دو ریشه گیاه را محکم در گلدان نگه می دارد.

ریشه ها را از ته گلدان بیرون بیاورید

هر یک از اینها می تواند چالشی برای بیرون آوردن گیاه از گلدان فعلی باشد. اما عجله نکنید در این شرایط صبر مهمترین چیز است. اگر سعی کنید گیاه را از ساقه بیرون بکشید ، نتیجه ای جز آسیب نخواهد داشت.

ریشه های گیاه باید 1 تا 2 روز قبل از تعویض گلدان آب کافی دریافت کرده باشند. اگر ریشه ها هنگام تعویض گلدان خشک و بدون آب باشند، ممکن است دچار شوک و آسیب شوند. حتما در این مدت به گیاه خود آبیاری کنید و سپس گلدان و خاک را عوض کنید.

از ایده های زیر برای بیرون آوردن یک گیاه سرسخت که در خاک گلدان ریشه دارد استفاده کنید:

 عوض کردن خاک گلدان

ایده 1: اطراف گلدان را فشار دهید

(اگر گیاه در گلدانی از جنس سفال یا دیگر ترکیبات سخت و محکم است و نمی‌توان آن را فشار داد، سراغ ایده بعدی بروید).

با چرخاندن گلدان بین دستان خود به اطراف آن فشار دهید. معمولاً باید چندین بار این کار را تکرار کنید. کم کم متوجه می شوید که گیاه در حال رها شدن از گلدان است و اگر همه چیز خوب پیش برود، یکی یکی همراه با ریشه بیرون می آید.

ایده 2: بریدن ریشه‌های بیرون‌آمده از قسمت انتهایی گلدان

بیرون زدگی ریشه از انتهای گلدان نقشی ساختگی دارد که باعث گیرکردن گیاه در گلدان می شود. با بریدن ریشه های بیرون زده می توانید این مشکل را حل کنید.

ایده سوم: فشار از پایین

اگر از دو ایده قبلی استفاده کردید و نتیجه ای حاصل نشد، یک مداد بردارید و آن را از انتهای صاف داخل سوراخ زیر گلدان فرو کنید. با مداد به خاک و ریشه فشار بیاورید و به این ترتیب سعی کنید گیاه را از گلدان خارج کنید.

ایده چهارم: چکش زدن!

گاهی چاره‌ای جز بریدن گیاه یا ازبین‌بردن کامل گلدان قدیمی برایتان باقی نمی‌ماند. اگر شکل عادی گلدان کاملا عوض شده و واقعا نمی‌توان گیاه را از آن خارج کرد، ممکن است لازم باشد با قیچی باغبانی گیاه را ببرید و به‌این‌شکل آن را بیرون آورید.

اگر گیاه در گلدان پلاستیکی نیست، دو انتخاب دارید: یا ظرف گیاه را با چکش بشکنید یا کلا تعویض گلدان را متوقف کنید.

 عوض کردن خاک گلدان

مرحله 3: ریشه های گیاه را هرس کنید

اگر همه چیز خوب پیش برود، در این مرحله از کار، گیاه از گلدان قدیمی خارج شده و می توانید ریشه های آن را ببینید و لمس کنید. حالا نوبت حذف قسمت های سیاه و فرسوده است.

برخی از افراد توصیه می کنند در این مرحله برخی از قسمت های سالم ریشه را هرس کنید تا رشد بیشتر و بهتر ریشه را تشویق کنید. ما به هیچ وجه انجام این کار را توصیه نمی کنیم،

زیرا با این کار انرژی که باید صرف رشد برگ و گل شود در رویش مجدد ریشه های سالم گیاه هدر می رود. پس به یاد داشته باشید که هنگام هرس ریشه های گیاه آپارتمانی به غیر از ریشه های فرسوده، سیاه و آسیب دیده کاری انجام ندهید.

کار دیگری که توصیه می کنیم انجام دهید این است که ریشه های پیچیده را باز کنید. فقط مراقب باشید هنگام انجام این کار به ریشه ها فشار زیادی وارد نکنید. اگر ریشه ها کاملا باز باشند، راحتتر در خاک و مواد غذایی پخش می شوند.

 عوض کردن خاک گلدان عوض کردن خاک گیاه و اصول کلی نگهداری از آنها

مرحله 4: گیاه را در گلدان جدید بکارید

روش های مختلفی برای کاشت گیاه در گلدان جدید وجود دارد. در اینجا دو روش محبوب برای انجام این کار وجود دارد.

فارغ از آنکه از کدام راهکار برای کاشت گیاه در گلدان جدید استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که گیاه در همان «سطح خاک» یا عمقی قرار می‌گیرد که در گلدان قبلی در آن بوده است.

روش اول

در این روش از گلدان قدیمی به عنوان راهنمای خود استفاده می کنیم. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید گلدان قدیمی را در ظرف جدید و دور آن قرار داده ایم

آن را کاملا با خاک و کمپوست پر می کنیم. وقتی گلدان قدیمی را از ظرف جدید خارج می کنیم، در جای خود باقی می ماند. گیاه را در این فضای خالی قرار دهید، آن را با خاک پر کنید و برای نگه داشتن آن به آن آبیاری کنید.

به‌کارگیری این روش بسیار ساده است و درعین‌حال دقت بالایی دارد. اما اگر گلدان جدیدی که تهیه کرده‌اید شکل متفاوتی از گلدان قبلی داشته باشد یا مثلا بزرگ‌تر از آن باشد، برایتان کارایی نخواهد داشت. دراین‌شرایط استفاده از روش دوم را توصیه می‌کنیم.

روش دوم

در روش دوم فقط از گیاه به عنوان راهنمای خود استفاده می کنیم. گیاه را با یک دست در گلدان جدید فرو ببرید و به‌طور تقریبی، آن را در عمق و فاصله مناسب از اطراف نگه دارید. سپس با دست دیگر، گلدان را با خاک و کمپوست پر کنید.

این روش نسبت به روش قبلی دقت کمتری دارد. اما اگر احساس کردید اشتباه کرده اید، می توانید گیاه را تکان دهید و فاصله را به دلخواه تنظیم کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. زمانی که نتیجه برای شما راضی کننده بود، کمی بیشتر در اطراف گیاه خاک بریزید و گیاه را آبیاری کنید تا در جای خود محکم شود.

هنگام ریختن خاک کود و مواد غذایی در گلدان جدید، فشار زیادی وارد نکنید تا سوراخ های کوچکی در خاک و کود ایجاد شود. ریشه های گیاه باید کمی در معرض هوا باشد و منافذ موجود در خاک و کود دامی این امکان را به آنها می دهد.

 عوض کردن خاک گلدان

ترفندهایی برای تعویض خاک و گلدان

1. لازم نیست در زمان خاصی از سال گلدان را عوض کنید

بیشتر کتاب‌های راهنما و وب‌سایت‌ها به سادگی بهار را به عنوان بهترین زمان برای تعویض گلدان خود ذکر می‌کنند. زیرا در این فصل ریشه گیاه سریعتر رشد می کند و فضاهای خالی را می پوشاند. بنابراین در گلدان جدید شرایط رشد آنها زودتر فراهم می شود.

اما اگر کمی تجربه و اطلاعات بیشتری در مورد گیاهان آپارتمانی داشته باشید، می دانید که برای اکثر این نوع گیاهان زمان تعویض گلدان اهمیتی ندارد و آنچه بسیار مهمتر است نحوه تعویض گلدان و خاک است.

پس اگر برای مثال در فصل سرد یک گیاه زمستانی خریده اید و می خواهید گلدان را عوض کنید، از این کار نترسید. فقط مراقب باشید گیاه را زیاد آبیاری نکنید و آن را در معرض هوای سرد زیاد قرار ندهید.

2. به روش زهکشی گلدان توجه کنید

اجازه دهید آب گلدان تخلیه شود به جای اینکه گیاه را مستقیماً در گلدانی قرار دهید که انتهای آن سوراخی نداشته باشد و آب از آن خارج نشود، می‌توانید گیاه را در گلدانی قرار دهید که می‌توانید آن را داخل گلدان قرار دهید و سپس گلدان را در ظرفی با ظاهری زیبا قرار دهید که کف آن کاملاً پوشانده شده باشد. سوراخ ها . چیزی شبیه ظرفی که در تصویر زیر می بینید:

به این ترتیب اگر در آبیاری بیش از حد گیاه اشتباه کردید، به سادگی گلدان را بردارید و آب اضافی جمع شده در کف ظرف را خالی کنید.

 عوض کردن خاک گلدان

3. در انتخاب جنس گلدان دقت کنید

گلدان های سفالی سوراخ های بیشتری دارند بنابراین گیاهی که در چنین گلدانی کاشته می شود به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت.

4. اندازه گلدان جدید را با دقت انتخاب کنید

بهتر است یک گلدان جدید جایگزین گلدان قبلی گیاه، اندازه بزرگتر انتخاب کنید تا به ریشه گیاه فضای کافی برای رشد بدهد. اما فضای خالی نباید آنقدر باشد که گیاه در آن گم شود اندازه بزرگتر اندازه مناسب است.

5. نظافت گلدان را رعایت کنید!

حتما گلدان جدیدی را که انتخاب کرده اید کاملا تمیز کنید تا از انتشار قارچ و باکتری و آسیب به گیاه جلوگیری کنید.

6. از کود و مواد مغذی مناسب استفاده کنید

انتخاب های مختلفی برای کودها و مواد مغذی وجود دارد: از کمپوست معمولی خاک یا کود خانگی گرفته تا چیزهایی مانند هیدروپونیک که کمتر رایج هستند.

اگر تجربه ای در این زمینه ندارید پیشنهاد می کنیم از کودهای بسته بندی شده و مواد مغذی مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید (عبارت برای گیاهان آپارتمانی حتما باید روی بسته باشد) و کار را برای خود پیچیده نکنید از همان کودها و مواد مغذی بسته بندی شده می توان برای اکثر انواع گیاهان آپارتمانی استفاده کرد.

البته گیاهانی هستند که کمپوست برای گیاهان آپارتمانی به سرعت می میرند در ادامه می توانید نام این گیاهان را مشاهده کنید برای این گیاهان باید راهنمای خودشان را بخوانید و بر این اساس کود و مواد مغذی مناسب را انتخاب کنید:

  1. گیاهان هوازی
  2. ارکیده
  3. ونوس مگس‌خوار

 عوض کردن خاک گلدان

در پایان

دانستن اطلاعات و جزئیات کافی در مورد نحوه تعویض گلدان کار شما را آسان می کند حتما این اطلاعات را به دقت بخوانید و قبل از هر کاری همه چیز را به خوبی در نظر بگیرید.

اگر تجربه ای در مورد موضوع دارید یا می توانید در مورد راه حل ها و اطلاعات تکمیلی در مورد نحوه تعویض گلدان و خاک کاشت،نحوه به اشتراک گذاشتن آن با ما و مخاطبان خود در قسمت “نظر خود” به ما بگویید. همچنین اگر سوال، پیشنهاد یا انتقادی دارید حتما بپرسید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *