نحوه شستن انواع پرده با روش های مختلف + ویدیو

نحوه شستن انواع پرده با روش های مختلف + ویدیو

نحوه شستن انواع پرده با روش های مختلف + ویدیو : در این مطلب با نحوه شستشوی پرده با مواد مختلف و نکات طلایی برای شستشوی پرده با طرح ها و رنگ های متنوع آشنا می شوید.

شستن و نظافت پرده ها یکی از کارهایی است که نباید نادیده گرفته شود زیرا پرده ها گرد و غبار زیادی را به خود جذب می کنند و پس از مدتی تبدیل به منبع کثیفی می شوند، بنابراین بهتر است پرده ها را به عنوان یکی از بخش های مهم نظافت بشورید. نحوه شستن پرده با مواد مختلف با یکدیگر متفاوت است و می توانید بسته به نوع پرده از روش مناسبی برای شستشوی آن استفاده کنید.

برای شستن پرده ها با مواد و طرح های مختلف باید دقت کنید که تمام قسمت های پرده به خوبی تمیز شده باشد تا میکروب ها و کثیفی ها به طور کامل از سطح پرده پاک شود و پرده پس از شستشو تمیز و بدون آلودگی باشد.

نحوه شستن انواع پرده

نحوه شستن انواع پرده با روش های مختلف + ویدیو

نحوه شستن پرده ها به روش های مختلف

گردگیری خانه و شستن پرده ها از اصول مهم خانه تکانی است که نباید آنها را نادیده بگیرید. نحوه شستن پرده ها با مواد مختلف با یکدیگر متفاوت است و برای شستن پرده ها می توانید از ماشین لباسشویی یا دستی استفاده کنید که هر کدام از این روش ها ترفندهای خاص خود را دارند. در ادامه نحوه شستشوی پرده با حرکات مختلف را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

همچنین بخوانید» تمیز کردن کاغذ دیواری با چند تکنیک ساده و راحت

شستن پرده های پارچه ای

پارچه های پرده در جنس های مختلفی موجود است و برخی از انواع پرده ها را نمی توان در خانه شست، بنابراین بهتر است قبل از شستن پرده ها بدانید که چگونه پرده ها را بشویید. پرده های مخمل، ساتن و ابریشم از انواع پرده هایی هستند که بهتر است در خشک کن بشویید تا بافت پارچه آسیب نبیند.

برخی از پرده ها را می توان به راحتی در خانه شست و در حالی که پرده هنوز خیس است آویزان کرد تا از چین و چروک جلوگیری شود. اگر پرده بعد از شستن چروک می شود بهتر است با دقت و با درجه مناسب اتو کنید.

شستن پردهنحوه شستن انواع پرده

شستن پرده های توری

پرده های توری را می توان به راحتی در خانه شست هنگام شستن پرده های توری ممکن است توری از بین برود، در این صورت می توانید پس از شستن مجدد پرده ها، یک لیوان نشاسته را در مقداری آب گرم قرار دهید.

بریزید تا نشاسته لعاب دار شود سپس پرده توری تمیز و شسته شده را به مدت 60 دقیقه در مخلوط نشاسته قرار دهید و پس از مدت زمان ذکر شده پرده را از جای مناسب بدون آبکشی آویزان کنید تا خشک شود.

نحوه شستن انواع پرده با روش های مختلف + ویدیو

نحوه شستن پرده های چین دار

پرده های پلیسه دار بیشتر از سایر مدل های پرده در معرض آلودگی و کثیفی هستند و بهتر است این مدل پرده ها را مرتب با کمک جاروبرقی گردگیری کنید تا کثیفی به پارچه پرده پلیسه نفوذ نکند.

پرده های پلیسه دار را می توان با آویزان کردن با سر جاروبرقی مناسب تمیز کرد، سپس از یک اسفنج تمیز و مرطوب برای پاک کردن آلودگی از سطح پرده استفاده کرد برای شستن پرده های چین دار نباید از آب استفاده کنید زیرا پرده های چین دار باز می شوند و زیبایی پرده ها از بین می رود.

پرده اتاق خواب

نحوه شستشوی پرده های آلومینیومی

تمام قسمت های این مدل پرده را با کمک محلول های شوینده یا اسپری هایی که مخصوص شستشوی پرده های آلومینیومی هستند تمیز کنید. نحوه شستن پرده های آلومینیومی به این صورت است که ابتدا باید اسپری یا محلول شستشو را روی تمام سطوح پرده اسپری کنید سپس با استفاده از یک پارچه بدون پرز تمام قسمت های پرده را تمیز کنید.

شستن پرده

شستن پرده های چوبی

پرده های چوبی در برابر آب آسیب پذیر هستند، بنابراین بهتر است برای تمیز کردن این مدل از پرده ها از آب کمتری استفاده کنید. توجه داشته باشید که شستشوی پرده های چوبی باید به گونه ای انجام شود که سریع انجام شود تا پرده ها به سرعت خشک شوند. روش شستشوی پرده های چوبی به این صورت است که می توانید با کمک یک برس نرم و مقدار کمی آب سطح پرده را تمیز کنید.

دو روش رایج برای شستن پرده در خانه

اکنون که با نحوه شستن پرده با مواد مختلف در منزل آشنا شدید، دو روش متداول برای شستن پرده قبل از شستشو را به شما خانم های خانه دار عزیز آموزش می دهیم.

پرده اتاق خواب

نحوه شستن پرده ها

1. نحوه شستن پرده ها با دست

ابتدا پرده را از روی نوار پرده یا میله پرده بردارید.

شستن پرده در خانه

برای شستن پرده های قابل شستشو با دست، مقداری پودر آب ولرم و پودر پاک کننده را در یک ظرف پلاستیکی بریزید.

شستن پرده در خانه

سپس پرده را به مدت یک ساعت در آب و پودر پاک کننده خیس کنید.

پرده اتاق خواب

پس از گذشت زمان ذکر شده، پارچه پرده را به آرامی بگیرید تا کثیفی از پرده پاک شود، سپس پرده را آبکشی کنید.

شستن پرده در خانه

پرده اتاق خواب

اگر پارچه پرده سفید است می توانید از مقداری محلول سفید کننده برای شستن پرده استفاده کنید به طوری که ابتدا باید پرده را همانطور که گفته شد بشویید سپس مقدار مشخصی محلول سفید کننده را در آب بریزید.

شستن پرده در خانه

پرده شسته شده را به مدت 30 دقیقه در محلول سفید کننده و آب قرار داده و پس از مدت زمان ذکر شده پرده را آبکشی نمایید.

پرده اتاق خواب

پرده را به طور منظم و با احتیاط روی طناب پهن کنید تا خشک شود.

شستن پرده در خانه

2. نحوه شستن پرده ها با ماشین لباسشویی

پرده های بدون آستر را می توانید با کمک ماشین لباسشویی بشویید. روش شستن پرده با ماشین لباسشویی بدون صورت است که باید از درجه ولرم آب استفاده کنید و مقداری پودر تمیز کننده را درون آب حل کنید.

شستن پرده در خانه

پرده را در محلول تمیز کننده و آب قرار دهید.

شستن پرده در خانه

پس از شستن پرده در ماشین لباسشویی، آن را از ماشین لباسشویی خارج کنید.

شستن پرده در خانه

 

بهتر است برای خشک کردن پرده ها از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید و پرده را روی طناب پهن کنید.

شستن پرده در خانه

نحوه شستن انواع پرده با روش های مختلف + ویدیو

پرده اتاق خواب همچنین بخوانید» روش صحیح شستن تشک در خانه به روش ساده

نکات طلایی برای نحوه شستن پرده ها

1. قبل از شستن پرده ها به قسمت پشت پرده نگاه کنید و اگر قسمت پشت پرده پوسیده است برای شستن پرده ها و تعویض پرده های خانه خود زحمت نکشید.

2. قبل از برداشتن گیره ها از پرده، محل آنها را با کمک لاک روی نوار پرده مشخص کنید تا بعد از شستن و خشک کردن پرده، بتوانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید.

3. پرده های آستردار را برای شستشو به خشکویی ببرید.

4. حلقه های زنگ زده پرده را در مقداری سرکه بجوشانید تا براق شوند.

پرده اتاق خواب

5. پرده را بعد از شستن مرطوب آویزان کنید تا همزمان با خشک شدن پرده، چروک های سطح پارچه پرده از بین برود.
6. برای شستن پرده ها با دست می توانید از صابون های ملایم و مایع ظرفشویی استفاده کنید.
7. برای خوشبو کردن پارچه پرده می توانید از نرم کننده استفاده کنید.
8. بهتر است پرده های بزرگ را در یک وان بزرگ خیس کنید و با کمک این مدل پرده ها را بشویید تا آسیب نبینند.

9. برای شستن پرده های بزرگ و چند رنگ طرح دار و پرده های آستردار نباید از ماشین لباسشویی استفاده کنید.

همچنین بخوانید» روش های تمیز کردن انواع دیوار در منزل 

راه هایی برای مراقبت بهتر از پرده ها

✅ اگر می خواهید پرده های شسته شده را به روش قبلی نصب کنید، قبل از هر اقدامی آنها را اندازه بگیرید و لازم است قبل از شستن، قلاب ها و نوار را از روی پرده جدا کرده و نوار بالایی را صاف کنید. هنگام شستن پرده ها مشکلی نداشته باشید.

✅ قبل از تمیز کردن پرده، آن را در خشک‌کنی که روی چرخه بدون گرما تنظیم کرده‌اید قرار دهید تا گرد و غبار پاک شود، اما می‌توانید پرده را تکان دهید و سپس با برس جاروبرقی روی زمین قرار دهید. یا جاروبرقی، گرد و غبار پرده را جمع کنید.

✅ نباید ماشین لباسشویی را بیش از حد پر کنید، زیرا ظرفیت آنها محدود است و نباید بیش از حد پر شوند، زیرا همه پارچه ها در صورت خیس شدن وزن بیشتری خواهند داشت، بنابراین باید نصف ظرفیت ماشین لباسشویی باشد.

✅ هنگام شستن پرده با دست، نباید قسمت های مختلف را زیاد به هم نزدیک کنید، بلکه می توانید چندین بار به آرامی این کار را انجام دهید.

پرده اتاق خواب

مراحل شستشوی پرده ها

⭐ پرده ها را جداگانه و در دو مرحله خشک کنید تا سطوح خیس آنها با یکدیگر تماس پیدا نکند. قرار دادن پرده خیس روی سطح چوبی علاوه بر آسیب رساندن به چوب، باعث تغییر رنگ پارچه و ایجاد لکه نیز می شود.

⭐ پرده ها را به شکل عمودی و از سمتی که دیده نمی شود، اتو بزنید، همچنین به هنگام اتو زدن درز های پرده را به آرامی بکشید تا چروک ها باز شود و به هم نچسبند.

⭐ بعد از خشک شدن پرده، قلاب و نوار سربی را به آن متصل کرده و نوار بالای آن را بکشید تا به عرض مناسب برسد.

⭐ بعد از آویزان کردن پرده شسته شده، می توانید از بخار دستی یا بخار عمودی اتو بخار به منظور صاف کردن پرده استفاده نمایید.

⭐ والان های نصب شده بر روی دیوار را نیز تمیز کنید، برای تمیز کردن والان های روکش دار می توانید از برس مخصوص روکش مبلمان کمک گرفته و برای والان های چوبی نیز از وسایل شکاف جارو برقی استفاده کنید، والان های پلاستیکی را نیز می توان با استفاده از یک اسفنج آغشته به محلول آب و شوینده خیلی راحت تمیز کرد.

ویدیو آموزشی شستن پرده زبرا

سخن پایانی»

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد شما همچنین میتوانید با کلیک برروی نحوه درست استفاده کردن از شوینده با ماشین لباسشویی این مقاله را هم بخوانید همچنین میتوایند نظرات و یا پیشنهادات خودتون رو برای ما در پایین همین پست در قسمت ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *