درک بهتر و کامل تر درباره فضای چهار بعدی

درک بهتر و کامل تر درباره فضای چهار بعدی

درک بهتر و کامل تر درباره فضای چهار بعدی  : ابتدا باید فضای زیر چهار بعد را درک کنید تا بتوانید فضای چهار بعدی را نیز درک کنید .

فاصله 0 بعدی یعنی یک نقطه، در این فاصله نمی توانید در هیچ جهتی حرکت کنید. حالا اگر یک خط به این نقطه اضافه کنیم، یک فضای یک بعدی می گیریم، در این فضا فقط می توانید به چپ یا راست بروید.

درک بهتر و کامل تر درباره فضای چهار بعدی

حالا یک خط عمود بر خطی که داشتیم درست می کنیم، تبدیل به فضای دو بعدی می شود، حالا می توانیم در 4 جهت برویم: جلو، عقب، چپ، راست. حالا ما عمود بر سطح هستیم از بالا یک خط داریم، حالا به ارتفاع رسیده ایم و در فضای سه بعدی هستیم و می توانیم به سمت بالا، پایین، جلو، عقب، چپ، راست حرکت کنیم، اکنون در جهان هستیم. ما در سه بعد زندگی می کنیم.

 

مرحله بعدی بسیار آسان به نظر می رسد، برای بدست آوردن فضای چهار بعدی باید یک خط عمودی دیگر اضافه کنیم، اما کجا؟ این سوالی است که هنوز کسی دقیقاً به آن پاسخ نداده است، اما می توان حدس زد.

برای مثال مربع که یک شکل دو بعدی است، از 4 خط که یک شکل یک بعدی هستند تشکیل شده است. مکعب که یک شکل سه بعدی است، از 6 مربع که شکل دو بعدی است، تشکیل شده است. پس یک مکعب چهار بعدی که ما آن را تسرکت می نامیم، از چند مکعب تشکیل شده است و یک مکعب پنج بعدی از چندین تسرکت تشکیل شده است.

برای انجام حرکت، یک مکعب کوچک را داخل یک مکعب بزرگ دیگر قرار می دهیم، به تصویر زیر نگاه می کنیم، مکعب کوچک جایگزین مکعب بزرگ می شود و تبدیل به یک مکعب بزرگ می شود. در واقع نشان می دهد که هر صورت یک مکعب بزرگ یک مکعب است

درک بهتر و کامل تر درباره فضای چهار بعدی

اما توجه داشته باشید که اگر یک جسم چهار بعدی وارد دنیای سه بعدی شود، ساکنان جهان سه بعدی متوجه چهار بعدی بودن آن نمی شوند.

فرض کنید شما در یک دنیای دو بعدی زندگی می کنید، اگر کره ای وارد دنیای شما شود، آن را فقط به صورت یک دایره می بینید، مهم نیست که چقدر این طرف و آن طرف بروید به دلیل محدودیت های دنیای دو بعدی، باز هم آن را به عنوان یک دایره می بینید.

یک دایره بنابراین اگر یک جسم چهار بعدی وارد دنیای سه بعدی شود، آن را به عنوان یک جسم سه بعدی می بینیم. شاید در حال حاضر هزاران جسم چهار بعدی در اطراف ما وجود داشته باشد و ما از آنها بی خبر باشیم.

فضا و زمان

فضا و زمان

اما فرضیه دیگری در مورد فضای چهار بعدی وجود دارد، خط عمودی بعدی که قرار است ترسیم شود یک خط فضایی نیست بلکه یک خط زمانی است. در واقع در فضای سه بعدی شما با خود می گویید که مثلا تعطیلات به کجا برم؟

اما در فضای چهار بعدی شما با خود می گویید که تعطیلات به کِی برم! انیشتین فضا و زمان چهار بعدی را نام می برد. در واقع اگر با هواپیما از تهران تا مشهد دو ساعت طول بکشد،

در دنیای چهار بعدی کمتر از یک دقیقه طول میکشد اما در دنیای چهار بعدی دو ساعت طول می کشد که شما از تهران زمان 1400 به تهران زمان 1300 بروید. در واقع دنیای چهار بعدی سفر در زمان است.

آخرین کلمه

با این حال، ممکن است هرگز نتوانیم به دنیای چهار بعدی دسترسی پیدا کنیم، اما بدانید که یک جهان چهار بعدی و حتی یک جهان n بعدی هم نیز وجود دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *