روش کار با بیبی چک | چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

روش کار با بیبی چک | چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

روش کار با بیبی چک | چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟ بیبی چک یکی از سریع ترین و در دسترس ترین تست های خانگی برای تشخیص بارداری است. بیبی چک در تمامی داروخانه ها موجود است و بارداری را با کمک ادرار تشخیص می دهد. زنانی که در انتظار بارداری هستند معمولاً سوالات زیادی در مورد بیبی چک دارند برای آشنایی بیشتر با نحوه استفاده از بیبی چک، تفسیر بیبی چک و سایر اطلاعات لازم در مورد این تست بارداری خانگی این مقاله را دنبال کنید.

روش کار با بیبی چک | چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

روش کار با بیبی چک | چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

آزمایش بارداری با تشخیص هورمونی به نام hCG یا گنادوتروپین جفت انسانی در خون یا ادرار یک زن انجام می شود. این هورمون با لانه گزینی تخمک در رحم تولید می شود.

دو نوع آزمایش بارداری وجود دارد: یکی با استفاده از خون و دیگری با ادرار. تست های بارداری خانگی یا بیبی چک، از ادرار برای تشخیص بارداری استفاده می کنند.

روش کار با بیبی چک | چگونه از بیبی چک استفاده کنیم . بیبی چک یک تست بارداری خانگی است بیشتر دستورالعمل های بیبی‌چک به شما می گوید که چند روز بعد از اولین تست مجددا تست دیگری انجام دهید.

حتی اگر نتیجه آزمایش اول مثبت باشد اکثر بیبی‌چک دقیق و قابل اعتماد هستند. اما برخی از آنها عملکرد بهتری دارند و حساسیت بیشتری برای نشان دادن بارداری در اسرع وقت دارند.

روش کار با بیبی چک | چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

بیبی‌چک ممکن است در اولین روز پریود از دست رفته نتیجه مثبت نشان دهند. اما تقریباً همه آنها یک هفته پس از پریودی که قرار بود شروع شود اما نشد، تشخیص بارداری می دهند.

این امکان وجود دارد که بیبی‌چک یک نتیجه منفی کاذب نشان دهد. یعنی باردار باشید ولی تست بیبی چک مثبت نشود. به همین دلیل، باید این تست را ۱ هفته بعد دوباره تکرار کنید.

اکثر داروها و ترکیبات آنها در آزمایش بارداری تداخلی ندارند. با این حال، مصرف داروهای حاوی hCG (مانند داروهای ناباروری) ممکن است در نتیجه آزمایش اختلال ایجاد کند.

قبل از استفاده حتما بیبی چک را بخوانید

نحوه استفاده از بی بی چک نیز مشابه است. قبل از استفاده حتما به نکات زیر توجه کنید:

✅ بیبی چک را حتما از داروخانه ها و مراکزی که مشتریان زیادی دارند خریداری کنید. در این صورت می توانید مطمئن باشید که محصولی که می خرید جدیدتر است.
✅ بیبی چک تاریخ انقضا دارد. تاریخ انقضای محصول را بررسی کنید. اگر از قبل بیبی چک دارید و در محیط مرطوب یا گرم نگهداری می شود، حتما تاریخ آن را بررسی کنید.
✅ طرز استفاده محصول را بخوانید. با وجود اینکه بیبی‌چک‌ها طرز استفاده مشابهی دارند، ممکن است در جزئیات باهم تفاوت داشته باشند.

✅ قبل از استفاده از بیبی‌چک ظرفی برای جمع‌کردن نمونه ادرار، ساعت و یک سطح صاف فراهم کنید.

روش کار با بیبی چک | چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

چگونه از بیبی چک استفاده کنیم؟

1. زمان مناسب را انتخاب کنید

بسیاری از برندهای بیبی چک ادعا می‌کنند می‌توانند نتیجه را از روز اول قاعدگیِ ازدست‌رفته مشخص کنند یا حتی قبل از آن! اما معمولا از روز دوم به‌بعد نتیجه دقیق‌تری می‌گیرید.

مدت کوتاهی پس از اتصال تخمک بارور به پوشش رحم (لانه‌گزینی)، جفت تشکیل می‌شود و هورمون گنادوتروپین جفتی انسان را تولید می‌کند. این هورمون وارد جریان خون و ادرار می‌شود.

در اوایل بارداری، سطح HCG به سرعت افزایش می یابد و هر 2 تا 3 روز دو برابر می شود. هر چه زودتر تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص HCG برای آزمایش دشوارتر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که زمان تخمک گذاری شما ممکن است از ماه به ماه متفاوت باشد. تخمک بارور شده نیز ممکن است در زمان های مختلف در رحم قرار گیرد. این ممکن است بر زمان تولید HCG و زمان تشخیص تأثیر بگذارد. اگر قاعدگی شما نامنظم است، ممکن است پریود خود را اشتباه محاسبه کرده باشید.

از بیبی‌چک باید در ابتدای صبح استفاده کنید. در این ساعت از روز، ادرار غلظت بیشتری دارد. اگر باردار باشید، اولین ادرار روز مقدار هورمون hCG بیشتری دارد.

2. پریود نامنظم و زمان استفاده از بیبی چک

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که افرادی که پریودهای نامنظم دارند چه زمانی باید بیبی‌چک خود را انجام دهند. اکثر تست های بارداری خانگی ادعا می کنند که اگر بعد از تاخیر در پریود استفاده شوند، دقیق ترین نتایج را دارند. اما پریودهای نامنظم معمولاً پیش بینی زمان آزمون را دشوار می کند

بیشتر بخوانید» چند کار مهمی که در دوران پریود نباید انجام دهید

دوره ها نامنظم در نظر گرفته می شوند اگر:

✅ تعداد روزهای بین پریودها یا کمتر از 31 روز یا بیشتر از 35 روز باشد.

✅ تعداد روزهای چرخه قاعدگی ماه‌به‌ماه متفاوت باشد، مثلا چرخه قاعدگی ممکن است 22 روز در یک ماه و 33 روز در ماه آینده باشد.

✅ اگر پریودهای نامنظم دارید، سعی کنید 36 روز از شروع تازه‌ترین چرخه قاعدگی خود یا 4 هفته بعد از رابطه جنسی بدون پیشگیری را حساب کنید.

✅ در این مرحله، اگر باردار باشید، سطح hCG شما باید به‌اندازه کافی بالا باشد تا بارداری را نشان دهد. اگر بیبی‌چک می‌گوید باردار نیستید اما هنوز گمان می‌کنید ممکن است باردار باشید، چند روز دیگر صبر کنید و تست بارداری دیگری انجام دهید یا برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید.

3. دستورالعمل استفاده از بیبی چک

✅ دست‌هایتان را آب گرم و صابون بشویید.

✅ بیبی چک را از بسته‌بندی خارج کنید. بسته به نوع بیبی چک، یا باید نمونه ادرار را جدا در یک ظرف جمع کنید یا اینکه مستقیم روی نوار تست بیبی چک ادرار کنید. برخی بیبی‌چک‌ها با هر دو روش کار می‌کنند.

✅ برای جمع آوری نمونه ادرار برای هر آزمایش ابتدا اجازه دهید مقداری ادرار خارج شود و سپس نمونه برداری را شروع کنید.

✅ اگر در دستورالعمل تست از شما خواسته شده مستقیم روی تست ادرار کنید، آن طرفی از تست را که دارای سر جذب‌کننده است به طرف ادرار بگیرید و کادری که نتیجه روی آن نمایش داده می‌شود، به طرف بالا نگه دارید. 5 تا 10 ثانیه باید روی نوار تست ادرار کنید. البته این زمان، به دستورالعمل محصول هم بستگی دارد.

✅ اگر نمونه ادرار را جمع آوری کرده اید، بسته به نوع بیبی چک می توانید چند قطره را در ظرف مخصوص ادرار بریزید یا نوار آزمایش را مستقیماً در نمونه ادرار قرار دهید و 5 تا 10 ثانیه نگه دارید.

4. بعد از تست چه باید کرد؟

بیبی چک را روی یک سطح صاف و خشک قرار دهید. طبق دستورالعمل بیبی چک چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه تست روی جعبه مخصوص ظاهر شود. این زمان معمولا از 3 تا 5 دقیقه است. برای برخی از بیبی‌چک‌ها  این ممکن است تا 10 دقیقه طول بکشد.

بیشتر بخوانید»راهکارهایی برای افزایش شیر مادر 

تفسیر نتیجه بیبی چک

کادر نتیجه بیبی‌چک را بررسی کنید. متوجه می‌شوید کم‌کم رنگ پس‌زمینه‌ آن تیره‌تر می‌شود و ادرار را جذب می‌کند. بیبی‌چک‌ها منطقه‌ای تحت عنوان منطقه کنترل دارند که نواری قرمزرنگ دارد.

اگر این نوار در نتیجه تست دیده شود، یعنی به‌اندازه کافی ادرار به تست رسیده و می‌توانید روی نتیجه تست حساب کنید. این نوار معمولا با حرف C نمایش داده می‌شود. نوار دیگری که روی این کادر می‌بینید با حرف T نمایش داده می‌شود و همان نواری است که اگر دیده شود، نشان می‌دهد باردار هستید.

بیبی‌چک‌های مختلف ممکن است نتیجه را با شیوه‌های مختلفی نشان دهند؛ مثلا رنگ این نوارها متغیر است یا ممکن است عبارت باردار و غیرباردار روی آن نوشته شده باشد.

 

حتی اگر نوار مربوطه کاملا ظاهر نشده و کم‌رنگ است، یعنی هورمون hCG در ادرار شما وجود دارد. اگر نتیجه تست مثبت شد، به پزشک مراجعه کنید تا با انجام تست‌های بیشتر بارداری شما تأیید شود و مراقبت‌های بارداری را دنبال کنید.

نکته مهم: نتیجه تست شما زمانی دقیق است که در بازه زمانی مشخص‌شده در دستورالعملِ بیبی‌چک ظاهر شده باشد. اگر بعد از مدتی طولانی، خطی روی کادر کنترل بیبی‌چک مشاهده شد، به‌معنای مثبت‌بودن تست نیست.

بیبی چک منفی به چه معناست؟

اگر نتیجه تست بیبی‌چک منفی شده اما در موعد مقرر پریود نشده‌اید، ۳ تا ۵ روز دیگر دوباره تست را تکرار کنید. اگر در سیکل ماهانه، تخمک‌گذاری دیرتر انجام شده باشد یا تاریخ تخمک‌گذاری خود را به‌درستی محاسبه نکرده باشید، ممکن است خیلی زود تست بارداری را انجام داده باشید؛ زمانی که برای مثبت شدن بیبی چک بسیار زود است.

از آنجا که میزان hCG در دوران بارداری به‌سرعت افزایش می‌یابد، ممکن است چند روز پس از نتیجه منفی به نتیجه‌ای مثبت برسید. به همین دلیل است که برخی از کیت‌های تست حاملگی خانگی دارای بیش از یک تست‌اند و باید چند روز بعد آن را تکرار کنید.

اگر تست را کمتر از ۷ روز پس از پریود عقب‌افتاده انجام داده‌اید، تصور نکنید که نتیجه منفی آزمایش به این معنی است که باردار نیستید. ممکن است خیلی زود تست بارداری خانگی داده باشید. ۱ هفته دیگر صبر کنید و اگر در آن زمان هنوز پریود نشده‌اید و هنوز نتیجه تست شما منفی است، با پزشک مشورت کنید تا علت عقب‌افتادن قاعدگی مشخص شود.

دلایل بیبی چک منفی چیست؟

وقتی باردار هستید ولی نتیجه تست شما منفی می‌شود، به این حالت منفی کاذب می‌گویند. این حالت وقتی اتفاق می‌افتد که:

✅ تست را اشتباه انجام داده‌ باشید
✅ تاریخ انقضای بیبی چک گذشته باشد
✅ خیلی زود از بیبی‌چک استفاده کرده باشید
✅ از داروهای خاصی مانند ادرارآورها یا آنتی‌هیستامین‌ها استفاده کرده باشید
✅ ادرار شما بسیار رقیق بوده باشد، زیرا درست قبل از آزمایش مایعات زیادی نوشیده‌اید.

بیبی چک مثبت کاذب چه دلایلی دارد؟

در حالی که باردار نیستید آزمایش بیبی چک مثبت بگیرید، یعنی بیبی چک مثبت کاذب. این وضعیت معمولاً بسیار نادر است، اما اگر مدت کوتاهی پس از مصرف داروهای حاوی HCG مصرف کنید، ممکن است نتیجه مثبت کاذب دریافت کنید. حاملگی خارج از رحم، یائسگی یا مشکلات تخمدانی نیز می تواند منجر به نتایج گمراه کننده بیبی‌چک شود.

چگونه بفهمیم تست های بارداری خانگی دقیق هستند؟

بیشتر تست‌های خانگی بارداری یا بیبی‌چک‌ها ادعا می‌کنند که تا ۹۹ درصد دقت دارند. منتها دقت آنها به عوامل زیر بستگی دارد:

1. نحوه استفاده از بیبی چک

قبل از استفاده حتما تاریخ انقضا و دستورالعمل بیبی‌چک‌ را مطالعه کنید. تا 10 دقیقه صبر کنید تا نتیجه را بررسی کنید. تحقیقات نشان داده است که 10 دقیقه انتظار دقیق ترین نتایج را نشان می دهد.

2. زمان استفاده از بیبی چک

مقدار hCG یا هورمون بارداری در ادرار به مرور زمان افزایش می یابد. هر چه زودتر آزمایش شوید تشخیص hCG دشوارتر می شود. اکثر تست های بارداری خانگی می توانند بارداری را پس از تاخیر در قاعدگی به طور دقیق تشخیص دهند. همچنین آزمایش صبحگاهی با اولین ادرار باعث افزایش دقت می شود.

3. شخصی که از بیبی چک استفاده می کند

هر فرد در زمان متفاوتی از چرخه قاعدگی خود تخمک‌گذاری می‌کند. به‌علاوه، تخمک بارورشده ممکن است در زمان‌های مختلف در رحم زن جای بگیرد. بدن شما پس از لانه‌گزینی، hCG تولید می‌کند. در ۱۰ درصد از زنان، لانه‌گزینی تا بعد از اولین روز پریودِ ازدست‌رفته اتفاق نمی‌افتد. این بدان معناست که این تست‌ها ممکن است ۱ روز پس از ازدست‌دادن قاعدگی برای برخی از زنان دقیق باشد، اما برای برخی دیگر نه.

قیمت بیبی چک و تاثیر آن بر دقت تست

اگر قصد بارداری دارید حتما منتظر لحظه ای هستید که ظاهر شدن دو نوار باریک روی بیبی چک خبر مادر بودن شما را بدهد. اگر خریدار بیبی چک بوده اید، می دانید که محصولات زیادی در بازار وجود دارد که قیمت های بسیار متفاوتی دارند.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قیمت یک بیبی چک چه تاثیری بر صحت آن دارد؟ آیا ارزش خرید بیبی چک گرانتر را دارد یا با یک بیبی چک ارزان به همین نتیجه می رسید؟

همه بیبی چک ها از یک روش برای تشخیص بارداری استفاده می کنند همه آنها ادعا می کنند که 99٪ دقیق هستند. پس هیچ تفاوتی بین بیبی چک ارزان و گران قیمت نیست. با این حال برخی از بیبی چک ها امکانات دیگری نیز دارند. به عنوان مثال، سن حاملگی را تعیین می کنند و تعیین می کنند که چقدر از زمان انعقاد نطفه می گذرد.

پاسخ به سوالات متداول در مورد بیبی چک

1. بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه زمانی است؟

بهترین زمان برای استفاده از بیبی چک بعد از اولین روز تاخیر در پریود است. بهترین زمان روز برای انجام آزمایش صبح است، زیرا غلظت هورمون در ادرار در ساعات اولیه صبح بیشتر است.

2. آیا نتیجه منفی تست بی بی چک به‌معنای باردارنبودن است؟

عوامل مختلفی مانند آزمایش زودهنگام، آزمایش نادرست، و مصرف بیش از حد مایعات قبل از آزمایش ممکن است باعث منفی شدن نتیجه آزمایش بیبی چک شوند. بنابراین منفی بودن آزمایش به معنای باردار نبودن شما نیست و باید آن را تکرار کنید.

3. آیا داروها می‌توانند تداخلی در نتیجه بیبی چک ایجاد کنند؟

اکثر داروها با نتایج آزمایش تداخلی ندارند، به جز داروهای درمان ناباروری که حاوی hCG هستند.

4. آیا بیبی چک تاریخ انقضا دارد؟

بله.بیبی‌چک تاریخ انقضا دارد و اگر بعد از انقضای محصول از آن استفاده کنید، ممکن است نتیجه دقیقی نگیرید.

5. آیا باید دوباره از بیبی چک استفاده کنیم؟

تست بیبی چک را چند روز بعد تکرار کنید تا نتیجه آزمایش را تایید کنید، به خصوص اگر زودتر آزمایش کرده باشید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *