چطور مسواک را ضد عفونی کنیم؟ ضدعفونی مسواک

چطور مسواک را ضد عفونی کنیم؟ ضدعفونی مسواک

چطور مسواک را ضد عفونی کنیم؟ ضدعفونی مسواک : میکروب ها به راحتی از طریق مسواک وارد دهان می شوند بنابراین باید از بهترین روش ها برای ضدعفونی مسواک استفاده کنید. استفاده روزانه از مسواک باکتری ها را از سطح دندان و زبان پاک می کند.

میکروب ها بقایای غذا و باکتری ها روی موهای مسواک باقی می مانند. اگر اخیراً به آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا شده اید، ویروس روی موهای مسواک باقی می ماند و باید قبل از هر بار استفاده مسواک خود را بشویید تا از تمیز بودن آن مطمئن شوید.

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن مسواک‌ها وجود دارد که برخی از آنها مؤثرتر هستند. استریل کردن مسواک در زمان سرماخوردگی پس از هر بار استفاده از انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده جلوگیری می کند. مسواک ها بستر مناسبی برای رشد میکروب ها و باکتری ها هستند و آلودگی آنها می تواند باعث پوسیدگی دندان، آسیب لثه و بوی بد دهان شود.

چطور مسواک را ضد عفونی کنیم؟ ضدعفونی مسواک

چگونه باکتری ها از دندان به مسواک منتقل می شوند؟

انجمن ملی دندانپزشکی توصیه می کند که مسواک خود را هر 3 ماه یکبار عوض کنید. زیرا مطالعات نشان داده است که استفاده نادرست از مسواک باعث تجمع باکتری بر روی پرزهای مسواک می شود. هر چه فاصله بین استفاده از مسواک و ضدعفونی کردن آن بیشتر باشد احتمال تجمع میکروارگانیسم های مضر روی آن بیشتر می شود.

دهان انسان مجموعه ای از میکروارگانیسم ها است و حدود 700 دسته از باکتری ها، میکروب ها و قارچ ها در بزاق یافت می شوند که برخی از آنها مضر نیستند.

برخی از میکروارگانیسم ها از میزبان خود محافظت می کنند. آنها از باکتری های داخلی مضر در برابر باکتری های سمی خارجی محافظت می کنند. در ادامه به بررسی انواع روش های ضدعفونی مسواک می پردازیم.

چطور مسواک را ضد عفونی کنیم؟ ضدعفونی مسواک

از دهانشویه استفاده کنید

برای ضد عفونی کردن مسواک پس از هر بار استفاده، آن را به مدت 5 دقیقه در دهانشویه قرار دهید. دهانشویه ها حاوی مواد مفید برای ضدعفونی کردن دهان هستند، قرار دادن مسواک به مدت طولانی درون این محلول، روند فرسودگی موهای مسواک را افزایش می‌دهد. همچنین میتوانید با کلیک برروی همه چیز درباره مشکلات خوردن و قورت دادن دهان شویه این مقاله را هم بخوانید.

نکته: هرگز مایع ضدعفونی کننده ای را که برای استریل کردن مسواک خود استفاده کرده اید غرغره نکنید. زیرا می تواند باکتری ها و ویروس ها را به داخل دهان شما بازگرداند.

چطور مسواک را ضد عفونی کنیم؟ ضدعفونی مسواک

از آب جوش استفاده کنید

یکی از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین روش‌ها برای ضدعفونی کردن مسواک خیساندن آن‌ها در آب داغ به مدت 3 دقیقه است. قرار دادن مسواک در آب جوش هفته ای یکبار باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد.

نکته: برای تاثیر بیشتر می توانید مقداری نمک را در آب داغ حل کنید سپس مسواک را به مدت 30 ثانیه در آن قرار دهید تا خوب استریل شود.

ضدعفونی مسواک

بیشتر بخوانید: آشنایی با زمان استفاده از نخ دندان 

استفاده از پاک‌کننده دندان مصنوعی

محلول تمیز کننده دندان مصنوعی حاوی عوامل ضد میکروبی است این محلول باکتری ها و پلاک های دهان را هدف قرار می دهد. در این روش یک قرص پاک کننده مصنوعی را در یک لیوان آب ولرم قرار دهید حالت جوش این قرص مواد باقیمانده را از برس مسواک جدا می کند.

نکته: به هیچ عنوان از محلول پاک‌کننده دندان مصنوعی که قبلا دندان مصنوعی درون آن قرار داشته است، برای استریل کردن مسواک استفاده نکنید.

ضدعفونی مسواک

با استفاده از نور ماوراء بنفش دستگاه یو‌وی به راحتی برس مسواک را ضدعفونی کنید. این دستگاه قادر است ۸۶ درصد از واحد‌های تشکیل دهنده کلونی باکتری را کاهش دهد.

استفاده از این اشعه در مقایسه با روش‌های بالا، انتخاب موثرتری برای استریل کردن مسواک به حساب می‌آید. یکی از معایب این دستگاه‌ها، گران قیمت بودنشان است.

توجه: در صورت پیروی از روش های دیگر نیازی به تهیه این دستگاه نیست.

از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید

دو قاشق غذاخوری سرکه سفید و مقداری جوش شیرین را در نصف لیوان آب حل کنید. سپس مسواک را به مدت 20 دقیقه در آن قرار دهید. در نهایت موهای مسواک را به خوبی آبکشی کنید تا تمام مواد آن گرفته شود.

از محلول پراکسید هیدروژن استفاده کنید

برای ضدعفونی مسواک خود می توانید از محلول پراکسید هیدروژن استفاده کنید. در این روش کافی است بعد از هر بار مسواک زدن به مدت 5 دقیقه آن را در ظرف پراکسید هیدروژن قرار دهید و در نهایت مسواک را با آب داغ خوب بشویید.

ضدعفونی مسواک

نکات مهم هنگام استریل کردن مسواک

✅ پس از ضدعفونی کردن مسواک هرگز آن را افقی قرار ندهید. عمود نگه داشتن مسواک رطوبت را از مسواک خارج می کند.

✅ پس از هر بار مسواک زدن مسواک را به مدت 2 دقیقه زیر آب گرم نگه دارید سپس آن را با دهانشویه بشویید.

✅ پس از ضدعفونی کردن مسواک آن را در کنار مسواک های دیگر قرار ندهید. قرار دادن مسواک در کنار هم می تواند آلودگی را از فردی به فرد دیگر منتقل کند.

✅ قبل از استریل کردن مسواک دست های خود را تمیز بشویید.

✅ پس از شستن مسواک آن را خوب تکان دهید تا خشک شود. هر چه مسواک بیشتر خیس شود، باکتری ها سریعتر رشد می کنند.

ضدعفونی مسواک

هر چند وقت یکبار باید مسواک خود را عوض کنیم؟

✅ بهترین زمان برای تعویض مسواک از نظر پزشکان!

✅ تحت هیچ شرایطی مسواک خود را در محل سرویس بهداشتی  آلوده قرار ندهید. میکروب های سطح کاسه توالت می توانند تا دو متر در فضا حرکت کنند.
✅ مسواک را تا زمانی که کاملا خشک نشده در درب آن قرار ندهید. زیرا میکروب ها در محیط تاریک و مرطوب سریعتر رشد می کنند.

✅ مسواک و ظروف را هر 2 هفته یکبار ضد عفونی و تمیز کنید.

✅ مسواک را در کنار سینک قرار ندهید. هنگام شستن دسته یا ظروف ممکن است آب و صابون آلوده روی مسواک اسپری شود.

✅اگر مواد شوینده را در حمام نگهداری می کنید، از قرار دادن مسواک در آن محیط خودداری کنید زیرا بهتر است مسواک ها با مواد اسیدی یا سمی تماس نداشته باشند.

ضدعفونی مسواک

هر چند وقت یک بار باید مسواک را عوض کرد؟

✅ اگر با مسواک به درستی از آن مراقبت نشود می تواند به انبار میکروب ها و بیماری ها تبدیل شود. بنابراین برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها در برابر بیماری های مختلف مسواک ها باید دائما ضدعفونی و تمیز شوند.

✅ همه انسان ها از زمان تعویض لباس آگاهی کامل دارند و به موقع سراغ کفش های نو می روند اما اطلاعات کاملی در مورد مسواک و زمان تعویض آن ندارند.

✅ بی توجهی به چنین موضوعی باعث بروز مشکلات جدی در حوزه بهداشت دهان و دندان و بهداشت دهان و دندان می شود. به گفته دندانپزشکان پس از 3 ماه، موهای مسواک خاصیت خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند دندان ها را به خوبی تمیز کنند.

✅ موهای مسواک کودکان نرمتر از بزرگسالان است. به همین دلیل زودتر فرسوده می شود. بنابراین لازم است مسواک کودکان هر 2 ماه یکبار تعویض شود.

✅ زمانی که یکی از اعضای خانواده به بیماری عفونی مبتلا است بهتر است مسواک خود را عوض کنید تا از گسترش بیماری و عفونت جلوگیری شود. گاهی اوقات دیگران به اشتباه از مسواک شما استفاده می کنند.

✅ در این مورد، استریل کردن مسواک به هیچ وجه توصیه نمی شود. از آنجایی که فلور دهان همه افراد منحصر به فرد است استفاده از مسواک مشترک باکتری های دهان آن فرد را به شما منتقل می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *