چگونه میوه و سبزیجات تازه را تشخیص بدیم؟

چگونه میوه و سبزیجات تازه را تشخیص بدیم؟

چگونه میوه و سبزیجات تازه را تشخیص بدیم؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی می خواهید میوه ها و سبزیجات تازه خریداری شده را بخورید ببینید در زمان خرید دیگر تازه نیستند یا بعد از چند روز کاملاً خراب شده اند.

تاریخ انقضای این محصولات روی آنها نوشته نشده است بنابراین شناخت میوه ها و سبزیجات با کیفیت هنری است که باید خودمان یاد بگیریم و به کار ببریم. اگر شما هم نگران تشخیص تازگی میوه ها و سبزیجات هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه میوه و سبزیجات تازه را تشخیص بدیم؟

میوه ها و سبزیجات با کیفیت را در یک نگاه بشناسید

هر میوه و سبزی فصل خاص خود را دارد و طبیعی است که همیشه با کیفیتی که ما می خواهیم در دسترس نباشد پس بهتر است در هر فصل به دنبال میوه و سبزیجات باشید.

میوه ها و سبزیجات را از نظر لکه بررسی کنید به خصوص حفره هایی که ممکن است حشرات از آنها وارد میوه شده باشند بسیاری از لکه های سطحی روی میوه ها و سبزیجات تأثیر چندانی نمی گذارند، اما اگر بخشی از میوه نرم شود، به سرعت در تمام نقاط پخش می شود و قسمت های دیگر را از بین می برد. همچنین میتوانید با کلیک برروی نحوه کاشت سبزیجات با بطری روی دیوار خانه این مقاله را هم بخوانید.

چگونه میوه و سبزیجات تازه را تشخیص بدیم؟

چه محصولاتی را فورا مصرف کنیم؟

محصولاتی که در ادامه معرفی می کنیم به مرور زمان کهنه و پوسیده می شوند پس باید سریع از آنها استفاده کرد. البته سبزیجات ریشه دار، سیر، مرکبات در صورت نگهداری مناسب تا چند هفته یا حتی بیشتر نگهداری و مصرف کرد.

1. سبزی ها

کرفس، جعفری، شوید، کلم پیچ، کاهو و کلم بروکلی باید همیشه سبز و ترد باشند. اگر احساس کردید که کم رنگ، رنگ پریده یا قهوه ای می شوند یعنی دوره تازگی آنها به پایان رسیده است و باید سریع مصرف شوند. گاهی اوقات برگ های بیرونی کاهو پژمرده می شود، اما برگ های داخلی هنوز قابل استفاده است.

چگونه میوه و سبزیجات تازه را تشخیص بدیم؟

2. کلم

هنگام انتخاب این محصول از ترد و سنگین بودن آن اطمینان حاصل کنید.

3. سبزیجات ریشه دار

شلغم، هویج، چغندر و سیب زمینی شیرین باید:

✅سنگین باشند
✅پوست آنها صاف و بدون چروک باشد
✅بوی تازگی بدهند
✅رنگ جذابی داشته باشند
✅این سبزیجات معمولا هرچه کوچک‌تر باشند، خوشمزه‌تر هستند.

4. سیب زمینی

پوست سیب زمینی نباید چروک شود. پوست سبزه سیب زمینی نشانه وجود سولانین سمی است توجه داشته باشید که این سم با حذف کامل قسمت های سبز رنگ از بین نمی رود.

کثیفی روی سیب زمینی نیز می تواند نشانه تازگی باشد، زیرا آنها قبل از نگهداری شسته می شوند اگر سیب زمینی کهنه باشد چشمانش به آرامی جوانه می زند.

چگونه میوه و سبزیجات تازه را تشخیص بدیم؟

5. پیاز

✅سنگین و سفت است
✅پوست تیره دارد
✅اثری از جوانه روی آن دیده نمی‌شود.

6. سیر

سیر کهنه شروع به جوانه زدن می کند.

7. انگور

یک خوشه انگور بردارید و از پایین به آن نگاه کنید. انگور رسیده از خوشه جدا می شود بنابراین اگر تعداد انگورهای شل و جدا شده زیاد باشد به این معنی است که میوه به خوبی رسیده است.

8. توت فرنگی

میوه توت فرنگی باید سفت و دارای بوی ملایم باشد. توت فرنگی را بلافاصله پس از خرید تمیز کنید و به خانه ببرید.

میوه و سبزیجات

9. مرکبات

میوه هایی مانند لیمو، پرتقال، گریپ فروت و نارنگی باید بوی تازگی داشته باشند و در هیچ جایی نرم نباشند. البته خراش های قهوه ای رنگ روی میوه تاثیری ندارد لکه های سبز نیز معمولاً مشکلی ندارند.

میوه و سبزیجات

10. سیب 

پوست سیب باید سفت، صاف و بدون لک باشد.

11. خیار، کدو سبز، بادمجان و فلفل

این سبزیجات باید سنگین بوده و پوست آن ها بدون چروک و کاملا تیره باشد. البته رنگ برخی از گونه های کدو سبز روشن است.

12. قارچ

قارچ سفید باید سفید، صاف و بدون لکه باشد بررسی کنید که انتهای ساقه ها نیز سفید باشد. به لبه های قهوه ای ساقه، کنده شدن پوست ساقه و لکه های قهوه ای روی کلاهک قارچ توجه کنید. این علائم نشان می دهد که محصول حداقل چند روز پیش برداشت شده است.همچنین میتوانید با کلیک برروی اصول نگهداری از قارچ در منزل با چند روش کاربردی این مقاله را هم بخوانید.

میوه و سبزیجات

کدام محصولات را نگه می داریم تا خوب شوند؟

محصولاتی که در ادامه معرفی می کنیم می توانید قبل از رسیدن آنها را خریداری کنید و تا رسیدن و خوردن روی پیشخوان آشپزخانه نگه دارید. هنگام خرید این میوه ها و سبزیجات نیاز خود و فاصله زمانی تا خرید بعدی را در نظر بگیرید. این محصولات را به محض رسیدن در یخچال نگهداری کنید.

1. خربزه

محل بریده شدن ساقه را فشار دهید. اگر نرم باشد یعنی خربزه رسیده است. خربزه رسیده نیز بوی شیرینی دارد که هر چه قوی تر باشد، خربزه رسیده تر است.

میوه و سبزیجات

2. هندوانه

هندوانه را با دست بکوبید صدای توخالی یعنی هندوانه رسیده است. راه دیگر برای تشخیص رسیده بودن هندوانه این است که به بالا و پایین نگاه کنید. پوست زیر هندوانه رسیده باید زرد باشد.

میوه و سبزیجات

3. گوجه فرنگی

هر چه گوجه فرنگی قرمزتر باشد، رسیده تر است. نگهداری گوجه فرنگی در یخچال بر طعم آن تاثیر می گذارد پس بهتر است به محض رسیدن آن را مصرف کنید.

4. آووکادو

میوه ای را انتخاب کنید که سفت باشد. اگر می توانید آووکادو را بلافاصله پس از خرید بخورید، به سراغ میوه های نرمی بروید که پوست کمی لکه دار دارند.

میوه و سبزیجات

5. گلابی و تک میوه ها مانند هلو، زردآلو، آلو، گیلاس و شلیل

این میوه ها اگر رسیده باشند نرم تر و رنگارنگ تر هستند یک یا دو عیب جزئی معمولاً به این معنی است که آنها تازه وارد شده اند و باید سریع مصرف شوند. اگر بوی تند داشته باشند به این معنی است که بیش از حد رسیده اند تا حد امکان از خرید هلو سبز خودداری کنید زیرا معمولا همیشه در دسترس نیستند.

6. موز

موز سبز و سفت باید مدتی بماند تا آماده خوردن شود. سعی کنید در کنار آنها تعدادی موز زرد هم بخرید که بتوانید بلافاصله نوش جان کنید. بهترین موقع مصرف موز زمانی است که پوست آن برنزه و لکه‌دار باشد.

میوه و سبزیجات

سخن پایانی 

در این مقاله نکاتی در مورد شناسایی میوه ها و سبزیجات با کیفیت ارائه کرده ایم. با توجه کافی و رعایت این ترفندها، محصولاتی را خریداری کنید که ماندگاری بیشتری دارند و در خانه قابل استفاده هستند.

به این ترتیب پول خود را هدر نخواهید داد و از مواد مغذی این محصولات نهایت استفاده را خواهید برد.از کدام یک از این روش ها برای تعیین کیفیت میوه ها و سبزیجات استفاده کرده اید؟ چه روش های دیگری را می شناسید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و همراهان در میان بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *