نکاتی برای تمیز کردن ظروف چوبی

نکاتی برای تمیز کردن ظروف چوبی

نکاتی برای تمیز کردن ظروف چوبی : از آنجایی که بامبو گیاهی واقعا قوی و مقاوم است و از آن به عنوان یک منبع طبیعی یاد می شود شستشو و مراقبت از ظروف بامبو شبیه به ظروف چوبی است.

نکاتی برای تمیز کردن ظروف چوبی

نکاتی برای تمیز کردن ظروف چوبی

ظروف چوبی یکی از بهترین ظروف برای سرو غذا هستند اگر چوب هایی مانند بامبو و گردو وجود دارد که اصالت آن چند برابر می شود بد نیست یک سرویس غذاخوری چوبی در منزل داشته باشید، اما باید بدانید که نظافت ظروف چوبی نیز دغدغه خاصی است.

ظروف چوبی یکی از بهترین ظروف برای سرو غذا هستند اگر چوب هایی مانند بامبو و گردو وجود دارد که اصالت آن چند برابر می شود، بد نیست یک سرویس غذاخوری چوبی در منزل داشته باشید، اما باید بدانید که نظافت ظروف چوبی نیز دغدغه خاصی است. در این مطلب کاردستون راهکاریی را برای شما عزیزان در مورد شستن ظروف چوبی و همچنین جلا دادن و ضدعفونی کردن آن ها آماده کرده ایم.

واقعیت این است که ظروف چوبی بسیار زیبا و خاص هستند و استفاده از غذا در این ظروف برای همه لذتبخش است. اما استفاده مداوم از آنها باعث آسیب به چوب، شستن ظروف چوبی، ترک خوردن، شستن ظروف چوبی خشک یا خراش می شود.

ظروف چوبی

حذف سطوح قدیمی آسیب دیده ظروف چوبی

سطح ظروف خود را با سمباده یا سیم ظرفشویی کاملا صاف کنید تا لکه ها و خط و خش ها از بین برود. سپس با یک پارچه کمی مرطوب پاک کنید تا خاک اره و زباله ها پاک شود.

سطح سمباده را با روغن پخت و پز چرب کنید روغن باید وارد بافت خشک چوب شود کمی صبر کنید تا روغن به خوبی جذب ظرف چوبی شما شود اکنون می توانید با ظاهر جدیدی از ظرف خود روبرو شوید!

هر زمان که احساس کردید سطح ظروف شما کمی خشک شده است می توانید از روغن خوراکی برای روغن کاری ظروف چوبی استفاده کنید تا از آسیب در امان بمانید. تکه ای پارچه را به روغن آغشته کرده و سطح ظرف را به خوبی چرب کنید.

نکاتی برای تمیز کردن ظروف چوبی

برای تازه کردن ظروف چوبی از روغن بدون بو استفاده کنید

قاشق چوبی خود را ضدعفونی کنید اگر قاشق چوبی شما در حین پخت و پز از روی اجاق گاز افتاد می توانید به سادگی آن را ضدعفونی کنید. ابتدا گرد و غبار، لکه یا کثیفی قاشق را با دست یا سیم ماشین ظرفشویی پاک کنید.

یک تا 20 مایع سفید کننده و آب را در یک کاسه بریزید. قاشق را به مدت یک ساعت در این محلول بگذارید بعد از این مدت قاشق را آبکشی کرده و به مدت 15 دقیقه در محلول ملایم آب و مایع ظرفشویی قرار دهید. حالا می توانید قاشق را با آب بشویید.

ظروف چوبی را با سرکه ضد عفونی کنید

روش بعدی که می توانید برای تمیز کردن ظروف چوبی استفاده کنید استفاده از پاک کننده های خانگی و غیر مضر است. محلولی از سرکه و آب درست کنید و ظرفی چوبی را به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن قرار دهید یا با یک تکه پارچه سرکه را روی سطح ظرف بمالید تا ضدعفونی شود. چند دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود یک لیمو را بردارید و از وسط نصف کنید.

ظروف چوبی

آشنایی با ظروف چوبی و فواید استفاده از آنها

ظروف چوبی بدون شک یکی از مناسب ترین گزینه ها برای سرو و دکوراسیون منزل و آشپزخانه شما هستند استفاده از ظروف چوبی سابقه ای طولانی دارد. اما در اواخر قرن 17 و…

نقش لیمو در ضدعفونی ظروف چوبی!

یک محلول معجزه آسا برای تمیز کردن ظروف چوبی درست کنید: آب یک لیموترش را با یک قاشق غذاخوری و یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و با یک تکه پارچه یا پنبه روی سطح ظرف بزنید. با این کار روغن ظرف را در ترکیب جادویی شما جلا می دهد!

در روش بعدی استفاده از لیمو، مقداری نمک دریایی درون ظرف ریخته و با لیموی برش خورده نمک را روی سطح ظرف چوبی بمالید تا مانند اسکراب عمل کند! آن را با آب گرم بشویید و اجازه دهید خشک شود.

ظروف چوبی را در محیط های با دمای بالا مانند مایکروویو و ماشین ظرفشویی قرار ندهید این کار باعث خشک شدن، تاب برداشتن، ترک خوردن و کاهش عمر ظروف آشپزخانه شما می شود.

اگر می خواهید ظرف چوبی شما مثل روز اول همیشه زیبا بماند هر از چند گاهی این عملیات نوسازی را روی آن انجام دهید و ماهی یک بار یا بسته به میزان استفاده از ظرف، روغن کاری را تکرار کنید البته واکس های مخصوص جلا دادن ظروف چوبی در بازار وجود دارد که برای استفاده در ظروف چوبی یک نوع خوراکی واکس را تهیه کنید.

تمیز کردن ظروف چوبی

✅ شستشوی ظرف چوبی بلافاصله پس از هر بار استفاده با دست توصیه می شود چنین ظروفی را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید و آنها را در سینک نگذارید. حرارت بسیار زیاد داخل ماشین ظرفشویی و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب باعث متورم شدن چوب بامبو و ایجاد ترک در سطح آن می شود.

✅ برای شستن این ظروف بامبو ابتدا لکه ها و تکه های غذای باقی مانده روی آن ها را پاک کرده و سپس با آب گرم، مایع ظرفشویی ملایم و اسفنج یا براش نرم بشویید.

✅ تا حد امکان از مایع ظرفشویی و ابزارهای زبر خودداری کنید. در نهایت ظرف را با آب بشویید و با شستن ظروف چوبی از یک پارچه نرم خشک کنید. برای حفظ کیفیت ظرف چوبی بهتر است آن را در محیطی باز قرار دهید تا هوای موجود بتواند رطوبت باقی مانده را از آن خارج کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *