چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟

چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟

چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟ : وجود کنه در خانه می تواند بسیار اذیت کننده باشد و بسیاری از افراد مخصوصا آنهایی که حیوانات خانگی دارند از وجود این موجودات رنج میبرند. در این مطلب به معرفی کلی کنه و نحوه از بین بردن آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

کنه چیست؟

کنه ها عنکبوتیان انگلی هستند که با تغذیه از خون حیوانات مختلف از جمله پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان زنده می مانند. کنه‌ها دوست دارند در مناطق جنگلی یا برس‌دار آویزان شوند و خود را به حیوانات و انسان‌هایی بچسبانند که بر روی آنها مسواک می‌زنند. انواع مختلفی از کنه ها در سراسر آمریکای شمالی پخش شده اند. کنه ها (و پوره های آنها) تعدادی از بیماری های جدی را منتقل می کنند و در برخی موارد می توانند باعث آلرژی و کم خونی نیز شوند.

اگر کنه ها در داخل خانه شما یافت می شوند، مهم است که آنها را به دقت جدا کرده و به درستی دور بیندازید. اگر آنها یک مشکل تکراری هستند، ممکن است ایده خوبی باشد که با یک متخصص کنترل آفات تماس بگیرید.

کنه ها چه شکلی هستند؟

کنه‌ها موجودات کوچک عنکبوت‌مانندی هستند که در جنگل‌ها و مزارع زندگی می‌کنند و در فصل بهار و تابستان بیشترین شیوع را دارند اما تا پاییز فعال هستند. آنها پرواز نمی کنند و اغلب بر روی حیوانات یافت می شوند، اما می توانند خود را به انسان نیز بچسبانند.

چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟

کنه ها قهوه ای یا سیاه هستند و بدن آنها با برجستگی های ریز پوشیده شده است. پاهای آنها بلند و نازک است و سر کوچکی دارند که دهانی برای سوراخ کردن پوست دارد تا بتوانند از خون تغذیه کنند. بالغ ها و پوره ها دارای هشت پا هستند که لاروهای بسیار ریز آنها شش پا هستند. کنه‌ها اغلب بزرگ‌تر از سر سنجاق نیستند، اما بعد از خوردن خون «پشت‌تر» می‌شوند و در این مدت می‌توانند به اندازه یک نخود بزرگ شوند.

اگر فکر می کنید یک کنه در داخل آن پیدا کرده اید، با احتیاط ادامه دهید و مطمئن شوید که در واقع با سوسک های فرش یا ساس سروکار ندارید. اگر یک کنه به بدن خود (یا حیوان خانگی خود) پیدا کردید، با یک ارائه دهنده مراقبت های پزشکی برای دستورالعمل های برداشتن و گزینه های درمان مشورت کنید.

چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟

کنترل کنه بسیار بیشتر در مورد پیشگیری است تا ریشه کنی. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که کنه‌ها در آن حضور دارند، همیشه وجود خواهند داشت. نگرانی دور نگه داشتن آنها از خانه و دوری از خانواده و حیوانات خانگی است.

داستان های بسیاری از همسران پیر در مورد چگونگی حذف کنه ها یا جلوگیری از گاز گرفتن آنها وجود دارد، اما همه این روش ها توسط علم پشتیبانی نمی شوند. در واقع، برخی از آنها (مانند سوزاندن کنه با استفاده از کبریت داغ) بیشتر از اینکه مفید باشند، ضرر دارند.

در مورد کنترل آفات از روش های ساده و منطقی استفاده کنید. اگر یک روش درمانی توصیه شده خطرناک یا بیش از حد پیچیده به نظر می رسد، احتمالاً آنقدر خوب است که درست باشد.

بیشتر بخوانید: 10 روش طبیعی راحت برای از بین بردن مورچه ها در خانه

نحوه بازرسی کنه ها را بدانید.

با توجه به CDC، کنه ها باید به مدت 36-48 ساعت چسبیده شوند تا باعث آسیب شوند. وقتی شما یا حیوانات خانگی‌تان از بیرون وارد می‌شوید، به‌خصوص در ماه‌های بهار و تابستان، حتماً همه را به‌دقت دنبال کنه باشید. روی بدنتان، نواحی مانند:

داخل و اطراف مو و گوش
بین پاها
پشت زانو
زیر بغل
دور کمر
داخل ناف
فراموش نکنید که وسایل خود را نیز بررسی کنید. کنه ها می توانند در داخل کت، کوله پشتی و چادر حرکت کنند، بنابراین آن موارد را نیز به طور کامل بررسی کنید.

چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟

حیوانات خود را برای کنه درمان کنید

حیوانات معمولاً کنه ها را به داخل می آورند. کنه هایی مانند کنه سگ قهوه ای خوشحال هستند که در خانه شما مستقر می شوند، جایی که می توانند آزادانه از حیوانات خانگی شما تغذیه کنند و هزاران نفر تولید مثل کنند. این شرایط می تواند باعث کم خونی در حیوانات خانگی شما شود.

چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟

کنه ها می توانند بسیار کوچک باشند و در ابتدا به سختی می توان آنها را روی حیوان خانگی شما تشخیص داد. آنها خود را در خز یک حیوان فرو می کنند و خود را می چسبانند تا بتوانند با احتیاط تغذیه کنند. تا زمانی که متوجه شوید، کنه احتمالاً در یک وعده خونی آغشته می شود. منتظر نمانید تا یک کنه پر شده را پیدا کنید! حیوانات خانگی خود را با داروهای کک و کنه درمان کنید و هنگامی که حیوانات خانگی خود را به داخل می‌برند به دقت بررسی کنید.

از یک دافع کنه استفاده کنید

در مورد اسپری ها و مواد دافع کنه، گزینه های مختلفی وجود دارد، از جمله محصولات بدون نسخه مانند DEET و سایر گزینه های خانگی.

نشان داده شده است که اسانس های زیر به جلوگیری از کنه کمک می کنند:

روغن لیمو
روغن اوکالیپتوس
دافع کنه‌های خانگی معمولاً شامل مخلوط کردن یک یا چند روغن با آب، سرکه و فندق جادوگر در برخی ترکیبات است، اما تحقیق کنید! استفاده نادرست از روغن‌های ضروری همچنان می‌تواند خطرآفرین باشد، بنابراین مطمئن شوید که یک دستور العمل قابل تأیید پیدا کرده و آن را به دقت دنبال کنید.

لباس مناسب بپوشید

اگر قصد دارید زمانی را در خارج از خانه در مناطق جنگلی بگذرانید که ممکن است کنه وجود داشته باشد، مطمئن شوید که لباس مناسب بپوشید. همچنین قبل از بیرون رفتن، لباس خود را با یک محصول دافع کنه و حشرات درمان کنید.

آستین های بلند و شلوارهای ساخته شده از پارچه بادوام بپوشید، پوست خود را پوشیده نگه دارید، کفش های پنجه نزدیک با جوراب های بلند بپوشید و تا حد امکان از راه رفتن در مناطقی با برس سنگین خودداری کنید.

از خشک کن خود برای کشتن کنه ها استفاده کنید.

وقتی از بیرون وارد می‌شوید، قبل از شستن همه وسایل در خشک‌کن قرار دهید. بله، درست خواندید: ابتدا خشک کنید، سپس بشویید و دوباره خشک کنید. شاید شستن لباس ها در ابتدا معقول به نظر برسد، اما ممکن است ماشین لباسشویی شما آنقدر داغ نشود که کنه ها را به اندازه کافی از بین ببرد و نمی خواهید آنها را در ماشین لباسشویی خود رها کنید.

از خشک کن استفاده کنید. کنه ها خیلی راحت خشک می شوند. درآوردن لباس و خشک کردن آن در حرارت بالا به مدت حداقل 10 دقیقه باعث خشک شدن و از بین رفتن کنه هایی می شود که هنوز روی لباس شما هستند.

شرایط مساعد

در کنترل آفات، شرایط مساعد هر عامل محیطی است که موضوع کنترل آفات را تداوم می بخشد. این شرایط شامل منابع غذایی، مناطق پناهگاه و عوامل دیگر است.
هنگام برخورد با کنه ها در داخل، ابتدا باید چند شرایط مساعد را در نظر بگیرید:

منابع غذایی: کنه ها از خون تغذیه می کنند. منابع غذایی آنها را با درمان کنه ها و بازرسی حیوانات خانگی و اعضای خانواده بعد از زمان در فضای باز بررسی کنید.
مناطق لنگرگاه: کنه ها در خارج وجود دارند، اما اگر می خواهید آنها را از خانه خود دور نگه دارید، برس و رشد بیش از حد اطراف خانه خود را اصلاح کنید، به خصوص اگر نزدیک به سازه های داخلی باشد.

بیشتر بخوانید: روش های طبیعی برای دفع مگس از خانه

علائم وجود کنه در خانه شما

متأسفانه، به دلیل اندازه آنها، یافتن کنه ها در داخل آنها تا زمانی که غذای خونی نخورند یا تبدیل به یک مشکل مداوم شوند، دشوار است.

کنه‌ها دوست دارند در جنگل پنهان شوند، برس و علف‌های بلند را در جایی که به هم می‌چسبند یا به تنهایی آویزان می‌شوند و منتظر می‌مانند تا حیوانی ناخودآگاه آنها را بردارد.

چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟

هر چقدر هم که بخواهید آنها برای همیشه از بین بروند، این اتفاق نخواهد افتاد. عادت ممکن است به شما بگوید که به دنبال اسپری های شیمیایی بدوید، اما استفاده بیش از حد از درمان های شیمیایی خطرات زیست محیطی و سلامتی را به همراه دارد و کنه ها را برای همیشه از بین نمی برد.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که مشخص است کنه‌ها در خارج وجود دارند (یا در داخل یک مشکل تکراری بوده‌اند)، کاملاً ضروری است که بدانید چگونه کنه‌ها را بررسی کنید و این کار را به طور منظم انجام دهید.

چه چیزی باعث کنه می شود؟

کنه‌ها که مربوط به عنکبوت‌ها و کنه‌ها هستند، عنکبوت‌های انگلی هستند که به دنبال فرصت‌هایی برای ضیافت خون حیوانات از جمله پستانداران، خزندگان و پرندگان هستند. تعداد آنها در سال های اخیر در حال افزایش بوده است، که نگران کننده است و به این معنی است که مردم باید برای جلوگیری از آنها آماده باشند.

کنه ها در سراسر جهان یافت می شوند. آنها بیشتر در بهار و تابستان فعال هستند، اما در برخی از نقاط تا اواخر اکتبر نیز یافت می شوند. آنها ترجیح می دهند بیرون باشند اما می توانند از راه های مختلفی وارد خانه شوند. برخی از این موارد عبارتند از:

سوار شدن به حیوانات خانگی
پنهان شدن در لباس هایی که در فضای باز پوشیده شده است
چگونه کنه ها را دور نگه داریم

چگونه از شر کنه در خانه خلاص شویم؟

اگر می خواهید کنه ها را از خانه خود دور نگه دارید، چند کار کلیدی وجود دارد که باید انجام دهید:

حیوانات خانگی خود را با یک داروی کنه با کیفیت بالا درمان کنید
در بیرون از منزل از محصولات دافع کنه استفاده کنید
بدانید کنه ها ممکن است در کجا پنهان شوند و از آن مناطق اجتناب کنید
قبل از ورود به داخل، اعضای خانواده و حیوانات خانگی خود را به طور کامل و به درستی بررسی کنید، به خصوص اگر در جنگل هستید یا برس متراکمی در اطراف وجود دارد.
لباس‌ها را به‌درستی بشویید تا از کنه جلوگیری کنید، از خشک‌کن با حرارت بالا برای خشک کردن آن‌ها استفاده کنید (خشک کنید)
حیاط را نزدیک به خانه خود به خوبی نگهداری کنید و از پوشش گیاهی انبوه دور نگه دارید
ممکن است کار زیادی به نظر برسد، اما این مراحل به شما و عزیزانتان (از جمله حیوانات خانگی) کمک می‌کند تا از خطرات احتمالی سلامتی ناشی از مشکل کنه در امان باشید.

سخن پایانی: 

سعی کرده ایم در این مطلب مفصلا به توضیح علل وجود کنه و نحوه ی ریشه کنی آن بپردازیم. لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین پیشنهاد می کنیم بخوانید: چگونه از شر حشره زدن برنج خلاص شویم؟

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *