5 روش کاربردی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه

5 روش کاربردی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه

5 روش کاربردی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه : یک لایه رنگ تازه می تواند یکی از کم هزینه ترین و سریع ترین راه ها برای زیباسازی فضای داخلی خانه شما باشد. با این حال بوی تند رنگ که می تواند روزها در خانه حبس شود، بسیار آزاردهنده است.

بسیاری از افراد حتی به بوی رنگ حساسیت بیشتری دارند و از سردرد، سوزش چشم و تنگی نفس رنج می برند. از این رو در ادامه این مطلب سریع ترین و کاربردی ترین راه های از بین بردن بوی رنگ در منزل را برای شما آورده ایم.پس تا پایان همراه کاردستون باشید.

5 روش کاربردی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه

 

دلیل بوی تند و آزاردهنده رنگ چیست؟

رنگ های روغنی بسیار براق، بادوام و زیبا هستند و جلوه زیبایی به دکوراسیون داخلی می دهند. اما برخی افراد به دلیل بوی تند که برای مدت نسبتا طولانی باقی می ماند تا حد امکان از رنگ آمیزی با رنگ روغن اجتناب می کنند.

علت اصلی بوی روغن، ترکیبات آلی فرار (VOC) موجود در آن است پس از زدن رنگ بر روی سطوح، حلال ها یا ترکیبات آلی تبخیر می شوند. این ترکیبات را می توان در هوا معلق کرد و روی اجسام نشست. در این صورت بوی رنگ برای مدت طولانی تری در فضا احساس می شود.

5 روش کاربردی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه

سریع ترین راه ها برای از بین بردن بوی رنگ در خانه

بوی سرگیجه‌آور و آزاردهنده رنگ در واقع یکی از دغدغه های رایج مصرف کنندگان رنگ روغن به عنوان رنگ ساختمانی است. از این رو افراد زیادی در طول سالیان متمادی روش های مختلفی را امتحان کرده اند تا بهترین و موثرترین راه را برای از بین بردن بوی رنگ بیابند. اول از همه مطمئن شوید که روز مناسبی را برای رنگ آمیزی انتخاب کرده اید.

تجربه نشان داده است که نقاشی در روزهای بارانی سرعت خشک شدن رنگ را کاهش می دهد. بنابراین بویی که با خشک شدن رنگ متصاعد می شود، مدت بیشتری در فضا باقی می ماند.

همچنین توصیه می شود برای جلوگیری از گیر افتادن رنگ در دیوار و انتشار گازهای سمی برای مدت طولانی تری، رنگ آمیزی هر لایه را پس از خشک شدن کامل لایه قبلی شروع کنید.

تهویه مطبوع؛ اولین قدم برای از بین بردن بوی رنگ

اولین کاری که برای خلاص شدن از شر گاز رنگ در خانه خود باید انجام دهید، باز کردن دریچه تهویه مطبوع است. اگر در اتاقی با پنجره نقاشی می کنید، بهتر است ابتدا پنجره ها را باز کنید و در را ببندید تا بوی رنگ به سایر قسمت های خانه پخش نشود.

روشن کردن هود در مرحله آخر برای تهویه کل خانه می تواند یک راه حل عالی باشد. در فضاهای بسته مانند حمام و سرویس بهداشتی می توان از پنکه برای حرکت و تهویه هوا استفاده کرد.

5 روش کاربردی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه

از بین بردن کامل بوی رنگ با استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یک ماده فوق العاده مفید برای از بین بردن بوهای مختلف است. این ماده به طور طبیعی بوها را جذب می کند. به همین دلیل از گذشته تا به امروز برای از بین بردن بوهای مختلف در یخچال ها استفاده می شود.

برای از بین بردن بوی ناشی از رنگ با استفاده از جوش‌شیرین، کافی است مقداری از آن را درون طرفی بریزید و در نزدیکی سطح رنگ‌شده قرار دهید. پس از یک شب می‌توانید تأثیرات آن را احساس کنید.

بیشتر بخوانید: اصول کلی برای رنگ آمیزی دیوار و سقف

استفاده از زغال برای رفع بوی رنگ در خانه

زغالی که برای کباب کردن گوشت و پخت‌وپز در تفریحات از آن استفاده می‌کنید نیز مانند جوش‌شیرین در جذب و از بین بردن بوها بسیار عالی عمل می‌کند.

زغال چوب فعال در دماهای بالا پردازش می شود تا متخلخل تر شود و فضای بیشتری برای حرکت مولکول های هوا و جذب بو ایجاد شود. برای پاک کردن گاز از روی رنگ، کافی است زغال را در ظرف آلومینیومی بریزید و بگذارید یک شب در نزدیکی سطوح رنگ شده بماند.

قهوه برای جذب و از بین بردن بوی رنگ

یک کاسه تفاله قهوه خشک یا دانه های قهوه می تواند بوهای مختلف را جذب کند. دقیقاً به همین دلیل است که دانه های قهوه معمولاً در مغازه های عطرسازی استفاده می شود.

استفاده از دانه های قهوه می تواند یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن کامل بوی رنگ محبوس شده در فضاهای بسته مانند حمام باشد. از آنجایی که هوای داخل خانه معمولا جریان کمتری دارد، استفاده از دانه های قهوه که گازهای سمی را جذب می کنند می تواند موثر باشد. مطمئن شوید که دانه‌ها یا تفاله قهوه را بعد از رفع کامل بوی رنگ دور می‌ریزید.

بوی رنگ در خانه

از عصاره های طبیعی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه استفاده کنید

دو مورد از بهترین عصاره‌های طبیعی برای از بین بردن گاز رنگ‌روغنی و مطبوع کردن بوی اتاق، وانیل و نعناع فلفلی هستند. برای بهره‌گیری از این عصاره‌های طبیعی کافی است به‌سادگی چند قطره از عصاره‌ها را روی چند تکه پنبه بریزید و آن‌ها را در کاسه‌های کوچک پراکنده در اطراف اتاق قرار دهید.

از عصاره‌های طبیعی به شکل دیگری نیز می‌توان استفاده کرد. برخی افراد معتقدند که اضافه کردن مستقیم یک یا دو قطره عصاره وانیل و نعناع به قوطی رنگ می‌تواند بوی آن را کاهش دهد.

بوی رنگ در خانه

یک کاسه سرکه می تواند در از بین بردن بوی رنگ موثر باشد

تحقیقات نشان داده است که استفاده از سرکه سفید نیز می تواند نتایج خوبی داشته باشد. اسید استیک موجود در سرکه مولکول های حامل بو را خنثی می کند.

برای بهره مندی از مزایای سرکه در از بین بردن بوی رنگ روغن، نیازی به سطل های پر از سرکه ندارید. فقط یک کاسه سرکه در اتاق بگذارید برای نتایج سریعتر، به جای سرکه سفید (اسید استیک 5 درصد) از سرکه سفید خانگی (10٪ اسید استیک) استفاده کنید.

بوی رنگ در خانه

سخن پایانی:

همانطور که گفته شد رنگ روغن گازی را منتشر می کند که باعث سردرد، سرگیجه و مشکلات تنفسی در بسیاری از افراد می شود. این می تواند برای افرادی که مشکلات تنفسی زمینه ای دارند بسیار مهم باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *