• صفحه خانگی
  • <
  • سلامت
  • <
  • بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟
بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟

بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟

بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟ یکی از بیماری های شایع در دهان و بدن پوسیدگی دندان است که با درمان به موقع مشکلی ایجاد نخواهد کرد پوسیدگی دندان علل مختلفی دارد، از جمله پلاک دندان، بهداشت نامناسب دهان، خشکی دهان، خوردن و آشامیدن، اسیدها و باکتری ها.

با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و همچنین استفاده نادرست از دندان ها باعث پوسیدگی دندان ها می شویم. یکی از مهم ترین قسمت های دستگاه گوارش دندان ها هستند که باید عاری از پوسیدگی و آسیب باشند.

با درمان به موقع پوسیدگی می توان از مشکلات بیشتر در دندان ها جلوگیری کرد. در ادامه با بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟ آشنا خواهید شد.

علل شایع پوسیدگی دندان

بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟

بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟

یکی از شایع ترین بیماری های عفونی دهان و دندان، پوسیدگی دندان است که برای هر فرد یا هر موقعیت اجتماعی و سبک زندگی ممکن است اتفاق بیفتد.

پوسیدگی دندان نوعی بیماری میکروبی – تغذیه ای است که به دلیل از بین رفتن عناصر معدنی بافت دندان ایجاد می شود و با مشکلات زیادی به ویژه درد و ناراحتی و ناتوانی در جویدن غذا همراه است که در نهایت منجر به از دست دادن دندان می شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی علل و دلایل پوسیدگی دندان و روش های پیشگیری از آن بپردازیم.

پوسیدگی دندان ممکن است به دلایل مختلف و در هر سنی رخ دهد که ما با برخی از آنها آشنا هستیم:

تشکیل پلاک در دندان:

ایجاد پلاک روی دندان ها یکی از علل پوسیدگی آنهاست. هنگامی که باکتری ها، اسید، ذرات غذا و بزاق با هم ترکیب می شوند، پلاک ها روی دندان ها تشکیل می شوند.

این پلاک‌ها به دندان‌ها می‌چسبند و به مرور زمان ایجاد و گسترش می‌یابند. پلاک حاوی اسید است که به دندان آسیب می رساند و در نهایت باعث ایجاد سوراخ یا حفره در دندان می شود. برای از بین بردن پلاک دندان باید از روش های مختلفی استفاده کنید.

بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی دیگر از دلایل پوسیدگی دندان، بهداشت نامناسب دهان و دندان است. مسواک نزدن یا مسواک زدن نامناسب باعث باقی ماندن پلاک روی دندان ها و آسیب دیدن آن ها می شود.

دهان خشک:

خشکی دهان یکی از عوامل پوسیدگی دندان است. بزاق دهان مقداری از پلاک روی دندان را می‌شوید داشتن دهان خشک و بزاق بسیار کم به تشکیل پلاک کمک می کند. در نتیجه پوسیدگی دندان رخ خواهد داد.

خوردن و آشامیدن:

علت اصلی پوسیدگی دندان خوردن و آشامیدن است که اجتناب ناپذیر است و همه باید این کار را انجام دهند. هنگام خوردن یا آشامیدن، کربوهیدرات ها و ذرات غذا روی دندان ها قرار می گیرند و حتی با مسواک زدن برخی از آنها از روی دندان ها پاک نمی شود.

غذاهایی که چسبندگی بیشتری دارند باعث پوسیدگی دندان می شوند. پس از خوردن هر چیزی حتماً از نخ دندان و مسواک زدن منظم استفاده کنید.

بررسی علل پوسیدگی دندان چیست ؟ چطور از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟

اسیدها و باکتری ها:

شاید این موضوع مورد قبول بسیاری از افراد نباشد و برای برخی افراد آزاردهنده باشد اما در حالت معمول و طبیعی باکتری ها در دهان وجود دارند و زندگی می کنند.

هنگامی که باکتری های موجود در دهان کربوهیدرات ها را هضم می کنند، مقداری اسید روی دندان ها و دهان باقی می ماند و باعث پوسیدگی دندان می شود.

مشکلات پزشکی:

برخی از مشکلات پزشکی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. مشکلاتی که باعث بازگشت اسید معده به دهان می شود. خوردن زیاد خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد و علاوه بر این، استفراغ مداوم باعث می شود که دندان ها در معرض اسید معده و پوسیدگی قرار بگیرند.

علائم و نشانه های پوسیدگی دندان

با پیشرفت پوسیدگی دندان علائم آن ظاهر می شود در صورت مشاهده حفره یا سوراخ در دندان خود باید به دندانپزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید. با شناسایی سریعتر علائم پوسیدگی، می توان دندانها را سریعتر و بهتر درمان کرد. برخی از علائم پوسیدگی دندان عبارتند از:

درد: درد دندان یکی از مهمترین و شایع ترین نشانه های پوسیدگی دندان است.
فشار: افزایش فشار به دندان ها و درد در زمان گاز زدن و فشار به دندان ها.
حفره های دندان: از نشانه های خرابی دندان وجود سوراخ یا حفره هایی در دندان است. برخی از حفره ها و سوراخ ها قابل دیدن نبوده و فقط با اشعه ایکس دیده می شوند. پس هر چند ماه یکبار دندان هایتان را توسط دندانپزشک بررسی نمایید.
چرک: یکی از علائم مهم و جدی خراب دندان ها مشاهده چرک در اطراف دندان می باشد.

پس از بررسی علت پوسیدگی دندان، نوبت به ارائه روش هایی برای پیشگیری از آن می رسد. اقدامات و روش های مختلفی وجود دارد که می توان برای جلوگیری از پوسیدگی و آسیب دندان انجام داد.

نشانه های پوسیدگی دندان

مسواک زدن:

یکی از عوامل اصلی تمیز نگه داشتن دندان ها مسواک زدن و روش صحیح انجام آن است. ممکن است برخی افراد به ندرت از مسواک استفاده کنند، اما باید بدانید که مسواک به تنهایی موثر نخواهد بود، اما روش صحیح مسواک زدن و تعداد دفعات آن بسیار مهم است.

همچنین باید از مسواک استفاده کنید که تمام قسمت های دندان را لمس کند. علاوه بر پوسیدگی دندان، باکتری های موجود در دهان باعث بوی بد دهان می شوند.

استفاده از خمیر دندان مناسب:

خمیر دندان مناسب بخش مهمی از بهداشت دهان و دندان برای پوسیدگی دندان است. خمیردندان های مختلفی در بازار وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد و ممکن است برای شما مناسب باشد، اما دندانپزشکان خمیر دندانی را توصیه می کنند که مورد تایید انجمن دندانپزشکی آمریکا باشد.

بیشتر بخوانید: چطور مسواک را ضد عفونی کنیم؟ ضدعفونی مسواک

استفاده از نخ دندان:

نخ دندان ذرات غذا را از روی دندان ها پاک می کند و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. استفاده از نخ دندان به سلامت دندان ها کمک می کند و برای دندان ها بسیار مهم است. بنابراین قبل از مسواک زدن حتما از نخ دندان استفاده کنید و در طول روز از نخ دندان غافل نشوید.

استفاده از دهانشویه:

دهانشویه ها آخرین مرحله بهداشت روزانه دهان هستند استفاده از دهانشویه دهان را تمیز می کند و باکتری ها را از بین می برد. و در نتیجه از تشکیل پلاک روی دندان ها جلوگیری می کند.

رعایت بهداشت همه جانبه دهان اولین گام برای سلامت دهان و دندان است. استفاده از محصولات و دهانشویه های حاوی فلوراید مناسب تر است.

نشانه های پوسیدگی دندان

محدودیت در مصرف نوشیدنی ها و غذاهای شیرین:

انواع شیرینی ها، نوشابه ها و غذاهای شیرین به دلیل وجود قند باعث ایجاد پلاک در دندان ها خواهند شد. همچنین برخی از غذاها و آب نبات های شیرین که مدت زمان بیشتری در دهان می مانند، تاثیر بیشتری در تشکیل پلاک در دندان ها و پوسیدگی آن ها دارند.

پس از مصرف شیرینی و شکر، بلافاصله دندان های خود را مسواک زده و دندان های خود را تمیز کنید تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود غذاهایی که به دندان می چسبند و در دندان گیر می کنند مانند چیپس، پفک، آب نبات و کلوچه بیشتر باعث پوسیدگی دندان می شوند. استفاده از تنقلات و سبزیجات خام به طور طبیعی پلاک دندان را از بین می برد و همچنین برای سلامت بدن مفید است.

رفتن به دندانپزشک:

مهم نیست که در طول روز چقدر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و از دندان های خود مراقبت می کنید، باید سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت پوسیدگی دندان، دندان های خود را بررسی کند.

درمان و رفعش کنید همچنین دندانپزشک به راحتی پلاک ها را از بین می برد که با هیچ روش دیگری نمی توانید این کار را به درستی انجام دهید.

نشانه های پوسیدگی دندان

درمان و رفع پوسیدگی دندان

حتی با تمام مراقبت های دهان، هر فردی ممکن است در طول زندگی خود با یک یا دو دندان نسبتا آسیب دیده مواجه شود. دندان پوسیده تا زمانی که به موقع متوجه آن شوید نگران کننده نیست.

و برای رفع پوسیدگی دندان اقدام کنید. روش درمان دندان پوسیده برداشتن ناحیه کرم خورده و پر کردن آن است. دندانپزشک ناحیه پوسیده را از دندان جدا می کند و حفره را با مواد پرکننده ساخته شده از رزین کامپوزیت، چینی، نقره، طلا یا آمالگام پر می کند برای درمان حفره های بزرگتر از روش های پیشرفته مانند تاج و کانال ریشه استفاده می شود. با پر کردن دندان ها از پوسیدگی آنها جلوگیری می شود.

درمان های خانگی پوسیدگی دندان

✅ توجه به رژیم غذایی در رفع پوسیدگی و پوسیدگی دندان ها بسیار مهم است رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و کاهش مصرف قند در این زمینه نقش بسزایی دارد.

✅ برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در مراحل اولیه استفاده از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید ضروری است.

✅ مصرف کلسیم و ویتامین D در استحکام دندان ها و کاهش پوسیدگی آن بسیار مهم است.

✅ مصرف آدامس های بدون قند نیز منجر به ترمیم مینای دندان می شود و می تواند روشی مناسب برای رفع پوسیدگی دندان باشد.

نشانه های پوسیدگی دندان

علل پوسیدگی دندان

یکی دیگر از روش های خانگی برای درمان پوسیدگی دندان استفاده از ریشه شیرین بیان است که طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه ریشه شیرین بیان می تواند با باکتری ها مبارزه کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

اثرات پوسیدگی دندان

وجود درد خفیف تا شدید یکی از عوارض پوسیدگی دندان است، البته این عوارض در افراد می تواند متفاوت باشد، در زیر با برخی از عوارض پوسیدگی و پوسیدگی دندان آشنا می شوید:

✅گسترش عفونت به لثه
✅بوی بد دهان
✅حساسیت دندان
✅خونریزی لثه

سخن پایانی»

بدترین عوارض پوسیدگی دندان را می توان در کودکان مشاهده کرد، این عوارض در خردسالان و کودکان اثرات منفی بر رشد و تغذیه کودک می گذارد، در حالی که پوسیدگی دندان حتی می تواند باعث اختلال در گفتار و رشد فک کودک شود. آنها را به دردسر بیاندازد

علاوه بر این، پوسیدگی دندان در دندان های شیری کودکان می تواند سلامت لثه و دندان های دائمی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و در آینده کودک را دچار مشکل کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *