آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی : در این مطلب قصد داریم روشی آسان و جالب از ساخت بالن آرزوها را در اختیار شما قرار دهیم. بالن آرزوها یا همان فانوس های آسمانی از جمله سنت های شرق آسیا است که به تازگی وارد ایران شده و در جشن ها و مراسم های مختلف در کشور ما و سایر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

بالن های آرزو از کاغذ ساخته شده اند و ساختاری ساده دارند که مهمترین نقش آن ایجاد لحظات شیرین و خاطره انگیز برای مردم و عزیزانشان است. همانطور که گفته شد این بالن ها به دلیل ساختار ساده ای که دارند به راحتی در خانه ساخته می شوند.

ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

بالن آرزو همانطور که از نامش پیداست از این باور مردم کشورهای مختلف سرچشمه می گیرد که با نوشتن آرزوها و آرزوها و فرستادن آنها به آسمان، افراد خوش شانس به دنبالشان خواهند آمد. جدای از این باور همگانی، با استفاده از این بالن ها در مراسم و جشن ها می توانید لحظات شادی را فراهم کنید و آنها را ماندگار کنید.

از طرفی ساختن آن در خانه به صورت گروهی می تواند سرگرمی جذاب و مفیدی باشد برای ساخت این بالن ها به ابزار و وسایل خاصی نیاز ندارید و می توانید با اختصاص ساعت ها وقت و حوصله خود و استفاده از بیشتر مواد خانه تان آنها را بسازید.

وسایل لازم

کاغذ بالن
اسپری ضد حریق
موم شمع ۲-۳ عدد
چسب
روزنامه یا مقوا و یا پوستر
پارچه پنبه ای
خط کش
چسب
سیم

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

مراحل ساخت

کاغذهای بالن را می توانید از ابزار فروشی ها تهیه نمایید. هر کدام از آن ها را از بند رختی بیاویزید و به آنها اسپری ضد حریق بزنید. توجه داشته باشید به بخش آویخته شده خیلی اسپری ننمایید, زیرا ممکن است شل شده و پاره گردد. زمان دهید تا خشک گردند.

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

2 ورق کاغذ را به یکدیگر بچسبانید به طوری که اندازه یک کاغذ 90 در 55 سانتی متر باشد کاغذ اول را به صورت افقی قرار دهید و کاغذ دوم را در قسمت پایین به ابعاد نیم سانتی متر بچسبانید. برای زیبایی بیشتر در صورت تمایل از رنگ های مختلف استفاده کنید. چهار تا از کاغذهای بالنی را مطابق شکل به هم بچسبانید.

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

حالا نوبت ساخت الگوی بالن های آرزوست، می توانید با استفاده از روزنامه، پوستر و مقوا این کار را انجام دهید. مرکز الگو باید 30 سانتی متر و زیر آن 15 سانتی متر و ارتفاع کل 90 سانتی متر باشد (ابعاد لازم در تصویر مشخص شده است).

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

1 عدد از ورق ها را به صورت عمودی تا کنید و الگو را طوری روی آن قرار دهید که گوشه های تا شده در یک جهت با زوایای مستقیم قرار گیرند آن را از قالب برش دهید و همین کار را برای برگه های دیگر تکرار کنید تا چهار دیواره بالن آرزوها درست شود.

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

یکی از چهار دیواره بالن را پهن کنید و یک طرف آن را از پایین به بالا بچسبانید و دیواره دوم را روی سطح آن قرار دهید به این ترتیب 2 دیوار از یک طرف به هم می چسبند.

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

گوشه تا شده را کمی چسب بزنید و ورق سوم را روی آن قرار دهید تا دیواره دوم و سوم از یک طرف به هم بچسبند.

ساخت بالن

بر روی کنج تا شده کمی چسب زده و ورق سومی را بر روی آن بگذارید, به این صورت که دیواره ی دومی و سومی از یک طرف به یکدیگر چسبیده باشند.

ساخت بالن

مانند مراحل انجام شده برای ورق دومی، ورق سوم را طوری تا بزنید که روی تقارن دو ورق زیر قرار بگیرد روی قسمت تا شده چسب بزنید و ورق چهارم را روی آن قرار دهید (آن را پهن کنید) و زمان دهید تا کاملا خشک شود.

ساخت بالن

آموزش ساخت بالن آرزو به روشی جالب و ساده

یک حلقه چوبی به ضخامت 3 سانتی متر درست کنید و هر کدام را با کمک چاقو و 2 نوار به عرض 3.5 سانتی متر و طول 61 سانتی متر ببرید.

ساخت بالن

2 طرف حلقه از جنس چوب را به یکدیگر برسانید و با چسب وصل کنید تا شبیه دایره گردد.

ساخت بالن

با کمک 2 سیم علامتی شبیه حرف X انگلیسی روی این حلقه ایجاد کنید. برای استحکام بیشتر، انتهای سیم ها را دور حلقه بچرخانید.

ساخت بالن

ورق ها را به این حلقه وصل کنید و کناره های آنها را بچسبانید و حلقه را روی آن قرار دهید تا بچسبد. برای نتیجه بهتر، انگشت خود را در قسمت جلو قرار دهید و حلقه را به ملحفه بچسبانید.

ساخت بالن

منبع نور باید گرما و نور کافی داشته باشد تا بتواند بالن را به پرواز درآورد. یک نوار 25 سانتی متری از پارچه نخی ببرید و آن را از وسط تا کنید و به شکل پاپیون ببندید. سپس این پاپیون پارچه ای را روی درب شیشه مربا یا مشابه آن قرار دهید و موم شمع را روی پارچه بریزید.

ساخت بالن

یک تکه سیم بلند را چند بار دور کمان بپیچید تا 15 سانتی متر از هر سیم خالی شود سپس سیم را به سیم دیگری وصل کنید تا از اتصال آنها یک شکل X (حرف انگلیسی) ایجاد شود.

ساخت بالن

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و جذاب

هنگام روشن کردن بالن آرزوها بسیار باید مراقب باشید این کار را در مکان های خشک و نزدیک به سیم های برق انجام ندهید. در حالی که 2 نفر قسمت پایین بالن را گرفته اند، پارچه را روشن کرده و چند دقیقه به آن فرصت دهید تا تمام بالن ها پر از هوای گرم و آماده شوند.

در این زمان احساس خوبی دارید که کم کم سبک می شود و از دستانتان جدا می شود. اکنون زمان آن است که آن را رها کنید.

ساخت بالن

چند نکته مهم

از محرک های دیگر مانند الکل استفاده کنید به گونه ای که پارچه را در آن فرو کرده و به سیم وصل کنید مراقب باشید سریع آن را روشن کنید زیرا الکل فرار است.
از روشن کردن بالن در داخل و مکان های خشک خودداری کنید. همچنین از پرواز بالن در روزهای بارانی یا بادخیز خودداری کنید.
در صورت تمایل می توانید به بالن های آرزوها نیز طناب یا نخ وصل کنید تا بعد از پرواز مشخص شود.
بالن های آرزوها را در محیطی باز و خشک و دور از سیم های برق و درختان پرواز دهید.

ساخت بالن

سخن پایانی:

در این مطلب آموزش ساخت بالن های آرزو را به روشی ساده و آسان به شما معرفی کرده ایم، امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. و در این قسمت می توانید با کلیک بر روی آموزش گام به گام ساخت کاردستی آسیاب بادی این مقاله را هم بخوانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *