آموزش گام به گام شستن سبزیجات | روش صحیح شستن سبزیجات در منزل

آموزش گام به گام شستن سبزیجات | شستن سبزیجات در منزل

آموزش گام به گام شستن سبزیجات | شستن سبزیجات در منزل : باکتری های موجود در سبزی ها باعث بیماری و مسمومیت می شوند که باید با روش های صحیح و مناسب ضدعفونی و شستن سبزی ها از آن پیشگیری کرد.

روش صحیح شستن سبزیجات

مصرف سبزی ها و میوه های آلوده باعث بیماری ها و مسمومیت های بسیار خطرناکی می شود، بنابراین باید همیشه قبل از مصرف آنها را به درستی بشوییم و در شستن این غذاها دقت بیشتری داشته باشیم.

نادیده گرفتن نکات بهداشتی در حین تهیه سبزیجات می تواند آنها را به یک ماده غذایی مضر تبدیل کند. بهترین روش شستن سبزیجات 4 مرحله توصیه شده توسط وزارت بهداشت است و در این قسمت از نکات مهم خانه داری شما را با بهترین روش شستشوی سبزیجات آشنا می کنیم.

آموزش گام به گام شستن سبزیجات | روش صحیح شستن سبزیجات در منزل

آموزش گام به گام شستن سبزیجات

اولین قدم تمیز کردن سبزیجات است

در مرحله اول باید سبزی ها را تمیز کنیم یعنی تمام برگ ها و چوب ها و گل های زرد را از سبزی جدا کنیم و در صورت نیاز یک آب سطحی روی سبزی ها بگیریم.

مرحله دوم انگل زدایی

در این مرحله ظرفی را پر از آب می کنیم و به ازای هر لیتر آب 2 تا 4 قطره مایع ظرفشویی می ریزیم، این کار سبب لیز و لزج شدن تخم و کیست انگل ها و به سطح آب آمدن آنها می شود. در این مرحله از شستن آب روی سبزیجات را به آرامی خالی کنید و سبزی را از ظرف خارج کنید.

این مقاله را هم بخوانید: چگونه میوه و سبزیجات تازه را تشخیص بدیم؟

آموزش گام به گام شستن سبزیجات | روش صحیح شستن سبزیجات در منزل

بهترین دستور برای شستن سبزیجات

مرحله سوم ضدعفونی

برای ضدعفونی سبزی خود را در ظرفی پر از آب بریزید و کمی محلول ضدعفونی کننده حاوی پرکلرین داخل آب سبزیجات بریزید. طبق دستور روی محصول مقدار ماده ضدعفونی کننده را در آب بریزید.

مرحله چهارم آبکشی

برای از بین بردن اثرات مواد شیمیایی، سبزی را دوباره داخل آب بریزید و سپس آن را بشویید تا کاملا تمیز شود.

دلیل افزودن مواد ضدعفونی کننده یا مایع ظرفشویی برای شستن سبزیجات

در کشورهای خارجی همیشه توصیه می کنند که بعد از خرید سبزی ها فقط با آب بشویید و هرگز برای شستن آنها مواد ضدعفونی کننده یا مایع ظرفشویی اضافه نکنید زیرا این مواد شیمیایی وارد بافت سبزیجات می شود.

اما متاسفانه در کشور خودمان به دلیل آبیاری سبزیجات با فاضلاب و کودهای انسانی چنین دستورالعملی برای شستشوی سبزی ها وجود دارد. اگرچه همه ما می دانیم که افزودن مواد شیمیایی به غذاها ارزش غذایی آنها را کاهش می دهد، اما برای سلامتی لازم است سبزیجات را به این روش بشویید.

سبزیجات

شش توصیه برای شستن سبزیجات

1- استفاده از مایع ظرفشویی برای مرحله انگل زدایی سبزیجات (در درازمدت) مضر است، اما چون سبزی های کشت شده در کشور حاوی تخم انگل هستند، این مرحله را نباید حذف کرد.

2- هنگام شستن سبزیجات برای حفظ تازگی، بهتر است سبزی ها را با آب خنک بشویید.

3- در مرحله دوم چون تخم انگل ها به سطح آب می آیند آب را به آرامی خالی کنید.

4- تمام سبزیجات برگ دار (از کاهو گرفته تا کلم) را با این روش بشویید و سبزیجات پهن برگ نسبت به سایر سبزی ها آلودگی بیشتری دارند.

5- سبزیجات را در یخچال نگذارید. بعد از انجام تمام مراحل توصیه شده، سبزی ها را بشویید و بعد از برداشتن آب اضافی در یخچال قرار دهید.

6- این روش شستشو برای سبزیجاتی است که به صورت خام مصرف می شوند اما سبزیجاتی مانند هویج، سیب زمینی و پیاز که پوست محافظ دارند فقط با آب قابل شستشو هستند.

این مقاله را هم بخوانید: راه نگهداری سبزیجات

سبزیجات

شستن سبزیجات با مواد خانگی

سبزیجات را با آب نمک بشویید

در ظرفی آب ولرم بریزید و سپس 2 قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید، حالا میوه یا سبزی را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آن خیس کنید و سپس با آب سرد بشویید.

ضدعفونی و شستن سبزیجات با محلول سرکه سفید

یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را در یک کاسه آب ولرم بریزید و میوه و سبزیجات را به مدت نیم ساعت در آن قرار دهید سپس با آب سرد بشویید اسید موجود در سرکه سفید باکتری ها و باقی مانده حشره کش ها را از پوست میوه ها و سبزیجات از بین می برد.

سبزیجات را با مخلوط جوش شیرین و آب لیمو بشویید و ضد عفونی کنید

برای ضدعفونی مخلوطی از یک قاشق آبلیمو و ۲ قاشق جوش شیرین را روی میوه ها و سبزیجات بپاشید و بعد از چند ثانیه بشویید.

چگونه باکتری ها وارد میوه ها و سبزیجات می شوند؟

باکتری ها به روش های مختلف روی میوه ها و سبزیجات نفوذ می کنند. با کتری بیشتر از طریق آبیاری و دریافت کود و یا در تماس با مدفوع پرندگان یا حیوانات دیگر وارد خاک شده و سپس وارد میوه و سبزیجات می شود.

هیچ نشانه ای مبنی بر آلوده بودن سبزیجات به باکتری وجود ندارد و تنها راه پیشگیری از آنها شستشوی صحیح آنهاست. عدم وجود مسمومیت

دست های خود را بعد از دست زدن به سبزیجات یا میوه های خام بشویید. به خصوص افرادی که در معرض خطر عفونت هستند از جمله زنان باردار، افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید هنگام دست زدن به سبزیجات دست های خود را کاملا ضد عفونی کنند همچنین هنگام رفتن به رستوران سالاد کاهو و سبزی خوردن سفارش ندهید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *