آیا میدانید آخر تابستان چه سبزیجاتی میتوانید کاشت کنید؟

آیا میدانید آخر تابستان چه سبزیجاتی میتوانید کاشت کنید؟

آیا میدانید آخر تابستان چه سبزیجاتی میتوانید کاشت کنید؟ اواخر تابستان زمان فوق العاده ای برای کاشت سبزیجات مختلف است. محصولات تابستانی می توانند ما را با عملکرد بالای خود شگفت زده کنند. پس از رسیدن محصولاتی که در ابتدای تابستان کاشته اید، گزینه های زیادی برای کاشت در باغ شما وجود دارد. این مقاله را دنبال کنید تا بدانید در پایان تابستان چه سبزیجاتی را باید بکارید.

آیا میدانید آخر تابستان چه سبزیجاتی میتوانید کاشت کنید؟

آیا میدانید آخر تابستان چه سبزیجاتی میتوانید کاشت کنید؟

اگر تمام باغ شما پر از سبزیجات شده است اکنون وقت آن است که با کاشت سبزیجات تازه قسمت های خالی باغچه را پر کنید اگر قصد انجام این کار را دارید، به نیاز خاک باغ خود توجه کنید و با افزودن مواد مغذی به خاک، آن را برای کاشت محصولات جدید آماده کنید.

برخی از محصولات قبلی ممکن است خاک باغ شما را از مواد مغذی کلیدی تخلیه کرده باشند و برای کاشت محصولات جدید باید آن مواد مغذی را جایگزین کنید.

همچنین اگر فضایی دارید می توانید مکان های جدیدی را به باغ خود اضافه کنید و در آینده از آن استفاده کنید. در نهایت برخی از باغبان‌ها ممکن است سبزیجات را در گلدان بکارند تا بعداً جابجا شوند. به این ترتیب می توان با تغییرات الگوی نور خورشید در نتیجه فرا رسیدن فصل پاییز هماهنگی بهتری داشت.

در لیست زیر در مقابل نام برخی از سبزیجات عبارت “دانه” وجود دارد. می توانید نهال هایی از برخی سبزیجات بکارید. نهال گیاه کوچکی است که رشد اولیه را طی کرده و سپس در محیطی جدید کاشته و کشت می شود. بذر، قلمه و نهال را می توانید از گل فروشی ها، گلخانه ها و فروشگاه های تجهیزات کشاورزی تهیه کنید.

حتما بخوانید: زنده نگه داشتن گیاهان آپارتمانی

1. شابانک (آروگولا)

شابانک یک سبزی سبز برگی با طعمی بی نظیر و فلفلی است که عده ای آن را دوست دارند و برخی دیگر از آن متنفرند.

از شابانک بیشتر در سالاد استفاده می شود. اما برخی افراد از آن در برخی از غذاهای آشپزی نیز استفاده می کنند. اگر قصد کاشت شابانک را دارید، باید یکی از انواع مختلف آن را انتخاب کنید. معروف ترین آنها «راکت وحشی» و «وال راکت» است.

آیا میدانید آخر تابستان چه سبزیجاتی میتوانید کاشت کنید؟

2. ریحان

ریحان یکی از معروف ترین و پرمصرف ترین سبزیجات است. این سبزی یکی از طعم های اصلی در غذاهای ایتالیایی است. برگ ها و گل های ریحان خوراکی هستند و معمولاً با روغن زیتون و آجیل پوره می شوند تا سس پِستو درست شود. سس پستو در بسیاری از غذاها استفاده می شود.

ریحان را می توان در بسیاری از آب‌وهواها کاشت. حتی می توان آن را در داخل خانه پرورش داد. بنابراین بد نیست بیشتر ایام سال ریحان تازه داشته باشیم; زیرا ریحان خشک عطر و طعم ریحان تازه را ندارد.

آیا میدانید آخر تابستان چه سبزیجاتی میتوانید کاشت کنید؟

3. چغندر

چغندر یک سبزی ریشه دار با رشد سریع است که تقریباً در هر مکانی قابل رشد است. جالب است بدانید هم قسمت قرمز چغندر و هم برگ های آن خوراکی هستند.

چغندر اگرچه ممکن است چندان برای شما جذاب نباشد، اما قسمت اصلی دستور برخی از غذاها مانند ترشی لبو، سالاد لبو و برخی غذاهای دیگر را تشکیل می دهد.

آیا میدانید آخر تابستان چه سبزیجاتی میتوانید کاشت کنید؟

4. کلم بروکلی (نشا)

شما می توانید کلم بروکلی را دو بار در هر فصل برداشت کنید. زیرا به سرعت رشد می کند و می توان آن را خیلی زود کاشت. قسمت خوراکی بروکلی گل آن است. بنابراین برداشت زودهنگام و به موقع آن ضروری است; زیرا در غیر این صورت گل های آن باز می شود و برای خوردن نامناسب می شود.

کلم بروکلی

5. کلم بروکسل

رشد کلم بروکسل بیشتر طول می کشد اما می توان آن را در بیشتر مکان ها کشت کرد. در گذشته این کلم چندان پرطرفدار نبود اما امروزه به دلیل خواصی که دارد شهرت قابل توجهی پیدا کرده و در بسیاری از غذاها استفاده می شود.

از کلم‌بروکسل به‌صورت کبابی، تفت‌داده یا شکل‌های دیگر می‌توان در انواع سالاد یا غذاهای دیگر استفاده کرد.

6. کلم (نهال)

بهتر است کلم را زودتر در تابستان بکارید تا در این فصل دوباره آن را بکارید کلم معمولاً در باغچه های خانه به خوبی رشد می کند. می توانید از کلم در سالاد کلم و سایر سالادهای تابستانی استفاده کنید.

7. هویج

احتمالاً همه چیز را در مورد هویج نمی دانید شاید شما فقط هویج نارنجی را در فروشگاه ها دیده باشید اما باید بدانید که هویج انواع مختلفی دارد. هویج قرمز، بنفش، زرد یا بسیار نازک وجود دارد.

هر نوع هویج به خاک متفاوتی نیاز دارد پس شاید مطالعه در مورد هویج به شما کمک کند تا بهترین هویج را با توجه به خاک خود انتخاب کنید.

هویج را می توان در انواع مختلف خام و پخته مصرف کرد. همچنین می توانید با هویج ترشی درست کنید، آن را کبابی کنید و یا از آن برای تهیه انواع سوپ تابستانی استفاده کنید.

هویج

8. گل کلم (دانه)

امروزه استفاده از گل کلم در حال افزایش است. برخی افراد از آن برنج گل کلم (گل کلم خرد شده) را به عنوان جایگزین خوبی برای دانه های نشاسته ای درست می کنند.

همچنین می توان آن را به جای استیک کبابی کرد تا جایگزین گوشت شود. رشد گل کلم آسان نیست و ممکن است یک فصل کامل طول بکشد تا بالغ شود. اما برداشتن آن آسان است.

گل کلم

9. کاهو چینی

کاهو چینی یک سبزی شیرین، ملایم و خوشمزه است که بسیاری آن را به انواع سنتی کاهو ترجیح می دهند. از کاهوی چینی می توان به جای بوک چوی (کلم چینی) استفاده کرد که گرانتر است.

همچنین می توان آن را رنده کرد و در سالاد کلم استفاده کرد. کاهو چینی در هوای خنک بهتر رشد می کند. بنابراین اکثر مردم آن را در اواخر تابستان می کارند.

10. گشنیز

با کاشت گشنیز هم می توانید از سبزی گشنیز و هم از تخم گشنیز لذت ببرید که ادویه شگفت انگیزی است. گشنیز عطر و طعم منحصر به فردی دارد و به برخی از غذاهای مکزیکی و سیب زمینی سرخ کرده آسیایی طعم بی نظیری می دهد.

با آسیاب کردن تخم گشنیز ادویه فوق العاده ای به دست می آید که می توانید از آن در برخی غذاهای گوشتی و غذاهای سنتی استفاده کنید. گشنیز را می توان در تابستان کاشت و سبزی و دانه آن را همزمان استفاده کرد.

گشنیز

11.کولارد سبز

سبزی کولارد کلم بی سر است که می توان آن را به صورت بخارپز، برشته یا آب پز مصرف کرد. قلاده سبز پس از پخت، حجم آن بسیار کم است. بنابراین برای استفاده از این گیاه باید مقدار زیادی از آن را بپزید.

12. ذرت

دانه ذرت یک نوع غلات است اما ذرت تازه یک نوع سبزی محسوب می شود کاشت ذرت آسان است، اما نگهداری و برداشت آن دشوار است. زیرا علاوه بر انسان، حیواناتی مانند پرندگان، موش، راکون و سنجاب نیز به ذرت علاقه دارند. تقریبا 2 ماه طول می کشد تا ذرت برسد.

زمان رسیدن جوره‌های مختلف ذرت متفاوت است. بسیاری از باغبان‌ها ترجیح می‌دهند جوره‌های مختلف ذرت را در بازه‌های زمانی مختلف بکارند تا در طول فصل رویش، ذرت تازه داشته باشند.

ذرت

13. خیار

خیار فقط در هوای گرم رشد می کند اما به سرعت رشد می کند. کاشت انواع مختلف خیار (خیار قلمی یا خیار سالاد) آسان است و معمولاً محصول خوبی خواهید داشت. فقط به شرطی که وقتی زمین کاملاً گرم شد شروع به کاشت خیار کنید.

14. شِوید

شوید یک سبزی همه کاره است که می توان از آن در سالاد، با مرغ و در سوپ های مختلف استفاده کرد. شوید به سرعت رشد می کند و می توان آن را خیلی زود برداشت کرد.

از برگ های شوید برای طعم بی نظیرش استفاده می شود زمانی که شوید شروع به گل دادن کرد، زمان برداشت آن فرا می رسد بسیاری از باغبانان شوید را به صورت پلکانی می کارند تا همیشه شوید تازه در طول فصل رشد داشته باشند.

15. کلم‌کالی

کلم‌کالی از کلم‌های بدون‌سر است. کلم کالی منبعی غنی از مواد مغذی است که هر روز به‌خاطر فوایدش طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. از کلم‌کالی در اسموتی ها، سالادها، غذاهای سرخ‌کردنی نیز می‌توان استفاده کرد.

کلم یکی از سبزیجات فصول سرد سال است که رشد آن تقریبا ۲ ماه طول می کشد انواع زیادی از کلم وجود دارد از جمله انواع برگ صاف و برگ مجعد.

16. تره‌فرنگی (دانه)

این خویشاوند پیاز دربرابر یخ‌زدگی مقاوم است و حتی می‌تواند در ماه‌های فصل زمستان نیز رشد کند. این ویژگی خوبی است؛ زیرا باعث می‌شود تره‌فرنگی بخش عمده‌ای از فصل رویشش را در این دوره سپری کند.

از تره‌فرنگی به‌طور عمده در سوپ‌ها و غذاهای آب‌پز استفاده می‌شود. ساقه تره‌فرنگی طعمی ملایم‌تر و شیرین‌تر از پیاز دارد.

17. کاهو

به طور کلی 5 نوع و ده ها نوع مختلف کاهو وجود دارد برخی از آنها فقط چند هفته طول می کشد تا وارد شوند. در حالی که برخی از انواع دیگر کاهو برای رسیدن به کل تابستان نیاز دارند.

قبل از کاشت کاهو، برای مطالعه انواع آن وقت بگذارید سپس انواع مختلفی از آن را در باغ خود بکارید. بهتر است کاهو را به گونه ای بکارید که به دلیل تفاوت در مرحله رسیدن آنها، در طول فصل کاهوی تازه داشته باشید.

کاهو

19. نخود فرنگی

انواع مختلفی از نخود فرنگی وجود دارد که همگی خوشمزه هستند (مخصوصا تازه) و به راحتی رشد می کنند. تنها کلید رشد نخود فرنگی، پرهیز از کاشت آن در تابستان گرم است. زیرا دمای بالای هوا رشد نخود را متوقف می کند.

نخود فرنگی

21. سیب زمینی

سیب زمینی در اندازه ها و رنگ های مختلف وجود دارد. هر نوع سیب زمینی برای کشت به شرایط متفاوتی نیاز دارد.

پس از جوانه زدن بذر سیب زمینی، می توانید نحوه رشد آن را انتخاب کنید (در ظروف قابل حمل یا با قرار دادن آن در سوراخی در خاک). شما می توانید سیب زمینی های خود را در هر زمانی در طول فصل رشد برداشت کنید یا صبر کنید تا به اندازه کامل خود برسند.

22. ترب

ترب می تواند قرمز و گرد یا بلند و سفید باشد. طعم ترب می تواند ملایم، شیرین یا تلخ باشد. برخی از انواع تربچه مانند ترب سفید ژاپنی را می توان در هوای سرد کشت کرد، اما بهترین زمان برای پرورش انواع دیگر تربچه در فصول گرم سال مانند بهار و تابستان است.

بیشتر مردم از ترب کوهی در سالاد استفاده می کنند، اما کباب کردن، آب پز کردن یا استفاده در سوشی نیز راه هایی برای استفاده از ترب است. قبل از کاشت ترب بهتر است انواع ترب را انتخاب کنید تا ترب تازه در طول فصل داشته باشید.

23. اسفناج

رشد اسفناج دشوارتر از بسیاری از سبزیجات است زیرا اسفناج هم هوای سرد و هم هوای گرم را دوست ندارد. همچنین اسفناج برای رشد به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد.

با این حال اسفناج سرشار از مواد مغذی است و در بسیاری از دستور العمل های فرهنگ های مختلف گنجانده شده است. اسفناج اگر منجمد نشود در پاییز رشد خوبی دارد.

اسفناج

24. کدو سبز (تابستانی)

کدو حلوایی تابستانی را می توان از دانه رشد داد و در آفتاب گرم و سوزان تابستان به خوبی عمل کرد. تنها چیزی که برای برداشت این محصول نیاز دارید آب و کود فراوان است.

کدو حلوایی تابستانی را می توان در سوپ و خورش استفاده کرد. همچنین می توان آن را به صورت مارپیچ درآورد و با آن پاستا درست کرد.

کدو سبز

25.برگ چغندر سوئیسی یا سوئیس چارد

اگر هرگز چغندر سوئیسی پرورش نداده اید، وقت آن است که به طور جدی به آن فکر کنید. رسیدن برگ های چغندر سوئیسی حدود 60 روز طول می کشد، اما برگ های زیبا و خوشمزه ارزش صبر کردن را دارند.

چغندر سوئیسی را می توان در فصل پاییز در بسیاری از مناطق کشت کرد. برای استفاده، برگ های چغندر سوئیسی را می توان با روغن زیتون و سیر له کرد و سرخ کرد. همچنین می توان از آن در غذاهای اسفناج استفاده کرد.

26. گوجه فرنگی (نهال)

روش های مختلفی برای استفاده از گوجه فرنگی در غذاهای مختلف وجود دارد. در بیشتر مناطق، گوجه فرنگی به سرعت رشد می کند و معمولاً قبل از پاییز برداشت می شود. البته در برخی مناطق می توان آن را در پاییز نیز کشت کرد.

گوجه فرنگی (نهال)

27. شلغم

برگ و ریشه شلغم مانند چغندر خوراکی است شلغم یک سبزی ریشه ای است که معمولاً در عرض 60 روز می رسد. بنابراین دو بار برداشت آن در یک تابستان عملی است.

شلغم یکی از افزودنی های سنتی به انواع سوپ ها و غذاهای آب پز است همچنین می توان آن را با کره به صورت پوره درآورد یا می توان آن را پوره کرد و به سالاد اضافه کرد. شلغم را زمانی که هنوز جوان و لطیف هستند برداشت کنید. چون اگر زیاد بماند خیلی سفت می شود.

سخن پایانی”

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد همانطور که گفتیم اگر تمام باغ شما پر از سبزیجات شده است اکنون وقت آن است که با کاشت سبزیجات تازه قسمت های خالی باغچه را پر کنید اگر قصد انجام این کار را دارید، به نیاز خاک باغ خود توجه کنید و با افزودن مواد مغذی به خاک، آن را برای کاشت محصولات جدید آماده کنید.شما همچنین میتوانید با کلیک برروی آیا میدانید چه گیاهانی مناسب آپارتمان هستند؟ این مقاله را هم بخوانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *