چگونه مشکل صدای لولای درب و کابینت را برطرف کنیم؟

چگونه مشکل صدای لولای درب و کابینت را برطرف کنیم؟

چگونه مشکل صدای لولای درب و کابینت را برطرف کنیم؟  صدای جیر جیر در یکی از صداهای گوش خراش است که با استفاده از روش های زیر می توانید از شر آن خلاص شوید.

رفع صدای لولای درب و کابینت و علت آن

صدای جیرجیر درب به شدت آزاردهنده و ناخوشایند است. این صدا اغلب در اثر اصطکاک قطعات چوبی در و کابینت و یا جرم و زنگ زدگی لولاها ایجاد می شود. این مشکل راه حل های ساده ای دارد.

فقط لولاها را روغن کاری کنید مراقب باشید هنگام باز و بسته کردن پین ها به درب یا خودتان آسیب نرسانید. برای رفع صدای لولاهای کابینت ام دی اف علاوه بر روغن کاری یا تعویض لولاها می توانید از لولاها و سرسره های خود بسته شونده استفاده کنید زیرا باعث می شوند درب و کشوها نرم و بی صدا بسته شوند.

چگونه مشکل صدای لولای درب و کابینت را برطرف کنیم؟

روغن‌کاری

پین لولا را بدون جداکردن روغن‌کاری کنید. شاید بتوانید بدون جداسازی درب، روغن کافی را در پین لولا اسپری کنید. از اسپری بلستر بر پایه سیلیکون استفاده کنید.

این کار را قبل از روش‌های دیگر برای رفع صدای لولای درب چوبی و کابینت ام دی اف امتحان کنید و ببینید که مشکل برطرف می‌شود یا خیر. سپس پین لولا را با استفاده از چکش و میخکوب جدا کنید.

خرید لولا

در مرحله بعد پین‌های لولا را با گریس سفید گریس‌کاری کنید. از روغن موتور یا روغن‌های بلستر بر پایه سیلیکون هم می‌توانید استفاده کنید. زنگ‌زدگی‌های سبک یا سطحی را از بین ببرید.

پین‌ها را دوباره داخل لولا بگذارید. آنها را به سمت داخل چرخانده و جاسازی کنید تا تثبیت شوند. سپس دوباره از چکش و میخکوب استفاده کنید. درها را چند بار باز و بسته کنید و ببینید که صدای جیرجیر از بین رفته یا نه.

اگر هنوز صدایی می شنوید احتمالاً روغن کافی استفاده نکرده اید دوباره پین ​​های لولا را بردارید و روغن کاری کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که دیگر صدایی نشنید. روغن یک روان کننده سیال است و احتمالاً مقداری از آن روی در و کابینت می چکد پس از اتمام کار، روغن اضافی را پاک کنید.

چگونه مشکل صدای لولای درب و کابینت را برطرف کنیم؟

این مطالب را هم بخوانید: چگونه لکه روغن را از روی چوب پاک کنیم | لک روی کابینت

استفاده از موم برای پین‌های لولا

خرید موم پارافین. موم پارافین در شمع استفاده می شود و به صورت خام در فروشگاه های صنایع دستی موجود است موم خام سفید و بی بو است و در مکعب های کوچک یا ورقه های بزرگتر فروخته می شود.

اگر در حال خرید موم شمع هستید برچسب آن را بخوانید تا مطمئن شوید که از پارافین ساخته شده است. موم شمع را با حرارت روی اجاق گاز یا مایکروویو ذوب کنید. سپس پین های لولا را در موم داغ فرو کنید و به محض روغن کاری آن ها را بردارید.

در مورد موم داغ برخلاف محلول‌های روغن اگر روی پین‌های لولا کمی گردوغبار بماند هم مشکلی پیش نمی‌آید. پین‌ها را با پوشش یکنواختی از موم بپوشانید و دوباره داخل لولا برگردانید.

5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا موم خنک شود و از روی پین‌ها چکه نکند. گاهی اوقات یک لایه موم پارافین برای رفع مشکل صدا کافی نیست. باز هم پین‌های لولا را با موم روغن‌کاری کنید تا مشکل جیرجیر در برطرف شود.

چگونه مشکل صدای لولای درب و کابینت را برطرف کنیم؟

استفاده از سیم ظرفشویی برای پاک‌کردن کثیفی یا زنگ زدگی از لولا

اگر پین‌های لولای در و کابینت با جرم گرفته شده‌اند، آن‌ها را با صابون ظرفشویی تمیز کنید. اگر صدای جیرجیر در درب با روغن و موم از بین نرود، احتمالاً لولاها مسدود شده و بنابراین به درستی کار نمی کنند. روغن ها کثیفی، زنگ زدگی و چربی را از بین نمی برند. لولاها را بررسی کنید. اگر پین ها تغییر رنگ داده اند آن ها را بردارید.

سپس آنها را روی سینک قرار دهید و با سیم ظرفشویی ریزبافت روی آنها بکشید. تمام رسوبات، زنگ زدگی یا رنگ باقیمانده را بردارید. پین لولا را با حرکات دایره ای سیم مالش دهید تا لکه های سرسخت پاک شود.

پس از تمیز کردن پین ها، از روغن یا موم ذوب شده استفاده کنید و روی آنها را به طور یکنواخت بپوشانید. می توانید از روغن یا مایع ظرفشویی نیز استفاده کنید. در مرحله بعد پین ها را دوباره داخل لولا قرار دهید و سپس در را چند بار باز و بسته کنید تا ببینید مشکل حل شده است یا خیر.

صدای لولای درب

استفاده از میخ

در این روش برای رفع صدای لولای در، می توانید میخ لولای در را از داخل لولا جدا کرده و با استفاده از سیم ظرفشویی سطح آن را کاملا تمیز کنید تا در صورت وجود جرمی روی سطح آن که باعث ایجاد صدا می شود، آن را تمیز کنید. را می توان برداشت، سپس با روغن روغن کاری کرده و در را در جای خود قرار دهید.

اگر با روش فوق مشکل حل نشد، می توانید میخ را داخل لولای در روی سطح صاف قرار دهید تا کج بودن آن مشخص شود. اگر میخ کج است می توانید آن را روی سطح بتنی قرار دهید و با استفاده از چکش و ضربه زدن به میخ آن را صاف کنید.

رگلاژ لولا

اگر درب چوبی یا کابینت ام دی اف خوب باز و بسته نمی‌شوند، احتمالا باید لولای آنها را رگلاژ کنید. خوشبختانه، لولاهای در به راحتی در خانه و با کمک چند ابزار ساده تنظیم می‌شوند.

یکی از راه‌های رگلاژ درب در این است که لولاها را سفت کنید. نگاهی به گوشه بالای در بیندازید. ببینید به فریم چسبیده یا نه. لولاهای در به مرور زمان شل می‌شوند و در به همین دلیل سمت پایین افتادگی پیدا می‌کند.

گوشه بالایی در به چهارچوب چسبیده و خوب بسته نمی شود. اگر این اتفاق افتاد، باید لولاها را تنظیم کنید. راه دیگر برای تشخیص افتادگی درب این است که به شکاف بین بالای در و چارچوب نگاه کنید. اگر شکاف با فاصله از لولای درب باز شود، به این معنی است که درب به درستی به لولا متصل نشده است.

صدای لولای درب

پیچ‌های لولای در را با پیچ‌گوشتی سفت کنید. شاید سفت‌کردن لولا و کشیدن در به سمت ستون چارچوب یا قسمت لولایی قاب مشکل را حل کرده و بعد از آن، وقتی در را می‌بندید دیگر به چارچوب گیر نکند. اگر بازهم مشکل برطرف نشد، پیچ وسط لولای بالای در را باز کنید.

حالا که سفت کردن لولاها بی فایده است، باید این پیچ را تعویض کنید. از پیچ با سایز 7.6 سانتی متر استفاده کنید. استفاده از پیچ بلندتر کشیدن درب به ستون چارچوب کشیده را آسان تر می کند. پیچ را تا انتها محکم کنید تا لولا جلوی قاب محکم شود. بعد، در را ببندید اکنون می بینید که درب به راحتی بسته می شود.

صدای لولای درب

رفع صدای لولا در کابینت

برای تنظیم لولاهای درب هایی که شکاف زیادی دارند، باید فاصله لولا تا چارچوب را بررسی کنید اگر این شکاف زیاد باشد ممکن است درب به درستی بسته نشود. می توانید با تنظیم لولاها به جای نصب درب جدید و عریض تر، مشکل را برطرف کنید پیچ های لولا را با پیچ گوشتی باز کنید.

سپس طرحی از نیم لولا را چهار بار روی یک ورق مقوایی بکشید لولا را روی یک سطح صاف قرار دهید تا نیمی از آن روی مقوا باشد ابتدا طرح کلی لولا را با مداد روی مقوا بکشید و سپس این کار را روی سه قسمت دیگر مقوا تکرار کنید.

سپس طرح‌هایی را که کشیدید برش بزنید. حالا دو قطعه از مقواهای برش‌خورده را در کام روی در و چارچوب بگذارید. کام، فرورفتگی‌های روی در و ستون است و پلیت‌های لولا در آن قرار می‌گیرند.

برش‌های مقوا باید کاملا با کام‌ها منطبق باشند. سپس لولاهای پایین را روی برش‌های مقوا پرچ کنید. برای لولاهای بالای در نیز همین کار را انجام دهید. اگر باز هم شکاف بزرگ بود، مقوای بیشتری را اضافه کنید.

صدای لولای درب

برای تعمیر درهای گیر کرده فاصله بین لولای در و چارچوب را بررسی کنید شاید یکی از لولاهای در به خوبی در جای خود قرار نگرفته باشد. لولا را با پیچ گوشتی یا دریل باز کنید.

لبه کام را بررسی کنید و به دنبال نشانه های فشرده سازی باشید. وجود این علائم به این معنی است که صفحه لولا به خوبی در کام قرار نمی گیرد.

از یک چاقوی کاربردی برای جدا کردن چوب اضافی در امتداد این علائم استفاده کنید تا لولا به طور کامل در کام قرار گیرد سپس با استفاده از یک اسکنه چوب اضافی را از روی چوب جدا کنید و لولا را دوباره به در وصل کنید. این کار را با بقیه لولاها انجام دهید. اگر با این کار مشکل برطرف نشد، لبه بدون لولایی را با یک صفحه دستی صاف کنید تا با قاب مطابقت داشته باشد و دیگر نچسبد.

صدای لولای درب

جلوگیری از محکم بسته شدن در

این مشکل با تنظیم درب قابل حل است علاوه بر این، می توانید از چند لنت کوچک نمدی در امتداد لبه قاب در استفاده کنید. پدها را در بالا و پایین قاب قرار دهید و روی صفحه ضربه بزنید.

پدها فضای نرمی را ایجاد می‌کنند و موقع بسته‌شدن در سرعت آن را کم کرده و از برخورد شدید در به چارچوب جلوگیری می‌کنند. آرام بند نیز راه حل خوبی است. آرام بند وسیله‌ای مکانیکی است که در را به‌صورت کنترل‌شده می‌بندد و مانع از محکم بسته شدن آن می‌شود.

سوالات متداول

روش‌های رفع صدای لولای در چیست؟

روغن کاری، رگلاژ در، استفاده از موم برای پین‌های لولا، استفاده از میخ و استفاده از سیم ظرفشویی برای پاک‌کردن جرم یا زنگ‌زدگی لولا

بهترین روغن برای لولا در و کابینت چیست؟

روغن‌ سیلیکونی، روغن چرخ‌خیاطی، گریس، وازلین و روغن نباتی

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *