10 اشتباه اساسی والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

10 اشتباه اساسی والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

10 اشتباه اساسی والدین در تربیت کودک که مخرب هستند ” تربیت کودک موضوعی حساس است و تاثیر مستقیمی در شکل گیری شخصیت کودکان دارد. هر والدینی ممکن است کتاب های زیادی در مورد تربیت فرزند خوانده خوانده باشد و در مورد نکات تربیتی تحقیق زیادی کرده باشد، اما نتواند آنطور که باید از آنها استفاده کند.

مهارت های تربیت کودک

مهارت تربیت فرزند یک مهارت اکتسابی است که با مطالعه و تجربه تقویت می شود. هر پدر و مادری بارها از خود پرسیده است که برای تربیت صحیح فرزند چه باید کرد؟ اما همانطور که گفتیم تربیت صحیح مستلزم تجربه و کمال است.

گاهی اوقات، والدین بیش از حد محبت آمیز یا سختگیرانه در اصلاح رفتار می کنند. در ادامه به بررسی برخی از این اشتباهات والدین در تربیت فرزندان می پردازیم.

10 اشتباه اساسی والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

برخی از اشتباهات مهم و رایج والدین در تربیت فرزندان

1- اشتباهات والدین در تربیت فرزندان; آنها را برای هر کاری که انجام می دهند تحسین کنید

برخی از والدین به صورت شفاهی یا با تهیه جایزه برای انجام ساده ترین کارها از کودکان قدردانی می کنند. به این ترتیب کودکان برای انجام هر کاری از والدین خود انتظار قدردانی و هدیه خواهند داشت. بهتر است به کارهای دشوارتر پاداش یا تشویق اختصاص دهید.

2- انتخاب های زیادی به والدین می دهید

ممکن است فکر کنید با ارائه گزینه های بیشتر به فرزندتان لطف می کنید. ذهن کودکان توانایی تجزیه و تحلیل چند گزینه را ندارد و باعث ناراحتی بیشتر آنها می شود.

فرض کنید قرار است شام دلخواه فرزندتان را تهیه کنید. نام دو غذا را به او بگویید و از او بخواهید یکی از آنها را انتخاب کند.همچنین شما میتوانید با کلیک برروی 22 بازی و سرگرمی جذاب و علمی برای کودکان این مقاله را هم بخوانید.

10 اشتباه اساسی والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

3- اشتباهات والدین در تربیت فرزندان; تامین بیش از حد امکانات

تامین بیش از حد نیازهای کودک این تصور را ایجاد می کند که شادی به خرید و امکانات بیشتر بستگی دارد. چنین کودکانی تبدیل به افرادی خواهند شد که همیشه ناراضی هستند.

4- اشتباهات والدین در تربیت فرزندان; محافظت بیش از حد در برابر شکست

این یکی از رایج ترین اشتباهات والدین در تربیت فرزندان است فرض کنید برای زمان بازی آنها قوانینی تعیین کرده اید و کودک از آنها آگاه است.

وقتی فرزند شما از قوانین پیروی نمی کند، باید عواقب آن را تجربه کند. در غیر این صورت اگر کودک قوانین را نادیده بگیرد، نباید تعجب کنید. «از دست دادن» بخشی از فرآیند یادگیری و کسب تجربه است که نباید فرزندتان را انکار کنید.

10 اشتباه اساسی والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

5- از دادن اطلاعات مهم (مانند مسائل جنسی) خودداری کنید.

ممکن است برخی از والدین فکر کنند که با دور نگه داشتن فرزندان خود از چنین مسائلی، آنها را نجات خواهند داد. اما این ناآگاهی کودکان را در معرض آزار جنسی قرار می دهد. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

6- سخت گیری بیش از حد در مورد اشتباهات کودک

اگر والدین سختگیر هستید، این بخش را با دقت بخوانید. گاهی والدین با این توجیه که می خواهند فرزندانشان موفق شوند، نسبت به اشتباهات فرزندان خود بسیار سختگیر هستند. شاید این موضوع برای مدتی باعث موفقیت آنها شود، اما در دراز مدت اثر مخربی خواهد داشت. این کودکان در آینده کمال گرا خواهند شد.

چنین افرادی در صورت اشتباه خود را به شدت سرزنش می کنند و احساس پوچی و بی ارزشی می کنند. نکته مهم این است که مهارت نه گفتن را به کودک خود آموزش دهید.همچنین میتوانید با کلیک برروی طرز برخورد درست با کودک بی ادب چگونه باید باشد؟ این مقاله را هم بخوانید.

اشتباه بزرگ والدین

7- توقعات غیرواقعی والدین باعث سردرگمی کودک می شود

انتظارات خود از فرزندتان را با توجه به سن و توانایی های او تنظیم کنید. اگر از یک کودک 2 ساله بخواهید که اتاقش را به هم نریزد، یا از یک کودک 5 ساله انتظار داشته باشید که منطقی رفتار کند، این انتظارات نابجا هستند. این انتظارات کودک را گیج و سردرگم می کند و شما را خسته می کند.

8- اشتباه بزرگ والدین در تربیت فرزند; کتاب نخواندن برای بچه های کوچکتر

یکی از بهترین راه های تربیت کودک این است که برای او کتاب بخوانید. خواندن داستان برای کودکان مهارت های شنیداری، تمرکز و تخیل آنها را تقویت می کند.

مهارت هایی که با تماشای برنامه های تلویزیونی به دست نمی آیند یا افزایش می یابند. خواندن برای کودکان همچنین آنها را برای گوش دادن در مدرسه آماده می کند.

اشتباه بزرگ والدین

9- سوء استفاده از شرم یا نامهربانی

هرگز فرزندتان را تهدید نکنید که ممکن است او را به خاطر اشتباهاتش دوست نداشته باشید. ترساندن او از عواقب رفتار بد یا شرمساری اشتباه بزرگی است. چنین کاری فقط در کوتاه مدت موثر است و در نهایت کودک به عواقب کار خود اهمیتی نمی دهد.

10- همیشه مشغول نگه داشتن کودک

برخی از والدین تمام وقت کودک را با فعالیت های مختلف پر می کنند. چنین والدینی سعی می کنند فرزند خود را از اشتباهات دور نگه دارند. اما این روش بیشتر اوقات کودکان را خسته و غمگین می کند.

اشتباه بزرگ والدین

کودک را مشغول نگه دارید

همچنین والدینی که اجازه کسالت فرزندشان را نمی دهند از شکوفایی خلاقیت آنها جلوگیری می کنند. یک کودک بی حوصله یاد می گیرد که چگونه خود را سرگرم کند. بسیاری از بازی ها و سرگرمی های کودکانه نیز به همین شکل ابداع شد.

سخن پایانی:

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم مهارت تربیت فرزند یک مهارت اکتسابی است که با مطالعه و تجربه تقویت می شود. هر پدر و مادری بارها از خود پرسیده است که برای تربیت صحیح فرزند چه باید کرد؟ اما همانطور که گفتیم تربیت صحیح مستلزم تجربه و کمال است. شما همچنین میتوانید با کلیک برروی چگونه کودکی شاد داشته باشیم ؟ | راز تربیت فرزند این مقاله را هم بخوانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *