نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات

نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات

نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات : برخی از افراد فکر می کنند که ادویه ها هرگز خراب نمی شوند و نیازی به روش نگهداری خاصی ندارند، اما این اشتباه است. سبزیجات و ادویه جات نیز به روش های خاصی برای نگهداری نیاز دارند و طول عمر خاصی دارند. پس از آن مدت خاص، خواص خود را از دست داده و آسیب دیده و غیر قابل استفاده می شوند. در این متن روش صحیح نگهداری ادویه ها را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید آنها را برای مدت طولانی تری سالم نگه دارید تا طعم خود را حفظ کرده و قابل استفاده باشند.

نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات

نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات

ادویه در همه خانه ها وجود دارد و البته این ادویه ها بسته به سبک زندگی هر خانواده می تواند متفاوت باشد. ماندگاری ادویه های خرد شده، ادویه جات کامل و گیاهان خشک متفاوت است. عمر ادویه های خرد شده مانند دارچین و جوز هندی و سبزی های خشک حدود 3 سال است.

ادویه های کامل که به درستی خشک شده باشند می توانند تا 5 سال دوام بیاورند، به شرطی که بهترین روش نگهداری ادویه ها را بدانید.

بیشتر بخوانید: خوشبو کننده گیاهی

1. ادویه ها را دور از حرارت نگه دارید

برای حفظ سلامت ادویه ها و افزایش ماندگاری آنها بهتر است در جای خشک و خنک نگهداری شود. به عنوان مثال، قرار دادن آنها در کنار پنجره ای که در معرض نور خورشید و گرما است، کار خوبی نیست. نور و گرما خیلی سریع ادویه ها را از بین می برد.

نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات

2. شکل ادویه خریداری شده

اگر ادویه ها را به طور کامل بخرید و سپس خودتان آنها را آسیاب کرده و استفاده کنید، طعم بهتری را تجربه خواهید کرد و می توانید مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنید. برای مثال عمر چوب دارچین دو برابر پودر دارچین است. فلفل نیز یکی از ادویه هایی است که دانه کامل آن بهتر از حالت پودری آن ذخیره می شود.

3. ظرفی که برای نگهداری ادویه استفاده می شود

برای نگهداری ادویه ها بهتر است از ظروف تیره استفاده کنید و حتما در کابینتی تیره نگهداری کنید. از تمیز، خشک و بسته بودن ظرف نگهداری ادویه اطمینان حاصل کنید. ظروف شیشه ای یا ظروف فلزی بهترین گزینه برای نگهداری ادویه و سبزیجات خشک هستند و استفاده از ظروف پلاستیکی توصیه نمی شود.

نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات

4. از برچسب استفاده کنید

اگر نام هر ادویه ای را با برچسب روی شیشه بچسبانید، هر بار که به ادویه نیاز دارید، لازم نیست تمام درب ها را باز کنید تا ادویه مورد نظر خود را پیدا کنید. به این ترتیب دیگر هر بار که چک می کنید، رطوبت و هوای اضافی را وارد ظرف ادویه خود نمی کنید.

5. کمبود رطوبت

ادویه های خشک نباید در معرض رطوبت باشند. خشکی ادویه باعث می شود طعم خود را طولانی تر نگه دارد و سالم بماند.

برای جلوگیری از ورود رطوبت اضافی به ظرف نگهداری ادویه، هر بار که از آن استفاده می کنید، به جای اینکه ظرف را مستقیماً بالای ظرف و قابلمه غذا قرار دهید، از قاشق برای ریختن ادویه ها استفاده کنید تا رطوبت غذا وارد ادویه نشود. ظرف ذخیره سازی.

نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات

6. ظروف کوچکتر برای استفاده راحت تر

اگر ادویه زیاد دارید، برای استفاده در ظرف بزرگ را مدام باز و بسته نکنید، می توانید مقداری از آن را در یک قوطی کوچکتر بریزید و ادویه ها را در ظرف های کوچک نگهداری کنید و وقتی محتویات قوطی تمام شد، استفاده کنید.

آن را دوباره داخل ظرف اصلی پر کنید. با این روش مدام هوا و رطوبت را وارد ظرف اصلی نخواهید کرد و عمر و ماندگاری ادویه های شما افزایش می یابد.

ظروف کوچکتر برای استفاده راحت تر

7. استفاده از ظروف فلزی و تیره رنگ

ظرف مناسب برای نگهداری ادویه، ظرف فلزی است که به خوبی بسته شود. همچنین می توانید از ظروف شیشه ای مات برای نگهداری ادویه ها استفاده کنید. ظروف تیره بهترین گزینه برای نگهداری ادویه جات هستند و باید در کابینتی تیره قرار گیرند.

نکات مهم برای نگهداری اصولی ادویه جات

8. طرز تهیه ادویه جات

ادویه هایی که به خوبی خشک شده و پودر شده اند، مانند دارچین؛ زردچوبه و… دو تا سه سال قابل استفاده هستند و طعم اصلی خود را حفظ می کنند.

سبزیجات خرد شده تقریباً به همان اندازه ماندگاری دارند. اما اگر ادویه هایی مانند فلفل سیاه یا دارچین را خشک کرده و به شکل چوبی نگهداری کنند، طول عمر و ماندگاری آنها بیشتر از پودر بوده و تا دو برابر افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای جلوگیری از حشره زدن حبوبات

چگونه بفهمیم یک ادویه فاسد شده است؟

گاهی اوقات ممکن است ادویه ها نشان ندهند که دیگر قابل استفاده نیستند و ممکن است هنگام خرید آنها را فراموش کرده باشید. در این صورت مقداری از ادویه را روی کف دست خود بریزید و بو کنید، اگر عطر قوی داشت یعنی هنوز قابل استفاده و سالم است وگرنه بهتر است ادویه را دور بیندازید زیرا دیگر برای شما موثر نخواهد بود.

هنگام انتخاب مغازه ای که می خواهید از آن ادویه بخرید، بیشتر مراقب باشید که ادویه ها در معرض گرما، نور خورشید، آلودگی هوا یا سایر آلودگی های محیطی خارج از مغازه قرار نگیرند. زیرا ادویه ها قبل از مصرف شسته نمی شوند و مستقیما استفاده می شوند.

ادویه ها اغلب در غذا می جوشانند و میکروب های آنها از بین می رود، اما اگر می خواهید از ادویه ای به صورت خام استفاده کنید، از بهداشتی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

چگونه بفهمیم یک ادویه فاسد شده است؟

ایده های نگهداری ادویه

ادویه های خود را در یک لایه نگه دارید. بهتر است همه ادویه ها را در یک کف قرار دهید و روی ظرف برچسب بزنید تا راحتتر بتوانید آنها را شناسایی کنید.

جا ادویه دیواری آویز; برای برخی از ادویه هایی که بیشتر استفاده می شوند، می توانید یک آویز دیواری بگیرید و داخل آن قرار دهید تا بتوانید به راحتی آنها را بیرون آورده و استفاده کنید.

کشوی ادویه جات؛ نگهداری ادویه ها در کشو نیز ایده خوب و کارآمدی است. به این ترتیب با قرار دادن ادویه ها در داخل یک کشو، هر زمان که بخواهید به همه آن ها دسترسی دارید و در مواقعی که به آن ها نیاز ندارید، دیگر جلوی چشمتان نمی آیند.

تشخیص ادویه های تقلبی

اگر ادویه خود را از محل مطمئنی تهیه نکنید، ممکن است ناخالصی هایی در آن وجود داشته باشد و ادویه شما طبیعی و خالص نباشد.

تشخیص خالص یا ناخالصی ادویه ای که خریداری کرده اید کار دشواری است و نیاز به آزمایش های کمی و کیفی و استفاده از دستگاه های خاص دارد. اما با دانستن بیشتر در مورد ادویه ها می توانید ادویه های بهتری بخرید.

تشخیص ادویه های تقلبی

حرف آخر

اگر روش‌هایی که در این متن برای نگهداری ادویه توضیح داده شد را رعایت کنید و آنها را در محیط مناسبی نگهداری کنید، حداقل دو تا سه سال سالم باقی خواهند ماند.

البته توصیه می‌شود که همواره به میزان نیاز خود سبزی و ادویه تهیه کنید تا بتوانید کمتر از چند ماه آنها را استفاده کرده و برای مصارف بعدی خود مجددا و به صورت تازه ادویه تهیه کنید تا خواص و عطر و طعم خود را داشته باشند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *