چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟ | لکه روی لباس

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟ | لکه روی لباس

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟ | لکه روی لباس » با رعایت نکات این مقاله در هنگام شستن یا رنگ کردن لباس به سراغ مناسب ترین روش بروید و مشکل بازگشت رنگ لباس ها به یکدیگر را به سادگی و بدون زحمت حل کنید.

اگر به هر دلیلی تجربه ناخوشایندی از بازگشت رنگ لباس دارید، نگران نباشید، ما راه حل های زیادی برای حل این مشکل داریم. در ادامه به شما خواهیم گفت چه روش هایی برای برگرداندن رنگ لباس های سفید و رنگی موثر است.

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟ | لکه روی لباس

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟ | لکه روی لباس

لباس های سفید همیشه آماده رنگ شدن هستند! بنابراین یک سهل انگاری کوچک می تواند لباس سفید شما را با لکه های رنگی ریز و درشت لک کند!

همچنین به یاد داشته باشید که برای از بین بردن رنگ لباس بهتر است قبل از خشک شدن این کار را انجام دهید زیرا فرآیند خشک شدن احتمال ماندن رنگ روی لباس را افزایش می دهد.

بعد از رنگی شدن لباس اولین راه حلی که به ذهنمان می رسد شستن چندین بار آن است. البته اغلب به عنوان یک راه موثر در نظر گرفته می شود. فرآیند ساده ای دارد، فقط باید لباس ها را چندین بار با آب گرم و مواد شوینده بشویید و آبکشی کنید.

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟ | لکه روی لباس

سرکه برای از بین بردن لکه از روی لباس

برای از بین بردن لکه های رنگی لباس، یک یا دو فنجان سرکه سفید را با مواد شوینده مخلوط کنید. لباس ها را در ظرف آب خیس کنید، مخلوطی از سرکه و مواد شوینده را به آن اضافه کنید و بعد از 24 ساعت بشویید تا لکه ها کاملا از روی لباس پاک شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش تمیز کردن روغن پخت و پز از روی لباس

تاثیر لیموترش را به چشم ببینید

شاید ندانید، اما لیموترش یکی از موثرترین مواد برای درخشندگی لباس های سفید است. فقط یک ظرف پر از آب را روی شعله گاز بگذارید، لباس های رنگ شده را به همراه چند برش لیمو داخل ظرف بگذارید.

بعد از به جوش آمدن آب، شعله را خاموش کنید و بعد از یکی دو ساعت لباس ها را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید. مطمئناً از نتیجه شگفت زده خواهید شد!

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟ | لکه روی لباس

جوش شیرین، پودر لباسشویی، نمک

شستن لباس ها با جوش شیرین معمولا یک راه موثر برای از بین بردن انواع لکه ها است. برای این کار ابتدا لباس های رنگ شده را در آب خیس کنید.

سپس مقدار مساوی جوش شیرین، پودر لباسشویی و نمک را با هم مخلوط کرده و روی لباس بریزید. بعد از چند ساعت آبکشی کنید تا لکه های رنگی از بین برود.

بیشتر بخوانید: آموزش رنگ کردن لباس ها در خانه 

از آب اکسیژنه کمک بگیرید

می توانید آب و محلول پراکسیدهیدروژن (آب اکسیژنه)  را به نسبت 1 به 1 با هم مخلوط کنید و لباس های سفید رنگ شده خود را در آن قرار دهید و خواهید دید که کم کم لکه ها پاک می شوند.

البته قبل از انجام این کار، گوشه کوچکی از لباس را در محلول قرار دهید تا از آسیب دیدن لباس مطمئن شوید.

برای لکه های رنگی سرسخت، می توانید لباس را به مدت 20 دقیقه در محلول سفید کننده خیس کنید. اگر بعد از این مدت لکه همچنان باقی ماند، بهتر است لباس را یک شب تا صبح در آب و سفید کننده بگذارید.
البته حتما از سفید کننده های برپایه‌ی اکسیژن استفاده کنید تا بافت لباس آسیب نبیند.

از آب اکسیژنه کمک بگیرید

خوب است بدانید که سه نوع سفید کننده وجود دارد:

1. . سفیدکننده‌ بر پایه‌ی کلر (Chlorine bleach) سدیم است و به طور کلی به نام وایتکس یا آب جاوال شناخته می شود. این همان راه حلی است که هرگز نباید برای شستن لباس از آن استفاده کنید. زیرا کلر موجود در آن الیاف لباس را از بین می برد.

2. سفید کننده اکسیژن حاوی پراکسید هیدروژن است و کلر ندارد. به همین دلیل استفاده از آن هیچ آسیبی به لباس وارد نمی کند. شوینده های مبتنی بر اکسیژن را می توان با OXO، Oxi یا Oxygen شناسایی کرد.

3. پودر سفیدکننده (Bleaching powder) حاوی هیپوکلریت کلسیم است و کاربردی در شستشوی لباس ندارد.

با توجه به این نکته، قبل از استفاده از سفید کننده، حتما به برچسب آن دقت کنید.

 

اثرات چای سبز و نمک را امتحان کنید

لباس های سفیدی را که رنگ کرده اید به مدت 15 دقیقه با مواد شوینده و آب سرد بشویید. سپس آن را در ظرفی پر از آب داغ قرار دهید، 2 تا 3 لیوان چای سبز دم کرده اضافه کنید.

بعد از یک ربع، لباس ها را روی سطحی پهن کنید و روی قسمت های رنگ شده نمک بریزید. بعد از 20 دقیقه لباس ها را به طور معمول بشویید یا در ماشین لباسشویی بیندازید.

البته باید بدانید که شستن لباس با نمک در از بین بردن لکه موثر است اما استفاده مکرر از این روش به مرور الیاف پارچه را از بین می برد.

تاثیر جوش شیرین و سفید کننده برای از بین بردن لکه های رنگی روی لباس
اگر لکه رنگ روی لباس سفید مقاومت بیشتری نسبت به روش های قبلی دارد، وقت آن است که یک فنجان جوش شیرین را در دو لیتر آب حل کرده و لباس سفید رنگ شده را به مدت 12 ساعت خیس کنید. پس از آن، آن را به مدت 20 دقیقه در یک سفید کننده مبتنی بر اکسیژن قرار دهید تا لباس شما سفید روشن شود.

اثرات چای سبز و نمک را امتحان کنید

از آنجایی که لباس های رنگی حساسیت بیشتری نسبت به لباس های سفید دارند، نمی توانید از هیچ روشی برای پاک کردن رنگ از لباس استفاده کنید.

بنابراین از بین روش هایی که در قسمت قبل ارائه کردیم، می توانید برای لباس های رنگی خود از سرکه سفید، چای سبز و نمک و سفید کننده های اکسیژن دار استفاده کنید.

فراموش نکنید که قبل از استفاده از سفید کننده، تاثیر آن را روی گوشه کوچکی از لباس خود تست کنید تا مطمئن شوید که رنگ اصلی لباس تحت تاثیر محلول از بین نمی رود.

خوب است بدانید روش جالبی برای از بین بردن لکه های ناشی از استفاده از سفید کننده روی لباس وجود دارد. می توانید برای این کار از ایزوپروپیل الکل استفاده کنید، به این ترتیب می بینید که رنگ لباس کمی پخش می شود!

سپس مانند هنگام رنگ آمیزی، پنبه را به سمت لکه بکشید تا قسمت رنگ شده دوباره رنگ شود و با سایر قسمت های لباس یکدست شود ناگفته نماند که می توانید ایزوپروپیل الکل را از داروخانه تهیه کنید.

اثرات چای سبز و نمک را امتحان کنید

روش‌هایی برای ثابت نگه داشتن رنگ شلوار لی

پیراهن و شلوار جین از لباس های پرطرفدار هستند که با وجود بادوام بودن، معمولا خیلی زود محو می شوند. اما با رعایت چند نکته ساده می توانید این کار را برای مدت طولانی به تعویق بیندازید.

برای شستن لباس لی بهتر است به جای پودر لباسشویی از صابون یا مایع لباسشویی استفاده کنید.
شستن لباس ها با دست به ماندگاری بیشتر آنها کمک می کند، اما اگر وقت ندارید و می خواهید از ماشین لباسشویی استفاده کنید، به یاد داشته باشید که دمای آب باید کمتر از 105 درجه سانتیگراد باشد و سرعت چرخش باید کمتر از 600 دور در دقیقه باشد.

یکی از راه های طبیعی برای تثبیت رنگ لباس لی استفاده از محلول سرکه و نمک در اولین شستشو است. برای این کار یک لیوان سرکه را با کمی آب و دو قاشق غذاخوری نمک مخلوط کرده و لباس ها را حدود یک ساعت در این محلول قرار دهید.

از آنجایی که رنگی بالاتر از مشکی نیست معمولاً لباس های مشکی رنگ نمی شوند، اما اگر جنس بی کیفیت یا رنگ ناپایدار داشته باشند، لباس های دیگر را به دلخواه رنگ می کنند! البته فقط مشکی نیست که قدرت رسیدن به رنگ های دیگر را دارد، رنگ های مختلف با تناژ قرمز و آبی نیز این ویژگی را دارند!

اما می توانید با رعایت نکات مربوط به «قبل از شستشو» و همچنین با کمک روش های زیر به ثابت ماندن رنگ لباس در هنگام شستشو کمک کنید.

ماشین لباسشویی را روی آب سرد و چرخه آهسته قرار دهید.
لباس های رنگی جدید مخصوصا لباس های مشکی را برای اولین بار با دست بشویید تا بتوانید میزان رنگ شدن را بررسی کنید. (هنگام شستشو نیازی به گرفتن آن نیست.)
لباس ها را برای مدت طولانی در آب داغ قرار ندهید.
زمان شستشو را کوتاه کنید.
برای خشک کردن لباس های رنگی از خشک کن استفاده نکنید. خشک کردن لباس در هوای آزاد و با کمک نور خورشید به تثبیت رنگ لباس کمک می کند.

اگر وقت ندارید و مجبور به استفاده از خشک کن هستید، بهتر است ماشین لباسشویی را روی کم و بدون حرارت قرار دهید.

جلوگیری از رنگ پریدگی لباس

از فروشگاه‌های لوازم شوینده ورقه‌ی جذب رنگ تهیه کنید. این ورقه‌ها در هنگام شستشو رنگ‌های پس‌داده شده را به خود جذب می‌کنند و مانع از لکه گرفتن سایر لباس‌ها می‌شوند.

لباس های مختلف را با مواد، رنگ ها و الیاف مختلف با مواد شوینده مخصوص خود بشویید. زیرا هر شوینده ای فرمول مخصوص به خود را دارد که به شستشوی بهتر لباس ها کمک می کند و خطر محو شدن رنگ را کاهش می دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *