دلایل کثیفی ظروف در ماشین ظرفشویی

دلایل کثیفی ظروف در ماشین ظرفشویی

دلایل کثیفی ظروف در ماشین ظرفشویی : اگر ماشین ظرفشویی شما تمیز نشود نه تنها باعث شستن مجدد ظروف با دست می شود، بلکه این تمیز شدن ظروف نشان دهنده وجود مشکل در یکی از قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی است. در این مقاله سعی کرده ایم در مورد این مشکلات و نحوه رفع آنها صحبت کنیم.

دلایل کثیفی ظروف در ماشین ظرفشویی

دلایل کثیفی ظروف در ماشین ظرفشویی

استفاده از شوینده های نامناسب

شاید مهم ترین و رایج ترین دلیل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی استفاده از مواد شوینده نامناسب باشد. مواد شوینده ماشین ظرفشویی شامل پودر، ژل، مایع لباسشویی، نمک ماشین ظرفشویی و قرص ماشین ظرفشویی می باشد.

هر کدام از این مواد شوینده کاربرد و کارایی متفاوتی دارند و یکی از آنها می تواند دلیل ایجاد لکه های سفید روی ظروف باشد. در ادامه با انواع شوینده ها بیشتر آشنا می شویم.

اگر از مواد شوینده نامناسب، تاریخ مصرف گذشته، تقلبی یا بی کیفیت استفاده کنید، کیفیت شستشو و تمیزی خوبی نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: آیا میدانید علت اصلی بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

پودر شوینده ماشین ظرفشویی

پودرهای ماشین ظرفشویی یکی از پرمصرف ترین مواد شوینده است که باید در کنار آنها حتما از مایع جلا دهنده و نمک ویژه هم استفاده کرد. وقتی این پودرها در دمای پایین شسته می شوند به خوبی در آب حل نمی شوند و در بیشتر مواقع باعث ایجاد لکه کدر روی ظروف می شوند. یکی از دلایل سفید شدن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده از این پودرها است.

دلایل کثیفی ظروف در ماشین ظرفشویی

ژل ماشین ظرفشویی

ژل ظرفشویی شوینده بهتری نسبت به پودرهای ظرفشویی به حساب می آید، چون که مشکل رسوب و حلالیت پایین در آب سرد را ندارد.

ژل های ظرفشویی در انواع گوناگون ساده و آنزیم دار وجود دارند و این اواخر بیشتر استفاده می شود. استفاده از ژل های ظرفشویی هم بیشتر با استفاده از مایع جلادهنده و نمک مخصوص همراه است.

بیشتر بخوانید: این لوازم را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید

مایع جلا دهنده یا براق کننده ظرفشویی

مایع جلادهنده یا براق کننده که با نام های دیگری نیز شناخته می شود در آخرین مرحله از چرخه شستشو و هنگام آبکشی ظروف استفاده می شود. از مایع جلادهنده برای درخشندگی بیشتر ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنان استفاده می‌شود.

در صورت عدم استفاده یا کم بودن مایع جلادهنده، جدای از مشکل تمیز نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی، ممکن است خشک شدن ظروف نیز با مشکل مواجه شود. اگر مقدار مایع جلادهنده بیش از حد باشد باعث بروز مشکلات دیگری مانند کف زیاد در ماشین ظرفشویی می شود.

مایع جلا دهنده یا براق کننده ظرفشویی

نمک ماشین ظرفشویی

نمک مخصوص ماشین ظرفشویی یکی از موثرترین مواردی است که در شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی تاثیر می گذارد.

کیفیت نمک و مقدار آن بسیار مهم است زیرا کار نمک گرفتن سختی آب و تنظیم آن است و این کار مستقیماً در کیفیت شستشو و رسوب و سفید شدن ظروف دخیل است.

 قرص ماشین ظرفشویی

قرص های ماشین ظرفشویی به دلیل عملکرد بهتر در مقایسه با سایر شوینده ها محبوبیت بیشتری دارند. قرص ماشین ظرفشویی در چند مدل با آنزیم و بدون آنزیم و گچ و چند منظوره در بازار موجود است که علاوه بر مواد شوینده حاوی مایع پولیش و کمی نمک نیز می باشد.

مشکل در جاپوداری است

اگر محفظه جاپودری، خراب شده باشد، باعث می شود تا مواد شوینده وارد مخزن نشود.

خرابی المنت و ترموستات

گاهی ممکن است پس از بیرون آوردن ظروف از ماشین ظرفشویی، لکه های سفید یا سفیدی های کوچکی روی ظروف مشاهده کنید. عوامل مختلفی باعث ایجاد سفیدی بر روی ظروف می شوند اما مهمترین دلیل ممکن است خرابی المنت و ترموستات ماشین ظرفشویی باشد.

در چنین شرایطی آب به درستی گرم نمی شود گرم نکردن آب در ماشین ظرفشویی از حل شدن کامل مواد شوینده جلوگیری می کند. به همین دلیل مواد شوینده حل نشده به ظروف می چسبند و باعث سفیدی در ماشین ظرفشویی می شوند.

خرابی المنت و ترموستات

اختلال در عملکرد بازوهای آب پاش

داخل ماشین ظرفشویی قسمتی وجود دارد که باعث پخش شدن آب در ماشین و شستشوی ظروف می شود.

این قطعه که به آن بازوی آبپاش می گویند با چرخش خود باعث پخش شدن آب می شود. اگر بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی آسیب ببیند آب به درستی در تمام ظروف پخش نمی شود و مواد شوینده به ظروف داخل ماشین می چسبد.

اگر سوراخ های بازوی اسپری به شدت مسدود شده است سعی کنید آن را با دست تمیز کنید بازوی اسپری در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و اغلب با باز کردن درب آن قابل جدا شدن یا جدا شدن است. از یک خلال دندان برای تمیز کردن سوراخ ها استفاده کنید و سپس بازوی اسپری را زیر آب داغ بشویید.

تنظیمات ماشین ظرفشویی اشتباه است

تنظیمات ماشین ظرفشویی یکی دیگر از عوامل تمیز نگه داشتن ظروف در ماشین ظرفشویی است. با تنظیم صحیح برنامه شستشو می توان سختی آب را با توجه به فضای نشیمن تنظیم کرد.

انتخاب دقیق برنامه با توجه به سطح چرب ظروف باعث می شود دمای آب به اندازه کافی گرم شود و به خوبی شستشو شود.

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی کثیف

در قسمت زیرین ماشین ظرفشویی یک دستگاه فیلتر وجود دارد که در صورت کثیف بودن، خروجی آب را مسدود می کند و باعث می شود که آب کثیف به چرخه شستشو برگردد که باعث کثیف ماندن ظروف پس از اتمام چرخه می شود.

همینطور در ماشین ظرفشویی های جدید یک حسگر چربی پشت فیلتر پایینی دستگاه وجود دارد و زمانی که فیلتر کثیف باشد این سنسور در تشخیص میزان چربی دچار اشتباه می شود که باعث کثیف ماندن فرآیند یا شستشوی زیاد می شود.

اگر بعد از شستشو با ظروف کثیف داخل ماشین ظرفشویی مواجه شدید، باید آبپاش های دستگاه را بررسی کنید تا از مسدود نبودن آن ها مطمئن شوید. فشار آب برای پاشش روی ظروف را می توان کاهش داد و با کاهش فشار آب پاشش، ظروف شسته نشده و کثیف می مانند.

بنابراین باید آبپاش های دستگاه را تمیز کنیم تا این سوراخ ها مسدود نشود و در صورت انسداد با استفاده از سوزن یا فشار هوا این روزنه ها را باز کنیم.

دمای پایین آب

آب ماشین ظرفشویی شما باید حداقل به 50 درجه سانتیگراد برسد تا ظروف به درستی تمیز شوند. برخی از ماشین های ظرفشویی به طور خودکار آب را تا این دمای ایده آل گرم می کنند.

اگر دستگاه شما اینگونه نیست و آب داغ مستقیماً وارد ماشین ظرفشویی می شود، بررسی کنید که آبگرمکن تا حد امکان نزدیک به 50 درجه سانتیگراد تنظیم شده باشد.

به همین ترتیب می توانید قبل از اینکه ماشین ظرفشویی را روشن کنید، شیر ظرفشویی آشپزخانه را برای یک دقیقه باز کنید تا از ورود آب گرم به ماشین از همان ابتدای شستشو مطمئن شوید.

دمای پایین آب

خرابی دریچه ورودی

اگر نکات قبلی را امتحان کرده اید و ماشین ظرفشویی شما هنوز به خوبی تمیز نمی شود، ممکن است در شیر ورودی آب مشکل داشته باشید.

این قسمتی است که باعث می شود آب وارد دستگاه شود. نشانه دیگری که نشان می دهد شیر ورودی شما شکسته است: در طول چرخه شستشو صدایی شبیه چکش می شنوید.

عیب یابی و تعمیرات در این مورد می تواند پیچیده باشد بنابراین دفترچه راهنمای دستگاه را بخوانید تا ببینید آیا راهی برای تعویض شیر ورودی وجود دارد یا با تعمیرگاه ماشین ظرفشویی تماس بگیرید.

سختی آب

اگر آب خانه شما روی هر ظرفی که می ریزید آثار گچ باقی می گذارد، به دلیل سختی آب است.

آبی که سرشار از مواد معدنی زیادی مانند کلسیم و منیزیم است. سختی آب نیز می تواند در داخل ماشین ظرفشویی شما باقی بماند و بر کارایی و طول عمر آن تأثیر بگذارد.

بهتر است یک فیلتر آب در لوله آبی که وارد خانه شما می شود نصب کنید تا به کنترل آسیب های ناشی از رسوبات معدنی کمک کند.

سختی آب

پمپ آب ماشین ظرفشویی خراب است

آسیب دیدن پمپ آب از دیگر دلایل تمیز شدن ظروف توسط ماشین ظرفشویی است که بررسی و تعمیر آن نیاز به مهارت دارد.

اگر بعد از روشن کردن ماشین ظرفشویی احساس کردید که صدای زمزمه از داخل ماشین می آید و یا تخلیه ماشین مشکل دارد، باید پمپ را چک کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید.

چیدمان اشتباه ظروف در ماشین ظرفشویی

سه بازوی آبپاش در قفسه های بالا، پایین و وسط وجود دارد که باید روی تمام ظروف قفسه ها آب بپاشند. در بسیاری از مواقع ظروف روی قفسه ها به گونه ای چیده می شوند که این پاشیدن را نمی توان به درستی انجام داد.

چسبیدن بازوها به قابلمه و ظروف بزرگ، فاصله کم بین ظروف و عدم امکان ورود آب به داخل آن ها همگی باعث می شود کثیفی ها شسته نشود داخل قفسه های ماشین ظرفشویی محل هر نوع ظروف مشخص است و بهتر است بر اساس آن چیدمان شود.

چیدمان اشتباه ظروف در ماشین ظرفشویی

ایراد در قسمت برد کنترل الکترونیکی

می دانید که تمام دستورات از طریق این قسمت به دستگاه داده می شود، یعنی برد، اگر برد خراب شود، نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد. برای این کار تعمیر باید آن را برطرف کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *