نکاتی برای ترشحات ناف نوزاد که نمیدانستید!

نکاتی برای ترشحات ناف نوزاد که نمیدانستید!

نکاتی برای ترشحات ناف نوزاد که نمیدانستید! ترشحات ناف نوزاد ممکن است نشان دهنده عفونت در نوزاد باشد که باید آن را جدی بگیرید و در این مقاله راه های درمان این مشکل را به شما گفته ایم. امیدوارم از این مقاله لذت ببرید.

ترشحات ناف نوزاد ممکن است در حالت طبیعی وجود داشته باشد و معمولاً خطری برای او وجود ندارد، اما اگر علائمی مانند تب، درد و تورم ناف نوزاد نیز مشاهده شود، ترشحات ناف نوزاد ممکن است نشانه عفونت باشد.

نکاتی برای ترشحات ناف نوزاد که نمیدانستید!

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره شستن لباس نوزادان و کودکان

ویژگی های ترشحات بند ناف در هنگام عفونت

بند ناف طبیعی دارای ویژگی ها و شرایطی است که آن را از بند ناف آسیب دیده جدا می کند، به عنوان مثال بند ناف سالم در بدو تولد دارای رنگ سفید مایل به شیرین است که به مرور زمان تیره می شود و بعد از یک تا سه هفته تولد خشک می شود و می افتد و ناسالم است، معمولاً بدون ترشح یا ترشحات بی بو و بدون رنگ زرد است. همچنین در حالت طبیعی خونریزی در بند ناف و ترشحات ناف نوزاد تازه متولد شده مشاهده نمی شود.

اما همیشه اینطور نیست و ممکن است علت ترشحات ناف نوزاد عفونت باشد. علت ترشح ناف نوزاد چیست؟ اگر ترشحات ناف نوزاد دارای یک یا چند مورد از ویژگی های زیر باشد، نشان دهنده عفونت ناف نوزاد است و نیاز به پیگیری و درمان دارد.

البته لازم به ذکر است که عفونت بند ناف به عنوان عامل اصلی ترشحات زرد رنگ از ناف نوزاد یک مشکل شایع در دوران شیرخوارگی است که نگران کننده نیست و به راحتی قابل درمان است.

نکاتی برای ترشحات ناف نوزاد که نمیدانستید!

✅چرک ناف
✅حجم بیشتر از حد معمول
✅ترشح از ناف نوزاد با بوی بد
✅تب و لرز نوزاد
✅حساسیت به لمس و درد اطراف و درون ناف
✅خونریزی ناف پس از افتادن
✅رنگ غیر طبیعی مثل زرد یا ترشحات سبز ناف کودک
✅گریه و بی قراری
✅قرمزی، تورم و خارش دور ناف
✅معرفی ترشحات ناف کودک

بیشتر بخوانید: دلایل بی کیفیتی شیر مادر چیست؟ 

نحوه ایجاد فونت ناف یا آمفالیت نوزاد

اگر مراقبین کودک در مراقبت از بند ناف نکات ساده بهداشتی را رعایت نکنند، این امکان وجود دارد که ترشحات بند ناف در کودکان افزایش یافته و نوزاد دچار عفونت بند ناف و آمفالیت نوزادی شود. از علل شایع افزایش ترشحات ناف نوزاد یک ماهه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از مواردی مثل ناف بند، پانسمان، الکل و مواد ضدعفونی‌کننده بدون مشورت با پزشک
لمس بند ناف با دستهای آلوده

قرار دادن بند ناف نوزاد زیر لباس که باعث آلودگی و ظاهر شدن ترشحات بند ناف نوزاد قبل از افتادن بند ناف می شود.

نکاتی برای ترشحات ناف نوزاد که نمیدانستید!
پوشیدن لباس های تنگ و چسبان که از پلاستیک ساخته شده اند و اجازه نمی دهند بند ناف خشک شود.

این احتمال وجود دارد که عفونت ناف نوزاد پس از افتادن بند ناف اتفاق بیفتد که نشانه عدم رعایت بهداشت یا بیماری های زمینه ای کودک است.

در موارد شدیدتر، نقص سیستم ایمنی کودک باعث افزایش ترشحات ناف کودکان دو ماهه و بزرگتر می شود.

استفاده از بعضی مواد مثل خاکستر خمیر و انواع روغن برای تسریع در افتادن بند ناف

بیشتر بخوانید: موثرترین دمنوش های گیاهی برای رفع تب کودکان

گرانولوم ناف

✅گرانولوم ناف توده قرمز رنگی از بافت است که می تواند روی ناف نوزاد ایجاد شود. در چند هفته اول زندگی پس از خشک شدن و افتادن بند ناف دیده می شود. به طور معمول این یک مشکل جزئی است که هر چقدر هم که به نظر می رسد خطرناک است، گاهی ممکن است با ترشحات ناف نوزاد پس از افتادن بند ناف همراه باشد، اما نباید آن را با عفونت اشتباه گرفت.

✅گرانولوم ناف موجب در نمیشود بنابراین اگر ترشح زرد رنگ پس از افتادن ناف نوزاد زیاد شد و محل دردناک شد ، احتمال دارد عفونت باشد و باید با پزشک مشورت کنید.

✅بسیاری از گرانولوم های ناف خود ترمیم می شوند و نیازی به درمان ندارند. از روش زیر برای دنبال کردن 6 تا 8 هفته اول پس از مشاهده گرانولوم استفاده کنید: بالای پوشک کودک را تا کنید تا ناحیه ناف در معرض هوا باشد، ناحیه را با آب گرم تمیز کنید، این بافت به زودی از بین می رود.

✅جلوگیری از افزایش ترشحات ناف نوزاد نگران کننده به نظر می رسد اما با رعایت چند نکته ساده می توانید این دوران را به راحتی و با خیالی آسوده پشت سر بگذارید.

✅لباس های نخی و گشاد به کودک بپوشانید و اگر دمای محیط متعادل است، بگذارید بند ناف در هوای آزاد قرار گیرد تا سریعتر خشک شود.

✅هنگام لمس بند ناف نوزاد دست های خود را بشویید. همچنین از دستکاری های غیر ضروری خودداری کنید.

✅می توانید از یک پارچه نخی تمیز، آب جوشیده و مقداری نمک برای ضدعفونی و تمیز کردن ترشحات ناف نوزاد استفاده کنید تا محلول خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته باشد.

✅اما به یاد داشته باشید که برای افتادن ناف نوزاد نیازی به استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند الکل سفید یا ریختن نمک روس روی ناف نوزاد نیست.

✅از مصرف موادی مانند روغن و سایر مواد غیربهداشتی و غیرمجاز برای افتادن بند ناف خودداری کنید.

✅زمان استحمام نوزاد، او را در آب غوطه ور نسازید و بدن او را با اسفنج خیس تمیز کنید.

✅ اگر ترشحات ناف کودک شما کم بود و وضعیت عمومی کودک خوب است، می توانید از پماد موپیروسین یا پماد تتراسایکلین برای ناف کودک برای از بین بردن عفونت استفاده کنید.

✅ استفاده از این دو پماد برای عفونت ناف مهم است و به بهبود وضعیت کودک شما کمک زیادی می کند ممکن است برخی افراد استفاده از عسل را برای ناف نوزاد توصیه کنند اما بهتر است این کار را بدون مشورت با پزشک انجام ندهید.

✅ در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت بند ناف که در بالا ذکر شد یا احساس کردید حال عمومی فرزندتان خوب نیست، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا از داروهای مختلف عفونت بند ناف و سایر اقدامات لازم برای درمان عفونت کمک بگیرید. عفونت و ترشحات زرد رنگ از ناف کودک انجام دهید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *