آیا میدانید هر مثقال چند گرم است و با چه فرمولی محاسبه میشود ؟

آیا میدانید هر مثقال چند گرم است و با چه فرمولی محاسبه میشود ؟

آیا میدانید هر مثقال چند گرم است و با چه فرمولی محاسبه میشود ؟ برای اینکه بدانیم یک مثقال طلا چند گرم است باید عدد ۴.۶۰۸۳ را به خاطر بسپاریم. وزن یک مثقال، معادل با ۴.۶۰۸۳ گرم است، اما جالب است بدانید که نمی‌توان با تقسیم قیمت مثقال بر این عدد، تبدیل مثقال به گرم کرد.

امروزه واحد مثقال بیشتر برای اندازه‌گیری زعفران و طلا به کار می‌رود.

از مثقال صیرفی در طلافروشی‌ها برای اندازه‌گیری جرم طلا استفاده می‌شود. هر ۰٫۷ از مثقال شرعی را یک درهم گویند؛ بنابراین هر درهم برابر ۲٫۴۱۹۲ گرم است.

آیا میدانید هر مثقال چند گرم است و با چه فرمولی محاسبه میشود ؟

یک مثقال چند گرم است؟

هر مثقال در ابتدا برابر با حدود ۴٫۵۵ گرم بود (معادل ۱٫۳۳ درهم، ۲۴ قیراط یا ۹۶ حبه) اما در دوران خلافت عبدالملک ابن مروان با اصلاح سیستم ضرب سکه وزن هر سکه طلا به حدود ۴٬۲۵ گرم کاهش یافت (معادل ده هفتم درهم، ۲۰ قیراط یا ۶۰ حبه).

در سرزمین های اسلامی، از دیرباز دو واحد «مثقال» و «درهم» با اصل یونانی دراخما به عنوان اصلی ترین واحدهای جرم به کار رفته اند. نسبت مثقال به درهم در منابع شرعی ۱۰ به ۷، و در کاربرد عرفی ۳ به ۲ است. براساس وزن دو نمونهٔ عینی رطل امویان از سال ۱۲۶ قمری و سنگ شیشهٔ یک قیراطی عصر عباسی مصر، برای درهم به عنوان واحد جرم، ۳٫۱۲۵ گرم، و از آنجا برای مثقال شرعی، 4.64 گرم به دست می آید.

وبطور سر راست گفته می شود هر مثقال برابر 4.7 گرم است » 1 مثقال=4.7 گرم یا 4.6گرم وطبق محاسبه دیگر4.5زیرایک مثقال هیجده نخود وهرچهار نخود یک گرم پس یک مثقال 4.5گرم می شود بعبارت دیگر هر هیجده نخود برابر یک مثقال شرعی یا چهار و نیم گرم است.

بیشتر بخوانید: در زمان خرید طلا باید به این نکات توجه کنید!

آیا میدانید هر مثقال چند گرم است و با چه فرمولی محاسبه میشود ؟

هر مثقال چند گرم است و با چه فرمولی محاسبه میشود ؟

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که مثقال در کشورهای عربی و اسلامی دارای انواع مختلفی است. روی‌هم‌رفته سه نوع مثقال در بین کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع پاسخ سوال «یک مثقال طلا چند گرم است» بستگی دارد به این که منظورمان کدام یک از انواع مثال باشد. این انواع عبارت‌اند از:

مثقال صیرفی: کلمه صیرفی به‌نوعی از کلمه صرافی گرفته شده است و وزن آن معادل ۴.۶۰۸ گرم است. هر مثقال صیرفی برابر چهار سوم مثقال شرعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مثقال شرعی: یک مثقال شرعی برابر با ۱۸ نخود است که وزن آن معادل ۳.۴۵۶ گرم است. واحد مثقال شرعی هیچ‌گاه در طلافروشی‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

مثقال معمولی: یک مثقال معمولی نیز وزنی برابر ۴.۶۸۷۵ گرم است. البته در گذشته مثقال معمولی را برابر ۴.۵ یا ۵ گرم در نظر می‌گرفتند که به این ترتیب وزن کالاها با ارزش کمتر را با استفاده از آن بسنجند.

بیشتر بخوانید: 9 نکته مهمی که طلا فروش ها به شما نمی گویند

فرمول تبدیل مثقال به گرم طلا

برای اینکه بدانیم یک مثقال طلا چند گرم است باید عدد ۴.۶۰۸۳ را به خاطر بسپاریم. وزن یک مثقال، معادل با ۴.۶۰۸۳ گرم است، اما جالب است بدانید که نمی‌توان با تقسیم قیمت مثقال بر این عدد، تبدیل مثقال به گرم کرد و به قیمت یک گرم طلای ۱۸ رسید، زیرا قیمتی که برای یک مثقال طلا اعلام می‌شود با عیار ۷۰۵ است (۱۷عیار) اما قیمت هر گرم طلا با عیار ۷۵۰ (۱۸عیار) محاسبه می‌شود.

پس نمی‌توانیم به روشی عادی و با تقسیم تبدیل گرم به مثقال (یا برعکس) را انجام دهیم. در ادامه فرمول‌های محاسبه قیمت یک گرم طلای ۱۸عیار را دراختیارتان قرار داده‌ایم: قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)= ( طلای ۱۷عیار * یک مثقال طلای ۱۷ عیار به گرم ) / ( طلای ۱۸عیار * قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار )

فرمول تبدیل مثقال به گرم طلا

یا: قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)= (۷۰۵ * ۴.۶۰۸ ) / ( ۷۵۰ * قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار )

فرمول تبدیل مثقال به گرم طلا

و یا: قیمت یک گرم طلا‌ی ۱۸عیار (ریال)= ۴.۳۳۱۵۲ / قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار

فرمول تبدیل مثقال به گرم طلا

هر مثقال چند گرم است و با چه فرمولی محاسبه میشود ؟

همان‌طور که گفتیم مثقال در تعاریف تخصصی انواع مختلفی دارد. اما درباره نوع معمولی و متداول آن، در حال حاضر یک مثقال برابر با ۴.۶۰۸ گرم است.

تبدیل گرم به مثقال چه گونه انجام می‌شود؟

از آنجایی که میزان عیار طلاهایی که به گرم و مثقال هستند، متفاوت است، باید برای تبدیل گرم به مثقال از فرمول‌هایی که این دو نوع طلا را هم‌ مثقال می‌کنند استفاده کنید. این فرمول‌ها را در بالا توضیح دادیم.

فرمول تبدیل مثقال به گرم چیست؟

( طلای ۱۷عیار * یک مثقال طلای ۱۷ عیار به گرم ) / ( طلای ۱۸عیار * قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار ) از این فرمول برای تبدیل مثقال به گرم استفاده کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *