علت میگیرن و عوامل تاثیر گذار در آن را بدانید!

علت میگیرن و عوامل تاثیر گذار در آن را بدانید!

علت میگیرن و عوامل تاثیر گذار در آن را بدانید! برخی افراد فکر می کنند که میگرن یک سردرد شدید است. اگرچه مهم ترین علامت میگرن سردرد است، اما در بیشتر مواقع فرد مبتلا علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ، زمزمه کردن یا بی حسی دست و پا و حساسیت به نور و صدا را دارد.

محققان هنوز علت دقیق سردردهای میگرنی را کشف نکرده اند، اما معتقدند عدم تعادل برخی مواد شیمیایی مغز در بروز میگرن نقش دارد. در این مقاله در مورد عوامل و غذاهای محرک میگرن و نحوه مقابله با این نوع سردردها صحبت می کنیم.

علل میگرن

برخی افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به میگرن هستند. عواملی که این افراد را آسیب پذیرتر می کند عبارتند از:

ژنتیک: اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا به میگرن باشد احتمال ابتلای سایر اعضای خانواده نیز افزایش می یابد.

سن: افراد ممکن است در هر مرحله از زندگی خود سردردهای میگرنی را تجربه کنند، اما اولین سردرد احتمالاً در نوجوانی رخ می دهد، در حدود 30 سالگی به اوج خود می رسد و در میانسالی شدیدتر می شود.

جنسیت: زنان تقریباً سه برابر مردان از سردردهای میگرنی رنج می برند.

علت میگیرن و عوامل تاثیر گذار در آن را بدانید!

محرک های میگرن

شایع ترین محرک های میگرن عبارتند از:

تغییرات هورمونی: تغییرات در سطح استروژن ممکن است باعث میگرن و سردردهای هورمونی در زنان شود. مصرف داروهایی مانند قرص های ضد بارداری یا هورمون درمانی جایگزین ممکن است سردردهای میگرنی را تحریک کند یا بدتر کند.

استرس: زمانی که استرس دارید، مغز شما واکنش مبارزه یا فرار را با ترشح مواد شیمیایی آغاز می کند. اضطراب، نگرانی و ترس باعث تنش بیشتر و تشدید سردردهای میگرنی می شود.

مصرف برخی غذاها: غذاهای شور و فرآوری شده محرک میگرن هستند. شیرین کننده مصنوعی آسپارتام و تقویت کننده طعم مونو سدیم گلوتامات (MSG) نیز ممکن است علائم میگرن را تحریک کنند.

حذف وعده های غذایی: حذف وعده های غذایی قند خون را کاهش می دهد و باعث سردرد می شود.

اضافه بار حسی: نورهای روشن، صداهای بلند، و بوهای تند ممکن است باعث سردردهای میگرنی در برخی افراد شود.

تغییر در الگوی خواب: کم خوابی یا خواب زیاد ممکن است باعث علائم میگرن شود.

استرس بدنی: اگرچه فعالیت بدنی منظم یکی از اصول سالم بودن است اما اگر سابقه میگرن دارید، باید از ورزش شدید اجتناب کنید.

تغییرات آب و هوا: تغییر در شرایط آب و هوایی نیز یکی از رایج ترین عواملی است که باعث میگرن می شود.

مصرف بیش از حد دارو: آیا از میگرن رنج می برید و بیش از 10 روز در ماه دارو مصرف می کنید؟ مصرف بیش از حد دارو ممکن است شما را در معرض خطر سردردهای مکرر قرار دهد. سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو سردرد برگشتی نامیده می شود.

علت میگیرن و عوامل تاثیر گذار در آن را بدانید!

غذاهای محرک میگرن

1. کافئین

اگرچه مصرف متوسط نوشیدنی های کافئین دار بر اساس مطالعات مختلف در تسکین حملات میگرنی موثر است، اما مصرف بیش از حد آنها ممکن است وضعیت را بدتر کند.

مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار یا حتی قطع ناگهانی کافئین ممکن است علائم میگرن را تحریک کند. غذاها و نوشیدنی های کافئین دار عبارتند از:

قهوه
چای
شکلات

2. شیرین کننده های مصنوعی

بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند. این نوع شیرین کننده ها جایگزین های قندی هستند که برای افزودن طعم شیرین به غذاها و نوشیدنی ها اضافه می شوند. یکی از مضرات استفاده از شیرین کننده های مصنوعی ایجاد یا تشدید سردردهای میگرنی است. تا حد امکان از غذاهای حاوی این نوع شیرین کننده ها استفاده نکنید.

3. الکل

الکل یکی از رایج ترین محصولاتی است که باعث میگرن می شود. در یک مطالعه معتبر، بیش از 35 درصد از شرکت کنندگان مبتلا به میگرن گزارش دادند که الکل یکی از موثرترین محرک های میگرن برای آنها است. الکل بدن را کم آب می کند و کم آبی بدن یکی از مهم ترین علل سردرد است.

علت میگیرن و عوامل تاثیر گذار در آن را بدانید!

4. شکلات

بر اساس گزارش بنیاد میگرن آمریکا، شکلات بعد از الکل دومین عامل شایع حملات میگرنی است. محتوای کافئین و بتا فنیل اتیلامین موجود در شکلات ممکن است باعث سردردهای میگرنی در برخی افراد شود.

5. غذاهای حاوی مونوسدیم گلوتامات

مونوسدیم گلوتامات (MSG) نمکی از اسید گلوتامیک است که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد. برخی از غذاهای خاص نیز حاوی این نمک هستند و به عنوان چاشنی در بسیاری از غذاها استفاده می شود. اگرچه مصرف این نوع نمک بی خطر تلقی می شود، اما برخی از محققان آن را با بروز حملات میگرنی مرتبط می دانند.

6. گوشت های فرآوری شده

گوشت های فرآوری شده مانند ژامبون، هات داگ و سوسیس همگی حاوی مواد نگهدارنده ای به نام نیترات هستند که رنگ و طعم گوشت را حفظ می کنند. این نوع گوشت ها ممکن است با وارد کردن اکسید نیتریک به خون باعث گشاد شدن رگ های خونی در مغز شوند. تحقیقات نشان می دهد که اکسید نیتریک یکی از عوامل محرک میگرن است.

7. پنیرهای رسیده

پنیر رسیده نوعی پنیر است که طبق دستور خاصی درست می شود و پس از تولید در شرایطی چند ماه در یخچال می ماند تا به پنیر کامل تبدیل شود.

پنیرهای رسیده حاوی ماده ای به نام تیرامین هستند. تیرامین یک ماده شیمیایی است که باعث سردرد و میگرن می شود. پنیرهای غنی از تیرامین عبارتند از:

پنیر فتا
پنیر آبی (بلوچیز)
پنیر پارمزان (پارمیجانو)

8. غذاهای ترش و تخمیر شده

غذاهای تخمیر شده نیز ممکن است حاوی مقادیر زیادی تیرامین باشند، مانند پنیرهای رسیده. این غذاها عبارتند از:

خیارشور
کیمچی
کامبوچا
ترشی بامیه
ترشی فلفل هالوپینو

9. غذاهای منجمد

خوردن غذاها و نوشیدنی های منجمد مانند بستنی ممکن است باعث سردردهای شدید میگرنی شود.

10. غذاهای شور

گاهی اوقات علت علائم میگرن مصرف غذاهای شور (به ویژه غذاهای فرآوری شده نمکی) است. مصرف زیاد سدیم باعث افزایش فشار خون و ایجاد سردرد یا حملات میگرنی می شود.

پنیرهای رسیده

راهکارهایی برای مقابله با محرک های میگرن

1. غذاهای محرک میگرن نخورید

حالا که غذاهای محرک را شناختید، باید مصرف آنها را محدود کنید. یکی از راه حل های مفید در این زمینه، یادداشت نام غذاهایی است که قبل از شروع علائم میگرن خورده اید.

با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که کدام غذاها در علائم سردردهای میگرنی شما نقش دارند. با حذف این غذاها از رژیم غذایی خود می توانید با یکی از مهم ترین عوامل تحریک کننده میگرن مقابله کنید.

2. غذای خود را به موقع بخورید

گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است وسوسه شوید که یک وعده غذایی را حذف کرده و وعده غذایی بعدی را جایگزین کنید.

با این کار قند خونتان پایین می آید و سردردتان به تدریج شروع می شود. طبق برنامه منظم غذا بخورید و اجازه ندهید بدنتان دچار کم آبی شود.

3. مصرف کافئین را محدود کنید

اکثر ما ایرانی ها عادت داریم روزانه چندین لیوان چای، قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار بنوشیم، غافل از اینکه مصرف زیاد این نوشیدنی ها احتمال بروز علائم میگرن را افزایش می دهد. اگر میگرن دارید، سعی کنید به تدریج میزان کافئین مصرفی خود را کاهش دهید. قطع ناگهانی کافئین ممکن است علائم میگرن را تشدید کند.

4. از ورزش شدید اجتناب کنید

همه افراد برای سالم بودن به فعالیت بدنی منظم نیاز دارند اگر از میگرن رنج می برید، همیشه باید اعتدال را حفظ کنید و ورزش های با شدت متوسط انجام دهید.

5. استرس را کنترل کنید

برای غلبه بر استرس می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. برخی از موثرترین روش ها عبارتند از:

مدیتیشن
دعاکردن
ورزش‌کردن
وقت‌گذراندن با افراد موردعلاقه
انجام کارهای سرگرم‌کننده و لذت‌بخش.

راهکارهایی برای مقابله با محرک های میگرن

سخن پایانی:

در این مقاله با غذاها و عوامل تحریک کننده میگرن و نحوه مقابله با آن آشنا شدید. اگر شما هم از میگرن رنج می برید و هر از چند گاهی از سردردهای شدید میگرنی رنج می برید، سعی کنید با اجتناب از محرک ها، این علائم را به حداقل برسانید.

آیا شما هم از سردردهای میگرنی رنج می برید؟ از چه راهکارهایی برای بهبود علائم استفاده می کنید؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمند خود را با ما و کاربران عزیز به اشتراک بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *