چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی : خیاطی کار جالبی است دنیای نخ و سوزن و صدای دلنشین چرخ خیاطی. خیاطی نیاز به صبر و البته یادگیری دارد. با الگوها و آشنایی با آنها، دوخت بسیار ساده می شود.

وقتی پارچه را به شکل لباس، پرده یا حتی روبالشی با نخ، قیچی و سوزن درست کنید لذتی بی نظیر خواهید داشت. اگر کمی خیاطی بلد هستید و نیازی به یادگیری اصول خیاطی ندارید، در این مقاله نحوه کشیدن الگوی خیاطی را به شما آموزش می دهیم.

فهرست مطالب این صفحه

ابزار مورد نیاز

برای کشیدن و برش الگوی خیاطی باید تعدادی ابزار و وسایل تهیه کنید:

✅سوزن ته‌گرد
✅سنجاق
✅متر اندازه‌گیری
✅قیچی
✅کاغذ الگو.

برای شروع بهتر است به سراغ مدل های ساده تر بروید تا به تدریج برای کارهای پیچیده تر آماده شوید حالا چگونه کار با الگوها را شروع کنیم؟

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

1. اندازه گیری های خود را دریافت کنید

برای اینکه بتوانید به درستی دوخت و مدل مورد نظر را با توجه به اندازه های بدن خود بدوزید، متر نوار را بردارید و این قسمت ها را اندازه بگیرید:

✅دور سینه شما چقدر است؟ (برای خانم ها) متر را دور پهن ترین قسمت سینه بردارید و اندازه را بخوانید.
✅دور کمر شما چقدر است؟ متر را دور باریک ترین قسمت کمر بگیرید و اندازه را بخوانید.
قد شما چقدر است کنار دیوار بایستید و از نوک سر تا نوک پا را با متر اندازه بگیرید.
✅دور گردنتان چقدر است؟ نوار اندازه گیری را دور گردن بگیرید تا اندازه مناسب دوخت یقه را بدانید.
✅دور ران شما چقدر است؟ پهن ترین قسمت ران را با یک متر اندازه گیری کنید.

✅طول و عرض پشت شما چقدر است؟ برای طول کمر، از گردن تا کمر و برای پهنای پشت، پهن ترین قسمت کمر را اندازه بگیرید.

✅اندازه سینه شما چقدر است؟ پهن ترین قسمت بالای سینه ها را با یک متر اندازه گیری کنید تا اندازه سینه شما مشخص شود.
✅سایز آستینت چنده؟ متر را از شانه تا مچ پا بگیرید و طول آستین را اندازه بگیرید. البته اینکه چقدر متر را از مچ دست خود دراز کنید به سلیقه و میل شما بستگی دارد.
✅اندازه شانه چقدر است؟ از گردن تا لبه شانه را با متر اندازه بگیرید.
✅عرض بازو چقدر است؟ متر را دور پهن ترین قسمت بازوی خود نزدیک زیر بغل بگیرید و اندازه را بخوانید.

2. طرحی از لباس مورد نظر خود بکشید

چی میخوای بدوزی؟ دامن شلوار؟ شلوار کوتاه؟ بالا؟ یا چیزهای دیگر؟ طرحی از آن را روی کاغذ بکشید. لازم نیست همه چیز در طراحی اولیه شما دقیق و دقیق باشد. یک طرح کافی است. هدف از این کار این است که الگوهای لازم را شناسایی کنیم و اینکه چه قسمت هایی از لباس را روی الگو قرار دهیم.

مثلا اگر می خواهید پیراهنی ساده بدوزید فقط یک قسمت برای جلو، یک قسمت برای پشت و آستین برای الگو لازم دارید.

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

3. کاغذ مناسبی برای کشیدن الگو تهیه کنید

کاغذی را انتخاب کنید که اندازه آن باشد تا بتوانید تمام قطعات الگو را بکشید و برش دهید. یک طرف کاغذ باید صاف باشد. سپس خط کش را بردارید و روی کاغذ طول لباس خود را علامت بزنید.

مثلا اگر قد شما یک متر و 80 سانتی متر است برای دوخت پیراهن با قد متوسط باید قد لباس را حدود 94 سانتی متر اندازه بگیرید. برای داشتن پیراهنی که تا زیر زانو می رسد، قد لباس را حدود 101 سانتی متر و برای داشتن پیراهن بلند حدود 155 سانتی متر.
لبه صاف کاغذ الگو به مرکز یا نشانگر اندازه گیری طول لباس تبدیل می شود.

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

نکته مهم:

برای تعیین قد لباس به قد خود دقت کنید و ببینید می خواهید لباستان چقدر بلند باشد. برای دوخت تاپ یا بلوز به طول کمر یعنی کمر به بالا دقت کنید. ببینید بلوز یا بالاتنه قرار است کدام ناحیه از کمرتان را بپوشاند.

4. برای تعیین اندازه های شانه ها، سینه، کمر و باسن لباس، خطوط افقی بکشید.

در قسمت قبل طول لباس را روی کاغذ الگو با خط کش مشخص کردید. حالا باید خط کش را عمود بر آن خط مستقیم قرار دهید تا قسمت های افقی بدن را روی کاغذ الگو اندازه گیری کنید با توجه به اندازه شانه ها، روی کاغذ الگو خطی عمود بر قد لباس بکشید تا خط شانه شما مشخص شود.

سپس باید اندازه قفسه سینه را روی کاغذ الگو تعیین کنید. هنگام دوخت با الگو باید به ترتیب اندازه گیری دقت کرد. بنابراین پس از تعیین خط شانه ها، خط سینه را مشخص کنید به زیر خط شانه روی کاغذ بروید و اندازه سینه را که قبلاً گرفته اید روی کاغذ علامت بزنید.

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

آموزش خیاطی با الگو

با همین روش به قسمت پایین کاغذ رفته و خط کمر را علامت بزنید. پایین بلوز یا پیراهن شما روی باسن قرار می گیرد. البته بلندی لباس در اختیار شماست می توانید طول بلوز را روی کمر، بالای ناف یا روی باسن اندازه بگیرید.

برای تعیین اندازه هر یک از این موارد باید به اندازه های بدن خود که در قسمت قبل یادداشت کردید توجه کنید.

5. یک خط برای اتصال اندازه های سینه، سینه، کمر و باسن بکشید

به اندازه های خود نگاه کنید و خط سینه را در نقطه ای علامت بزنید که یک چهارم طول اندازه گیری شده برای این قسمت است. این کار را برای کمر و باسن تکرار کنید.

سپس نقاط مشخص شده برای هر بخش را با یک خط منحنی وصل کنید. نگران نباشید در سطر بعدی بیشتر در مورد این قسمت توضیح خواهیم داد.

به عنوان مثال، اگر دور سینه شما 100 سانتی متر است، آن را بر 4 تقسیم کنید نتیجه 25 است. روی کاغذ الگو علامتی بگذارید که 25 سانتی متر از لبه خط سینه فاصله داشته باشد.
این یک لبه از بخش الگوی مرکزی شما ایجاد می کند. به شکل های بالا نگاه کنید.

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

6. خط گردن و شانه را بکشید

برای کشیدن خط گردن از یک خط منحنی استفاده کنید از بالای خط شانه تا لبه عمودی کاغذ الگو خطی بکشید که شکل یقه را مشخص می کند. (به تصویر بالا دقت کنید.) تعیین یقه و یقه باز یا بسته بودن یقه را مشخص می کند و این سلیقه و خواسته خودتان است.

به یاد داشته باشید که قسمت داخلی یقه در ناحیه گردن بلندتر از یقه در قسمت بیرونی است و باید در طراحی خود به این موضوع توجه کنید. بعد از این کار برای آستین ها فاصله ای در نظر بگیرید و یک خط منحنی از پایین شانه تا خط سینه بکشید. (شکل بالا را ببینید.)

خط گردن و شانه را بکشید

خط گردن و شانه را بکشید

7. در قسمت های منحنی الگو جا برای درزهای لباس باز کنید

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

از یک خط کش یا ابزار مناسب دیگر برای علامت گذاری خطوطی که با طرح کلی ترسیم شده روی کاغذ هماهنگ هستند، استفاده کنید. از هر خط رسم شده حدود 1.3 سانتی متر فاصله را مشخص کنید و یک خط موازی با آن بکشید. این خطوط محل های دوخت لباس را مشخص می کنند. (شکل بالا را ببینید.)

همچنین می توانید یک شکاف 1.3 سانتی متری در لبه پایین لباس برای درز ایجاد کنید.

در قسمت های منحنی الگو جا برای درزهای لباس باز کنید

به عنوان مثال، اگر قد مورد نظر برای لباس شما 155 سانتی متر است، قد کل آن را حدود 156.3 سانتی متر در نظر بگیرید.

۸. برای لباس آستین‌دار الگوی آستین را هم رسم کنید

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

در این قسمت از آموزش دوخت الگو باید به سراغ آستین بروید. آیا می خواهید لباستان آستین دار باشد؟ شما باید به اندازه گیری هایی که در قسمت دوم گرفتید بروید. قد آستین و بالای بازو چقدر بود؟ با در نظر گرفتن مدل آستین و اندازه ها، شکل این قسمت از لباس را روی کاغذ الگو بکشید.

برای مثال اگر سایز آستین شما 13 سانتی متر است و قصد دارید عرض آن را 30 سانتی متر در نظر بگیرید با در نظر گرفتن طول و عرض آستین و همچنین مدل آن، طرح روی کاغذ کشیده می شود.

9. طرح های کشیده شده از الگوی لباس را ببرید

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

کاغذ الگوی دیگری بیاورید و الگوهای کشیده شده روی کاغذ قبلی را روی آن قرار دهید کاغذها را به هم وصل کنید و سپس روی خطی که برای درزها کشیدید برش بزنید. کاغذ پایین الگوی پشت لباس خواهد بود. برای اینکه برش شما دقیق باشد بهتر است ناحیه یقه را کوتاه نکنید.

به عنوان مثال ممکن است بخواهید روی یقه کار کنید و پشت و جلو را مدل کنید. پس بهتر است در این مرحله به یقه و خط آن دست نزنید. برای هر تکه از الگویتان اسم یا شماره بگذارید تا کارکردن با آن‌ها برایتان ساده‌تر شود.

نکته مهم

تعداد تکه های کاغذ الگو بستگی به نوع و مدل لباس شما دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک بلوز ساده بدوزید، شاید فقط 4 قطعه طرح بخواهید. یک تیکه برای جلوی لباس، یک تیکه برای پشت، یک تیکه برای آستین و یک تکه برای یقه.

اگر می خواهید دامن کلوش بدوزید به 6 تکه از همان طرح نیاز دارید که با یک تکه کاغذ الگو برای قسمت کمر به هم وصل می شوند.

آموزش کشیدن الگوی خیاطی به کمک لباس های آماده

در این قسمت از آموزش خیاطی با الگو می خواهیم مدل دیگری از طراحی الگو را توضیح دهیم آموزش طراحی الگو را در قسمت های قبل مطالعه کردید حالا بریم سراغ ساخت الگو با لباس های موجود یعنی دوخت از لباس هایی که در دست دارید و دوست دارید. از لباس گفته شده به عنوان پایه استفاده می کنید و برای دوخت لباس مشابه آن الگو تهیه می کنید.

1. کاغذ الگوی خود را از وسط تا کنید

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

یک تکه کاغذ الگو که بزرگتر از لباس مورد نظرتان است را ببرید و آن را از وسط تا کنید. سپس کاغذ را روی یک سطح صاف قرار دهید.

اگر می خواهید هنگام کار لباس کاملا روی کاغذ ثابت شود از تخته سه لا استفاده کنید. یعنی آن را روی یک تخته ثابت قرار دهید.

2. لباس را به صورت عمودی تا کنید و درزها را سنجاق کنید

چطور خیاطی کنیم؟ آموزش رسم الگو در خیاطی

برای الگو لباس مورد نظرتان را به صورت عمودی تا کنید و درزهای لباس را سنجاق کنید. دو قسمت لباس را که روی هم گذاشته اید کاملا سنجاق کنید. (عکس زیر را ببینید.)

آموزش کشیدن الگوی خیاطی به کمک لباس های آماده

وقتی از لباس برای کشیدن الگو استفاده می‌کنید برای هر بخش یک الگوی جداگانه می‌کشید. در این مرحله فقط به روشی که گفته شد عمل کنید و لباس را تا بزنید و سنجاق کنید.

نکات مهم:

هنگام تهیه الگوی دوخت باید به اندازه ها توجه کرد. آیا لباسی که امتحان می کنید اندازه شماست؟ اگر اندازه لباس مناسب شماست، در مراحل بعدی نگران اندازه گیری دقیق لباس نخواهید بود.

3. لباس را روی کاغذ الگوی دوخت قرار دهید و آن را در جای خود سنجاق کنید

لباس را روی کاغذ الگوی دوخت قرار دهید و آن را در جای خود سنجاق

لباس را روی کاغذ الگو قرار دهید و سپس سوزن هایی به فاصله 7.5 تا 10 سانتی متر از لبه کاغذ الگو تا کاغذ و لباس قرار دهید تا به هم وصل شوند. این کار از حرکت لباس هنگام کشیدن الگو جلوگیری می کند.

اگر لباس شما آستین دارد آن ها را به سمت داخل لباس تا بزنید تا در کار شما اختلال ایجاد نکند.
این روش بیشتر برای لباس های ساده مناسب است تا لباس های پیچیده.

4. طرح لباس آماده را روی کاغذ الگوی دوخت بکشید

طرح لباس آماده را روی کاغذ الگوی دوخت بکشید

از مداد، گچ یا ابزار مخصوص رسم الگو روی کاغذ (رولت خیاطی که شبیه پیتزابُری کوچک است) استفاده کنید. در این مرحله لازم نیست که خطوط ترسیمی‌تان چندان دقیق باشند.

اگر کشیدن طرح قسمت هایی از لباس که چند لایه هستند برایتان سخت است از همان ابزار طراحی الگو که گفته شد استفاده کنید.

5. لباس تمام شده را بردارید و خطوطی که قبلا کشیده شده روی کاغذ پررنگ کنید

لباس تمام شده را بردارید و خطوطی که قبلا کشیده شده روی کاغذ پررنگ کنید

لباس را بردارید و با مداد یا خودکار مناسب خطوط کشیده شده روی کاغذ الگو را پررنگ کنید حالا می توانید قسمت های مختلف قالب را نام گذاری یا شماره گذاری کنید.

مثلا می توانید قسمت های مختلف لباس را با اعداد یا اعداد روی الگو مشخص کنید یا پشت تی شرت الگوی جلوی لباس و … بنویسید.

6. روی کاغذ الگو خطوطی برای درز لباس بکشید

روی کاغذ الگو خطوطی برای درز لباس بکشید

در فاصله تقریبی 1.3 سانتی متر از خطوط کشیده شده روی کاغذ، خط هایی برای درز لباس بکشید. کشیدن این خطوط برای تهیه الگوی دوخت ضروری است.

الگوهای آماده موجود در فروشگاه ها معمولاً به جای 1.3 سانتی متر روی کاغذ الگو 1.6 سانتی متر فاصله می گذارند. این کار دست شما را برای مرحله بعدی خیاطی باز می گذارد.

7. برای هر قسمت از لباس یک الگوی جداگانه تهیه کنید

برای هر قسمت از لباس یک الگوی جداگانه تهیه کنید

چند تکه کاغذ بردارید و برای هر قسمت از لباس یک طرح روی کاغذ بکشید و الگوهای جداگانه تهیه کنید. اگر طرح لباس آماده را روی یک تکه کاغذ الگو کشیده اید، باید همان الگو را روی کاغذ دیگری برای پشت لباس بکشید.

مثلا اگر می خواهید از تی شرت آماده لباس بدوزید باید دو تکه کاغذ الگو برای پشت و جلوی لباس داشته باشید. به روش ساده ای که گفته شد می توان الگوی بالاتنه را ترسیم کرد.

نکته مهم:

نام گذاری یا شماره گذاری بخش های مختلف کاغذ الگو ایده خوبی است و باعث می شود هنگام برش پارچه دچار سردرگمی نشوید.

8. قسمت های مختلف الگو را برش بزنید

از قیچی تیز برای برش قسمت های مختلف الگوی کاغذ استفاده کنید. به خطوط و دولایه کاغذ دقت کنید تا الگو آسیب نبیند. حالا الگوی شما آماده است و می توانید آن را روی پارچه پیاده کنید. سپس نوبت به دوخت می رسد. به سادگی!

قسمت های مختلف الگو را برش بزنید

در پایان:

آموزش طراحی الگوی خیاطی را با دو روش بررسی کردیم. اگر مراحل خیاطی را یاد بگیرید، مسیر چندان سخت و پیچیده نخواهد بود.

خیاطی یکی از کارهای لذت بخش است که نیاز به تمرکز و حوصله پس از یادگیری نکات دارد آیا حوصله و دقت لازم برای این کار را دارید؟ از تجربه خود در خیاطی برای ما و مخاطبان بگویید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *