چطور برنج را به مدت طولانی سالم نگه داریم؟

چطور برنج را به مدت طولانی سالم نگه داریم؟

چطور برنج را به مدت طولانی سالم نگه داریم؟ نگهداری برنج اغلب با مشکلات و دردسرهایی همراه است و در صورت عدم آشنایی با روش صحیح این کار باعث کاهش کیفیت این محصول غذایی می شود و برنج خیلی سریع دچار آفات مختلفی می شود که ممکن است آن را غیرقابل استفاده کند.

یکی از اصلی ترین مواد غذایی در فهرست برنامه غذایی ایرانیان برنج است که مصرف بسیار زیادی دارد و در تهیه غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد اما از آنجایی که این محصول کشاورزی بدون مواد نگهدارنده است، همواره نیاز به نگهداری مناسب دارد.

رعایت یک سری نکات و اصولی که باید به آنها توجه شود، مهم است.در این زمینه سعی داریم در این مقاله بهترین روش نگهداری برنج را برای اطلاع شما بررسی کنیم.

چطور برنج را به مدت طولانی سالم نگه داریم؟

آشنایی با اصول نگهداری برنج

به طور کلی باید گفت که با توجه به اینکه برنج یکی از مهم ترین غلات مصرفی در سفره ایرانیان محسوب می شود، در نتیجه باید با روش و اصول صحیح نگهداری برنج آشنایی کامل داشته باشید تا در صورت نگهداری طولانی مدت با مشکلاتی از جمله با کاهش کیفیت طعم برنج و تولید و تکثیر آفات مختلف مواجه نشوید و بدون محدودیت به میزان دلخواه تهیه و نگهداری کنید.

روش های صحیح نگهداری برنج

اگر تجربه نگهداری از برنج را در خانه داشته باشید حتما می دانید که فقط کمی بی احتیاطی در این فرآیند می تواند باعث خراب شدن برنج و افزایش آفت هایی مانند شپشک هایی شود که برنج می خورند.

برنج خام مقداری رطوبت دارد بنابراین اگر به درستی از آن مراقبت کنید، برای مدت طولانی سالم می ماند بهترین دما برای نگهداری برنج 4 درجه سانتیگراد است. در ادامه روش های صحیح نگهداری برنج را معرفی و شرح داده ایم.

برنج را در ظرف مناسبی بریزید

بهترین روش نگهداری برنج بدون تغییر کیفیت برای مدت طولانی، کیسه پارچه ای نخی است که حاوی پلاستیک نباشد، زیرا کیسه پنبه ای رطوبت برنج را جذب کرده و ماندگاری آن را افزایش می دهد. برنج پخته است پس اگر مقدار زیادی برنج خریدید، آن را در کیسه نخی قرار دهید.

چطور برنج را به مدت طولانی سالم نگه داریم؟

نکات مهم نگهداری برنج

نگهداری برنج در ظروف پلاستیکی باعث شده است که برنج به تدریج بو و طعم خود را تغییر دهد و روی آن تاثیر بگذارد اما اگر دوست دارید برنج را در ظروف پلاستیکی قرار دهید باید از ظروف پلاستیکی مرغوب استفاده کنید و از خشک بودن ظرف مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

ظروف شیشه ای مات اگر در مکانی دور از نور خورشید نگهداری شوند ظروف ایده آلی برای نگهداری برنج هستند. ظروف فلزی برای نگهداری برنج مناسب نیستند.

استفاده از ظروف فلزی دو جداره که فقط لایه بیرونی فلز و لایه داخلی آن پلاستیک است، گزینه مناسبی برای نگهداری برنج است.

توجه به تهویه برنج

نگهداری برنج در ظروف در بسته باعث خراب شدن و پوسیدگی برنج می شود. برای نگهداری طولانی مدت برنج باید آن را در هوای آزاد قرار داد زیرا برنج برای جلوگیری از خراب شدن آن نیاز به کمی تهویه دارد.

نگهداری برنج در محیط مناسب

برای جلوگیری از شپشک برنج باید به محل نگهداری آن توجه کرد برنج را در جای خشک و خنک نگهداری کنید زیرا گرما و رطوبت باعث خراب شدن برنج و پوسیدگی آن می شود.

چطور برنج را به مدت طولانی سالم نگه داریم؟

از چسباندن کیسه ها به دیوار خودداری کنید

به منظور جلوگیری از ورود رطوبت به زمین و دسترسی حیواناتی مانند سوسک، موش صحرایی و غیره به کیسه های برنج، آنها را در ارتفاع 20-25 سانتی متری از سطح زمین قرار دهید و حداقل 5 سانتی متر بین کیسه های برنج فاصله بگذارید.

دیوار آن را طوری قرار دهید که جریان هوا به راحتی بین آنها برقرار شود می توانید قفسه های توری قرار دهید و برنج را در این قفسه ها قرار دهید زیرا هوا در این قفسه ها به خوبی گردش می کند.

روش صحیح نگهداری برنج برای مدت طولانی

استفاده از جذب اکسیژن

برای نگهداری طولانی مدت برنج از جذب های اکسیژن استفاده کنید جذب کننده های اکسیژن بسته های کوچکی هستند که معمولا در بسته بندی مواد غذایی دیده می شوند و از تولید قارچ جلوگیری می کنند.

استفاده از جذب اکسیژن

قرار نگرفتن برنج در مقابل آفتاب

برنج را از نور خورشید دور نگه دارید و آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا این عمل و قرار دادن برنج در زیر نور خورشید باعث جمع شدن دانه های برنج و کاهش کیفیت آن می شود. بنابراین برای از بین بردن رطوبت برنج آن را در جای سایه پهن کنید تا هوا بگیرد.

برنج را در یخچال بگذارید

اگر مقدار زیادی برنج تهیه نکرده اید و جای مناسبی برای نگهداری برنج در یخچال دارید بهتر است برنج را در یخچال قرار دهید، زیرا خنکی و عدم رطوبت یخچال باعث شده است که برنج خوب و مناسب باشد. شرایط نگهداری ایده آل برای برنج

استفاده از ترکیبات طبیعی درون کیسه برنج

اکثر خانم های خانه دار برای نگهداری طولانی مدت برنج و جلوگیری از عفونت آن، مواد طبیعی مختلفی مانند سیر، نمک، زنجبیل، فلفل تند، میخک، پوست و برگ گردو را در کیسه برنج می ریزند.

ضدعفونی ظروف نگهداری برنج

هنگام نگهداری برنج در ظرف دربسته با جاذب اکسیژن باید به تمیز کردن ظرف نگهداری برنج توجه کرد تا از کاهش کیفیت آن جلوگیری شود.

یادداشت های مهم

برخی از افراد برای جلوگیری از شپشک و آفات برنج از قرص برنج استفاده می کنند، اما قرار دادن مستقیم این قرص ها داخل کیسه برنج باعث مرگ می شود.

اگر مجبور به خوردن این قرص هستید آن را در جعبه کبریت بریزید و در جعبه را با چسب محکم ببندید و به کمک سوزن یک سری سوراخ ایجاد کنید و بین برنج قرار دهید.

سخن پایانی:

از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید بسیار متشکریم، علاوه بر این می توانید با کلیک بر روی لینک چگونه از شفته شدن برنج در پخت جلوگیری کنیم؟ از این مقالات آشنا شوید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *