دلایل مختلف آتش سوزی آشپزخانه که هرگز نمی دانستید!

دلایل مختلف آتش سوزی آشپزخانه که هرگز نمی دانستید!

دلایل مختلف آتش سوزی آشپزخانه که هرگز نمی دانستید! نقطه شروع اکثر آتش سوزی های خانه آشپزخانه است آشپزخانه یکی از خطرناک ترین مکان های خانه است و برای کاهش خطرات و جلوگیری از صدمات باید به ایمنی آشپزخانه توجه کرد.

دلایل مختلف آتش سوزی آشپزخانه که هرگز نمی دانستید!

آتش سوزی در آشپزخانه احتمالا یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر یک از ما رخ دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده، منشا اکثر آتش سوزی های منازل، آشپزخانه است، زیرا وجود منابع حرارتی مانند اجاق گاز و وسایل برقی علاوه بر مواد قابل اشتعال، احتمال آتش سوزی در این مکان را افزایش می دهد.

عوامل مختلفی ممکن است باعث آتش سوزی در آشپزخانه شود و بیشتر حوادث به دلیل عدم اطلاع کافی و سهل انگاری رخ می دهد.

1. نشت گاز و انفجار در آشپزخانه

نشت گاز یکی از خطرناک ترین حوادثی است که باید هر چه زودتر برطرف شود، زیرا باعث گازگرفتگی، انفجار و آتش سوزی می شود.

این مشکل ممکن است در انواع اجاق گاز و اتصالات رخ دهد. علامت اصلی نشت گاز در آشپزخانه بوی گاز است. پس از استشمام بوی گاز، ابتدا پنجره ها را باز کرده، اتصالات را بررسی کرده و با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

دلایل مختلف آتش سوزی آشپزخانه که هرگز نمی دانستید!

2. سیم کشی آشپزخانه غیر استاندارد

سیم کشی در آشپزخانه باید طبق اصول و استانداردها انجام شود و رعایت نکردن آنها ممکن است عواقب و خطرات جبران ناپذیری داشته باشد و منجر به برق گرفتگی یا آتش سوزی شود.

یکی از مهم ترین خطرات سیم کشی آشپزخانه وجود سیم های بدون حفاظ است از بین رفتن عایق و عدم محافظت از سیم ها می تواند منجر به اتصال برق و جرقه شود که در شرایط مناسب باعث آتش سوزی می شود.

3. نصب نامناسب هود

هود یکی از اجزای مهم آشپزخانه است و باید به ایمنی و سلامت آن توجه کافی داشته باشید. نحوه قرار گرفتن هود و قرار گرفتن در معرض شعله ممکن است باعث آتش سوزی ناگوار شود.

فاصله مناسب بین گاز و هود یکی از نکات مهم است به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، فاصله گاز تا هود نباید کمتر از 70 سانتی متر باشد، در غیر این صورت در صورت روشن بودن شعله گاز، خطر آب شدن و سوختن برخی فیلترها و حتی سوختن یا گرفتگی وجود دارد. آتش سوزی موتور هود

دلایل مختلف آتش سوزی آشپزخانه که هرگز نمی دانستید!

4. استفاده از شعله مناسب هنگام پخت

هرگز نباید مواد غذایی را روی اجاق گاز با شعله زیاد رها کنید ماهیتابه خالی یا وجود روغن در آن باعث گرم شدن بیش از حد و در نهایت آتش سوزی می شود، زیرا روغن و حتی پوشش داخلی ماهیتابه قابل اشتعال است.

5. استفاده ناایمن از وسایل آشپزی

وسایلی که از فشار صنعتی برای پخت غذا استفاده می کنند به همان اندازه که راحت هستند و در زمان صرفه جویی می کنند، می توانند خطرناک باشند. این وسایل بسیار کاربردی هستند اما در صورت بی دقتی می توانند مشکلات بزرگی را ایجاد کنند که شایع ترین آنها انفجار و آتش سوزی است.

چند راه حل برای جلوگیری از انفجار زودپز عبارتند از:

مطمئن شوید که تمام قطعات زودپز شما در شرایط خوبی قرار دارند.
بعد از شنیدن صدای سوت حتما شعله اجاق گاز را کم کنید.
هرگز زودپز را تا زمانی که بخار به طور کامل خارج نشده است باز نکنید.

دلایل مختلف آتش سوزی آشپزخانه که هرگز نمی دانستید!

6. خطرات جانبی آشپزخانه

سیگار کشیدن یکی از اتفاقاتی است که در صورت بی احتیاطی می تواند منجر به بروز حوادث جبران ناپذیری در آشپزخانه شود.

اگر فیلتر سیگار شما به دلیل حواس پرتی روی فرش یا حتی سیم های اتصال آشپزخانه بیفتد، خطرات زیادی از جمله آتش سوزی شما را تهدید می کند. به همین دلیل سیگار کشیدن در آشپزخانه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

ب پوشیدن لباس های آستین بلند

پوشیدن لباس مناسب هنگام آشپزی بسیار مهم است، زیرا اگر آستین لباس بلند باشد یا از دستکش گشاد استفاده کنید، احتمال آتش سوزی افزایش می یابد.

حتی تسمه ها، جیب ها و کمربندهای شل و آویزان نیز می توانند با گرفتن ظروف داغ باعث آتش سوزی شوند. برای کاهش احتمال آتش سوزی در آشپزخانه، پوشیدن لباس مناسب هنگام آشپزی توصیه می شود.

ب پوشیدن لباس های آستین بلند

ج. ترک آشپزخانه

ترک آشپزخانه در حین پخت و پز یکی دیگر از دلایل آتش سوزی است. حضور در آشپزخانه هنگام آشپزی از خطرات احتمالی جلوگیری می کند و در صورت بروز آتش سوزی می توانید به سرعت آن را کنترل کنید و از حوادث ناگوار مانند آتش سوزی جلوگیری کنید.

د شستن آشپزخانه

هنگام شستشوی کف آشپزخانه باید به سیم ها و پریزهای محافظ توجه کافی داشته باشید. در غیر این صورت هرگونه تماس بین آب و مواد شوینده می تواند باعث ایجاد جرقه و آتش سوزی شود.

آیا راهی برای جلوگیری از خسارات ناشی از این حوادث وجود دارد؟

حتی با وجود دقت زیاد گاهی این اتفاقات ناگوار رخ می دهد و خسارات مالی جبران ناپذیری به بار می آورد. تنها راه جبران این خسارات خرید بیمه آتش سوزی است.

بیمه آتش سوزی منزل به عنوان یکی از زیرمجموعه های بیمه اموال در روز حادثه به کمک شما می آید و خسارت آتش سوزی را جبران می کند.

در بیمه آتش سوزی ساختمان، شرکت بیمه موظف است خسارات مالی ناشی از آتش سوزی به اموال و دارایی های منقول یا غیرمنقول بیمه شده را جبران کند. بیمه آتش سوزی خسارت جانی را پوشش نمی دهد.

پوشش بیمه آتش سوزی به دو دسته پوشش ریسک اصلی و پوشش خطر اضافی تقسیم می شود. این بیمه شامل خسارات مالی است و خسارت جانی را پوشش نمی دهد.

این بیمه نامه ساختمان، لوازم خانگی و کالاهای موجود در آن را پوشش می دهد. حتی بیشتر از آن، بیمه آتش سوزی هزینه های پیشگیری از آتش سوزی (خرید لوازم اطفای حریق) را نیز پوشش می دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *