آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی : بازی فکری یکی از بازی هایی است که بسیار جالب و سرگرم کننده است و ویژگی اصلی آن این است که ذهن را درگیر خود می کند و این مسئله باعث افزایش هوش و حافظه در افراد می شود. در همین راستا ، در این مقاله می خواهیم شما عزیزان را با نحوه ساخت یک بازی فکری جذاب و محبوب با استفاده از ابزارهای ساده آشنا کنیم.

ساخت کتاب داستان کودکان ، ساخت کاردستی علمی ، ساخت انواع کاردستی کودکان با کاغذ یا مقوا ، ساخت ابزار و بازی های فکری و … از جمله فعالیت های خلاقانه ای است که غالباً توسط والدین یا مربیان به کودکان آموزش داده می شود و موجب تقویت کودکان می شود. این به ذهن و خلاقیت کودکان تبدیل می شود. ما قبلاً برخی از این موارد را آموزش داده ایم ، اکنون می خواهیم نحوه ساخت بازی های هوشمندی را ارائه دهیم که مطمئناً برای شما نیز جالب خواهد بود.

آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

دقت داشته باشید بازی فکری بسیار برای هوش کودک و انجام فعالیت های مرتبط در سنین خردسالی از اهمیت بالایی برخوردار است بدین ترتیب برای کودکی خلاق و باهوش باید سعی کنید برای او فعالیت هایی محیا کنید و او را تشویق به بازی کنید از آنجایی که با پیشرفت تکنولوژی چه افراد و چه کودکان را درگیر خودش کرده و هر چه استفاده مفید میتوان از آن کرد همانقدر هم میتواند مضر و به بیانی اسیب پذیر بخصوص برای یک کودک باشد توجه به بازی هایی که ذهن را درگیر میکند بسیار اهمیت دارد .بنابراین تا پایان این مقاله با کاردستون همراه باشید تا یکسری بازی های هیجان انگیز را برایتان معرفی کنیم.

آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

بیشتر بخوانید: مدل های کاردستی با چوب کبریت در خانه

بازی های فکری بازی های پرطرفداری هستند که برای همه گروه های سنی طراحی شده اند و هر کدام سبک و قوانین خاص خود را دارند. بسیاری از افراد ، به دلیل تخیل و ذهن خلاقشان ، تمایل به ساخت یک بازی فکری جدید با استفاده از ساده ترین ابزارها دارند.شما می توانید با استفاده از آنچه در دسترس دارید با کودک خود در خانه یک بازی فکری جدید بسازید یا یک بازی شبیه به بازی های موجود و مطابق با قوانین آن بسازید.

1.ساخت بازی مونوپولی جذاب:

این بازی یک بازی قدیمی است. برای انجام این بازی به یک تخته بازی ، دو مجموعه کارت مخصوص و تاس نیاز دارید. هدف از این بازی محاصره خانه های خاصی از صفحه بازی است. شما می توانید این بازی را با استفاده از تلفن همراه خود انجام دهید ، اما اگر تنوع ایجاد کنید ، می توانید الگوهای ویژه این بازی را در اینترنت پیدا کرده و آن ها را در اندازه های مناسب و دلخواه پرینت بگیرید و بعد از آن صفحه پرینت گرفته شده را با استفاده از چسب نواری یا چسب مایع بر روی یک صفحه چوبی چسب بزنید. اکنون زمین بازی شما آماده شده است.

آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

بیشتر بخوانید» آموزش کاردستی خلاقانه با لوازم ساده

اگر در نقاشی مهارت دارید ، می توانید به جای چاپ الگوهای آماده خود ، الگوی خود را طراحی و پرینت کنید. اگر پرینتر در دسترس ندارید ، می توانید صفحه بازی خود را روی یک تکه مقوا یا کاغذ طراحی کنید.

بازی های فضای باز را در خانه طراحی کنید

برای انجام این بازی ها مانند بازی لی لی ، راه رفتن بین خانه ها ، دوز ، امتیاز بازی و … می توانید از یک تکه فرش یا پارچه و یک گچ استفاده کنید. برای این کار ، کافی است صفحه بازی را با استفاده از گچ روی یک تکه فرش بکشید و سپس شروع بازی. برای انجام دوز و هدف بازی ، می توانید از لیوان ها یا کاسه های نشکن به عنوان مهره بازی استفاده کنید.

بازی فکری

2.با استفاده از لگو شطرنج درست کنید:

یکی از جذاب ترین بازی هایی که باعث افزایش تمرکز و یادگیری مهارت حل مسئله ، به ویژه در کودکان می شود ، شطرنج است. اگر کودک شما نمی خواهد روی صفحه اصلی و معمولی شطرنج بازی کند ، می توانید با کمک لگو و با مشارکت او یک صفحه شطرنج زیبا برای او ایجاد کنید. اگر کودک شما به لگو علاقه دارد ، قطعاً از این ایده استقبال می کند.

بازی فکری

3.حدس بزنید کیست:

در این بازی جذاب و سرگرم کننده ، یک سری تصاویر رنگارنگ و زیبا از اعضای خانواده ، دوستان و اقوام جمع آوری شده و در اجرای بازی مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این بازی تنها کاری که باید انجام دهید این است که از این مجموعه عکس پرینت بگیرید و از اعضای بازی بخواهید عکس ها را شناسایی کنند. شرکت کنندگان می توانند در مورد تولد افراد یا خاطرات خوب آنها صحبت کنند.

بازی فکری

بیشتر بخوانید: انواع کاردستی و خلاقیت با دکمه برای کودکان

4.ساخت بازی دوز:

این بازی در واقع یک بازی دو نفره است. در این بازی ، هر شخص در بازی به نوبت سلول های جدول را علامت گذاری می کند. در نهایت برنده بازی شرکت کننده ای است که سریع تر از نفر دیگر یک سطر، ستون یا قطر از جدول را با علامت مربوط به خودش که به طور معمول دایره یا ضربدر می باشد را کامل کند. با انجام کمی تغییر و تنوع کودکان نیز به این بازی ساده جذب خواهند شد. برای این کار به جای استفاده از کاغذ یا تلفن همراه از یک تخته صاف به عنوان صفحه بازی کمک بگیرید. سپس چند تکه سنگ یا چوب صاف و کوچک جمع آوری نموده و آن ها را رنگ آمیزی کنید و بعد بازی را آغاز نمایید.

آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

بیشتر بخوانید» طرح های خلاقانه نقاشی با وسایل دور ریختنی

6.طراحی و ساخت بازی چکرز:

ابزاری که برای انجام این بازی به آن نیاز دارید قطعات مهره شطرنج و تخته نرد است. در این بازی شرکت کنندگان قطعات خود را به صورت اریب حرکت می دهند. اگر یک بازیکن بتواند از روی مهره های بازیکن دیگری عبور کند ، آن قطعات از بازی حذف می شوند.

آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

به منظور تغییر و ایجاد تنوع در بازی ، می توانید درپوش های بطری یا سنگ های کوچک را با مهره ها جایگزین کنید. سپس مهره ها را با کاغذ رنگی یا گواش رنگ کنید. سپس صفحه مورد نظر خود را با کمک مداد مانند صفحه شطرنج تقسیم کرده و سپس رنگ آمیزی کنید و بنابراین یک چکرزی  متفاوت و جدید را تجربه کنید.

7.ساخت بازی جذاب حافظه:

برای انجام این بازی می توانید تعدادی تصویر را به صورت رنگی پرینت و یا ترسیم کنید و از آنها برای اجرای بازی استفاده کنید. در این بازی ، تصاویر بهشکل پشت و رو بر روی صفحه بازی قرار می گیرند و بازیکنان باید تصاویر مشابه را پیدا کنند. این بازی در واقع یک بازی ساده و ارزان و در عین حال سرگرم کننده است.

آموزش ساخت بازی فکری با وسایل دور ریختنی

امیدواریم که در مطلب ارائه شده با نحوه ساخت بازی فکری با استفاده از وسایل ساده و در دسترس نهایت لذت را برده باشید و با بهره گیری از این بخش آموزشی بتوانید هر کدام از این بازی ها را که تمایل دارید در منزل بسازید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *