آیا میتوانم از سرکه برای حذف کپک استفاده کنم؟

آیا میتوانم از سرکه برای حذف کپک استفاده کنم؟

آیا میتوانم از سرکه برای حذف کپک استفاده کنم؟ : رشد کپک در خانه ها بسیار رایج است، به ویژه در مناطقی مانند حمام، زیرزمین، و اتاق های رختشویی که رطوبت زیاد است یا لوله کشی ممکن است نشت کند. بسته به نوع قالب و میزان گسترش آن، تمیز کردن می تواند ساده یا بسیار پیچیده باشد. در این مطلب نحوه ی حذف کپک با سرکه را مشاهده خواهید کرد:

نواحی کوچک‌تر رشد کپک‌ها را می‌توان با پیروی از برخی دستورالعمل‌های ایمنی با برخی از لوازم تمیزکننده اولیه حذف کرد. چندین ماده وجود دارد که کپک ها را سریعتر از سرکه از بین می برد، اما سرکه سفید مقطر یا سرکه تمیز کننده سمیت کمتری برای محیط زیست و انسان دارد. برای سرکه ای که استفاده می کنید بسیار مهم است که سطح اسید استیک 4.0٪ -4.2٪ یا بالاتر داشته باشد. 2 سرکه سفید مقطر در راهرو چاشنی حاوی حدود پنج درصد اسید استیک و 95 درصد آب است. سرکه تمیز کننده حاوی حدود شش درصد اسید استیک است. در حالی که سرکه کپک را از بین می‌برد، کند عمل می‌کند و تغییر رنگ و لکه‌های ناشی از قالب ممکن است باقی بماند و نیاز به شستشوی اضافی با یک پاک‌کننده خانگی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: علت کپک زدن کمد دیواری و راه حلی برای کپک نزدن

هر چند وقت یکبار کپک را با سرکه پاک کنید.

هنگامی که حتی یک کلنی کوچک از کپک کشف شد، منطقه باید بلافاصله تمیز شود. مستعمرات کوچک می توانند در عرض چند روز به مستعمرات بزرگ تبدیل شوند. هر منطقه با رطوبت بالا و یا با احتمال نشتی باید حداقل هر هفته تمیز و از نظر علائم کپک بررسی شود. تمیز نگه داشتن سطوح به از بین بردن مواد غذایی (خاک بدن، خرده ها، رطوبت) که قالب برای رشد نیاز دارد کمک می کند.

آنچه نیاز دارید:

دستکش لاستیکی
ماسک n95
محافظ چشم
سطل
برس اسکراب نایلونی
اسفنج
قوطی اسپری
سرکه سفید مقطر
سرکه تمیز کننده
سفید کننده اکسیژن پودری

دستورالعمل ها:

سرکه سفید مقطر یا تمیز کننده را می توان با خیال راحت در اکثر سطوح متخلخل و غیر متخلخل استفاده کرد. این یک محصول غیر سمی به ویژه برای تمیز کردن قالب از داخل یخچال و واشر و سایر لوازم آشپزخانه است.

لباس محافظ بپوشید.

از آنجایی که بسیاری از کپک‌ها می‌توانند واکنش‌های آلرژیک ۳ یا سمی ۴ ایجاد کنند، هنگام تمیز کردن سطوح کپک‌زده باید از لباس‌های محافظ چشم، ماسک N-95 و دستکش‌های لاستیکی استفاده کرد. بهتر است لباس‌های قدیمی را بپوشید که می‌توان آن‌ها را در ماشین لباسشویی انداخت تا اسپورهای کپک به سایر قسمت‌های خانه منتقل نشوند.

منطقه را تهویه کنید.

درها و پنجره ها را باز کنید و فن های اگزوز حمام یا آشپزخانه را روشن کنید تا قبل از شروع تمیز کردن، به تهویه منطقه کمک کنید.

سرکه را بمالید.

سرکه رقیق نشده را در یک بطری اسپری بریزید و روی آن برچسب بزنید. سطح کپک زده را اسپری کنید. قبل از اینکه به مراحل بعدی بروید، اجازه دهید سرکه حداقل یک ساعت روی سطح بماند.

سطح را بشویید.

یک اسفنج را در آب تمیز فرو کنید و سطح آن را پاک کنید. اسفنج را مرتباً بشویید. برای سطوح عمودی، از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید تا چکه ها را بگیرید.

برای سطوح متخلخل، اسفنج را بچسبانید تا فقط مرطوب شود تا از اشباع بیش از حد روکش جلوگیری شود.

بررسی تغییر رنگ.

اگر قالب باعث تغییر رنگ دوغاب یا سایر روکش ها شده است، باید از محلول سفید کننده مبتنی بر اکسیژن برای از بین بردن لکه ها استفاده کنید. سفید کننده اکسیژن اسپورهای کپک را از بین نمی برد اما برای از بین بردن لکه ها بسیار موثر است.

از بین بردن تغییر رنگ با سفید کننده اکسیژن.

نصف فنجان سفید کننده اکسیژن پودری را در یک سطل حاوی دو لیتر آب گرم مخلوط کنید. خوب هم بزنید تا پودر حل شود. محلول را با یک اسفنج یا برس اسکراب نایلونی روی نواحی تغییر رنگ داده بمالید (برس برای دوغاب بهتر است). اجازه دهید حداقل 30 دقیقه کار کند و سپس با آب تمیز بشویید.

سطح را خشک کنید.

اجازه دهید سطوح تازه تمیز شده در هوا خشک شوند.

کلام نهایی: 

پیشنهاد می کنیم از سرکه به جای مواد شیمیایی مضر استفاده کنید. همانطور که مشاهده کردید سرکه بسیار کاربردی است و علاوه بر حذف کپک کاربردهای دیگری نیز دارد. در مطلب بعدی کاربرد دیگری از آن را بخوانید: 13 استفاده مفید از سرکه در نگهداری و شستن لباس ها

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *