پاپیه ماشه چیست؟ | آموزش برای افراد مبتدی

پاپیه ماشه چیست؟ | آموزش برای افراد مبتدی

پاپیه ماشه چیست؟ | آموزش برای افراد مبتدی : پاپیه ماشه یا خمیر کاغذ یک روش کاردستی محبوب است که از کاغذ و خمیر برای ایجاد اشیاء مختلف استفاده می کند. نام این روش از عبارت فرانسوی “کاغذ جویده شده” گرفته شده است، که با توجه به مراحل مورد نیاز برای هر پروژه کاغذ ماشه منطقی است.

کاغذ ماشه لایه لایه شدن کاغذ مرطوب و مواد دیگر بر روی یک سطح خالی مانند یک بادکنک است. چسبی که برای خیس کردن کاغذ استفاده می شود به عنوان یک عامل اتصال دهنده عمل می کند. همانطور که کاغذ خشک می شود، پوسته بیرونی سخت می شود، سپس می توان آن را رنگ کرد و تزئین کرد.

این کاردستی قرن ها قدمت دارد و به دلیل مقرون به صرفه بودن و کاربردی بودن آن ارزشمند است. اساسا، تنها چیزی که نیاز دارید کاغذ بازیافتی و یک خمیر ساده برای ایجاد اقلام بادوام مانند پینیاتا، گلدان و جعبه جواهرات است. درباره چیستی کاغذ ماشه، تاریخچه آن و نحوه شروع پروژه در اینن مقاله از کاردستون بیشتر بیاموزید.

پاپیه ماشه برای چه مواردی استفاده می شود؟

ممکن است به نظر برسد که تنها گزینه کاغذ ماشه اشیاء ابتدایی مانند کاسه ها و مجسمه های ساده هستند. با این حال، از این روش برای ساخت وسایل بزرگی و پیچیده نیز استفاده می شود. در گذشته، کاغذ ماشه با مواد دیگر ترکیب می شد تا چیزهایی مانند قایق رانی و حتی مخازن سوخت کمکی ساخته شود.

این هنر قدیمی چندین نسل و کشورهای مختلف را در بر می گیرد و در ساخت چندین شی کمک می کند. اگرچه نام فرانسوی است، اما این روش تا قرن هفدهم در فرانسه ظاهر نشد. قبل از آن، این تکنیک در چین و سایر نقاط جهان تا 200 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفت.

در چین باستان، از این روش برای ساختن اشیایی مانند جعبه های انفیه و کلاه ایمنی جنگجو استفاده می شد.
مصریان باستان از کاغذ ماشه برای ساختن ماسک های مرگ با استفاده از کتان و گچ استفاده می کردند.
در اروپای قرن هجدهم، این تکنیک به عنوان یک گزینه ارزان‌تر برای گچ کاری زینتی و چوب حک شده روی مبلمان استفاده می‌شد.
در دوران مدرن، کاغذ ماشه با موادی مانند پلاستیک جایگزین شده است، بنابراین این روش دیگر از نظر تجاری برای اشیاء تزئینی قابل دسترسی نیست.

پاپیه ماشه چگونه ساخته می شود؟

مقداری کاغذ را به نوارهای قابل کنترل ببرید، نوارها را با یک چسب از پیش ساخته شده مرطوب کنید، سپس کاغذ را روی یک سطح صاف کنید. وقتی کاردستی ساده برای بچه ها درست می کنید، این مراحل به خوبی کار می کنند. با این حال، برخی از تکنیک های اضافی کمک می کند تا هنر و صنعت فراتر از کاسه ها و مجسمه های ساده ارتقا یابد.

پاپیه ماشه چیست؟ | آموزش برای افراد مبتدی

تصمیم بگیرید که از چه فرمی استفاده کنید

بادکنک ها – هنگام ایجاد کاسه ها، چهره های مجسمه سازی و ماسک ها به خوبی کار می کنند.
مقوا – این ماده برای اشیاء مربعی شکل مانند جعبه جواهرات و گلدان ایده آل است. همچنین می توانید یک قاب پیچیده با استفاده از مقوا برای ساخت مجسمه و پیناتا بسازید.
سیم مفتول – پروژه های در مقیاس بزرگ مانند پایه لامپ یا فانوس را با استفاده از سیم انعطاف پذیر ایجاد کنید.
تخم مرغ – می تواند به ایجاد پایه عروسک های کوچک و سایر اشیاء کمک کند.
خمیر کاغذ – اگر می خواهید یک شی را بدون پایه یا قالب به دست آزاد کنید، مقداری خمیر کاغذ درست کنید. برای تهیه خمیر کاغذ، ورقه های کامل کاغذ را با آب مخلوط می کنید تا قوام خمیر مانندی پیدا کند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه خمیر نمکی | تزیین با خمیر نمکی جذاب

یک ماده را به عنوان چسب انتخاب کنید

آرد و آب داغ را مخلوط کنید.
چسب المر را با آب رقیق کنید.
از ترکیب و چسب دیوار خشک برای پروژه های سنگین استفاده کنید.
یک چسب از پیش مخلوط شده خریداری کنید.

این ترفندها ممکن است به کارتان بیاید:

نوارهای کاغذ را به صورت دریچه ای روی فرم قرار دهید.
برای ماندگاری حداقل از سه لایه کاغذ استفاده کنید.
قبل از سنباده زدن یا رنگ آمیزی، اجازه دهید قطعه کاملا خشک شود.
به طور سنتی خمیر کاغذ ماشه با استفاده از آرد و آب درست می شود. با این حال، اگر تصمیم به استفاده از این روش دارید، توجه داشته باشید که پروژه می تواند در طول زمان قالب را توسعه دهد. برای مبارزه با این، می توانید از چسب رقیق شده صنایع دستی یا چسب چوب استفاده کنید. همچنین می توانید روغن میخک یا نمک را به مخلوط چسب به عنوان یک ضد کپک اضافه کنید.

پاپیه ماشه چیست؟ | آموزش برای افراد مبتدی

ایده های پاپیه ماشه برای مبتدیان

نکته مهم در مورد پاپیه ماشه این است که این کاردستی برای همه گروه های سنی و سطوح مهارتی مناسب است. در اینجا چند ایده برای به جریان انداختن آب میوه های خلاق وجود دارد.

با یک پایه بادکنک شروع کنید و یک شمع آویز ساده بسازید.
از کف یک بادکنک و مقداری خمیر کاغذ برای ساختن یک کاسه انتزاعی استفاده کنید.
یک فرم نامه مقوایی را با کاغذ ماشه بپوشانید تا بافتی غیرعادی به آن بدهید.
بادکنک هایی با اندازه های مختلف را باد کنید تا مجموعه ای از کاسه های تودرتو ایجاد کنید.
جعبه های غلات را بپوشانید تا یک سازمان دهنده دفتر سرگرم کننده ایجاد کنید.
کار با کاغذ ماشه سرگرم کننده است، اما ممکن است کثیف نیز باشد. حتماً محل کار خود را با پارچه های قطره ای آماده کنید و پیش بند بپوشید. 

سخن آخر:

در این مطلب همه آنچه باید درباره ی پاپیه ماشه بدانید را برای شما آورده ایم. امیدواریم از آن استفاده کرده و بتوانید با این آموزش جامع یک کاردستی مناسب با پاپیه ماشه بسازید. همچنین از شما دعوت می کنیم بخوانید: چند خلاقیت برای استفاده از شانه تخم مرغ

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *