پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه

پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه

پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه : پاک کردن رنگ با مواد شیمیایی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به سلامت افراد ساکن در فضا بزند. اگر به یک پاک کننده ی طبیعی بی خطر می اندیشید همراه ما باشید تا چند مورد را به شما معرفی کنیم :

حذف یا پاک کردن رنگ از هر نوع سطحی به ندرت کار آسانی است. هر سطحی رنگ متفاوتی می گیرد و هر نوع رنگی واکنش متفاوتی به سطوح نشان می دهد. اضافه کردن شرایط محیطی و حذف رنگ به کمی مطالعه و معمولاً مقداری گریس نیاز دارد تا انجام شود.

برای سال‌ها، اکثر نقاشان حرفه‌ای و افرادی که خودتان آن را انجام می‌دادند، به پاک‌کننده‌های رنگ مبتنی بر مواد شیمیایی متکی بودند. در حالی که آنها می توانند کار خوبی انجام دهند، بسیاری از آنها برای انسان و محیط زیست نیز بسیار سمی هستند. استفاده نادرست از استریپرهای شیمیایی می تواند به سیستم تنفسی، مغز، سیستم عصبی و پوست آسیب برساند.

یکی از بدترین مواد شیمیایی و بالقوه کشنده در پاک کننده های رنگ متیلن کلرید است. فروشگاه های بزرگ لوازم خانگی محصولاتی را که حاوی این ماده شیمیایی هستند از قفسه های خود بیرون کشیده اند، اما هنوز به راحتی در دسترس است.

قبل از اینکه به کار پاک کردن رنگ بپردازید، زمانی را به خواندن برچسب های رنگ برنده های تجاری اختصاص دهید. علاوه بر متیلن کلراید، مواد فعالی که به طور بالقوه برای سلامتی شما خطرناک هستند عبارتند از تولوئن، متانول و استون.

پاک کننده های رنگ سمی کمتری در بازار وجود دارد. اگر تصمیم به استفاده از یک رقیق کننده مبتنی بر مواد شیمیایی دارید، فرمول خمیری را انتخاب کنید که سم کمتری داشته باشد زیرا بخار کمتری نسبت به فرمول مایع تولید می کند. دستورالعمل ها را به دقت بخوانید و همیشه از وسایل محافظ شامل عینک ایمنی، دستکش و ماسک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه رنگ سربی را پاک کنیم؟

پاک کننده رنگ بر پایه سویا

پاک کننده های رنگ بر پایه سویا حاوی متیل سویات، یک متیل استر تقطیر شده از روغن سویا هستند. این حلال مبتنی بر زیست بسیار پایدارتر و سازگارتر با محیط زیست نسبت به محصولات نفتی است. این ترکیبات آلی فرار (VOCs) کم است، اشتعال پذیری کمی دارد و مواد شیمیایی مخرب لایه ازن ندارد.

این ژل های مبتنی بر سویا که برای استفاده بر روی چوب، بتن و فلز بی خطر هستند، به طور موثر عمل می کنند، اما برداشتن رنگ از روی سطح کمی بیشتر طول می کشد. این محصول با قلم مو اجرا می شود و می توان چندین ساعت روی سطح رنگ قرار داد زیرا تبخیر و چکه نمی شود. هر چه مدت زمان بیشتری بر روی رنگ یک لایه بردار مبتنی بر سویا باقی بماند، حذف نهایی آسان تر خواهد بود.

پاک کننده های رنگ بر پایه مرکبات

پاک کننده های رنگ مبتنی بر مرکبات حاوی ترپن ها، ترکیبات آلی مشتق شده از گیاهان، معمولاً پرتقال هستند. نمونه دیگری از ترپن مورد استفاده در حذف رنگ سقز تولید شده از رزین کاج است.

پاک کننده های مبتنی بر مرکبات معمولاً دارای رایحه پرتقال یا مرکبات هستند و مانند ژل های مبتنی بر سویا، نسبت به مواد شیمیایی قوی تر در از بین بردن رنگ کندتر عمل می کنند. استفاده از آنها بر روی هر سطح رنگ شده یا لاک شده ایمن است. در حالی که این استریپرها زیست تخریب پذیر هستند، اما همچنان حاوی برخی مواد شیمیایی مضر هستند و باید به درستی دور ریخته شوند.

حذف رنگ دستی 

نادیده گرفتن هر نوع پاک کننده رنگ ممکن است غیر سمی ترین روش برای حذف رنگ به نظر برسد. متأسفانه، هنوز هم خطراتی از خود رنگ وجود دارد، به خصوص رنگ سربی در خانه های قدیمی. اگر تصمیم به پاک کردن دستی رنگ دارید، همیشه از ماسک، عینک ایمنی و سایر وسایل محافظ استفاده کنید.

پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه

چندین روش وجود دارد که می توانید برای پاک کردن دستی رنگ استفاده کنید.

خراش دادن رنگ: استفاده از اسکرابر رنگ پلاستیکی یا فلزی در از بین بردن رنگ پوست کنده موثر است، اما برای جلوگیری از آسیب رساندن به سطح زیر رنگ باید با دقت استفاده شود.
از تفنگ حرارتی استفاده کنید: از تفنگ حرارتی می توان برای شل کردن رنگ تا جایی استفاده کرد که در نهایت حباب بزند و تراشیدن را آسان تر کند.
شن و ماسه : استفاده از سنباده برقی یا پاک کردن دستی رنگ با سمباده نیاز به صبر و مهارت دارد. مواظب باشید که خیلی عمیق سنباده نزنید وگرنه سطوح برای همیشه خراب می شوند.

بیشتر بخوانید: 5 روش کاربردی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه

نحوه پاک کردن رنگ از فلز

اگر اقلام فلزی کوچکی دارید که با رنگ پوشانده شده یا پاشیده شده اند مانند سخت افزار در، کابینت یا مبلمان یا روکش خروجی، جوش شیرین و آب جوش می تواند حذف رنگ را ساده کند. هنگامی که اجسام گرم می شوند، فلز و رنگ با سرعت های مختلف منبسط می شوند و باعث گسستگی در پیوند می شوند.

آنچه شما نیاز دارید:

لوازم و ابزار مورد نیاز برای پاک کردن رنگ از فلز مواردی هستند که در اکثر خانه ها یافت می شوند.

پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه

آب
جوش شیرین
دستمال توالت
تابه بزرگ
انبر
برس موی سفت
خراش 

محلول تمیز کننده را مخلوط کنید.

حداقل یک لیتر آب یا به اندازه ای که روی اقلام فلزی رنگ شده را کاملاً بپوشاند داخل قابلمه بریزید و یک چهارم فنجان جوش شیرین به آن اضافه کنید.

پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه

آب را گرم کنید و عنصری که می خواهید رنگ از آن پاک شود را اضافه کنید.

آب رو بزار جوش بیاد. با استفاده از انبر، اقلام رنگ شده را اضافه کنید و مطمئن شوید که روی هم قرار نگیرند یا با کناره های تابه تماس نداشته باشند. حرارت را کم کنید و اجازه دهید مواد حداقل 15 دقیقه در آب در حال جوش باقی بمانند.

پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه

از روی حرارت بردارید.

از انبر برای جدا کردن وسایل داغ استفاده کنید تا روی حوله های یکبار مصرف یا روزنامه خنک شوند.

پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه

رنگ اضافی را خراش دهید.

هنگامی که آنها به اندازه کافی خنک شدند، از یک مسواک قدیمی یا برس با موهای سفت برای پاک کردن رنگ باقی مانده استفاده کنید. ممکن است لازم باشد این فرآیند را با یک دسته آب تازه و جوش شیرین تکرار کنید.

پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه

تمیز کردن رنگ از اقلام پلاستیکی سخت

پاک کردن رنگ از اقلام پلاستیکی سخت شبیه پاک کردن رنگ از اقلام فلزی است. برای اقلام پلاستیکی سخت مانند پوشش خروجی که با رنگ پوشانده شده اند، مخلوط آب و جوش شیرین را به جوش آورده و سپس از روی حرارت بردارید. اقلام پلاستیکی را اضافه کنید اما اجازه دهید فقط پنج دقیقه خیس بخورند. آن را از آب خارج کرده و به آرامی باقیمانده رنگ را با یک سوهان قابل انعطاف پاک کنید.

سخن آخر:

در این مطلب از کاردستون تمامی نکاتی را که باید راجع به پاک کردن رنگ از روی سطوح مختلف مانند فلز و یا پلاستیک می دانستید را آوردیم. امیدواریم که مفید بوده باشد. سعی کنید از پاک کننده ی طبیعی استفاده کنید تا اسیب کمتری به سلامت شما و محیط زیست وارد شود. همچنین پیشنهاد می کنیم بخوانید: چند ترفند کاربردی هنگام رنگ آمیزی خانه

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *