چگونه لکه های ظروف شیشه ای و کریستالی را پاک کنیم

چگونه لکه های ظروف شیشه ای و کریستالی را پاک کنیم

چگونه لکه های ظروف شیشه ای و کریستالی را پاک کنیم : به طور کلی ظروف شیشه ای و کریستالی باید همیشه ظاهری شفاف و براق داشته باشند، اما گاهی اوقات ممکن است زیبایی و شفافیت خود را از دست بدهند و دچار لکه ها و آلودگی های مختلف شوند که البته می توان با راه حل های مختلفی برای از بین بردن لکه ظروف شیشه ای اقدام کرد.

یکی از دغدغه‌ها و مشکلاتی که ممکن است خانم‌های خانه‌دار با آن مواجه شوند، لکه‌گرفتن و ایجاد رسوب روی ظروف شیشه‌ای و کریستالی است که پس از مدتی استفاده اتفاق می‌افتد و ظاهر براق، ظروف را کدر و زشت می‌کند. در همین راستا تصمیم داریم در این مقاله به بررسی روش های موثر از بین بردن لکه روی ظروف شیشه ای بپردازیم تا شما عزیزان را راهنمایی و آموزش دهیم.

چگونه لکه های ظروف شیشه ای و کریستالی را پاک کنیم

چگونه لکه های ظروف شیشه ای و کریستالی را پاک کنیم

یکی از اصول خانه داری که می توان به آن اشاره کرد تمیز نگه داشتن انواع ظروف است که هر کدام ممکن است بعد از مدتی ظاهر خود را تغییر دهند به همین دلیل تمیز و نگهداری آن ضروری است. با آنها آشنا باشید یکی از این موارد از بین بردن لکه های روی ظروف شیشه ای است که باید با استفاده از ترفندهای کاربردی اطلاعات لازم برای رفع این مشکل را داشته باشید.

در واقع می توان گفت یکی از کارهایی که در خانه داری ایده آل و خوب به چشم می خورد و پاکسازی ظروف کریستالی و شیشه ای از هر نوع لکه و آلودگی مهم است.

این ظروف باید همیشه شفافیت خاص خود را داشته باشند و ظاهری براق و درخشان داشته باشند تا برای استفاده در جنبه های مختلف مانند دکوراسیون منزل جلوه زیبایی به آن ببخشند.

چگونه لکه های ظروف شیشه ای و کریستالی را پاک کنیم

علل کدر شدن ظروف کریستالی

با گذشت زمان و استفاده مکرر از این ظروف شفافیت آن ها از بین رفته و پس از شستشو لکه هایی بر روی آنها ایجاد می شود که علت اصلی این امر را بیان کرده ایم.

فرسودگی

این مشکل زمانی رخ می دهد که بخشی از ظرف کریستال شما تحت تاثیر ساییدگی قرار می گیرد و این سایش می تواند به دلیل استفاده روزانه، شستشو یا هر عمل دیگری باشد.

در صورتی که تمایل دارید بفهمید چه موقعی فرسودگی رخ می دهد باید این موضوع را در نظر گرفته باشید که فرسودگی در طی یک روز ایجاد نمی شود. بدین ترتیب به تدریج متوجه خواهید شد که بخش های کوچکی از ظروف شیشه ای کدر شده اند و ظاهر شفاف خود را از دست داده اند. متاسفانه فرسودگی از جمله مشکلاتی می باشد که به آسانی رفع نخواهد شد.

ته نشینی آب سنگین بر روی ظروف

اگر ظروف شیشه ای شما خیلی سریع کدر به نظر می رسند باعث ساییدگی و پارگی نمی شوند. بنابراین رسوب آب سنگین بر روی بدنه ظروف شیشه ای عامل دوم است.

آب سنگین حاوی مقدار زیادی ترکیبات معدنی است که گاهی اوقات روی ظرف شما می نشیند. صابون ها و مواد شوینده نمی توانند به راحتی در آب سنگین کف کنند، بنابراین نمک های رسوب شده همیشه به طور کامل از ظروف شما جدا نمی شوند و ظروف شما را کدر می کنند.

راه هایی برای از بین بردن لکه های ظروف کریستالی و براق شدن آنها

1. از خمیر دندان استفاده کنید

منظور از خمیر دندان همان خمیر سفید می باشد و نیازی به خمیر دندان های ژله ای و گران قیمت ندارید. کمی از خمیر دندان را در قسمت داخلی و خارجی ظرف پخش نمایید و با کمک یک مسواک قدیمی اما سالم روی خمیر دندان را بمالید و بر روی کل ظرف موردنظر پخش نمایید.

خمیر دندان به عنوان یک ساینده بسیار ملایم، لایه نازک کثیفی روی ظرف را به آرامی از بین می برد و در عین حال هیچ آسیبی به ظرف شما وارد نمی کند. به این ترتیب می توانید از این روش برای کریستال های ظریف و شکننده نیز استفاده کنید. یکی از معایب این روش این است که به کار فیزیکی و انرژی کمی نیاز دارد.

چگونه لکه های ظروف شیشه ای و کریستالی را پاک کنیم

2. استفاده از سرکه سفید

سرکه سفید یک ماده موثر و مهم برای شستشو و نظافت است و بر هر چیزی مانند ظروف آشپزخانه، شیشه و ظروف کریستالی لکه دار تأثیر می گذارد. این روش بسیار ساده است و نیاز به زمان زیادی ندارد. برای این کار یک کاسه را با سرکه سفید پر کنید و سپس ظرف شیشه ای خود را در آن فرو کنید و سپس آن را خارج کنید.

اکنون ظرف شما تمیز و شفاف شده است ولی دارای یک مشکل جانبی می باشد و آن بوی قوی و ناخوشایند سرکه است که البته بخش زیادی از آن با تبخیر شدن سرکه از بین می رود ولی برای حذف این بو می توانید با شستشوی ظرف و آبکشی آن زیر آب سرد به این پروسه کمک نمایید.

3. از لیمو استفاده کنید

لیمو همان خواص اسیدی سرکه را دارد. برای از بین بردن لکه های ظروف شیشه ای با استفاده از این محلول، ابتدا آب لیمو را گرفته و در یک اسپری خالی یا بطری دیگر بریزید و سپس کمی از ظرف حاوی آبلیمو روی حوله بریزید.

خشک و تمیز کنید و در نهایت حوله را روی لکه ها بمالید و سپس ظرف را کاملا با آب بشویید. همچنین می توانید لیمو را بعد از برش روی لیوان و لکه ها را روی لیوان بمالید و بگذارید مدتی به همان حالت باقی بماند و سپس ظرف را بشویید.

چگونه ظرو مات را براق کنیم

4. از روغن های طبیعی استفاده کنید

یکی دیگر از راه حل های موثر در این زمینه استفاده از روغن های طبیعی است روغن‌های مرکبات مانند پرتقال و لیمو ممکن است به از بین بردن لکه‌های آب سرسخت روی ظروف و لیوان‌ها کمک کنند و همچنین به عنوان یک ترکیب پیشگیرانه در برابر تشکیل بعدی چنین لکه‌هایی عمل می‌کنند.

برای این کار ابتدا چند قطره روغن را در آب مخلوط کنید. سپس محلول را به یک حوله اضافه کنید و آن حوله یا اسفنج را روی لیوان خود بمالید. سپس صبر کنید تا ظرف کاملاً با ترکیب دلخواه خیس بخورد و در نهایت لیوان را بشویید و خشک کنید.

چگونه ظرو مات را براق کنیم

سخن پایانی»

در مطلب ارائه شده روش های کاربردی از بین بردن لکه ظروف شیشه ای را به طور کامل شرح داده ایم که امیدواریم مورد توجه و پسند شما واقع شده باشد و نهایت استفاده را برده باشید. همچنین می توانید با مشاهده پاک کردن رنگ از روی سطوح با مواد طبیعی در خانه روی کلمه کلیک کنید و یاد بگیرید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *