چگونه گرد و خاک را از محیط خانه از بین ببریم؟

چگونه گرد و خاک را از محیط خانه از بین ببریم؟

چگونه گرد و خاک را از محیط خانه از بین ببریم؟ مهم نیست که خانه شما چقدر تمیز باشد، باز هم مقدار کمی گرد و غبار روی وسایلتان خواهید دید. گرد و غبار مشکلی است که همه ما هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنیم و برای افرادی که از آسم، آلرژی و سایر مشکلات تنفسی رنج می برند، وجود گرد و غبار می تواند تهدیدی برای سلامتی باشد.

گرد و غبار از عناصر بسیاری از جمله ذرات ریز خاک، گرده، سلول های مرده پوست، مو، الیاف نساجی و همچنین آلاینده های هوا مانند خاکستر چوب، مواد شیمیایی و دود خودرو تشکیل شده است که میزان گرد و غبار موجود را به حداقل می رساند. در خانه، به بهبود وضعیت هوای داخل خانه کمک می کند.
جلوگیری از گرد و غبار در خانه مستلزم انجام فعالیت های هفتگی منظم است، در اینجا چند پیشنهاد برای جلوگیری از گرد و غبار بر روی لوازم منزل ارائه شده است.

چگونه گرد و خاک را از محیط خانه از بین ببریم؟

چگونه گرد و خاک خانه از بین می‌رود؟

استفاده از پادری

هر بار که از بیرون به داخل خانه می رویم، خاک و گرد و غبار را با خود به بیرون می بریم. برای جلوگیری از این امر بهتر است یک پادری جلوی درب منزل خود قرار دهیم تا قبل از ورود به منزل بتوانیم پاهای خود را با آن کاملا تمیز کنیم.

استفاده از پادری مو بلند به کاهش ورود گرد و غبار از بیرون به داخل خانه کمک می کند و همچنین باید دقت کنید که پادری‌ها باید زود به زود شستشو داده شوند.

چگونه گرد و خاک را از محیط خانه از بین ببریم؟

بیشتر بخوانید: برنامه ی هفتگی برای نظافت منزل

مراقبت بهتر از پرندگان اهلی

نیمی از آلودگی خانه هایی که طیور نگهداری می شود به دلیل پرهای ریخته شده پرنده مورد نظر است با کوتاه کردن و شستن منظم پرهای خود می توانید به کاهش گرد و غبار در خانه کمک کنید.

چگونه گرد و خاک را از محیط خانه از بین ببریم؟

گرفتن درز‌های خانه

تمام راه های ورود گرد و غبار به خانه را بیابید و برای جلوگیری از ورود گرد و غبار، در و پنجره ها را آب بندی کنید و حتما دریچه های کولر را ببندید و بعد از تمیز کردن آن ها برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به خانه بروید، یک کاغذ یا مقوا جلوی دریچه بچسبانید.

در تابستان هنگام جارو کردن خانه، کولر را خاموش کنید و دریچه های کولر را با سر جاروبرقی جارو کنید تا گرد و غبار پاک شود.

فرش جمع کنید

شاید گذاشتن فرش روی زمین غیرعاقلانه به نظر برسد اما فرش دارای گرد و غبار زیادی است و با پا گذاشتن روی آن گرد و غبار را به قسمت های مختلف خانه منتقل می کنید. کفپوش های چوبی و سرامیکی جایگزین مناسبی برای فرش هستند.

پنجره ها را ببندید

باز کردن پنجره ها برای بهبود هوای داخل خانه باعث افزایش میزان گرد و غبار در خانه شما می شود. گرد و غبار درها و پنجره ها به صورت گرده و آلاینده های هوا به خصوص در روزهای بادی وارد خانه شما می شود. بنابراین بسته نگه داشتن پنجره ها به کاهش گرد و غبار خانه کمک زیادی می کند.

قبل از ورود به خانه کفش های خود را درآورید و لباس های خود را تکان دهید

یکی از راه هایی که گرد و غبار وارد خانه می شود زمانی است که خودتان وارد خانه می شوید، زیرا گرد و غبار روی کفش لباس و وسایل شما می نشیند. بنابراین قبل از رسیدن به خانه، کفش‌هایتان را درآورید داخل جاکفشی بگذارید، لباس‌هایتان را تکان دهید و اگر آن‌ها را خریده‌اید، مستقیماً به آشپزخانه ببرید و حرکت دهید.

چگونه گردوخاک را پاک کنیم

از یک پارچه مرطوب استفاده کنید

برای تمیز کردن مبلمان خود از یک پارچه مرطوب استفاده کنید و گرد و غبار را پاک کنید. نظافت قسمت های مختلف خانه با دستمال مرطوب کمک می کند تا 90 درصد از گرد و غبار خانه خلاص شوید. بعد از تمیز کردن قسمت های مختلف خانه با یک پارچه مرطوب، دوباره آن قسمت ها را با جاروبرقی تمیز کنید.

استفاده از روش‌های سنتی

گاهی اوقات استفاده از راهکار‌های قدیمی بهترین گزینه است. آویزان کردن فرش‌ها و ضربه زدن با چوب به آن‌ها تأثیر زیادی در پاکیزگی آن‌ها از هرگونه گرد و غبار دارد. پس از انجام این کار می ‎توانید گرد و غبار‌های باقی‌مانده فرش مورد نظر را با جارو برقی از بین ببرید.

شستشوی مرتب بالش‌ها و ملافه‌های رخت خواب

بالش ها و ملافه ها معمولا منبع غنی از گرد و غبار هستند و اگر به طور منظم روی آنها بنشینید، گرد و غبار به قسمت های دیگر خانه شما سرایت می کند بنابراین بهتر است بالش ها و ملافه های خود را به صورت هفتگی با مواد شوینده سبک با دست یا در ماشین لباسشویی بشویید.

چگونه گردوخاک را پاک کنیم

پاره کردن کاغذ در خانه ممنوع است

روزنامه یا کاغذهای باطله را در خانه پاره نکنید، زیرا باعث می شود ریزذرات تشکیل دهنده آنها در هوا معلق شوند و روی مبلمان بنشینند.

چگونه گرد و غبار روی میز چوبی را پاک کنیم: خانم های خانه دار همیشه از درد پاک کردن گرد و غبار از وسایل گله مند هستند زیرا در هر صورت مقدار زیادی از این گرد و غبار…

هنگامی که اتاق ها خشک هستند، الکتریسیته ساکن در فضای خانه شما تولید می شود و الکتریسیته ساکن گرد و غبار بیشتری را جذب می کند. با مرطوب کردن هوای داخل خانه، از الکتریسیته ساکن و جذب گرد و غبار جلوگیری می کنید.

از جاروبرقی استفاده کنید

جاروبرقی فقط برای تمیز کردن فرش و کف نیست. مبلمان، گوشه دیوارها و سایر منسوجات خانه خود را با جاروبرقی تمیز کنید. حداقل هفته ای یکبار تمام قسمت های خانه را جاروبرقی بکشید تا از گرد و غبار جلوگیری شود.همچنین میتوانید با کلیک برروی نحوه تمیز کردن جاروبرقی و اهمیت نظافت آن این مقاله را هم بخوانید.

چگونه گردوخاک را پاک کنیم

فیلتر جاروبرقی را تمیز یا تعویض کنید

فیلتر جاروبرقی را هر چند وقت یکبار طبق دستورالعمل تمیز یا تعویض کنید، چون سوراخ های این فیلترها بعد از مدتی کثیف و مسدود می شوند، گرد و غبار را در جاروبرقی گیر ندهید و آن را به عقب فشار دهید.

شستن پرده ها

این یک تصور اشتباه است که بستن پنجره ها و پوشاندن آنها با پرده از گرد و غبار جلوگیری می کند. پرده ها بیش از هر وسیله دیگری منبع گرد و غبار هستند، بنابراین باید به طور مرتب شسته شوند.

از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید

دستگاه‌های تصفیه هوا در اشکال و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که رایج‌ترین آنها عبارتند از یک فن که هوا را به گردش در می‌آورد و یک فیلتر که گرد و غبار و سایر ذرات آلوده را از هوای خانه شما جذب می‌کند. با تهیه این دستگاه کمک زیادی به کاهش گرد و غبار هوای منزل خود خواهید کرد.

همه ما به اندازه کافی با مفهوم “خاک” آشنا هستیم. البته این آشنایی ربطی به زمین شناسی ندارد و به این دلیل است که امروزه در زندگی خود با «خاک» سروکار داریم.

چگونه گردوخاک را پاک کنیم

لباس ها را در پلاستیک قرار دهید

پنبه و الیاف لباس نقش زیادی در ایجاد گرد و غبار در داخل خانه دارند که با قرار دادن لباس در کیسه های پلاستیکی گرد و غبار خانه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین باید کمد لباس خود را مرتب تمیز کنید تا از تشکیل گرد و غبار در داخل آن جلوگیری کنید.

همچنین بهتر است از استفاده از روتختی های حاوی پر خودداری کنید، زیرا این نوع پارچه می تواند میزان گرد و غبار را در خانه شما افزایش دهد.همچنین با کلیک برروی روش صحیح شستن تشک در خانه به روش ساده این مقاله را هم بخوانید.

تمیز کردن قفسه ها

اگر در خانه خود قفسه کتاب دارید، باید آنها را مرتب تمیز کنید، زیرا قفسه ها گرد و غبار هستند و به راحتی کثیف می شوند.

قبل از گردگیری جاروبرقی بکشید

خانه خود را قبل از گردگیری جارو کنید، زیرا جارو کردن بیشتر گرد و غبار را جمع می کند. سپس مقدار کمی از گرد و غباری که روی تجهیزات باقی می ماند بهتر است با گردگیرهایی با بافت ریز یا پارچه های میکروفیبر یا الکترواستاتیک که گرد و غبار را جذب و در خود نگه می دارند تمیز شود.

پس از گردگیری، می توانید به راحتی این دستمال ها را بشویید و دوباره استفاده کنید. همچنین خانه را با یک پارچه مرطوب یا پارچه مرطوب تمیز کنید. خیس شدن پارچه باعث می شود گرد و غبار به آن بچسبد و از جایی به جای دیگر حرکت نکند.

سخن پایانی»

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد همانطور که گفتیم گرد و غبار از عناصر بسیاری از جمله ذرات ریز خاک، گرده، سلول های مرده پوست، مو، الیاف نساجی و همچنین آلاینده های هوا مانند خاکستر چوب، مواد شیمیایی و دود خودرو تشکیل شده است که میزان گرد و غبار موجود را به حداقل می رساند. در خانه، به بهبود وضعیت هوای داخل خانه کمک می کند. شما همچنین میتوانید با کلیک برروی 11 راهکار ساده برای داشتن یک خانه مرتب و تمیز این مقاله را هم بخوانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *