چیکار کنیم تا خسته کننده نباشیم؟ چند راهکار برای جذاب بودن مکالمات

چیکار کنیم تا خسته کننده نباشیم؟ چند راهکار برای جذاب بودن مکالمات

چیکار کنیم تا خسته کننده نباشیم؟ چند راهکار برای جذاب بودن مکالمات : ما می توانیم افراد خسته کننده  را در همه جا پیدا کنیم این افراد رویدادهای مختلف، رویدادهای هیجان انگیز و به طور خلاصه همه چیز را خسته کننده می کنند. تقریباً همه ما تجربه معاشرت با چنین افرادی را داشته ایم، حتی ممکن است یکی از آنها باشیم.

اگر به محض شروع صحبت با چشمان نیمه باز و چهره های بی حوصله در کلاس، جلسات رسمی یا حتی جمع های دوستانه مواجه شدید، به جای درستی آمده اید. مقاله  چیکار کنیم تا خسته کننده نباشیم؟ چند راهکار برای جذاب بودن مکالمات به این سوال مهم پاسخ خواهیم داد که چگونه خسته کننده نباشیم.

چیکار کنیم تا خسته کننده نباشیم؟ چند راهکار برای جذاب بودن مکالمات

1. ذهن مخاطب را درگیر کنید

ذهن انسان همیشه مثل یک نوزاد گرسنه است مغز ما زودتر از آنچه فکرش را می کنید خسته می شود و می خواهد از غذاهای سرگرم کننده ذهنی سیر شود.

جان مدینا، نویسنده مشهور نیویورک تایمز و زیست‌شناس تکامل مولکولی، معتقد است که مغز دامنه توجه بسیار کوتاهی دارد. مغز ما جذب چیزها و افراد عجیب و جالب می شود. بنابراین اولین راه برای خسته نشدن این است که جذاب و شگفت انگیز به نظر برسید. در واقع باید مخاطب را بیشتر درگیر کنید.

2. از سناریوهای اجتماعی از پیش تعریف شده استفاده نکنید

بسیاری از ما در مورد ترسیم تصویری از خود، نگرش آرامی داریم و البته پاسخ های تکراری دریافت می کنیم. اگر نمی‌خواهیم حوصله‌مان سر برود، باید از منطقه راحتی خود خارج شویم و سؤالات مهمی بپرسیم.

به عنوان مثال می توانیم یکی از این سه سوال را مطرح کنیم:

✅بهترین کاری که این هفته انجام دادین چی بوده؟
✅به‌جز کارکردن چی باعث می‌شه صبح‌ها از خواب بیدار بشین؟
✅کار فعلی‌تون رو دوست دارین؟

چیکار کنیم تا خسته کننده نباشیم؟ چند راهکار برای جذاب بودن مکالمات

3. مشتاق باشید مردم را هیجان زده کنید

پیشنهاد دوم در پاسخ به این سوال که چگونه خسته نباشیم، تلاش برای تحریک عاطفی افراد است. بیشتر تعاملات اجتماعی یکنواخت و تکراری هستند، به این معنی که گاهی اوقات گفتگوهای روزمره بیش از حد خسته کننده می شوند.

چیکار میکنی؟”، “چی شد که اومدی اینجا؟” اینها سوالاتی هستند که اغلب در مکالمات روزمره مطرح می شوند این سوالات اوج ندارند و مغز را تحریک نمی کنند. پس برای اینکه خسته کننده نباشیم باید هیجان عاطفی مکالماتمان را کمی افزایش دهیم. سعی کنید در مورد چیزهایی صحبت کنید که افراد را هیجان زده می کند.

این مقاله را هم بخوانید: ویژگی افراد کاریزماتیک چیست ؟ چگونه جذاب باشیم؟

4. جذاب به نظر برسید

جان دیویی روانشناس و فیلسوف آمریکایی یکی از اساسی ترین ابعاد شخصیت انسان را کشف کرده است. او دریافت که همه انسان های روی زمین فقط یک چیز می خواهند. احساس مهم بودن

پس از غذا و سرپناه، انسان باید دوست داشتنی، مهم و ارزشمند باشد. وقتی به کسی علاقه داریم، برای او جذاب تر می شویم فلسفه روانشناسی هم دارد. اگر به نظرات، زمان یا احساسات کسی اهمیت می دهید، به او احساس مهم و ارزشمندی می کنید. در نتیجه شما که منشأ این احساس هستید برای او فردی جذاب و جالب می شوید.

دفعه بعد که به یک مهمانی یا جلسه کاری رسمی رفتید، سعی کنید به گونه ای با یکدیگر رفتار کنید که باعث شود طرف مقابل احساس ارزشمندی کند. از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

چیکار کنیم تا خسته کننده نباشیم؟ چند راهکار برای جذاب بودن مکالمات

5. یک سوال بپرسید، سوال بپرسید، سوال بپرسید

آلیسون وود بروکس، استاد دانشکده بازرگانی هاروارد، می‌گوید یکی از رایج‌ترین شکایاتی که افراد پس از مکالمه مطرح می‌کنند این است که طرف مقابل سؤالات کافی نپرسیده است مردم دوست دارند در مورد خودشان صحبت کنند و وقتی دیگران به آنها علاقه نشان می دهند احساس خوبی دارند. پس چرا از پرسیدن خودداری می کنیم؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که پرسیدن سوال، به خصوص در مورد موضوعات حساس، فضولانه یا بی ادبانه به نظر می رسد. ما بیش از حد به این فکر می کنیم که با سؤالات خود دیگران را آزار دهیم. در حالی که برخی از چیزها را نباید از همه بپرسیم، سوال پرسیدن همیشه بد نیست.

اگر متوجه شدید که طرف مقابل از پاسخ دادن به سوالات شما لذت می برد، به این کار ادامه دهید. بروکس و همکارانش در مطالعه خود تأثیر سؤالات مطرح شده در طول مکالمه را نیز اندازه گیری کردند. آنها به این نتیجه رسیده اند که کسانی که سوالات زیر را می پرسند اغلب دوست داشتنی تر هستند.

برای پرسیدن سوال در طول مکالمه باید با دقت گوش کنید و کنجکاو باشید. پرسیدن سوالات سطحی مثل “کجایی؟” یا “چیکار میکنی؟” اجتناب کردن. در عوض، پس از پرسیدن سوالاتی مانند “از کجا هستید؟”

 

چیکار کنیم تا خسته کننده نباشیم؟ چند راهکار برای جذاب بودن مکالمات

به گفته بروکس، چنین سوالاتی نشان می دهد که شما به حرف های طرف مقابل گوش می دهید و می خواهید بیشتر بدانید. این همان چیزی است که باعث می شود طرف مقابل احساس بهتری داشته باشد.

قانون جذاب بودن

6. موضوع را تغییر دهید

پاسخ بعدی به این سوال که چگونه خسته نشویم یک راه حل بسیار ساده است. موضوع را عوض کن! تغییر سریع موضوع گفتگو می تواند از خسته کننده شدن آن جلوگیری کند.

ممکن است در مورد چیزی بیش از حد صحبت کنیم تا در مکالمات خسته کننده مودب به نظر برسیم. در واقع ما نمی خواهیم به فردی که موضوع را مطرح کرده است دلخور شویم، اما اگر موضوع تغییر کند، هر دو طرف آرامش بیشتری خواهند داشت.

برخی از مردم فکر می کنند که صحبت بیش از حد در مورد یک موضوع باعث عمیق شدن گفتگو می شود، اما این درست نیست. خیلی چیزای خوب زود تموم میشه

قانون جذاب بودن

7. علاقه خود را به زبان بدن نیز نشان دهید

وقتی با کسی صحبت می کنید و او به حرف های شما واکنشی نشان نمی دهد، به این معنی است که او هیچ توجهی به شما ندارد. برخی از افراد ممکن است ذاتاً پرشور نباشند یا در محیطی بزرگ شده باشند که واکنش های عاطفی بی معنی بوده است.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید هیچ مشکلی وجود ندارد و می توانید از زبان بدن و حرکاتی مانند لبخند زدن یا تماس چشمی استفاده کنید تا طرف مقابل احساس کند مورد تایید شماست و به او توجه می کند.

علاوه بر این، می توانید با تکان دادن سر خود به سمت دیگر احساس خوبی را منتقل کنید پس از اتمام صحبت به چشمان او نگاه کنید و سر خود را 3 بار تکان دهید. انجام این کار یعنی “ادامه بده!” دارم گوش می دهم.» مردم اغلب با دیدن این حرکت به صحبت ادامه می دهند و گفتگو عمیق تر می شود.

همچنین در حین صحبت از صحبت با تلفن همراه خودداری کنید. ان رفتار به ظاهر ساده و بی اهمیت حس خوبی را به طرف مقابل منتقل نمی کند.

بیشتر بخوانید: چه سوالاتی را نباید از دیگران بپرسیم؟ 

8. کمتر شکایت کنید 

در دهه 1980، دانشمندی در حال تحقیق در مورد ماهیت کسالت بود. هدف از این مطالعه این بود که دقیقاً چه چیزی باعث می شود یک فرد شخصیتی خسته کننده داشته باشد. عاملی که در صدر فهرست یافته های این دانشمند قرار گرفت، ناله های مداوم و شکایت از مشکلات بود. این ویژگی در روانشناسی «خود محوری منفی» نیز نامیده می شود.

همه ما گاهی اوقات باید از مشکلات شکایت کنیم، اما باید از شرایط نیز آگاه باشیم. اگر مشکلات خود را به یکی از دوستان نزدیک خود بگویید، او سعی می کند شما را درک کند، اما فردی که در اتوبوس کنار شما نشسته است پس از 20 دقیقه شنیدن نظرات شما در مورد رئیس ، خسته می شود.

زمان و مکان مناسب برای شکایت از هدفتان نیز مرتبط است. هنگام مواجهه با مشکلات عاطفی، خروپف برای سلامتی شما مفید است، اما اگر می خواهید با شکایت با دیگران ارتباط برقرار کنید، اشتباه بزرگی مرتکب شده اید غر زدن در این مواقع نتیجه معکوس دارد و شما را خسته کننده می کند.

قانون جذاب بودن

9. بامزه باشید

پاسخ بعدی به این سوال که چگونه خسته کننده نباشیم یک کلمه است: طنز! خنده می تواند هر مکالمه ای را لذت بخش تر کند. با شوخ طبعی می توانید کارهای شگفت انگیز و ارزشمندی انجام دهید. طنز کلامی و شوخی 4 فایده مهم دارد:

✅مکالمات را سرگرم کننده تر می کند.
✅به ما کمک می کند تا با مشکلات کنار بیاییم.
✅راهی برای پاسخ ندادن به سوالات آزاردهنده است.
✅حس همدلی را تقویت می کند.

یک مطالعه در سال 2016 در ایالات متحده نشان داد که شوخ طبعی موقعیت اجتماعی افراد را افزایش می دهد. پس اگر ذاتا آدم بامزه ای هستید، اجازه دهید این ویژگی محبوبیت شما را افزایش دهد و از آن نترسید! البته برای شوخ طبعی باید به موقعیت هم توجه کرد.

بیشتر بخوانید: شناخت والدین سمی و آشنایی با مشکلات آنها

10. انتقاد پذیر باشید

اگر دیگران متوجه شوند که شما منتقد هستید شما را بهتر می بینند در عصر شبکه های اجتماعی که همه سعی می کنند تصویری زیبا و بی عیب از خود ارائه دهند، انتقادپذیر بودن و پذیرش کاستی ها باعث می شود اطرافیان شما بیشتر به شما توجه کنند و به شما نزدیک شوند.

11. از موفقیت های خود برای ما بگویید

مردم عاشق شنیدن داستان موفقیت اطرافیانشان هستند. این داستان ها اغلب ملموس و سرگرم کننده هستند. تعریف این داستان ها به طرف مقابل اجازه می دهد تا داستان خود را برای شما تعریف کند و یک مکالمه سرگرم کننده و جذاب ایجاد کند.

قانون جذاب بودن

سخن پایانی:

معمولاً کسانی که نمی توانند مانند دیگران خود را جذاب یا مشتاق نشان دهند، سرد و بی احساس هستند. این افراد اغلب در معاشرت با دیگران رفتار خوبی ندارند و دوستان زیادی ندارند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، چنین افرادی نه تنها در روابط شخصی موفق نیستند، بلکه گاهی اوقات توانایی های شغلی آنها نیز زیر سوال می رود. همچنین کسانی که به عنوان افراد خسته کننده شناخته می شوند یا بسیار پرحرف هستند یا بسیار پرحرف. دلیلش هم واضح است، این افراد اسرار و ترفندهای گفتگوی جالب را نمی دانند یا فن بیان خوبی ندارند.

در این مقاله 11 روش برای جذابیت بیشتر مکالمات را معرفی کرده ایم. اگرچه یکنواختی زندگی جزئی از آن است، اما با انجام چند ترفند ساده در گفتگو و معاشرت با دیگران می توان از این کسالت و یکنواختی جلوگیری کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *