آموزش رفع تلخی زیتون با چند ترفند خانگی کاربردی

آموزش رفع تلخی زیتون با چند ترفند خانگی کاربردی

آموزش رفع تلخی زیتون با چند ترفند خانگی کاربردی : زیتون غذای مفید و خوش طعمی است که خواص تغذیه ای زیادی دارد اما از آنجایی که برخی از زیتون ها طعم تلخی دارند، در این مقاله قصد داریم روش هایی را برای رفع تلخی زیتون معرفی کنیم.

زیتون میوه ای سبز و پرطرفدار است که مصرف آن در کنار غذاهای ایرانی بسیار لذت بخش است و روغن زیتون نیز بسیار مفید است و کاربردهای فراوانی دارد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زیتونی که خریداری کرده اید طعم تلخی داشته باشد، اما نیازی نیست که زیاد نگران آن باشید، زیرا با انجام راهکارهای ساده می توان این مشکل را به راحتی حل کرد، بنابراین در این مطلب راهکارهایی را برای شما ذکر می کنیم. تلخی زیتون را از بین ببرید.

آموزش رفع تلخی زیتون با چند ترفند خانگی کاربردی

معرفی روش هایی برای رفع تلخی زیتون

قبل از معرفی روش هایی برای از بین بردن تلخی زیتون، قصد داریم نکاتی را در مورد این میوه مفید با ویژگی های فراوان برای سلامتی انسان به شما ارائه دهیم.

زیتون یکی از میوه های تابستانی است که در ابتدای فصل شروع به گلدهی می کند و سپس به تدریج و تا پایان تابستان می توان میوه آن را برداشت کرد، البته زیتون سبز در ابتدا کم رنگ و تا آخر به رنگ سبز است. از فصل پاییز هوا تاریک می شود.

علاوه بر خواص و ارزش غذایی فراوان، میوه زیتون به عنوان نماد صلح و ثروت شناخته می شود و شاخه ای از آن به نشانه صلح بر روی پرچم سازمان ملل به تصویر کشیده شده است، در حالی که در فصل نود و پنجم در قرآن کریم نیز بر قلع (انجیر) و زیتون سوگند یاد شده است.

آموزش رفع تلخی زیتون با چند ترفند خانگی کاربردی

زیتون را به طور کلی می توان بدون هسته، کنسرو و شکسته تهیه کرد و نوع کنسرو شده آن در واقع زیتون بدون هسته است که روغن نگرفته باشد، ضمن اینکه برای تهیه زیتون پخته و همچنین این نوع زیتون استفاده می شود.

به طور گسترده ای برای دکوراسیون استفاده می شود. زیتون های شکسته به زیتون هایی که روغن زده نشده اند نیز گفته می شود.

چگونه تلخی زیتون را از بین ببریم

زیتون ها معمولا طعم تلخی دارند و بهترین و ساده ترین راه حل برای از بین بردن تلخی آن شستن چندین بار با آب است، بنابراین می توانید زیتون ها را حدود 3 یا 4 بار با آب بشویید و سپس هر بار که آنها را می شویید، آن ها را خیس کنید. آب نمک به طوری که طعم مطبوع و مطبوعی داشته باشند.

حالا بعد از اینکه زیتون تلخی خود را از دست داد می توانید دوباره آنها را در آب نمک قرار دهید البته شوری می تواند به دلخواه باشد سپس می توانید یک قاشق گلپر و دو قاشق روغن زیتون روی زیتون ها بریزید. آن را بریزید و سپس در جای خنک (غیر از یخچال) نگهداری کنید.

راه دیگر برای گرفتن تلخی زیتون های سبز و نارس این است که آن ها را در محلول قلیایی خیس کنید، سپس زیتون ها را مدتی در آب نگه دارید و دوباره در ظرف حاوی مخلوط آب نمک و سرکه بریزید و از آب نمک استفاده کنید. به روش، تلخی زیتون ثابت و از بین می رود.

رفع تلخی زیتون

از بین بردن تلخی زیتون

زیتون ها معمولا در بازار آماده هستند، اما می توان آن را در خانه تهیه کرد که اغلب زمان بر است، بنابراین مصرف کنندگان ترجیح می دهند آن را به صورت آماده خریداری کنند.

رنگ سیاه برخی از زیتون ها پس از رسیدن در واقع به این دلیل است که پس از خارج شدن از محلول قلیایی خوراکی (مخلوطی از آب، جوش شیرین و آهک) در معرض هوا قرار گرفته و سیاه شده اند.

روش شور کردن زیتون

برای این منظور ابتدا روی زیتون ها خراش ایجاد کنید سپس با چاقو 4 طرف زیتون ها را خراش دهید تا آب به داخل میوه نفوذ کند و سپس این زیتون ها را خوب بشویید و در ظرفی دوتایی قرار دهید. به اندازه کافی زیتون بریزید و با آب سرد پر کنید.

سپس به مدت 7 تا 10 روز به طور مرتب آب ظرف را هر روز عوض کنید به این ترتیب می توان تا حدودی تلخی زیتون را از بین برد.

از قرار دادن ظرف آب و زیتون در زیر نور آفتاب یا در مکان گرم خودداری کنید. زیتون بهتره آن را در جای خنک نگهداری کنید، اما آن را در یخچال قرار ندهید.

حالا در عرض یک هفته ممکن است متوجه پوسیدگی زیتون شوید. برای رفع این مشکل می توانید کمی نمک به آن اضافه کنید و سپس حدود سه هفته زیتون ها را در آب نمک غلیظ (10 تا 12 درصد) قرار دهید، البته بهتر است آب نمک را با آب جوشیده و سرد تهیه کنید و برای شور شدن آن از سنگ نمک استفاده کنید.

بهتر است از نمک ید دار استفاده نکنید و همچنین توجه داشته باشید که سطح آب روی زیتون ها را کاملاً می پوشاند، از سبد پلاستیکی استفاده کنید تا از بالا آمدن زیتون ها و غوطه ور شدن کامل زیتون ها در آب جلوگیری کنید و از پوسیدگی آن ها جلوگیری کنید.

رفع تلخی زیتون

تلخ شدن زیتون

غلظت آب نمک ممکن است در هفته دوم و سوم کاهش یابد، بنابراین می توانید هر بار به همان میزان آب نمک اضافه کنید. بهترین روش برای نمک زدایی زیتون ها این است که ابتدا زیتون ها را از آب خارج کرده و حدود دو شبانه روز در آب خیس کنید.

آب خالص بریزید و در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید و سپس زیتون ها را در محلول آب نمک رقیق تری قرار دهید. مثلاً 3 درصد سرکه و 3 درصد سرکه بریزید، حالا زیتون شور خانگی به این صورت تهیه می شود.

رفع تلخی زیتون

سخن پایانی:

در پایان امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر می خواهید با خواص بی نظیر زیتون سیاه آشنا شوید، می توانید به مقالات قبلی کاردستون آیا میدانید روغن زیتون چه کابردی های مفیدی دارد؟  در این زمینه مراجعه کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *