چه اندازه غذای سگ در روز باید باشد؟

چه اندازه غذای سگ در روز باید باشد؟

چه اندازه غذای سگ در روز باید باشد؟ دانستن مقدار دقیق غذای سگ کار آسانی نیست، زیرا غذای سگ می تواند با توجه به سن، وزن و شرایط سلامتی آن تغییر کند.

یکی از چالش های صاحبان سگ این است که سگ یا توله سگ آنها در طول روز به چه مقدار غذا نیاز دارد. چقدر به سگ خود غذا بدهید تا زمانی که سیر شود یا مطمئن شوید که او بیش از حد غذا نمی دهد.

دانستن مقدار دقیق غذای سگ کار آسانی نیست زیرا غذای سگ می تواند با توجه به سن، وزن و شرایط سلامتی آن تغییر کند.

اما خبر خوب این است که با تعیین میزان کالری مورد نیاز سگ و مقایسه آن با غذایی که می خورد، می توانید میزان غذای مورد نیاز سگ خود را درک کنید.

در این مقاله نحوه محاسبه مقدار مناسب و مورد نیاز غذای سگ و سوالات مهم تغذیه این حیوانات پشمالو را توضیح می دهیم.

غذای سگ

چرا مقدار غذای سگ مهم است؟

دانستن پاسخ این سوال به شما کمک می کند تا اهمیت تغذیه مناسب در سگ ها را بهتر درک کنید. ارائه مقدار مناسب غذا سلامت کلی سگ شما را در دراز مدت تضمین می کند. غذا دادن بیش از حد به سگ می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند چاقی و اضافه وزن در سگ شود.

دادن مقدار مناسب غذا با توجه به جثه، سن و سطح فعالیت سگ می تواند به ثابت نگه داشتن وزن ایده آل و نرمال در سگ ها و پیشگیری از بیماری ها کمک کند.

غذای سگ

چه عواملی بر میزان غذای سگ تأثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی هم بر نوع غذا و هم بر مقدار غذایی که سگ می خورد تاثیر می گذارد. این عوامل عبارتند از:

وزن سگ:

مهمترین عاملی که میزان غذا را تعیین می کند وزن سگ شماست. حفظ یک وضعیت بدنی ایده آل برای سگ ضروری است، زیرا همانطور که در بالا گفتیم تأثیر مستقیمی بر سلامت سگ دارد.

بنابراین با توجه به نژاد سگ خود، باید بدانید که وزن ایده آل برای سگ شما چقدر است اگر نمی دانید از یک دامپزشک متخصص بخواهید که شما را راهنمایی کند.

غذای سگ

سطح فعالیت سگ:

معمولا روی بسته های غذایی تجاری مقدار غذایی که باید به سگ داده شود نوشته می شود اما این اعداد برای سگ هایی است که فعالیت متوسطی دارند.

اگر سگ شما فعالیت بالایی دارد نمی توانید از این راهنما استفاده کنید زیرا نیازهای تغذیه ای سگ را برآورده نمی کند. سگ هایی که فعالیت روزانه بیشتری دارند معمولاً به کالری بیشتری در روز نیاز دارند.

سن سگ:

همانطور که سگ شما پیر می شود و از یک توله سگ کوچک به یک سگ بالغ تبدیل می شود نیازهای تغذیه ای او نیز تغییر می کند. کالری مورد نیاز یک توله سگ در حال رشد بسیار متفاوت از یک سگ پیر یا بالغ است.

به همین دلیل مواد غذایی برای سگ های پیر، توله سگ، سگ مادر و … در بازار وجود دارد که این غذاها برای تامین کالری مورد نیاز سگ ها در شرایط سنی و سلامتی مختلف تهیه می شوند.

چه اندازه غذای سگ در روز باید باشد؟

محاسبه مقدار غذای سگ در روز

معمولا بهترین روش برای تعیین میزان دقیق غذا، استفاده از وزن سگ است. به طور کلی یک سگ بالغ به ازای هر یک کیلوگرم از وزنش به ۱۱ گرم غذای خشک نیاز دارد. به عنوان مثال اگر سگ شما ۲۵ کیلوگرم وزن دارد، باید حدودا ۲۷۵ گرم غذا بخورد.

جدول زیر همین مقادیر را به ازای فنجان و بر اساس وزن سگ نشان می‌دهد.

میزان غذای خشک سگ در روز براساس وزن سگ به این صورت است:

مقدار وزن سگ میزان غذای روزانه برای سگ

۱.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم یک سوم تا ۱ فنجان
۵.۵ تا ۹ کیلوگرم ۱ تا ۱.۵ فنجان
۹.۵ تا ۱۵ کیلوگرم ۱.۵ تا ۲ فنجان
۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم ۲ تا ۲.۵ فنجان
۲۱ تا ۳۴ کیلوگرم ۲.۵ تا ۳.۵ فنجان
۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم ۳.۵ تا ۴ فنجان
بالای ۴۵ کیلوگرم ۴.۵ فنجان + یک چهارم فنجان (به ازای هر ۵ کیلو از وزن بدن سگ بالای ۴۵ کیلو)

مقدار غذای سگ در روز

البته این نکته هم یادمان باشد که وزن ایده آل سگ را باید در نظر بگیریم. پس اگر سگ شما دچار کمبود یا اضافه وزن است، قبل از استفاده از این جدول بهتر است با دامپزشک تغذیه مشورت کنید.

نکته: در صورتی که تعداد وعده های غذایی شما بیشتر از یک وعده است، باید این مقادیر بالا را بین تعداد دفعاتی که به سگ غذا میدهید تقسیم کنید.

همچنین ممکن است مقدار تغذیه سگ از محصولی به محصول دیگر بر اساس محتوای کالری و فرمول متفاوت باشد. در این صورت بهتر است از دامپزشک مشورت بگیرید و میزان کالری مورد نیاز روزانه سگ خودتان را بر اساس نمودار آن محصول تنظیم کنید.

برای توله سگ ها این مقدار متفاوت است، زیرا توله سگ ها برای رشد نیاز به کالری بیشتری دارند و به همین دلیل باید مقدار غذای آنها بیشتر از یک سگ بالغ باشد.

مقدار غذای سگ در روز

جدول مقدار غذای توله سگ در روز

وزن بدن توله سگ مقدار غذای توله سگ روزانه
۳ کیلوگرم ۶۰ گرم
۵ کیلوگرم ۱۰۰ گرم
۱۰ کیلوگرم ۲۰۰ گرم
۱۵ کیلوگرم ۳۰۰ گرم
۲۰ کیلوگرم ۴۰۰ گرم

بهترین تعداد وعده غذایی سگ چیست؟

غذا دادن به سگ نیاز به روال خاصی دارد. ثابت نگه داشتن وعده های غذایی و همچنین نوع و مقدار غذایی که به سگ خود می دهید، به حفظ سلامت دستگاه گوارش و وزن سگ شما کمک می کند. تعیین تعداد وعده های غذایی بر اساس سن سگ ممکن است متفاوت باشد.

به عنوان مثال، یک توله سگ چند ماهه به 3 تا 4 وعده غذایی در روز نیاز دارد. به تدریج با بالغ شدن سگ این تعداد کاهش می یابد.

معمولا تعداد دفعات مناسب برای یک سگ بالغ ۲ وعده غذایی در طول روز است. بهترین زمان برای دادن غذا اول صبح (حدود ساعت 7) و شب (حدود ساعت 7 شب) است. 12 ساعت بین وعده های غذایی حداکثر زمانی است که یک سگ می تواند غذا بخورد. اگر این زمان بیشتر باشد، معده سگ اسیدی می شود و سگ احساس تهوع می کند.

چگونه بفهمیم غذای سگ کافی است؟

هیچ صاحب حیوانی دوست ندارد سگش را اذیت کند یا سگ را بیمار یا ضعیف کند. اما گاهی نداشتن اطلاعات و تجربه کافی در مورد غذا دادن به سگ باعث مشکلات تغذیه ای می شود. در این قسمت به شما خواهیم گفت که علائم کمبود غذا و پرخوری در سگ چیست.

علائم کمبود غذا در سگ:

دید دنده ها و ستون فقرات سگ
کاهش توده عضلانی و حجم چربی
داشتن موهای پرپشت و کدر و گاهی پوست خشک همراه با شوره سر
سطح انرژی پایین
استفراغ و حالت تهوع

بهترین تعداد وعده غذایی سگ چیست؟

علائم پرخوری و غذای بیش از حد سگ:

مشکلات مفصلی به خصوص در ناحیه بین مهره ای
مشکلات قلبی و تنفسی
کلسترول بالا، پانکراتیت، دیابت و مشکلات گوارشی

مشاهده هر یک از این علائم در سگ ها می تواند نشانه پرخوری یا سوءتغذیه سگ باشد که باید نسبت به آن حساس باشید. عدم توجه به این علائم و عدم تغذیه سالم در سگ ها می تواند در درازمدت باعث بروز مشکلات سلامتی بسیاری در سگ ها شود.

داشتن اطلاعات کافی و صحیح در مورد رژیم غذایی سگ می تواند از بروز مشکلات و بیماری های مختلف در سگ شما جلوگیری کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد غذای سگ، مطالعه این مقاله از سایت پت پرس را پیشنهاد می کنیم.

به یاد داشته باشید که سگ ها می توانند خودشان را تا سر حد مرگ بخورند، بنابراین باید در تعیین مقدار مناسب غذای سگ دقت کنید. اگر احساس می کنید سگ شما به اندازه کافی غذا نمی خورد یا زیاد غذا می خورد، حتما با دامپزشک مشورت کنید.همچنین میتوانید با کلیک برروی نحوه از بین بردن کرم نواری سگ این مقاله را هم بخوانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *