چطور برای پدر شدن آماده شویم؟

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟ بچه دار شدن یکی از زیباترین اتفاقاتی است که هر زوجی می تواند آن را تجربه کند، اما در کنار زیبایی و لحظات فوق العاده اش، سختی های زیادی هم دارد. وقتی تصمیم به بچه دار شدن می گیرید باید سختی های آن را بپذیرید.

این سختی ها فقط برای مادران نیست قبل از بچه دار شدن، پدران باید آمادگی کافی برای انجام این مهم را داشته باشند و سختی های اجتناب ناپذیر آن را تحمل کنند.

در این مقاله با توجه به نظرات کارشناسان به معرفی راهکارهایی برای آمادگی برای پدر شدن می پردازیم.

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟

1. بخوانید و تحقیق کنید

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟ کتاب های زیادی در مورد فرزندپروری، سلامت کودک و موضوعات مشابه نوشته شده است.

هر چه کتاب های بیشتری بخوانید، اطلاعات بیشتری به دست می آورید. البته لازم نیست خود را به کتاب محدود کنید. پادکست ها، وبلاگ ها، وب سایت ها و کانال های یوتیوب پر از اطلاعات مفید هستند.

2. در دوران بارداری همسرتان فعال باشید

در مورد روند بارداری و رویدادهای شگفت انگیز آن کنجکاو باشید و با همسرتان تعامل داشته باشید. بودن در کنار همسرتان در دوران بارداری تاثیر زیادی در آمادگی بعد از تولد فرزندتان دارد.

سعی کنید در روزهایی که همسرتان به پزشک مراجعه می کند، به خصوص زمانی که قرار است برای اولین بار ضربان قلب کودکتان را بشنوید، کنار او باشید. از پزشک در مورد رشد جنین و سلامت همسرتان سوال کنید.

به همسرتان در بستن کیف بیمارستان کمک کنید یاد بگیرید چگونه نوزاد تازه متولد شده را در آغوش بگیرید در کل از روند زیبا و شگفت انگیز بارداری همسرتان لذت ببرید و از آن برای ارتباط بیشتر با همسرتان و نوزادی که قرار است به زودی به دنیا بیاید استفاده کنید.

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟

3. با یک درمانگر یا مربی صحبت کنید

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟ دوران کودکی شما و رابطه شما با پدرتان تاثیر زیادی بر نحوه پدر شما دارد. اگر دوران کودکی شما آسیب زا یا پیچیده بوده است، یا فکر والدین شما را مضطرب می کند، بدانید که تنها نیستید.

قبل از تولد فرزندتان، زمان خوبی است که این احساسات را بشناسید و به آنها رسیدگی کنید. درمانگر می تواند راهبردهایی را برای مدیریت استرس و مشکلاتی که به طور اجتناب ناپذیر بین کودکان و والدین ایجاد می شود به شما آموزش دهد.

4. پدری باشید که می خواهید باشید

ممکن است با خود فکر کنید که هرگز پدر ایده آل رویاهای خود نخواهید بود. این یک تفکر اشتباه است. به خودتان اطمینان دهید که در نوع خود پدر فوق العاده ای خواهید بود.

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟

به نظر شما یک پدر ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟ برای اینکه پدر خوبی باشی چه باید کرد؟ هنگامی که پاسخ این سؤالات را پیدا کردید، با تلاش برای انجام این کارها می توانید پدر بزرگی باشید.

اگر این نکات کارساز نبود سعی کنید کودک خود را بزرگسال تصور کنید. دوست دارید چگونه شما را توصیف کند و به دیگران درباره شما بگوید؟

معیارها و ویژگی هایی که در پاسخ به این سوالات به ذهن شما می رسد را بررسی کنید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

امور مالی خود را بررسی کنید

5. امور مالی خود را بررسی کنید

ماه های اولیه بارداری زمان خوبی برای ارزیابی مجدد هزینه ها است. شما به عنوان یک پدر می توانید با برنامه ریزی از قبل، امور مالی خود را مدیریت کنید و به نگرانی های خود و همسرتان رسیدگی کنید.

قبوض را به موقع بپردازید، بدهی های معوقه را بپردازید و در صورت امکان پس انداز کنید و هزینه های چند ماهه را کنار بگذارید. وقتی فرزند شما وارد خانواده می شود، هزینه های جدیدی با خود می آورد.

قبل از اینکه فرزندتان به دنیا بیاید، هر کاری که می توانید برای ثبات مالی خود انجام دهید. با این کار استرس هزینه های اضافی را نخواهید داشت و می توانید به خوبی به وظایف پدریتان رسیدگی کنید.

بیشتر بخوانید:جلوگیری از دخالت مادر شوهر در تربیت فرزندان !

6. به فکر تهیه غذا باشید

روزهای پس از زایمان روزهای سخت و پرمشغله ای هستند. نگهداری از کودک می تواند چالش برانگیز باشد به خصوص برای والدینی که اولین بار هستند. اگر غذای شما از قبل آماده باشد یکی از مهم ترین دغدغه های این روزها برطرف می شود.

اگر آشپزی بلد باشید چه بهتر. اگر نمی دانید بارداری همسرتان زمان خوبی برای یادگیری است. می توانید چند روز قبل از زایمان چند وعده غذا بپزید و روزهای بعد از زایمان آنها را فریز کنید.

کمک گرفتن از دیگران نیز گزینه خوبی است. اگر اطرافیانتان پیشنهاد کمک به شما دادند از آنها استقبال کنید و از آنها بخواهید چند وعده غذایی برای شما بپزند.

به فکر تهیه غذا باشید

۷- صندلی ماشین بخرید

صندلی ماشین مهمترین چیزی است که بعد از تولد فرزندتان باید داشته باشید. بیرون آوردن نوزاد بدون صندلی ماشین خطرناک است.

قبل از زایمان صندلی ماشین را بخرید و در روزهای نزدیک به زایمان در ماشین خود نصب کنید. تا مدت ها این دستگاه یکی از کاربردی ترین وسایل کودک خواهد بود.

بیشتر بخوانید: 9 اشتباه والدین در تربیت فرزندان که انجام میدهند

8. اتاق نوزاد را آماده کنید

اکثر والدین پس از اطلاع از بارداری به فکر تهیه وسایل ضروری برای نوزاد خود می افتند. خرید وسایل ضروری و آماده سازی اتاق نوزاد را به روزهای نزدیک به تولد موکول نکنید. بارداری پریود غیرقابل پیش بینی است و به دلایل مختلف احتمال زایمان قبل از موعد مقرر وجود دارد.

اگر قصد دارید دیوارها را رنگ کنید، زودتر شروع کنید. بعد از آماده شدن اتاق، وسایلی را که خریده اید کم کم بگذارید. باور کنید، دیدن چیدمان اتاق کودک حس فوق العاده ای دارد.

هر بار که اتاق و وسایلش را می بینید بیشتر هیجان زده می شوید و از روزهای زیبای بارداری همسرتان بیشتر لذت می برید.

اتاق نوزاد را آماده کنید

9. پروژه های بزرگ را به پایان برسانید

پروژه های کاری معلق را بپذیرید و سعی کنید آنها را به پایان برسانید. اگر تولد فرزندتان نزدیک است و احساس می کنید نمی توانید از عهده پروژه برآیید، آن را به همکاران خود بسپارید.

در روزهای پس از زایمان، همسر و فرزند شما به حضور شما نیاز دارند. کارفرما و همکاران خود را از قبل برای این روزها آماده کنید و مرخصی بگیرید.

وقتی از کار آزاد هستید و ذهنتان مشغول کارهای ناتمام نیست، می توانید با خیال راحت از همسر و فرزندتان مراقبت کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه فرزندانی خوش اخلاق با ادب و صبور تربیت کنیم؟

10. یک روال خودمراقبتی ایجاد کنید

بسیاری از والدین تازه وارد دچار خستگی، اضطراب، افسردگی و فرسودگی شغلی می شوند. برای اینکه پدر خوبی باشی ابتدا باید خودت خوب باشی.

مراقبت از خود در روزهای اولیه پدر شدن توانایی شما را برای حضور کامل در کنار فرزند و همسرتان بهبود می بخشد.

یک روال خودمراقبتی ایجاد کنید

11. یک تیم پشتیبانی ایجاد کنید

اگرچه پدران خود را بخشی از تیم حمایتی مادر می دانند، اما خود به یک تیم حمایتی نیاز دارند. این تیم می تواند شامل افرادی مانند یک درمانگر، متخصص تغذیه، اعضای خانواده و چند دوست صمیمی باشد.

به افرادی فکر کنید که می توانند به شما در مراقبت از کودک کمک کنند، به خصوص کسانی که به تازگی بچه دار شده اند.

12. با پدران دیگر دوست شوید

پدران دیگر منبع شگفت انگیزی برای حمایت، راهنمایی و اطلاعات هستند. ارتباط با افرادی که شرایط شما را به اشتراک می گذارند بسیار مفید و مفید است.

سوالات خود را از آنها بپرسید، از اشتباهات آنها درس بگیرید و در مورد رویکردها و شیوه های فرزندپروری آنها بیاموزید.

13. با نوزاد صحبت کنید

در دوران بارداری همسرتان نیز می توانید با فرزندتان صحبت کنید و مطمئن باشید که صدای شما را می شنود. طبق تحقیقات، جنین در حدود هفته 16 تا 18 بارداری صداها را می شنود و در هفته های 27 تا 30 به صداها پاسخ می دهد.

پس از تولد نوزاد، باید با صحبت کردن با او ارتباط برقرار کنید. با فرزندتان صحبت کنید، برای او بخوانید، او را در آغوش بگیرید و به آرامی برایش آواز بخوانید.

با نوزاد صحبت کنید

14. با تغییرات روابط سازگار شوید

بچه دار شدن یکی از مهم ترین و اساسی ترین تغییرات زندگی است. تغییرات جسمانی مادر بعد از بارداری و زایمان، بی خوابی شبانه و مسئولیت مراقبت از نوزاد نمونه هایی از دلایل تغییر رابطه است.

در حالی که برنامه ریزی رابطه جنسی برای برخی مفید است، گاهی اوقات فشار بیشتری بر والدین وارد می کند. از سوی دیگر، تجربه طرد شدن مکرر توسط همسر می تواند منجر به احساسات منفی و انزوا شود.

یادتان باشد این روزها و ماه های سخت موقتی هستند. از قبل فکر کنید و برنامه ریزی کنید که چگونه با شرایط جدید سازگار خواهید شد.

حفظ یک رابطه سالم برای مدت طولانی نیاز به توجه مداوم دارد. به طور مداوم محبت، حمایت و قدردانی خود را به همسرتان ابراز کنید، او و موقعیت جدیدش را درک کنید و در صورت بروز اختلاف و درگیری با همسرتان با لحنی مثبت و سازنده صحبت کنید.

اولویت دادن به رابطه و نزدیک ماندن، پیوندی پایدار ایجاد می کند که می تواند پایه و اساس یک خانواده باشد.

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟

15. درباره نحوه تقسیم وظایف به توافق برسید

با صحبت در مورد تقسیم وظایف قبل از آمدن نوزاد، از درگیری ها و مشاجرات آینده خودداری کنید. ترتیبات خواب، حمام کردن نوزاد، تعویض پوشک و تمام جزئیات دیگر را در نظر بگیرید تا همه نقش خود را بدانند. سپس در مورد تقسیم کارهای معمول خانه مانند خرید، آشپزی و نظافت صحبت کنید.

اگر شما و شریک زندگی تان با هم زندگی نمی کنید یا در یک رابطه عاشقانه نیستید، همچنان باید قوانین محکمی در مورد مشارکت و تقسیم وظایف تعیین کنید.

16. خودتان را با همسرتان مقایسه نکنید

ممکن است گاهی فکر کنید که مهارت های همسرتان از شما بیشتر است یا نقش مهم تری در تربیت فرزند دارد. حقیقت این است که شما به عنوان یک پدر نقش بسیار مهمی در تربیت فرزندتان و آینده او دارید.

شما و همسرتان یک تیم هستید. شما رقیبی نیستید که مدام خود را با او مقایسه کنید. هرگز خود را قطع نکنید زیرا فکر می کنید همسرتان در مراقبت از کودک شما بهتر است.

چطور برای پدر شدن آماده شویم؟

17. به خودتان سخت نگیرید

چه کسی می تواند ادعا کند که همه چیز را در روزهای اولیه یک حرفه جدید می داند؟ حال تصور کنید که در آن شغل هیچ دانش و تجربه ای ندارید.

زیاد به خودت سخت نگیر همانطور که فرزند شما روز به روز بزرگ می شود، شما نیز در کنار او یاد خواهید گرفت. مهم است که در فرآیند فرزندپروری فروتن باشید و اشتباهات خود را بپذیرید.

شما بگویید

شما چه توصیه‌هایی می‌توانید به این مقاله اضافه کنید؟ آیا شما هم به‌تازگی پدر شده‌اید؟ چگونه برای پدرشدن آماده شده‌اید؟ نظرات و تجربیات ارزشمندتان را با ما و کاربران عزیزمان به اشتراک بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *