آموزش مراقبت از گیاه قهوه

  • توسط مریم
  • ۱۴ روز پیش
  • 0
آموزش مراقبت از گیاه قهوه

آموزش مراقبت از گیاه قهوه

آموزش مراقبت از گیاه قهوه : اگر یک گیاه خوشبوی قهوه رادید که نمیدانید چگونه میتوانید از آن به درستی مراقبت کنید ما در این مطلب هستیم تا به شما بگوییم چگونه میتوانید به درستی از آن مراقبت کنید تا گیاهی سرحال داشته باشید.

مراقبت از گیاه قهوه

بهترین محیط برای رشد گیاهان قهوه، تقلید از شرایط طبیعی آن است که در دامنه کوه استوایی و ارتفاع متوسط ​​وجود دارد: آب فراوان با زهکشی خوب، رطوبت بالا، دمای نسبتاً خنک، و خاک غنی و کمی اسیدی.

آموزش مراقبت از گیاه قهوه

اگر شرایط مشابه محیط طبیعی باشد، می توانید گیاهان قهوه را در فضای باز پرورش دهید. در داخل خانه، گیاهان قهوه به بهترین وجه در نزدیکی پنجره قرار می گیرند اما نه در معرض نور مستقیم خورشید. برای مرطوب نگه داشتن خاک حداقل به صورت هفتگی برای آبیاری آماده باشید.

نور

گیاهان قهوه در عرض های جغرافیایی ضعیف تر نور خورشید یا نور کامل خورشید را ترجیح می دهند. آنها در واقع گیاهان زیرزمینی هستند و در نور مستقیم و خشن خورشید رشد نمی کنند. گیاهان قهوه ای که بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند، قهوه ای شدن برگ ها را ایجاد می کنند.

خاک

گیاهان قهوه را در خاک گلدانی غنی از پیت با زهکشی عالی بکارید. گیاهان قهوه خاک اسیدی را ترجیح می دهند، بنابراین اگر گیاه شما رشد نمی کند، مواد آلی مانند پیت ماس ​​اسفاگنوم را برای کاهش pH خاک اضافه کنید. محدوده pH ایده آل نزدیکتر به 6 تا 6.5 است.

آموزش مراقبت از گیاه قهوه

اب

این گیاهان عاشق آب هستند و نیاز به آبیاری منظم و کافی دارند. خاک باید به طور یکنواخت مرطوب بماند اما غرق در آب نباشد. هرگز اجازه ندهید خاک کاملا خشک شود.

بیشتر بخوانید: نحوه مراقبت از گیاه فیکوس شیوریانا

دما و رطوبت

میانگین دمای مطلوب برای گیاهان قهوه دمای روز بین 70 تا 80 درجه و دمای شب بین 65 تا 70 درجه است. دمای بالاتر (گرمتر) می تواند رشد را تسریع کند، اما دمای بالاتر برای رشد گیاهان برای لوبیاهایشان ایده آل نیست. میوه ها باید با سرعت آهسته و پیوسته برسند.

علاوه بر این، از آنجایی که این گیاهان به طور طبیعی در کناره‌های کوه‌های گرمسیری رشد می‌کنند، در شرایط بسیار مرطوب که معمولاً باران و مه فراوانی را دریافت می‌کنند، رشد می‌کنند. سطح رطوبت 50 درصد یا بالاتر باید کافی باشد. اگر هوا خیلی خشک باشد، ممکن است لبه های برگ شروع به قهوه ای شدن کنند. روزانه گیاه را مه پاش کنید تا سطح رطوبت افزایش یابد.

کود

در طول فصل رشد هر دو هفته یکبار با یک کود مایع ضعیف تغذیه کنید. کود را به یک بار در ماه یا بیشتر در زمستان کاهش دهید.

تکثیر گیاهان قهوه

دومین قسمت از مطلب آموزش مراقبت از گیاه قهوه به تکثیر این گیاه ارتباط دارد. برای تکثیر گیاه قهوه، می‌توانید این کار را از طریق قلمه‌ها یا لایه‌های هوا انجام دهید (تکنیکی که در آن شاخه‌هایی را که هنوز به گیاه مادر متصل هستند، ریشه می‌کنید). بهترین زمان برای قلمه زدن اوایل تابستان است.

ساقه مستقیمی به طول حدود 8 تا 10 اینچ انتخاب کنید و همه برگها را به جز یک جفت برگهای بالایی جدا کنید.
سپس قلمه را در گلدان کوچکی از مخلوط گلدان بدون خاک بکارید و خاک را کمی مرطوب نگه دارید.
هنگامی که بتوانید به آرامی گیاه را بکشید و مقاومت را احساس کنید، متوجه خواهید شد که ریشه ها شکل گرفته اند.

نحوه رشد گیاه قهوه از دانه

در حالی که نمی‌توانید دانه‌های قهوه‌ای را که در فروشگاه می‌خرید برای جوانه زدن بکارید، می‌توانید دانه‌هایی را که روی گیاه قهوه شما رشد می‌کنند، بکارید. این میوه که “گیلاس” نامیده می شود، باید زمانی چیده شود که به رنگ زرشکی روشن باشد. گوشت آنها را مالش دهید و هر گونه باقیمانده را بشویید تا دانه هاآزاد شوند. آنها را با نشستن در هوای آزاد به مدت چند هفته کاملاً خشک کنید. سپس، دانه ها را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید (هر گونه شناور را پرتاب کنید)، و در ماسه مرطوب، اما با زهکشی خوب بکارید. اگر روزانه آبیاری می کنید، دانه ها باید طی دو تا چهار ماه جوانه بزنند. هنگامی که آنها جوانه زدند، آنها را با احتیاط جدا کنید و هر کدام را در خاک اسیدی با زهکشی خوب بکارید. هفته ای دو بار آبیاری کنید.

آموزش مراقبت از گیاه قهوه

گلدان و گلدان جدید گیاه قهوه

هر بهار گیاه قهوه خود را مجدداً جابجا کنید و به تدریج اندازه گلدان را افزایش دهید. اطمینان حاصل کنید که ظرف دارای چندین سوراخ زهکشی است. در صورت تمایل می توانید گیاه را به اندازه دلخواه هرس کنید، اندازه گلدان آن را کمی محدود کنید و ریشه را هرس کنید تا رشد آن قابل کنترل باشد.

آفات و بیماری های رایج گیاهی

گیاهان قهوه که در داخل خانه رشد می کنند، گاهی از هجوم شپشک های آرد، شته ها و کنه ها رنج می برند. هجوم ها را با حشره کش ها یا چیزهای ارگانیک مانند روغن چریش درمان کنید. در اسرع وقت از انتشار آنها به بقیه مجموعه خود جلوگیری کنید.

چگونه گیاه قهوه را شکوفا کنیم

زمانی که گیاه حدوداً سه ساله شود، گیاهان قهوه به گل‌های ظریف و سفید شکوفا می‌شوند. اگر این شکوفه ها گرده افشانی شوند – اگر گیاه قهوه شما در فضای باز باشد – گل ها جای خود را به میوه های کوچک قرمز (“گیلاس”) می دهند که در لمس کمی نرم هستند.

برای اینکه گیاه قهوه خود را شکوفا کنید، مطمئن شوید که در دمای مناسب – 70 تا 80 درجه فارنهایت در طول روز – دارای 4 تا 5 ساعت نور خورشید در روز است و در خاک مرطوب و با زهکشی خوب رشد می کند.

آموزش مراقبت از گیاه قهوه

مشکلات رایج گیاه قهوه

لکه های قهوه ای روی برگ ها

بیماری های قارچی مانند لکه برگی می تواند باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ های قهوه شما شود. برای درمان، برگ ها و ساقه های آسیب دیده را جدا کنید و شاخه های داخلی را کوتاه کنید تا گردش هوا بهتر برای گیاه شما وجود داشته باشد.

برگ هایی که می ریزند

برگ هایی که قهوه ای می شوند و می ریزند معمولاً این کار را از سوختگی برگ انجام می دهند (در غیر این صورت به عنوان “آفتاب زیاد” شناخته می شود. رفع اولی صرفاً به این است که به گیاه قهوه شما نور غیر مستقیم بیشتری بدهید.

در مطلب بعدی نیز همراه ما باشید: مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *