مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی

  • توسط مریم
  • ۵ ماه پیش
  • 0
مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی

مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی

مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی : فیکوس آفریقایی (Ficus lyrata) یک درخت  محبوب است که دارای برگ‌های بسیار بزرگ، رگبرگ‌دار و براق ویولن‌شکل است که به‌صورت عمودی روی تنه‌ای براق رشد می‌کند. در این مطلب نحوه مراقبت از این گیاه را توضیح خواهیم دارد.

مراقبت از فیکوس آفریقایی

این گیاهان بومی مناطق گرمسیری آفریقا هستند که در شرایط بسیار گرم و مرطوب رشد می کنند. این باعث می‌شود آنها تا حدودی برای پرورش‌دهنده خانگی چالش برانگیز باشند، که احتمالاً در تکرار این شرایط بخار مشکل دارند. با این حال، آنها گیاهان نسبتاً سختی هستند که می توانند در محیطی نه چندان عالی برای مدت نسبتاً طولانی مقاومت کنند.

فیکوس آفریقایی تا زمانی که بتوانید شرایط رشد آنها را به درستی انجام دهید، گیاهانی خاص نیستند. هنگامی که به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کنید، آماده باشید که فیکوس آفریقایی خود را هر چند روز یکبار بچرخانید تا قسمت متفاوتی از آن رو به منبع نور خورشید باشد. به این ترتیب، به جای اینکه به سمت نور متمایل شود، به طور یکنواخت رشد می کند.

مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی

همچنین، هر هفته یا دو هفته، برگ ها را با یک پارچه مرطوب گردگیری کنید. این نه تنها باعث می‌شود برگ‌ها براق‌تر و جذاب‌تر به نظر برسند، بلکه باعث می‌شود نور خورشید بیشتری برای فتوسنتز به برگ‌ها برخورد کند. علاوه بر این، می‌توانید هر برگ آسیب دیده یا مرده را به محض ظهور، جدا کنید، زیرا دیگر برای گیاه مفید نیست. و در صورت تمایل، می توانید برای رشد بیشتر، بالای ساقه اصلی را هرس کنید.

مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی

بیشتر بخوانید: مراقبت از گیاه پپرومیا هندوانه ای

سبک

فیکوس آفریقایی برای رشد و به بهترین شکل خود به نور روشن و فیلتر شده نیاز دارد. نور مستقیم خورشید می تواند برگ ها را بسوزاند، به ویژه قرار گرفتن در معرض آفتاب گرم بعد از ظهر. 2 و گیاهانی که در شرایط نوری بسیار کم نگهداری می شوند به سرعت رشد نمی کنند.

خاک

هر مخلوط گلدانی با کیفیت داخلی باید برای فیکوس آفریقایی مناسب باشد. از زهکشی خوب خاک اطمینان حاصل کنید.

اب

فیکوس آفریقایی رطوبت متوسطی را در خاک دوست دارد. اگر گیاه آب کافی دریافت نکند، برگ های آن پژمرده شده و رنگ سبز روشن خود را از دست می دهند. و اگر بیش از حد آب دریافت کند، گیاه ممکن است برگ های خود را بیاندازد و دچار پوسیدگی ریشه شود که در نهایت می تواند آن را از بین ببرد. در طول فصل رشد (بهار تا پاییز)، فیکوس آفریقایی خود را زمانی آبیاری کنید که اینچ بالای خاک احساس خشکی کرد. و در طول ماه های زمستان کمی کمتر آبیاری کنید.

مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی

علاوه بر این، این گیاهان به سطوح بالای نمک در خاک حساس هستند. بنابراین ایده آل است که خاک را تا زمانی که حداقل ماهانه آب از ته گلدان خارج شود، شستشو دهید. این به جلوگیری از تجمع نمک کمک می کند.

دما و رطوبت

فیکوس آفریقایی نوسانات شدید دما را دوست ندارد. اتاقی که بین 60 تا 85 درجه فارنهایت است معمولاً خوب است، اگرچه باید گیاه را دور از مناطق پر آب و همچنین دریچه های تهویه مطبوع و گرمایش قرار دهید. اینها می توانند باعث تغییرات ناگهانی دما شوند.

سطح رطوبت را بین 30 تا 65 درصد هدف قرار دهید. اگر نیاز به افزایش رطوبت دارید، هر روز گیاه خود را با آب تمیز در یک بطری اسپری مه پاش کنید. یا می توانید آن را روی سینی سنگریزه پر از آب قرار دهید، تا زمانی که ته دیگ با آب تماس نداشته باشد. بعلاوه، انجیرهای برگ کمانچه می توانند از قرار گرفتن در اتاقی با رطوبت ساز سود ببرند.

کود

کود را در طول فصل رشد با یک غذای گیاهی با نیتروژن بالا، طبق دستورالعمل های برچسب اضافه کنید. کودهایی وجود دارد که مخصوص فیکوس آفریقایی ساخته شده است. به طور کلی مجبور نخواهید بود گیاه خود را در زمستان تغذیه کنید.

هرس

فیکوس آفریقایی از هرس کردن هر چند وقت یکبار برگ های آن سود می برد. هر گونه برگ آسیب دیده، رشد بیش از حد یا شاخه های متقاطع را قطع کنید تا گیاه تنفس کند. برای جلوگیری از هر گونه آسیب، هر گونه برشی را در حدود یک اینچ از صندوق عقب ایجاد کنید. اگر یک برگ قهوه‌ای مرده را جدا می‌کنید، قبل از بریدن آن را به آرامی بکشید زیرا ممکن است خود به خود کنده شود.

مراقبت از گیاه فیکوس آفریقایی

تکثیر 

تکثیر فیکوس آفریقایی با قلمه های ساقه آسان و با بذر بسیار دشوار است. کار با برش تقریباً ضد شکست است.

از یک قیچی تیز برای بریدن ساقه ای به طول حدود 12 تا 18 اینچ با چند برگ استفاده کنید. تمام برگ ها را به جز یکی از آن ها بچسبانید.
گلدان قلمه را در یک شیشه یا گلدان آب تمیز و با دمای اتاق قرار دهید و آن را در مکانی گرم با نور روشن اما غیر مستقیم قرار دهید.
فقط زمانی که کدر به نظر می رسد آب را عوض کنید.
در عرض چند هفته، برجستگی های کوچک سفید رنگ روی پایه ساقه که در آب نشسته است ظاهر می شود. در چند هفته پس از آن، ریشه ها از آن نقاط در آب رشد می کنند.
زمانی که طول ریشه ها به 1 تا 2 اینچ رسید، قلمه را در یک گلدان 1 گالنی پر از خاک گلدان و آب بکارید تا مرطوب شود و همچنان خاک را مرطوب نگه دارید، اما خیس یا بیش از حد آبیاری نکنید.

در مطلب بعدی نیز همراه ما باشید: چگونه از درخت موز مراقبت کنیم؟

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *