چگونه درز کاشی حمام و دستشویی را ترمیم کنیم؟

چگونه درز کاشی حمام و دستشویی را ترمیم کنیم؟

چگونه درز کاشی حمام و دستشویی را ترمیم کنیم؟ به طور کلی درزهای کاشی و سرامیک برای جلوگیری از عوامل مختلف با موادی مانند دوغاب پوشانده می شود، اما با گذشت زمان و به دلایل متعدد، آب بندی درزها آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارد که این امر می تواند توسط با استفاده از روش راه حل های مناسب تعمیر سرامیک و کاشی برای رفع مشکل ایجاد شده.

از جمله مشکلاتی که ممکن است در فضای ساختمان و معماری به وجود بیاید، از بین رفتن و سیاه شدن درز کاشی و سرامیک در اثر عوامل مختلف است که علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب، ممکن است باعث ایجاد رطوبت و آسیب به ساختمان نیز شود. در نتیجه نیاز به بازسازی و بازسازی با استفاده از راهکارهای موجود دارد.

در همین راستا تصمیم داریم در این مقاله بهترین روش های تعمیر درزهای سرامیکی را برای راهنمایی شما بررسی کنیم.

چگونه درز کاشی حمام و دستشویی را ترمیم کنیم؟

روش صحیح تعمیر درز سرامیکی

یکی از عوامل اصلی در زیبایی و ظاهر سازه ها پرکردن درزهای سرامیکی و کاشی می باشد. هدف از آب بندی سرامیک ها جلوگیری از نفوذ و همچنین افزایش ظاهر آنهاست.

در صورت وجود درز و ترک در کاشی و سرامیک ممکن است خطرات و آسیب های زیادی ایجاد شود در نتیجه باید آب بندی اولیه انجام شود و در صورت نفوذ و ته نشین شدن آب به مرور زمان تعمیر و بازسازی شود. درز سرامیک و کاشی برای جلوگیری از شرایط بدتر هزینه کردند.

در حین ساخت هر ساختمانی، درزهای بین قسمت هایی که با کاشی، سرامیک یا سنگ پوشانده شده اند را با دوغاب پر می کنند تا از نفوذ آب به لایه های زیرین جلوگیری شود. به دلیل تخریب و استفاده از ترکیبات شوینده از ایجاد مشکلات احتمالی و رطوبت ساختمان جلوگیری کرد.

نحوه تعمیر درز سرامیکی

گاهی اوقات ساخت کاشی و سرامیک فقط برای ایجاد ظاهری شیک انجام می شود تا با تمیز و تمیز دیدن درزها کل محیط از آلودگی پاک شود و روح تازه ای به خود بگیرد. این عمل باعث افزایش دوام سرامیک ها می شود.

برای انجام این عمل بهتر است سعی شود از بهترین ماده برای اتصالات سرامیکی استفاده شود تا سطح مورد نظر کاملا عایق شده و استحکام لازم در برابر رطوبت، حرارت و ضربه حاصل شود. باز شدن درزهای بین سرامیک ها یکی از خصوصیات منفی است که در اکثر خانه ها وجود دارد. این موضوع نه تنها ظاهر ناخوشایندی دارد، بلکه باعث می شود نفوذ آب به ساختار خانه آسیب برساند.

چگونه درز کاشی حمام و دستشویی را ترمیم کنیم؟

مراحل تعمیر سرامیک

برای افزایش طول عمر سازه، درزهای کاشی و سرامیک باید تعمیر شوند. در ادامه ابزارها و نحوه انجام کار را شرح داده ایم.

لوازم مورد نیاز

تلمبه بتونه زنی
درزگیر کاشی و سرامیک
کاتر یا تیغ ریش تراش
طریقه اجرای کار

ابتدا ملات کهنه را از روی کاشی ها جدا کرده و سپس گرد و غبار روی سطح آن را تمیز کنید. با این عمل یک سطح تمیز و یک شکاف باز چند میلی متری به دست می آید.

در این مرحله درزگیر را روی درز سرامیکی قرار دهید. این درزگیرها حاوی سیلیکون هستند و بنابراین فاصله بین سرامیک ها را کاملا پر می کنند. لطفا توجه داشته باشید که برای انتخاب رنگ درزگیر که با رنگ کاشی ها مطابقت دارد می توانید از راهنمای رنگ استفاده کنید. این مدل درزگیرها را می توانید از فروشگاه لوازم ساختمان خریداری کنید.

در مرحله بعد درزگیر اضافی را تمیز کنید و سپس با یک حوله مرطوب باقیمانده درزگیر را بردارید. درزگیر اضافی را با ابزار مخصوص یا با انگشت خود جدا کنید.

از یک حوله مرطوب برای برداشتن باقیمانده درزگیر و نرم کردن سطح استفاده کنید. اجازه دهید درزگیر کاملا خشک شود و طبق زمان توصیه شده توسط سازنده درزگیر، آن را از تماس با آب دور نگه دارید.

چگونه درز کاشی حمام و دستشویی را ترمیم کنیم؟

روش دوم تعمیر درز

برای انجام این روش به تجهیزاتی همچون عینک ایمنی، کاردک مخصوص پخش ملات، مقداری ملات، سطح پلاستیکی و دستگاه فرز حکاکی یا دستگاه برش دستی نیاز دارید. پس از آماده سازی این موارد باید به تهیه ملات بپردازید.

روش صحیح بندکشی سرامیک

بهتر است بدانید که باید ملات همرنگ ملات قبلی تهیه کنید تا اختلاف رنگ بین دو ملات باعث ظاهر نامناسب نشود. علیرغم اینکه بندکشی سرامیکی پیچیده نیست، تطبیق رنگ باند جدید و قدیمی ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. مخصوصاً وقتی توری های قدیمی رنگی غیر از سفید داشته باشند.

در این صورت اگر رنگ گچ های قبلی روشن تر از گچ های جدید است، با افزودن آب بیشتر، هنگام تهیه ملات جدید آن را روشن تر کنید. اگر رنگ باندهای قبلی تیره تر بود، از آب کمتر استفاده کنید.

البته باید بدانید تنها گزینه بندکشی بکار بردن ملات های قدیمی نیست بلکه امروزه ترکیباتی مانند خمیر بندکشی، چسب بندکشی، پودر بندکشی و خیلی از موارد دیگر در بازار عرضه می شوند که روند بندکشی و ترمیم آن را خیلی راحت تر می کنند.

اما اگر بندکشی اولیه با ملات های سنتی انجام می شد، بهتر بود درز سرامیکی را با همان نوع ملات ترمیم کنید، اما محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و در صورت امکان از ملات همرنگ از انواع آن استفاده کنید. از موادی که ذکر شد یافتن مشابه از نظر فنی هیچ مانعی برای استفاده وجود ندارد.

روش صحیح بندکشی سرامیک

با استفاده از کاردک فلزی، دستگاه فرز حکاکی ، تمام ملات ترک خورده را بدون آسیب رساندن به سرامیک جدا کرده و درزها را کاملاً تخلیه کنید. سپس ملات را با دست خیس روی تسمه ها بریزید و با کاردک پلاستیکی سطح را صاف کنید.

پس از گذشت مدت زمانی که ملات به تدریج سفت شد، بقیه ملات را از روی سطح سرامیکی تمیز کنید و اجازه دهید ملات حداقل 48 ساعت خشک شود. البته این بستگی به استفاده از ملات های سنتی یا استفاده از مواردی مانند خمیر صحافی یا چسب صحافی دارد، اما در هر صورت بهتر است کمی زمان بدهید تا ملات کاملا سفت شود.

سخن پایانی:

برای آشنایی بیشتر با ترفندها و تکنیک های خانه داری می توانید علاوه بر تشکر و قدردانی از همراهی شما تا پایان این مطلب، به مقالاتی مانند چگونه از شر قارچ و کپک در حمام خلاص شویم؟ این مقاله را هم بخوانید و نظرات و یا پیشنهادات خودتان را برای ما به اشتراک بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *