آیا میدانید چه کسانی ممنوع الخروج هستند؟

آیا میدانید چه کسانی ممنوع الخروج هستند؟

آیا میدانید چه کسانی ممنوع الخروج هستند؟ در اصطلاح ممنوعیت خروج به معنای عدم امکان خروج از کشور به دلیل موانع قانونی است معمولا افراد تا زمانی که قصد خروج از کشور را نداشته باشند نمی دانند که اجازه خروج از کشور را ندارند.

لیست ممنوع الخروجی ها

بر اساس قانون اساسی برخی افراد به دلیل شرایط قانونی خاصی که برایشان پیش می آید از سوی دولت ممنوع الکار هستند این شرایط یا گذرا و موقت است یا تا زمانی که دولت صلاح بداند ادامه خواهد داشت این افراد عبارتند از:

بدهکاران مالیاتی

افرادی که با تصمیم دادگاه یا مجریه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدهکار محسوب می شوند.
افرادی که در خارج از ایران بدلیل فعالیت های غیرقانونی شهرت دارند.

افرادی که خروجشان از کشور خلاف مصلحت کشور است البته ممنوع الخروجی به این افراد کتبا اعلام خواهد شد.
دختران زیر 18 سال مجرد یا زنان متاهل که برای خروج از کشور و همچنین گرفتن پاسپورت نیاز به اجازه شخص همسر دیگری دارند.

آیا میدانید چه کسانی ممنوع الخروج هستند؟

طبق قانون اساسی ایران زنان متاهل نمی توانند بدون اجازه شوهر خود پاسپورت بگیرند حتی اگر این خانم ها پاسپورت داشته باشند نیاز به اجازه همسرشان دارند. اگر شوهر آنها حاضر به خروج از کشور نباشد شوهر می تواند زن را از خروج از کشور منع کند.

متأسفانه حتی اگر دختری در مجرد بودن پاسپورت داشته باشد یا حتی بعد از ازدواج با اجازه شوهرش پاسپورت بگیرد مرد می تواند او را ممنوع الخروج کند زنی می تواند بدون اجازه شوهرش از کشور خارج شود که رضایت محضری از شوهرش داشته باشد.

اما متاسفانه در مورد آقایان و هر وقت که بخواهند چنین قانونی وجود ندارد! آنها می توانند بدون اجازه همسرشان کشور را ترک کنند.

بیشتر بخوانید: لوازم ضروری که باید همراه خود در سفر داشته باشید

لازم به ذکر است که طبق همین قوانین دو دسته از مردان قادر به ممنوعیت خروج همسران خود از ایران نیستند: مردان مقیم خارج از ایران و مردانی که اصل شناسنامه خود را ندارند نمی توانند همسر خود را از خروج از ایران منع کنند.

با توجه به وجود این نواقص در قانون اساسی بهتر است در عقدنامه مشخص شود که زن برای هر مدت و هر مقصدی که بخواهد می تواند از کشور خارج شود. همچنین برای اینکه زنان بتوانند از این حق بهره مند شوند باید از همسر خود وکالت نامه اخذ و تمدید گذرنامه بگیرند.

زیرا تنها ذکر این شرط در قرارداد طبق مقررات اداره گذرنامه کافی نیست با استفاده از این وکالت نامه، نیازی به اجازه محضری شوهر برای دریافت گذرنامه نیست تنها در این حالت است که می توانید هر زمان که بخواهید به هر نقطه از جهان سفر کنید.

آیا میدانید چه کسانی ممنوع الخروج هستند؟

بیشتر بخوانید: در نوروز سال 1403 به کجای ترکیه سفر کنیم؟

نکاتی در مورد ممنوعیت خروج همسر

متأسفانه نکاتی در قانون اساسی وجود دارد که قبل از تحریم همسرتان باید به آن ها توجه کنید زیرا بدون دانستن این قوانین نمی توانید با موفقیت همسر خود را ممنوع کنید.

مواظب باشید اگر شغل شوهرتان به گونه ای است که پس از درخواست ممنوعیت خروج از کشور بر اساس رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت خروج وی مجبور به خروج از کشور شود. کشور لغو خواهد شد زیرا پس از ممنوع الخروج شدن، دچار ضرر مالی و آسیب شغلی می شود به همین دلیل درخواست شما لغو خواهد شد.

در مورد دیگر اگر زن خود را پس از ادای دین خود از بیرون رفتن در قبال مهریه منع کنید این حکم نیز ساقط می شود.

نکته‌ی دیگری که پیش می‌آید این است که آیا مرد می‌تواند با گذاشتن وثیقه، حکم ممنوع الخروجی خود را باطل نماید یا نه؟ در پاسخ باید اشاره کرد که هر چند وثیقه‌ هیچ حقی را از زن ضایع نمی‌کند، اما اداره‌ی ثبت در رابطه با این موضوع هیچ اختیاری ندارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *