آیا حیوانات منقرض شده در ۱۰۰ سال اخیر را میشناسید؟

آیا حیوانات منقرض شده در ۱۰۰ سال اخیر را میشناسید؟ از گذشته تاکنون ، انسانها عامل اصلی انقراض بسیاری از حیوانات به دلیل شکار بی رویه ، تغییرات محیطی و شرایط فعلی بوده اند و اکنون بسیاری از حیوانات در معرض خطر انقراض قرار دارند. در این مقاله ، برخی از گونه های حیوانات را معرفی می کنیم که در 100 سال گذشته منقرض شده اند.

1. گرگ یا ببر تاسمانی Thylacine

گرگ تاسمانی یک پستاندار مارپیچ و گوشتخوار بومی تاسمانی ، سرزمین اصلی استرالیا و پاپوآ گینه نو بود که در قرن بیستم منقرض شد. گرگ تاسمانی برخلاف حیواناتی مانند گرگ و ببر پرخاشگر نبود و نمی توانست مانند ببر انسان را بکشد.

در تاریکی شب شکار می کرد و اغلب از موجوداتی مانند جوندگان و حیواناتی مانند کانگورو تغذیه می کرد. ورود سگ ها به این سرزمین ، شکار بی رویه ، شیوع بیماری هایی مانند هاری و تخریب زیستگاه دلیل اصلی انقراض این حیوان بود.

آخرین گرگ شناخته شده تاسمانی در جزیره تاسمانی در سال 1933 زنده مانده و در سال 1936 در باغ وحش هوبرت درگذشت. اگرچه دانشمندان سعی کرده اند با استفاده از DNA نمونه ای که از سال 1866 در الکل باقی مانده است نمونه را احیا کنند اما تاکنون موفق نبوده اند.

آیا حیوانات منقرض شده در ۱۰۰ سال اخیر را میشناسید؟

2. کوآگا quagga

کواگا زیرگونه‌ای از گورخر دشتی بود که در حدود 120 سال پیش به صورت گله‌های عظیم در دشت‌های آفریقا به صورت ازادانه می زیست و شباهت زیادی به گورخر معمولی داشت با این تفاوت که کواگا راه های کمتری بر روی پوست خود داشت و قسمت کمر به پایین بدن انها فاقد راه‌ راه سیاه‌ رنگ بود و انها را همانند اسب جلوه می‌داد.

کواگاهای زیادی برای بهره‌گیری از گوشت و پوستشان شکار و کشته شدند تا حدی که به مرز انقراض رسیدند تا اینکه در دهه ی 1830 کوآگاها را از آفریقا به اروپا بردند و با رام کردن از آن‌ها برای کشیدن کالسکه بهره می‌گرفتند.

آخرین کوآگا وحشی در سال 1878 در باغ وحش آمستردام هلند جان سپرد و نسل این حیوان منقرض شد. در چند سال گذشته دانشمندان سعی دارند گورخرهایی با نقش و نگاره‌های مشابه کوآگا پرورش دهند تا شاید کوآگاها روزی به آفریقا بازگردند.

آیا حیوانات منقرض شده در ۱۰۰ سال اخیر را میشناسید؟

آیا حیوانات منقرض شده در ۱۰۰ سال اخیر را میشناسید؟

3. ببر مازندران Caspian tiger

ببر مازندران با نام‌های دیگری همچون ببر خزر، ببرِ ایرانی، ببرِ هیرکانی و ببر تورانی یکی از زیرگونه‌های ببر بود که در ناحیه گسترده‌ای از غرب چین تا سواحل دریای سیاه شامل آسیای میانه، قفقاز و شمال ایران زندگی می‌کرد و حدود نیم قرن پیش در ایران منقرض شد.

تخریب زیستگاه ، شکار غیرمجاز و مسمومیت با لاشه حیواناتی که توسط ببرها تغذیه می شوند از مهمترین دلایل انقراض دائمی این حیوان در دهه 1330 در ایران است.

شواهد نشان می دهد که آخرین ببر مازندران در پارک ملی گلستان شکار شده است. متأسفانه حتی یک نمونه از این حیوان نه تنها در نیزارها و بوته های جنگل های خزر بلکه حتی در باغ وحش های دنیا باقی مانده است.

آیا حیوانات منقرض شده در ۱۰۰ سال اخیر را میشناسید؟

محققانی با حمایت صندوق جهانی حیات‌وحش می‌خواهند با استفاده از ببر سیبری و خویشاوند نزدیکش، ببر مازندران را به زندگی بازگردانند.

در خارج از ایران ، روسیه در مناطقی از جمله روسیه ، مغولستان ، قزاقستان ، افغانستان و دیگر کشورهای آسیای میانه سکونت داشت و در نتیجه ، مناطق جنگلی این مناطق به سرعت به زمین های کشاورزی تبدیل شد.

4. کرگدن سیاه غربی western black rhinoceros

کرگدن سیاه غربی نام یک زیرگونه از گونه کرگدن سیاه است که حدود 7 تا 8 میلیون سال پیش تا سال 2006 در افریقا می زیستند. هرچند که بین سال های 1970 تا 1992 جمعیت این گونه تا 96 درصد کاهش پیدا کرد

و در نهایت در سال 2006 اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست IUCN کرگدن سیاه غربی را به لیست حیوانات منقرض شده اضافه کرد. از مهمترین دلایل انقراض این حیوان تخریب زیستگاه بخاطر کشاورزی و شکار بیش از حد انها بخاطر تجارت شاخ هایشان بود.

5. شیر دریایی ژاپن Zalophus japonicus

شیر دریایی ژاپنی نام یک گونه از سرده فزون‌تاج است که در سال 1970 منقرض شده اند. بیش از سه هزار شیر دریایی ژاپنی در طول قرن بیستم بخاطر تجارت پوست (در کل قسمت های مصرفی بدنشان) و استفاده در سیرک شکار و اسیر شدند. البته زیست شناسان دریایی، جنگ جهانی دوم را مقصر اصلی نابودی زیستگاه طبیعی این شیر دریایی می‌دانند.

آیا حیوانات منقرض شده در ۱۰۰ سال اخیر را میشناسید؟

6. والابی دم سوزنی کرس سنت Onychogalea lunata

والابی های دم سوزنی سنت کرس گونه ای منقرض شده از سوزنی برگان تیره Wallachia (تقریباً 3.5 کیلوگرم) است که در علفزارها و درختچه ها و مناطق جنگلی جنوب غربی و مرکزی استرالیا زندگی می کرد.

والابی ها عادت هایی مانند خرگوش داشتند و با شنیدن کوچکترین صدایی از آن فرار می کردند ، اما به دلیل اندام ، دویدن سریع برای آنها بسیار دشوار بود و به راحتی می توانستند

حیوانات دیگر (روباه های قرمز) و انسان ها را شکار کنند. بسیاری از والابی ها توسط مهاجران در جنوب غربی استرالیا به دنبال غذا شکار شدند تا اینکه گونه ها در سال 1956 منقرض شدند.

حیوانات منقرض شده

7. گوام روباه پرنده Guam flying fox

گوام حیوان کوچکی به طول حدود 15 سانتی متر بود که شبیه خفاش بود و از میوه ها ، گلها و برگهای درختان تغذیه می کرد و بسیار شبیه روباه بود و در گویان ، جزیره ماریانا زندگی می کرد. این حیوان در سال 1968 به دلیل تغییر زیستگاه و شکار بی رویه انسان (برای غذا) و حیواناتی مانند مار درختی منقرض شد.

حیوانات منقرض شده

8. سمندر دریاچه ی یوونان yunnan lake newt

سمندر دریاچه یوونان یک گونه منقرض‌شده از سرده سمندرک‌های آتش‌دل است. این سمندر ها در نزدیکی دریاچه ها و چشمه های اب های شیرین یوونان چین می زیستند که به دلیل الودگی اب، تخریب زیستگاه، پرورش گونه های ماهی متنوع، اردک و … در سال 1979 از بین رفته و دیگر مشاهده نشدند و به لیست حیوانات منقرض شده اضافه شدند.

حیوانات منقرض شده

9. قورباغه ی طلایی Golden toad

قورباغه طلایی آب شیرین در سال 1966 در یک منطقه کوچک جنگلی در کاستاریکا کشف شد و عرض آن حدود 5 سانتی متر بود. این گونه در سال 1989 به دلیل تغییرات آب و هوا ، گرم شدن کره زمین و آلودگی آب منقرض شد.

10.لاک پشت جزیره ی پینتا Pinta giant tortoise

لاک پشت پینتا گونه ای لاک پشت گالاپاگوس بومی جزیره پینتا اکوادور بود که آخرین آن تقریباً یک قرن قدمت دارد و در ژوئن 2012 در پارک ملی گالاپاگوس درگذشت. با مرگ آخرین لاک پشت پینتا ، نسل این لاک پشت منقرض شد.

عمده دلایل انقراض این حیوان شکار بی رویه بازرگانان ، کاوشگران و ملوانان بود. این لاک پشت ها توسط دریانوردان قرن نوزدهم برای تهیه غذا در کشتی شکار می شدند و ماهیگیران قرن بیستم به شکار آنها ادامه می دادند تا جایی که منقرض شدند.

حیوانات منقرض شده

11. اهوی شومبورگ Rucervus schomburgki

اهوی شامبورگ اهوی بومی تایلند بود که در سال 1938 منقرض شد. دلیل نام المانی شومبورگ اسم گذاری این حیوان طبق نام کاشف این گونه بوده است. دلیل انقراض این حیوان شکار بیش از حد توسط انسان ها، ببرها، پلنگ های بومی و همچنین از بین بردن محل زندگی این حیوان همچون چمنزارها و باتلاق ها به دلیل کشت برنج بود.

تنها چیزی که از این حیوان باقی مانده سر خشک شده در موزه تاریخ طبیعی پاریس است. اگرچه ادعا می شود که این حیوان هنوز منقرض نشده است ، اما کسی نتوانسته است آن را ثابت کند. جغد شومبورگ در سال 2006 رسماً در فهرست حیوانات منقرض شده IUCN قرار گرفت.

حیوانات منقرض شده

12. ببر جاوه Panthera tigris javan

ببرهای جاوه دومین ببرهای کوچک جهان بودند که تا سال 1982 در جزیره جاوه اندونزی زندگی می کردند. در قرن نوزدهم ، با توسعه اندونزی ، بسیاری از این ببرها به دلیل توسعه کشاورزی منقرض شدند.

تعداد زیاد دیگری نیز توسط بومیان و شکارچیان شکار می شدند تا حدی که در دهه‌ی 1950 تنها 20 ببر جاوه در دنیا باقی مانده بود. طبق نظرات مختلف اخرین ببر جاوه در سال 1980 مشاهده شده است اما دقیقا مشخص نیست با این حال این حیوان همراه با ببر بالی در سال 2003 در لیست حیوانت منقرض شده IUCN قرار گرفت.

حیوانات منقرض شده

سخن آخر:

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد همانطور که میدانید انقراض حیوانات که این 12 حیوانی که معرفی شد بیشترین عامل به دست انسان بوده و یک فاجعه جبران نشدنی محسوب میشود و همانکار را طبیعیت با انسان ها امتحان میکند عوامل محیطی گرم شدن زمین بیماری ها و… نظرات و یا پیشنهادات خودتون رو میتونید برای ما در پایین همین مقاله در قسمت ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *