تمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسی

تمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسی

تمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسی : افرادی که دیسک گردن دارند معمولاً نیازی به جراحی ندارند. در این موارد ، پزشکان فیزیوتراپی را برای درمان علائم فتق دیسک گردن توصیه می کنند.

تمرینات مختلف می تواند به کاهش عوارض فتق دیسک گردنی کمک کند. در این مقاله  بهترین تمرینات دیسک گردن را بررسی می کنیم که به کاهش درد بهبود سریع و جلوگیری از عود کمک می کند.

تمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسی

بهترین تمرینات دیسک گردن

برخی از ورزش های ملایم ، کشش و فعالیت های آرام و کنترل شده می توانند به کاهش درد فتق دیسک گردن کمک کنند. این تمرینات همچنین می توانند انعطاف پذیری ستون فقرات ، گردن و کمر را تقویت و بهبود بخشند.

مشکلات گردن یا فتق (برآمدگی) دیسک گردنی هنگامی رخ می دهد که ماده ای ژله مانند در مرکز دیسک گردنی ضعیف و شکننده شده و از دیواره سخت خارجی بیرون زده و می تواند بسیار دردناک باشد و سایر دلایل کمردرد شامل گردن درد است. درد و سوزش ، بی حسی و درد در پاها و بازوها.

تمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسی

علائم دیسک گردن چیست؟

مهمترین علامت دیسک گردن  درد است. این درد معمولاً در پشت گردن ، پشت سر و پشت هر دو شانه احساس می شود. گاهی اوقات این درد به ریشه عصب نیز وارد می شود و نشانه هایی از فشار روی عصب وجود دارد. درد به صورت کشنده به بازو ، شانه ، دست و بازو گسترش می یابد.

اختلالات حسی بستگی به این دارد که کدام ریشه عصب گردن تحت فشار قرار گرفته باشد و باعث بی حسی ، بی حسی و گزگز در قسمت های مختلف دست و اندام فوقانی شود.

تمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسی

علل فتق دیسک گردنی

یکی دیگر از علائم دیسک گردن ، اختلال در اندام است. اختلالات حرکتی ، مانند اختلالات حسی ، به اینکه کدام یک از ریشه های عصبی گردن تحت فشار قرار می گیرند بستگی دارد.

معمولاً قسمتهای مختلف اندام فوقانی و گردن قدرت خود را از دست می دهند و قدرت بدنی خود را از دست می دهند. اگر دیسک گردن شدید و مزمن شود  ممکن است عضله عصب لاغر شود.

حرکاتی که همه ما هر روز انجام می دهیم مانند خم شدن گردن به سمت جلو ، درگیر شدن بازوهای جلوی بدن مانند شستن ظرف ها ، رانندگی و سایر حرکاتی که بارها و بارها تکرار می شوند ، خطر دیسک گردن را افزایش می دهد برخی دانشمندان بر این باورند که دیسک های گردنی با افزایش سن ناپدید می شوند ، اما این بیماری ممکن است در جوانان نیز رخ دهد.

اما برخی از مهمترین دلایل این بیماری مانند التهاب و عفونت ژنتیکی ، شوک یا ضربه و سایر موارد ممکن است باعث این بیماری شود چرخش یا خم شدن ناگهانی گردن به پهلوها در ایجاد بیماری دیسک گردن به دلیل غلظت فشار در یک طرف دیسک موثر است.

تمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسیتمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسی

چگونه ورزش به بهبود فتق دیسک گردن کمک می کند؟

ورزش و فیزیوتراپی بخش مهمی در درمان و ترمیم دیسک گردن است. اولین قدم در درمان و تسکین فتق دیسک گردنی که اکثر پزشکان توصیه می کنند ، چند روز استراحت است. پس از استراحت ، فعالیت های ملایم و انجام حرکات کششی باعث تقویت عضلات پشت ستون فقرات و کاهش فشار روی ستون فقرات می شود.

این تمرینات با تقویت عضلات گردن از فتق دیسک گردن جلوگیری می کند. پزشک معمولاً به شما توصیه می کند که فعالیت خود را با سطح کم شروع کنید و به تدریج شدت فتق دیسک گردن و عوارض ناشی از آن را با شیب بسیار کم افزایش دهید. فعالیت های ملایمی که می توانند به بهبود فتق دیسک گردن کمک کنند به شرح زیر است.

  • یوگا
  • شنا کردن
  • پیاده روی
  • دوچرخه سواری

به خصوص هنگام خم شدن یا بلند کردن ، تمام تمرینات را به آرامی و به صورت کنترل شده انجام دهید. ورزش نباید به گونه ای باشد که فرد آسیب ببیند. وقتی فرد احساس درد می کند ، باید ورزش را متوقف کند و با پزشک خود صحبت کند. در ادامه ما بهترین تمرینات دیسک گردن را به شما خدمات معرفی خواهیم کرد.

تمرینات برای دیسک گردن + راهکارهای اساسی

بهترین تمرینات دیسک گردن

درد گردن بعد از فتق دیسک گردن شایع است فشار بر روی اعصاب گردن می تواند باعث درد در عضلات گردن و شانه شود. علاوه بر این ممکن است باعث درد در بازو شود. تمرینات زیر می تواند به کاهش درد گردن ناشی از فتق دیسک گردنی کمک کند.

دیسک گردن

بالا بردن چانه

یکی از بهترین تمرینات دیسک گردن Chin Tucks است. این تمرین به بهبود قدرت خم کننده عمقی گردن کمک می کند. علاوه بر این  این تمرین برای قرارگیری صحیح شانه ها و سر نیز مثر است.

اما برای انجام این تمرین  در وضعیت صحیح بنشینید یا بایستید. گردن و چانه خود را همزمان بکشید. 2 تا 3 ثانیه در این حالت بمانید و سپس به حالت اولیه برگردید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

دیسک گردن

کشش  گردن را با حوله 

دومین تمرین بهترین تمرینات دیسک گردن ، کشش گردن با استفاده از حوله است. این کشش می تواند برخی از علائم دیسک را بهبود بخشد و حتی مواد دیسک را به محل اصلی خود بازگرداند.

برای انجام این تمرین ، همانطور که در بالا نشان داده شده ، روی یک صندلی خوب قرار بگیرید و یک حوله را دور گردن خود بپیچید. سپس گردن خود را به عقب بکشید و با حوله به طرف مقابل به گردن فشار وارد کنید. 5 تا 10 کشش برای تکمیل این تمرین کافی است.

دیسک گردن

حرکات کششی بازو و دیوار

این حرکت یکی از بهترین تمرینات دیسک گردن است که به اصلاح گردن و کاهش درد کمک می کند. نزدیک یک دیوار بایستید و یک دست خود را روی کمر و کف دیگر را روی دیوار قرار دهید.

مراقب باشید که جهت دستها به سمت عقب باشد. حال سعی کنید بدن خود را در جهت مخالف حرکت دهید. کمی احساس کشش در ناحیه قفسه سینه کنید. 30 ثانیه در آن وضعیت بمانید و حرکت را با دست مخالف خود تکرار کنید.

دیسک گردن

کشش عضله تراپزیوس بالایی

این ورزش به نوبه خود می تواند به کاهش برخی از علائم دیسک گردن کمک کرده و کمی تحرک در گردن ایجاد کند. می توانید این تمرین را به صورت ایستاده یا نشسته انجام دهید.

همانطور که در بالا نشان داده شده است یک دست را به پشت خود قرار دهید و دست دیگر را روی سر قرار دهید. اکنون با استفاده از دست خود سر خود را به جهتی هماهنگ با دست خود بکشید. این وضعیت را حدود 20 تا 30 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را برای هر طرف 2-3 بار تکرار کنید.

دیسک گردن

انقباض عضله کتف

آخرین تمرین یکی از بهترین تمرینات دیسک گردن برای انقباض عضله کتف است. هدف از این تمرین ایجاد ثبات و تقویت عضلات تنه میانی است که باعث بهبود وضعیت جسمی می شود. برای انجام این تمرین ابتدا در وضعیت مناسب بایستید و یک نوار محکم در دستان خود بگیرید.

سپس آرنج ها را صاف کرده و در جلوی تنه نگه دارید. دستان خود را به آرامی باز کرده و بدون خم شدن آرنج به عقب حرکت کنید. شما باید روی عضلات بین شانه های خود فشار وارد کنید. این حرکت را 10 بار در 2 ست تکرار کنید.

دیسک گردن

ویدیو ورزش درمان تضمینی دیسک کمر و گردن

سخن اخر:

امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفته باشد دقت کنید حرکات گفته شده صرفا برای این بوده که به شما کمک کند یک زندگی راحتتری داشته باشید و از خطرات احتمالی جلوگیری کنید همچنین طرز صحیح کار کردن و نشستن همانطور که گفته شد نقش مهمی در روند و پیشرفت بیماری شما دارد پس در صورت نیاز به پزشک متخصص مراجعه کنید و درمان را شروع کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *