طریقه کاشت بذر قهوه در خانه | کاشت در گلدان و باغ

طریقه کاشت بذر قهوه در خانه | کاشت در گلدان و باغ

طریقه کاشت بذر قهوه در خانه | کاشت در گلدان و باغ “ گیاه قهوه درختی همیشه سبز است که به طور گسترده در کشورهای گرمسیری کشت می شود. به دلیل زیبایی این درخت و همیشه سبز بودن آن ، کاشت قهوه در خانه و پرورش آن در گلدان ها به یک تفریح ​​جذاب برای علاقه مندان به باغبانی و پرورش گل و گیاه تبدیل شده است.

کاشت بذر قهوه

برای کاشت قهوه در خانه می توانید بذر یا نهال آن را تهیه کنید و با حوصله شرایط نگهداری و پرورش آن را در خانه فراهم کنید. خواندن این مقاله شما را در پرورش قهوه در خانه راهنمایی می کند.قهوه یک گیاه خوشبوه و از طرفی کاملا طعم خوبی دارد به همین خاطر طرفداران خودش را دارد آیا تاحالا به این فکر کردید که میتوانید گیاه قهوه را در خانه خود پرورش دهید؟  با نکاتی که در پایین همین مقاله به آن اشاره میکنیم میتوانید بذر قهوه رو به روش درست بکارید پس تا پایان این مقاله همراه کاردستون باشید.

مراحل کاشت قهوه در خانه

1- تهیه بذر قهوه

دانه های گیاه قهوه را از مراکز مطمئن تهیه کنید و مطمئن شوید که بذرها پتانسیل بالایی دارند. برای صرفه جویی در وقت می توانید نهال این گیاه را نیز خریداری کنید.

پیشنهاد ما برای تهیه بذر، بذر قهوه عربیکا است که ۸۰ درصد مزارع زیر کشت قهوه جهان را شامل می‌شود.

توجه داشته باشید؛ برای پرورش قهوه باید از دانه های سبز استفاده کنید و دانه هایی که بو داده و به رنگ قهوه ای هستند و برای تهیه قهوه استفاده می شوند توانایی جوانه زدن ندارند.

کاشت بذر قهوه

بیشتر بخوانید”

2- تهیه گلدان مناسب

برای کاشت قهوه در خانه، در ابتدا نیاز به گلدانی کوچک به عمق و قطر ۱۵ سانتیمتر برای کاشت بذر دارید و با گذشت زمان لازم است تا با بزرگ شدن گیاه، آن را به گلدانی بزرگتر منتقل کنید. لازم است از زهکش کف گلدان مطمئن باشید تا امکان خروج آب اضافی بعد از هر بار آبیاری وجود داشته باشد.

3- خیساندن بذر  قهوه

بذرها را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیس کنید. بعد از یک شب ، یک برآمدگی سفید روی بذر ایجاد می شود و بذرها آماده کاشت در گلدان می شوند.

طریقه کاشت بذر قهوه در خانه | کاشت در گلدان و باغ

4- کاشت بذر در گلدان

گلدان را با مخلوط ماسه یا ورمیکولیت پر کرده و هر دانه قهوه را در عمق 1 تا 2 سانتی متری سطح خاک بکارید و بذرها را با یک لایه نازک از خاک بپوشانید و گلدان را کاملاً آبیاری کنید به طوری که آب اضافی از زهکش کف گلدان خارج شود.

5- شرایط نگهداری گیاه قهوه

دمای مناسب برای کاشت و جوانه زنی دانه های قهوه 25 تا 35 درجه سانتیگراد است. گلدان را در محلی با نور آفتاب کافی و غیرمستقیم قرار دهید و تا زمان جوانه‌زنی بذر‌ها لازم است بستر کاشت را همواره مرطوب و نه خیس و باتلاقی حفظ کنید.

برای حفظ رطوبت و شرایط گلخانه تا زمان جوانه زدن ، توصیه می کنیم سطح گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید و برای تهویه بهتر چند سوراخ در سطح آن ایجاد کنید.

در صورت تازه بودن بذر قهوه، بعد از گذشت دو ماه جوانه‌های قهوه ظاهر می‌شوند، ولی اگر بذر قهوه شما کهنه باشد، ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد تا بذر‌ها جوانه بزنند.

کاشت بذر قهوه در خانه

6- کاشت قهوه در گلدان ها

هنگامی که قد جوانه قهوه به 15 سانتی متر رسید ، باید آن را به گلدان بزرگتر (گلدان 20 لیتری) منتقل کنید. پس از جوانه زنی لازم است که پلاستیک را از سطح گلدان خارج کرده و گیاه را به مکانی با نور بیشتر (حداقل 6 ساعت تابش غیر مستقیم آفتاب) منتقل کنید.

گیاه قهوه به آبیاری منظم و غبارپاشی نیاز دارد و بهتر است زمانی که گیاه بزرگتر شد، اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

بیشتر بخوانید: برای جلوگیری از شکرک زدن عسل چه کاری باید انجام دهیم؟

7- کاشت قهوه در باغ

اگر در شهرهای جنوبی یا شمالی کشور زندگی می کنید که در زمستان به ندرت درجه حرارت سرد می شود ، می توانید نهال قهوه را در فضای باز پرورش دهید. بنابراین ، هنگامی که جوانه قهوه 15 سانتی متر است ، آن را در یک گودالی به عرض 18 سانتی متر و در عمق متناسب با ریشه گیاه بکارید و مراقب باشید که خاک کل ریشه را بپوشاند.

گیاه قهوه را روزانه و به طور منظم آبیاری کنید ، به طوری که 15 سانتی متر از سطح خاک همیشه مرطوب باشد.
درخت قهوه معمولا ۳ تا ۴ سال بعد از کاشته شدن به گل می‌رود که در کشاورزی با اصطلاح گیلاس قهوه شناخته می‌شود. این گیلاس‌ها ۸ ماه بعد از ظاهر شدن با تغییر رنگ از سبز به قرمز و بعد بنفش رسیده و قابل برداشت می‌شوند. اولین برداشت مفید از گیاه قهوه عربیکا، ۵ سال بعد از کاشت است.

کاشت بذر قهوه در خانه

گیاه شناسی درخت قهوه

درخت قهوه 3 تا 10 متر ارتفاع دارد و در شرایط مطلوب نگهداری 3 تا 5 سال پس از کاشت زمان می دهد. برگهای درخت قهوه کشیده و بیضی شکل ، نوک تیز و دمبرگهای آن براق و لغزنده است.

گل‌های قهوه سفید رنگ، بسیار خوشبو و به صورت فشرده هستند و میوه قهوه به شکل دانه‌هایی کوچکتر از فندق به رنگ قهوه‌ای تیره یا قرمز تیره هستند که به صورت خوشه آویزان می‌شوند. دانه‌های قهوه به رنگ سبز زیتونی است. هر درخت قهوه حدود ۲۰۰۰ میوه می‌دهد. بین ۶ تا ۹ ماه زمان لازم است تا میوه قهوه از رنگ سبز به زرد و بعد قرمز یا بنفش بدل شود و کاملاً برسد.

ویدیو آموزشی پرورش قهوه در گلدان 

سخن آخر:

با کاشت قهوه در خانه می توانید از زیبایی این گیاه همیشه سبز به عنوان یک گیاه آپارتمانی در آب و هوای معتدل لذت ببرید و اگر شرایط مناسب رشد را فراهم کنید می توانید دانه های قهوه را پس از 4 تا 5 سال برداشت کنید. برای کاشت قهوه پیشنهاد می کنیم که فقط به تحقیقات آنلاین اکتفا نکنید و با کسانی که تجربه موفقیت آمیزی در کاشت این درخت داشته اند مشورت کنید و با ارسال نظرات و سوالات تجربیات خود را با سایر علاقه مندان در میان بگذارید. در آخر به شما پیشنهاد می کنیم روش خوشبو کردن خانه با گیاهان طبیعی مطالعه کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *