چطور سریع تر مطالب درسی را یاد بگیریم؟

چطور سریع تر مطالب درسی را یاد بگیریم؟

چطور سریع تر مطالب درسی را یاد بگیریم؟  آیا تاکنون توجه کرده اید که یادگیری سریع هرچه با بالارفتنِ  سن  به این آسانی نیست؟ این واقعیتی است که بیشتر ما را تحت تأثیر قرار می دهد و وقتی به سن خاصی می رسیم دیگر نمی توانیم چند ساعت کتابهای پیچیده بخوانیم و همه چیز را حفظ کنیم. طبیعی است که در آغاز کار ، یعنی به محض درک این موضوع کمی گمراه می شویم و دچار خلسه می شویم.

چطور سریع تر مطالب درسی را یاد بگیریم؟

چطور سریع تر مطالب درسی را یاد بگیریم؟

آنچه که بسیار مهمتر است رویکرد ما در برخورد با این مسئله است: آیا تسلیم این ناتوانی طبیعی خواهیم شد یا به دنبال راهی برای غلبه بر آن خواهیم بود؟ اگر رویکرد دوم را انتخاب کرده اید ، با ما همراه باشید. در این مقاله ، ما در مورد 5 راهی صحبت خواهیم کرد که به ما کمک می کند سریعتر یاد بگیریم و بیشتر به یاد بیاوریم.

تقویت مهارت های یادگیری و حافظه و نقش آن در بهبود شرایط زندگی

قبل از پرداختن به جزئیات روش ها ، بیان یک نکته خالی از لطف نیست. اگر بتوانید از این روش ها استفاده کنید ، اشتیاق به یادگیری پیدا خواهید کرد که یک عمر طول می کشد. این اشتیاق جدید علاوه بر بهبود روحیه شما  در افزایش اعتماد به نفس نیز موثر است.

به عنوان مثال تصور کنید که شما مهارت جدیدی را آموخته اید: مهارتی مانند صحبت کردن ، خواندن و نوشتن به زبان جدید. این مهارت می تواند کیفیت زندگی شما را به شکلی ارتقا دهد که حتی فکرش را هم نکنید.

چطور سریع تر مطالب درسی را یاد بگیریم؟

یک شرکت یا موسسه معتبر ممکن است به تخصص و تسلط شما بر این زبان نیاز داشته باشد و از این طریق فرصت شغلی مناسبی پیدا خواهید کرد. حتی ممکن است تصمیم بگیرید که بقیه عمر خود را در کشوری بگذرانید که زبان یاد گرفته اید و در آنجا بازنشسته شوید.

مهم نیست که مهارت جدید چگونه زندگی شما را متحول و بهبود می بخشد چیزی در آن وجود دارد که در آن تردیدی وجود ندارد: در آن شکی نیست: اگر یادگیری چیزهای جدید مانند گذشته لذت بخش باشد ، روح تازه ای دمیده می شود به زندگی خود احیا خواهید شد.

بیشتر بخوانید:
روش صحیح درس خواندن در مقاطع تحصیلی

1. جلسات آموزشی را کوتاه نگه کنید.

به این ترتیب انرژی بیشتری پیدا خواهید کرد ، فعالیت بیشتری خواهید داشت و زندگی برای شما جالب و سرگرم کننده خواهد بود برای کمک به شما در انجام این کار از روش های زیر استفاده کنید.

بهتر است تا آنجا که ممکن است زمان صرف جلسات یادگیری را محدود کنید. به عنوان مثال  شما می توانید روزانه 30 دقیقه را صرف یادگیری یک مهارت جدید کنید. اگر مهارت به زمان بیشتری نیاز داشت ، از 30 دقیقه شروع کنید و پیشرفت کنید. در غیر این صورت ، به دلیل داشتن اطلاعات زیاد ، ممکن است توانایی ادامه روند یادگیری را از دست دهید.

به عنوان مثال  اگر قصد دارید ساز جدیدی (مانند پیانو یا گیتار) را بیاموزید ، بهتر است کمی صبورتر باشید و نمی خواهید در ابتدا هر آنچه را که نیاز دارید یاد بگیرید.

چطور سریع تر مطالب درسی را یاد بگیریم؟

چنین رویکردی به احتمال زیاد نتیجه معکوس خواهد داشت و بهره وری را کاهش می دهد: با جلسات تمرینی طولانی نه تنها از نظر ذهنی خسته می شوید بلکه انگشتان دست خود را نیز اذیت می کنید.

درعوض ، سعی کنید جلسات را به همان سی دقیقه محدود کنید ، اما به صورت منظم و روزانه این کندی و تداوم پیشرفت را قطعی می کند.

این امر در مورد سایر موارد نیز وجود دارد مانند خواندن کتابی در مورد تجارت یا رشد و توسعه شخصی اگر می خواهید تمام اطلاعات کلیدی و مهم کتاب را بخاطر بسپارید  بهتر است هر روز یک فصل یا بخشی از کتاب را بخوانید اگر یکباره کل کتاب را تمام کنید  برخی از اطلاعات اصلی را از دست خواهید داد و بعد از مدتی آن را فراموش خواهید کرد.

 مطالب درسی

2. استفاده از روشهای قدیمی یادگیری

آیا توجه کرده اید که امروزه از کامپیوتر برای آموزش بسیاری از مهارت ها و تخصص ها استفاده می شود؟ البته در اثربخشی این روش شکی نیست  اما در عین حال بد نیست اگر گاهی به روش های قدیمی روی بیاوریم و با استفاده از کاغذ و قلم یادداشت برداری کنیم.

نوشتن محتوا تأثیر یادگیری را دو چندان می کند ، زیرا با نوشتن مطلبی که اخیراً شنیده ایم ، بار دوم آن را تصدیق می کنیم. از طرف دیگر ، اگر این کار را نکنیم ، معمولاً یکی و دیگری دروازه را می شنویم و بعد از مدتی فراموش می کنیم.

علاوه بر این ، خط خود یک سرمایه گذاری است و کلماتی که روی کاغذ آمده برای ما مهم و ارزشمند می شوند. به این ترتیب ، هر چه بیشتر یاد می گیریم بیشتر به یاد می آوریم.

مطالب درسی

به عنوان راهی برای عملی تر کردن این روش ، بد نیست اگر یک دفترچه یادداشت درست کنید و همیشه آن را همراه داشته باشید. به این ترتیب ، هر زمان که ایده یا فکر جدیدی در طول روز به ذهن شما خطور می کند ، می توانید آن را روی کاغذ بیاورید.

همراه داشتن یک دفترچه در حین کارگاه ها و سخنرانی ها نیز می تواند مفید باشد و در این میان موضوعات اصلی مربوط به کار را می توان ضبط و بعداً استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: راهکار موثر در رفتار با نوزاد از تولد تا یکسالگی

3. خوابیدن در روز 

مطالعات نشان داده است که وقتی مغز مقدار زیادی اطلاعات دریافت می کند  می توانیم با چرت زدن در طول روز به ذخیره بهتر آن کمک کنیم. یک چرت کوتاه علاوه بر اختصاص دادن 7-8 ساعت توصیه شده به خواب شبانه ، میزان توجه را تقویت می کند [توجه به زمان اشاره به زمانی است که می توانیم روی یک موضوع خاص تمرکز کنیم] و آگاهی ذهنی را افزایش می دهد. می شود.

علاوه بر این ، چرت بعد از ظهر به ضمیر ناخودآگاه کمک می کند تا اطلاعاتی را که به ذهن آگاه وارد شده پردازش کند.

فرقی نمی کند که هدف شما مطالعه در امتحان دانشگاه یا مدرسه ، آماده شدن برای یک سخنرانی مهم کاری یا حتی حفظ مطالب این مقاله باشد. با این وجود می توانید چرت بزنید و اطلاعات لازم را بهتر و موثر بخاطر بسپارید. به این ترتیب عملکرد مغز و حافظه بهینه می شود.

مطالب درسی

 

اگر با وجود این توضیحات ، هنوز در مورد مزایای خواب بعد از ظهر برای یادگیری قانع نشده اید ، می خواهیم توجه شما را به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده جلب کنیم:

براساسِ بررسی‌های محققان دانشگاه سارلند آلمان، مشخص شد که ۴۵-۶۰ دقیقه خواب کوتاه در طول روز کارکرد مغز را به‌طور چشمگیری بهبود می‌دهد. به باور محققان آلمانی، فرایند یادگیری و کارکرد حافظه پس از چنین خوابی تا ۵برابرِ حالت عادی بهبود پیدا می‌کند.

4- از به عهده گرفتن چندین وظیفه در آن واحد خودداری کنید

وقتی در حال یادگیری چیز جدید یا مهارتی هستیم لازم است که توجه کامل خود را معطوف به کاری کنیم که در حال حاضر انجام می دهیم.

به عنوان مثال  شخصی را در نظر بگیرید که در حال یادگیری زبان اسپانیایی است و در عین حال شام را آماده می کند و ایمیل او را چک می کند. او ممکن است فکر کند که چند وظیفه ای بهره وری را افزایش می دهد

  اما واقعیت دقیقاً برعکس روش تفکر اوست همین فرد اگر سی دقیقه وقت خود را صرف یادگیری زبان اسپانیایی کند و سپس به کارهای دیگر بپردازد  نتایج بسیار بهتری به دست می آورد.

مطالب درسی

در دفاتر ، شرکت های خصوصی و افرادی وجود دارند که وظایف متعددی را در آن واحد انجام می دهند بسیاری از افراد این را می بینند و فکر می کنند چقدر سرشان شلوغ است و کار آنها باید مولد و پربار باشد. اما این فقط ظاهر موضوع است و آنها در واقع وقت و انرژی خود را به طور ناکارآمد هدر می دهند.

این امر مانند دویدن ، رقصیدن و چرخیدن در آن واحد است: نه تنها در انجام کاری صحیح و اصولی کوتاهی می کنیم ، بلکه مورد تمسخر دیگران و به ویژه تمسخر قرار می گیریم.

5. آب بیشتری بنوشید

کسانی هستند که نوشیدنی های گازدار یا موارد مشابه را جایگزین آب می کنند. با این فکر که قند موجود در این نوشیدنی ها باعث افزایش انرژی می شود. این مورد نیست و در واقع نوشیدنی های گازدار به طرز خطرناکی سطح انرژی و سطح قند خون را کاهش می دهند.

این به این معنی است که شما یکی دو ساعت انرژی خواهید داشت اما ناگهان سطح انرژی شما پایین می آید و احساس خستگی خواهید کرد.

با مصرف منظم این نوشیدنی ها به تدریج احساس خستگی خواهید کرد. علاوه بر این ، آنها برای سلامت عمومی بدن مضر هستند و نباید فراموش کرد که برای تأمین آب روزانه بدن نمی توان روی این نوشیدنی ها حساب کرد در این حالت احتمال کم آبی وجود دارد که خطرناک است.

مطالب درسی

مصرف 2-3 لیتر آب در طول روز می تواند از بسیاری جهات موثر و مفید باشد جلوگیری از این روند علاوه بر افزایش انرژی و بهبود اشتها  برای عملکرد بهتر مغز نیز مفید است. مصرف آب کافی در طول روز و محدود کردن مصرف نوشیدنی های گازدار و موارد دیگر مانند این روش دیگری برای یادگیری سریعتر و یادآوری بیشتر است.

یک مطالعه نشان داد دانش آموزانی که در طول روز به اندازه کافی آب می نوشند بهتر از دیگران می توانند به سوالات آزمون پاسخ دهند.

سخن آخر» 

در اینجا پنج روش برای یادگیری سریعتر و به خاطر سپردن بیشتر آورده شده است. برای انجام آنچه گفته شد تلاش زیادی لازم نیست و می توان آن را با یک یا دو تغییر کوچک در عادات روزانه انجام داد. مطمئن باشید نتیجه ارزش وقت گذاشتن را دارد.

هرچه سریعتر یاد بگیرید و حافظه شما قویتر شود انگیزه و اعتماد به نفس شما بیشتر می شود و احتمال اینکه بتوانید کارهایی را انجام دهید که قبلاً برای شما رویاهای دست نیافتنی بودند بیشتر است. شاید با مهارت های جدید خود بتوانید به دانشگاه برگردید و در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید. شاید بتوانید برای شرکتی که همیشه به فکر راه اندازی آن بوده اید برنامه ریزی کنید. حتی ممکن است انگیزه کافی برای شروع کتابی پیدا کنید که همیشه دوست داشته اید درباره آن بنویسید.

اگر نگرانی های خود را در مورد سال کنار بگذاریم و خود را برای یادگیری مهارت های جدید با استفاده از آنچه گفته شد آماده کنیم ، گام مهمی در جهت بهبود شرایط زندگی خود برداشته ایم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *