علت کپک زدن کمد دیواری و راه حلی برای کپک نزدن

علت کپک زدن کمد دیواری و راه حلی برای کپک نزدن

علت کپک زدن کمد دیواری و راه حلی برای کپک نزدن : رطوبت تنها دلیل خیس شدن و در نهایت کپک زدن کمد است. شدت کپک بستگی به میزان رطوبت و مدت زمان باقی ماندن دیواره کمد به خودی خود دارد. هرچه زمان بیشتری داده شود بر فضا و عمق بیشتری تأثیر می گذارد.

چگونگی رسیدن این رطوبت به کمد دلایل مختلفی دارد که در ادامه به بعضی از این موارد به طور دقیق اشاره میکنیم پس تا پایان این مقاله همراه کاردستون باشید.

علت کپک زدن کمد دیواری و راه حلی برای کپک نزدن

علت اول کپک زدن کمد دیواری

اول اینکه کمد دیواری ها اغلب در اتاق خواب ساخته می شوند و به حمام ، به ویژه سرویس بهداشتی متصل می شوند. روش ساخت و ساز که این روزها در بسیاری از شهرهای کشور در ساخت و سازهای غیر استاندارد رایج است  باعث می شود که عایق رطوبتی سرویس های بهداشتی به خوبی انجام نشود. از این رو ، رطوبت پس از یک دوره استفاده به کمد راه پیدا می کند. این فرآیند با خیس شدن و سپس کپک زدن ادامه می یابد.

نفوذ رطوبت از سرویس بهداشتی می‌تواند به دلیل بند کشی نامناسب میان کاشی و سرامیک‌های سرویس بهداشتی نیز باشد. اغلب اوقات استفاده از مایع‌های سفید کننده و جرم گیر سنگین، بعد از مدتی باعث از بین رفت بند کشی میان سرامیک‌ها می‌شود و رطوبت می‌تواند به داخل آن نفوذ کند.

بیشتر بخوانید« روش های طبیعی برای دفع مگس از خانه 

راه حل برای از بین بردن کپک داخل کمد

اول از همه  شما باید از عایق بندی ضعیف حمام اطمینان حاصل کنید  زیرا کپک روی کمد ممکن است هیچ ارتباطی با دستشویی نداشته باشد و بیشتر مربوط به دیوارهای خود است که ما در آن پرداخته ایم دلیل دوم بد نیست برای این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

پس از درزگیری سعی کنید کمد را برای چند هفته باز بگذارید تا رطوبت باقیمانده داخل دیوار و کمد کاملا خشک شود.

کپک زدن کمد دیواری

دلیل دوم

مشاهده شده است که صاحبان خانه علی رغم جدید بودن ساختمان ، از کپک زدن در کمد دیواری شکایت دارند. از طرف دیگر کمد دیواری هیچ ارتباطی با فضای توالت ندارد. این نیز به ساخت غیر استاندارد برمی گردد.

به طور کلی ، در مراحل مختلف ساخت ، باید زمان کافی برای خشک شدن هر مرحله از کار ، از جمله گچ کاری و سفیدکاری ، در نظر گرفته شود.

اگر زمان کافی برای خشک شدن گچ فراهم نباشد ، در فضاهای بسته مانند کمد دیواری که تهویه هوا به خوبی انجام نشده است ، رطوبت باقیمانده داخل دیوارهای ساختمان در وهله اول خود را نمناک نشان می دهد و سپس تبدیل به آن می شود کپک زده خواهد شد.

راه حل

برای خلاص شدن از کپک در کمد شما فقط کمی صبر لازم است. کمد یک فضای بسته است و مقدار کمی از رطوبت موجود در دیوار نیز می تواند باعث ایجاد رطوبت و کپک شود.

بنابراین ، همیشه سعی کنید درهای کمد را در ساختمانهای تازه احداث شده باز بگذارید. از پوشیدن لباسهایی که کاملاً خشک نیستند خودداری کنید. سرانجام پس از خشک شدن می توانید دیوار داخل کمد را رنگ آمیزی کنید.

علت کپک زدن کمد دیواری و راه حلی برای کپک نزدن

بیشتر بخوانید« ترفندهایی برای مرتب نگه داشتن خانه + نکات مهم

دلیل سوم

یکی دیگر از دلایل عمده ایجاد کپک کمد دیواری ، ایجاد ترک های کوچک و بزرگ در داخل دیوارها و نفوذ آن به کمد دیواری است.

ترکیدگی لوله ها اغلب به صورت نمناک نشان داده می شوند ، اما از آنجا که در داخل کمد دید خوبی وجود ندارد ، کار اغلب منجر به ایجاد کپک  و بوی بد در کمد می شود و صاحبخانه متوجه می شود که کار به پایان رسیده است.

راه حل

اولین کاری که باید در این موارد انجام شود این است که با یک لوله کش باتجربه تماس بگیرید تا محل دقیق ترکیدگی لوله را پیدا کند. پس از آن  اقدامات لازم برای یافتن محل دقیق انفجار باید انجام شود.

پس از رفع ترکیدگی و نشتی لوله کشی ، با باز گذاشتن درهای کمد به مدت چند هفته  شرایط لازم را برای تهویه مناسب فراهم کنید.

آثار و بوهای قالب کمد دیواری را از بین ببرید

بسیاری از اوقات ، حتی پس از از بین بردن منبع و منشأ کپک کمد دیواری آثار و بوی بد آن برای مدت طولانی باقی خواهد ماند در این حالت با استفاده از چندین محلول می توان تا حدودی اثرات کپک را از بین برد.

علت کپک زدن کمد دیواری و راه حلی برای کپک نزدن

برای از بین بردن بوی بد کپک کمد دیواری از سرکه سفید استفاده کنید

به دلیل خاصیت اسیدی بودن ، سرکه تأثیر خوبی در از بین بردن کپک دارد برای این منظور کافی است سرکه سفید را به مقدار یک کمد روی دیوار اسپری کنید. بعد از 15 دقیقه سعی کنید به آرامی با یک پارچه خشک محل را پاک کنید.

بیشتر بخوانید» کاربردهای جالب پودر بچه برای سلامتی و خانه داری

از جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین کاربردهای زیادی در سلامتی دارد جوش شیرین از این نظر که بوی تندی ندارد برخلاف سرکه ، از سرکه برتری دارد. برای استفاده از جوش شیرین ، مقدار زیادی با  قلم مو در قسمت مورد نظر بزنید.

قبل از شستن آن را به مدت 20 دقیقه نگه دارید. شستشو به معنای استفاده از پارچه مرطوب است تهویه مناسب را پس از تمیز کردن حفظ کنید.

کپک زدن کمد دیواری

برای از بین بردن بوی بد کپک کمد دیواری از نمک دریا استفاده کنید

سالهاست که از نمک دریا به عنوان ماده نگهدارنده و ضد عفونی کننده استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای از بین بردن کپک های کمد دیواری استفاده کرد. ارزان بودن و ایمنی نمک ، آن را به گزینه ای بهتر از دو راه حل قبلی تبدیل کرده است.

مقدار زیادی نمک دریا را روی سطح آسیب دیده بریزید و آن را با اسفنج یا برس تمیز کنید. بگذارید 20 دقیقه بماند.

بوی بد کمد را از بین ببرید

اولین قدم یافتن منبع رطوبت است.پ رفع رطوبت دیوار ، از بین بردن رطوبت توالت ، از بین بردن رطوبت سقف بالای کمد دیواری و از بین بردن رطوبت سرویس بهداشتی عامل مهمی در از بین بردن رطوبت کمد دیواری است. هنگامی که منبع اصلی رطوبت از بین می رود کمد دیواری خشک می شود و کپک روی دیوار از بین می رود.

البته حتی با وجود تعمیرات، تا مدت ها بوی بد داخل کمد دیواری وجود دارد برای رهایی از این بوی آزار دهنده راه حل های ساده خانگی را استفاده کنید. ده ها راه برای برطرف کردن بوی کمد دیواری وجود دارد به عنوان نمونه چند مورد در ادامه یادآوری شده است.

کپک زدن کمد دیواری

بوی بد کمد لباس را با وانیل از بین ببرید

از بین بردن رطوبت کمد دیواری و بوی بد آن کار دشواری نیست. می توانید درب آهسته را برای تهویه هوا روزها باز بگذارید. همیشه لباس ها را کاملاً خشک کنید و سپس در کمد قرار دهید.

پس از قرار دادن لباس های خشک شده در کمد ، از یک بو دمنوش مانند عصاره وانیل یا گل رز برای خوشبویی لباس استفاده کنید. عصاره معطر را در یک لیوان کوچک بریزید و آن را در کمد دیواری قرار دهید.

رفع رطوبت کمد دیواری با قهوه

قهوه یکی از بهترین مواد برای از بین بردن بوی نامطبوع و رطوبت کمد است. مقداری دانه قهوه تازه در فضای بسته کمدها قرار دهید تا تمام بو و رطوبت آن جذب شود.

حتی می توانید با دوخت کیسه های پارچه ای کوچک قهوه را به طور دائم در کمد قرار دهید. بوی قهوه بسیار بهتر و دلپذیرتر از بوی نم است. با این ترفند ساده از شر این بوی نامطبوع خلاص شوید.

کپک زدن کمد دیواری

با جوش شیرین رطوبت را از کمد خارج کنید

جوش شیرین برای همه خانم های خانه دار شناخته شده است. اگرچه جوش شیرین در غذا توصیه نمی شود ، اما این پودر سفید هنوز بسیار موثر است. برای رفع بوی بد و رطوبت زدایی از کمد ، مقداری جوش شیرین را در یک کاسه کوچک بریزید و آن را در گوشه ای از کمد قرار دهید.

خیلی زود از شر این بوی آزار دهنده خلاص خواهید شد البته فراموش نکنید که رطوبت حمام را پاک کنید و لوله های دیواری را عایق بندی کنید تا مشکل از ریشه حل شود. جوش شیرین یک ضد عفونی کننده خانگی همه کاره است.

بیشتر بخوانید» همه چیز درباره حشره کش کامن که باید بدانید !

رفع نم خانه و بوی بد کمد دیواری با زغال

زغال اکتیو نوعی از زغال چوب است که برای تصفیه آب آشامیدنی و حذف بوی بد هم به کار می رود. این زغال دارای تخلخل زیادی است و بوی آلاینده

عوامل محیطی را جذب می کند برای از بین بردن رطوبت کمد دیواری و بوی بد آن ، مقداری زغال فعال درون کیسه ای بریزید و کیسه را داخل کمد قرار دهید.

این زغال چوب در جریان هوا موثرتر است و می تواند بوی نامطبوع داخل کمد را جذب کند بنابراین بهتر است درب کمد را نیمه باز بگذارید تا هوا وارد کمد شود. روی کیسه زغال هم هیچ چیز قرار ندهید تا مانع رسیدن هوا به زغال ها نشود.

کپک زدن کمد دیواری

رفع نم کمد دیواری با اسطوخودوس

اسطوخودوس دارای خواص درمانی بسیاری است  اما رایحه خاص آن می تواند به شما در از بین بردن بوی بد کمد کمک کند. این گیاه طبیعی در عطاری ها به صورت خشک فروخته می شود روغن اسطوخودوس و عصاره های گیاهی نیز تولید می شود.

از هر یک از این موارد موجود استفاده کنید مقداری اسطوخودوس در پایین کمد دیواری قرار دهید تا هر بار که در کمد را باز می کنید احساس خوبی داشته باشید در ضمن لباس ها دیگر بوی بدی نخواهند داد و مشکل برطرف خواهد شد.

سخن آخر»

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد دقت کنید نکاتی که گفته شده راه حل هایی بود که کاردستون در اختیار شما قرار داده اگر شما پیشنهادی دارید میتونید برای ما در پایین همین پست در قسمت ارسال نظر به اشتراک بگذارید.همچنین میتوانید برای اینکه خانه ای خوشبو داشته باشید زمانی که افراد در خانه حضور پیدا میکنند با کلیک برروی چگونه خانه را با روش های طبیعی خوشبو کنیم؟ مطالعه کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *